SkyscraperCity Forum banner
141 - 160 of 570 Posts

· Registered
Joined
·
10,054 Posts
Jak zaglądam lokatorom w okna to takiego wykończenia sufitu w blokach się nie uświadczysz, stało się to aż moim fetyszem szukanie tego najlepszego. A Tobie osobiście polecam Gdańską, są solidne mury i mieszkania, z ludźmi różnie, musisz pytać, szukać. A kamienica z Placu Barlickiego ta odnowiona Zielona rozbraja mnie czymś innym, przestronnością mieszkania ( mogę się mylić ) i piętrowymi łóżkami.
 

· Padawan entropii
Joined
·
3,571 Posts
Wspomniane już tablice informacyjne zawierające rozczulający zapis "stan surowy pod dach do końca 2010 roku". Generalnie wzbudza to rozbawienie wśród wszystkich, którzy przeczytają


A tak to wygląda od tyłu - parkingu nie ma, bo zarosło...
 

· Banned
Joined
·
11,171 Posts
Ciekawe, kiedy krzaki przerosną mur i będą widoczne od Pietryny? :p

A ostatnio takie ciekawe zjawisko zauważyłem, otóż dla ludzi na Pietrynie największą atrakcją okolicy jest właśnie ten mur, styropian na ścianach nośnych obok oraz napisy na reklamówce. Turyści przystają, czytają, robią zdjęcia, pokazują palcami i dyskutują. K... czy ja śnię?!
 

· Registered
Joined
·
206 Posts
Piotrkowska 58 - obiecanki, cacanki , a ...

Piotrkowska 58 miała być symbolem i dowodem na to, że kamienicę można odbudować, tworząc miejsce funkcjonalne, ale pasujące swoim wyglądem do zabytkowej tkanki miejskiej. Jak pisaliśmy w uprzednich artykułach, budowa kamienicy napotykała wiele problemów. Winni byli sąsiedzi, urząd ze swoim powolnym działaniem, ale nie inwestor. Przyszedł czas podsumowań i rozliczenia tego ostatniego z obietnic.

„Poważny inwestor”
Jak zapewniano nas w urzędzie, mieliśmy do czynienia z poważnym inwestorem. PGE z kapitałem zakładowym wartym ponad 18,5 mld może za takiego być uważanym. Ten jednak zamiast konkretnych deklaracji zbywał nas kolejnymi terminami i procedurami. W końcu opcje uników skończyły się i trzeba było dać jasną odpowiedź, wtedy usłyszeliśmy coś zupełnie zaskakującego. – Zmienił się schemat strukturalny grupy, a zarazem staliśmy się oddziałem, przez co zarząd w Warszawie musi podjąć decyzję o zgodzie na otwarcie przetargu – mówi rzecznik PGE Łódź - Teren S.A. Bartosz Wiśniewski.

Czy schemat zmienił się w ostatnim miesiącu?
Jak potwierdza baner wystawiony przez samo PGE Łódź – Teren S.A., już w 2007 roku podczas zakupu kamienicy od gminy struktura firmy wyglądała tak, jak obecnie. Dlaczego w takiej sytuacji już podczas ostatnich pytań kierowanych do rzecznika nie usłyszeliśmy, że decyzja o budowie nie zależy od Łodzi? Dlaczego podczas zakupu główna siedziba znajdująca się w Warszawie nie stawiała sprzeciwu wobec zakupu, natomiast teraz nie można się doczekać na rozpoczęcie budowy?

Mydlenie oczu
Inwestor, grupa PGE, na pozostałościach parteru wywiesił ostatnio banery, na których informuje o inwestycji i zapewnia, że budynek do końca roku powstanie w stanie surowym. Znając aktualny stan, mamy niemal pewność, że kamienica nawet w stanie surowym nie powstanie. Nawet jeśli decyzja z Warszawy pojawi się w najbliższych dniach, nie pozwoli na przyspieszenie pewnych procesów. Sam przetarg i wyłonienie firmy w najlepszej sytuacji zajmie miesiąc, pomijając wszelkie odwołania. Tym samym prace budowlane zaczęłaby się w połowie października, a istnieją jeszcze inne przeszkody, jak na przykład warunki pogodowe.

Luka w Piotrkowskiej na dłużej.
Miasto nie zabezpieczyło obiektu w żaden sposób, inwestor nie odbudowując kamienicy zyska plac. Nie poniesie żadnych konsekwencji za zniszczenie tkanki miejskiej i stworzenie luki w głównej ulicy miasta, które ubiega się o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Należy zapytać wprost, kiedy Łódź przestanie traktować inwestorów jak "święte krowy" a zacznie jak poważnych partnerów biznesowych, zabezpieczając przy tym interes miasta.


http://www.halolodz.pl/wiadomosci/artykul,2691,1,1.html
 

· Pijcie portera z BŁ!
Joined
·
26,194 Posts
Co do PGE, to dzisiaj też się nieco dowiedziałem.

Mianowicie tego, że nawet jeśli tego nie zrealizują, to miast jest zabezpieczone i w razie czego odzyska działkę. A samo PGE podobno będzie realizowało inwestycję, tylko z opóźnieniem.
:)
 

· Registered
Joined
·
959 Posts
Luka w Piotrkowskiej na dłużej.
Miasto nie zabezpieczyło obiektu w żaden sposób, inwestor nie odbudowując kamienicy zyska plac. Nie poniesie żadnych konsekwencji za zniszczenie tkanki miejskiej i stworzenie luki w głównej ulicy miasta, które ubiega się o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Należy zapytać wprost, kiedy Łódź przestanie traktować inwestorów jak "święte krowy" a zacznie jak poważnych partnerów biznesowych, zabezpieczając przy tym interes miasta.


http://www.halolodz.pl/wiadomosci/artykul,2691,1,1.html
To z ESK jest juz nieaktualne:p. Ale pelna zgoda co do traktowania lodzkiej tkanki miejskiej. Moze UML wyszedl z zalozenia, ze skoro kazda lodzka ulica w Srodmiesciu jest podziurawiona, to i Piotrkowska nie moze odstawac....

Problem dziur w zabudowie i kompletnej biernosci miasta i politykow to sprawa na oddzielny watek. Ciagle nie slychasz zapowiedzi calosciowego planu rewitalizacji Srodmiescia. Nikt nie mowi o zabudowie Zachodniej, remontach na Wschodniej czy Rewolucji. To miasto gnije na oczach, a kandydaci w wyborach nawet sie o rewitalizacji nie zajakna!
 

· Banned
Joined
·
543 Posts
Wyburzyli, nie budują c. d.

Kontynuujemy badanie sprawy dotyczącej nieruchomości przy ul. Piotrkowskiej 58. W swoim stanowisku Zarząd PGE Dystybucja z siedzibą w Lublinie informuje, że w najbliższym czasie nie zapadną żadne decyzje związane z przyszłością inwestycji na Piotrkowskiej. Kiedy dowiedział się o tym Wojewódzki Konserwator Zabytków, nie wykluczył wszczęcia postępowania egzekucyjnego wobec inwestora.

Sprawą inwestycji widmo zajmujemy się od lipca. Na początku listopada udało nam się zdobyć oficjalne stanowisko właściciela nieruchomości przy Piotrkowskiej 58, którym jest spółka PGE Dystrybucja ( http://www.halolodz.pl/wiadomosci/artykul,3456,1,1.html ). W przesłanym oświadczeniu czytamy m. in. Problematyka posesji przy Piotrowskiej 58 była tematem posiedzenia Zarządu PGE Dystrybucja S.A., jednakże ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Kwestie związane z infrastrukturą lokalową Spółki będą rozwiązywane w nieco późniejszym terminie. Wiele wskazuje na to, że PGE po restrukturyzacji nie jest już tak zainteresowane realizacją wielomilionowej inwestycji w centrum Łodzi.

Szczegóły transakcji UMŁ

Według danych przesłanych do naszej redakcji przez Wojciecha Janczyka, rzecznika prasowego Prezydenta Sadzyńskiego, nieruchomość przy Piotrkowskiej 58 została 20 grudnia 2007 roku zamieniona na 11 własnościowych lokali mieszkalnych. Wartość nieruchomości została wówczas wyliczona na 5 mln zł. Po podpisaniu aktu notarialnego zamiany, Zakład Energetyczny Łódź Teren S. A. do końca 2007 roku dopłacił różnicę wartości zamienionych nieruchomości w kwocie ponad 3 mln zł. Była to zamiana cywilnoprawna i nie zostały przewidziane kary umowne. Nie wiadomo jednak jakie są szczegóły umowy między miastem, a inwestorem oraz czy ze strony UMŁ został wytyczony konkretny termin realizacji prac. Jak udało się nam ustalić umowa ta obecnie znajduje się w archiwum Wydziału Geodezji, Katastru i Inwentaryzacji Urzędu Miasta Łodzi i nie ma możliwości zapoznania się z jej zapisami.

Egzekucja niewykluczona

W końcu poznaliśmy też szczegóły decyzji wydanej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi. Po złożeniu przez inwestora dokumentacji projektowej urząd wydał zgodę na rozbiórkę budynku z jednoczesnym nakazem jego rekonstrukcji. W przypadku tej decyzji wyznaczono konkretny termin realizacji rekonstrukcji. Inwestor jest zobowiązany odtworzyć kamienicę w jej pierwotnym kształcie przed końcem 2011 roku. Urząd Ochrony Zabytków jest zaniepokojony stanowiskiem Zarządu PGE Dystrybucja, które zdobył nasz portal. - Jeżeli PGE nie dotrzyma terminu zapisanego w wydanej przez nas decyzji, będziemy wszczynali proces egzekucyjny, być może nastąpi odebranie inwestorowi nieruchomości - informuje Wojciech Szygendowski, Wojewódzki Konserwator Zabytków. W przyszłym tygodniu WUOZ wystosuje do inwestora pismo z prośbą o przedstawienie konkretnych planów dotyczących nieruchomości przy ul. Piotrkowskiej 58.

Tomaszewski komentuje

O ustosunkowanie się do stanowiska inwestora i zaproponowanie możliwych scenariuszy wyjścia z patowej sytuacji inwestycji na reprezentatywnym odcinku ul. Piotrkowskiej, poprosiliśmy kandydatów na Prezydenta Łodzi. Odpowiedź otrzymaliśmy jedynie od Włodzimierza Tomaszewskiego. Oto jej treść:

Budynek przy ul. Piotrkowskiej 58 został zdewastowany w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Zniszczono wtedy piękną elewację. Zatem kiedy Zakład Energetyczny stawał się właścicielem budynku (płacąc miastu mieszkaniami) przejmował obiekt nie przystający do Piotrkowskiej. Jeśli zaangażował się w jego otworzenie do stanu pierwotnego z piękną elewacją, jeśli tym zaczął się chlubić promując zarazem na konferencjach i rozwieszonym banerze, to trzeba właściciela w tym zamiarze podtrzymać. Firma jeśli nawet przeszła przekształcenia, to jednak ma w Łodzi swoje interesy i nie może pozwolić sobie na dyskredytujące postępowanie. Po prostu przedstawiciele miasta i służb konserwatorskich powinni nawiązać kontakt z władzami PGE by uświadomić odległych decydentów jakie są oczekiwania wobec właściciela obiektu na ul. Piotrkowskiej.

Komentarz

Pierwszy raz poznaliśmy konkretną datę, do której inwestor zobowiązany jest zrekonstruować kamienicę. Zdecydowana postawa Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków budzi nadzieję, że inwestorowi nie ujdzie na sucho ignorowanie zobowiązań wobec miasta i jego mieszkańców. Powstaje jednak pytanie czy Urząd Miasta Łodzi odpowiednio zabezpieczył swoje interesy w umowie z inwestorem, której zapisy nie są jawne.

W całej sprawie niepokojące jest również to, że bez interwencji dziennikarskiej zapewne przez długi czas żaden urzędnik nie zainteresowałby się losami opisywanej nieruchomości. Łódzcy urzędnicy najwyraźniej sami nie dostrzegają, że od wielu miesięcy na pustym placu niedaleko ich miejsca pracy, nic się nie dzieje mimo zapewnień inwestora, że budynek w stanie surowym ujrzymy w grudniu 2010 roku, czyli za dwa tygodnie... Strach zatem pomyśleć jak wygląda ich zainteresowanie wieloma innymi inwestycjami, tajemniczymi wyburzeniami, z którymi mamy do czynienia na terenie całego miasta. Wiele wskazuje na to, że w Łodzi największą troską o tego typu sprawy nadal wykazują się przede wszystkim lokalni społecznicy i łódzkie media. Czy urzędnicy pogrążeni w biurokracji nie zauważają już co dzieje się wokół nich?

RZ
http://www.halolodz.pl/wiadomosci/artykul,3642,1,1.html

:eek:hno:
 

· łódź cannot into airport
Joined
·
7,747 Posts


:lol: :lol:

Przy Piotrkowskiej miała być kamienica...
"Harmonogram prac przewiduje, iż w roku 2010 ukończony zostanie stan surowy pod dachem, natomiast do końca 2011 roku budynek zostanie w pełni wykończony i oddany do użytku" - informuje jedna z tablic wiszących na resztkach ściany frontowej dawnej kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 58.


W tym miejscu miał stanąć gmach (należący do oddziału Łódź-Teren spółki PGE Dystrybucja) z 1,8 tys. metrów powierzchni biurowych, których brakuje w macierzystej siedzibie firmy ulokowanej na tyłach działki przy ul. Piotrkowskiej.

Dawna kamienica (powstała w latach 80. XIX wieku) została, niemal w całości, zrównana z ziemią na początku ubiegłego roku. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się trzy lata temu. Spółka PGE Dystrybucja odkupiła działkę z budynkiem od miasta w 2007 r. Rozpoczęcie wznoszenia nowej siedziby zapowiadano na wrzesień 2010 r. Tymczasem działka nadal jest pusta.
http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/...j-miala-byc-kamienica,id,t.html?kategoria=660
 

· Registered
Joined
·
646 Posts
Ulica wreszcie ożyje. Tylko jakiś stary kiosk trzeba zaadaptować na punkt poboru opłat, postawić kilka opon, aby rozgraniczyć miejsca postojowe i będzie pierszy etap parkingu wielopoziomowego obsługującego ulicę Piotrkowską.
 

· Registered
Joined
·
4,095 Posts
PGE Dystrybucja Spółka Akcyjna została zawiązana 23.11.2009 roku w Warszawie aktem notarialnym Repertorium A nr 17849/2009. Założycielem Spółki jest PGE Polska Grupa Energetyczna Spółka Akcyjna. Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Lublinie z dnia 27 listopada 2009 roku (sygn. LU.XI NS-REJ.KRS/15260/09/517) została zarejestrowana pod firmą:

PGE Dystrybucja Spółka Akcyjna

Dozwolone jest również posługiwanie się nazwą skróconą firmy: PGE Dystrybucja S.A.

Adres siedziby:
ul. Garbarska 21A
20-340 Lublin
tel. +4881 7105702
fax +4881 7442339


REGON: 060552840
NIP: 9462593855
Sąd Rejonowy w Lublinie
XI Wydział Gospodarczy, KRS: 0000343124
Kapitał zakładowy: 9 730 742 890,00 zł (w całości opłacony)

kontynuacja pewnej świeckiej tradycji, polski kapitał to Łodzi raczej nie budował i wzięli sobie to do serca...jakoś mnie to niestety nie dziwi. Przeraża. Kpina z nas i miasta.
 
141 - 160 of 570 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top