SkyscraperCity banner

1 - 20 of 441 Posts

·
made in poland
4,444 Posts
Myślę, że zasługuje na osobny wątek.
Comarch zmieni okolicę. Imponujący projekt rozbudowy
Michał Frąk

Imponujący projekt architektoniczny nowej siedziby przedstawiła firma Comarch. Kompleks biurowców powstanie już pod koniec przyszłego roku i ma szansę zmienić oblicze okolicy
Rozpoczyna się budowa kompleksu biurowców producenta oprogramowania Comarch. Nowa budowla stanie na rogu ulic Jaracza i Uniwersyteckiej. W tej okolicy mieści się obecna siedziba firmy, która kupiła działki i budynki wokół.

Obecnie na placu budowy trwają prace rozbiórkowe. W wakacje firma spodziewa się ostatecznie zakończyć proces projektowania i zdobyć wszystkie wymagane pozwolenia. Budowa pełną parą ruszy na jesieni i potrwa do końca 2014 roku.

Charakterystycznym obiektem nowego gmachu jest zabytkowy budynek fabryczny z początku XX wieku. Początkowo mieściła się tam fabryka włókiennicza braci Popowskich. Po II wojnie światowej znajdowała się tam dyrekcja Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego, a ostatnio budynek należał do Uniwersytetu Łódzkiego. Comarch odkupił go od uczelni.

- W porozumieniu z konserwatorem zabytków uzgodniliśmy, że zabytek stanie się częścią nowego biurowca - mówi Jakub Kolczyński, dyrektor Comarch w Łodzi.

Fabryka wbudowana zostanie w biurowiec. Na zewnątrz będzie wystawała jedynie jej frontowa elewacja. Konserwatorowi zależało jednak, żeby jak największa część zabytku była widoczna z ulicy. Dlatego Comarch postanowił ścianę biurowca od ulicy Jaracza zrobić w całości z przezroczystego materiału. Dzięki temu duża część fabryki będzie widoczna.

Budowa biurowca związana jest z planami rozwoju firmy w Łodzi. W obiekcie wraz z posiadanymi teraz budynkami będzie około 10 tys. m kw. powierzchni. Plany rekrutacyjne Comarchu są równie ambitne jak projekt architektoniczny. Obecnie firma zatrudnia w Łodzi około 300 pracowników. Docelowo pracę może tu znaleźć kilkaset osób.

- Zdajemy sobie sprawę, że taki rozwój wymaga czasu. Realizujemy coraz więcej projektów dla różnych branż. Historia pokazuje, że każdego roku nasz zespół powiększał się o kilkadziesiąt osób i zapewne tendencja ta się nie zmieni - mówi Kolczyński.

Projekt już teraz robi duże wrażenie, ale firma zapowiada, że to nie jest jej ostatnie słowo. Środek działki na razie będzie pusty po to, by w przyszłości można tam prowadzić kolejne inwestycje. Mówi się, że mogłoby stanąć tam duże i nowoczesne centrum przetwarzania danych.

Siedziba Comarchu znajduje się tuż przy trasie prowadzącej do dworca Łódź Fabryczna i Nowego Centrum Łodzi. Za dwa lata ulica Uniwersytecka nie będzie kończyła się na Narutowicza, ale będzie biegła dalej obok dworca aż do al. Piłsudskiego. Już teraz, jadąc do Comarchu, widać kończącą się przebudowę zabytkowej elektrociepłowni EC1, w której będzie m.in. Muzeum Nauki i Techniki.

Cały tekst: http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,13752303.html#ixzz2QhjdOMS2

Oby powstał szybko i był taki jak na wizkach :cheers:

--

Aktualizacja - luty 2015 r.: trwa przetarg na realizację I etapu. Aktualne wizualizacje:

Źródło: http://bonusdevelopment.pl/projekty/comarch-s-a-lodz/

Żródło: http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,17366573,Comarch_postawi_piekny_biurowiec_przy_Jaracza.html#ixzz3QwgHodgr

·
..........MODE
8,823 Posts
No niby fajny powiew świeżości tak potrzebnej w śródmieściu, ale szczerze, to z tego ujęcia zabudowa nie jest jakoś powalająco dopasowana do działki. Chyba, że ta działka taka dziwna.

·
Registered
555 Posts
Zawsze twierdziłem, że Jaracza ma duży potencjał :cheers:

Działka ma nietypowy kształt, to i jej zabudowa będzie nie do końca odpowiadać każdemu. Dupy nie urywa, ale i nie jest tragicznie, myślę że przyzwoicie, biurowiec ten najwyższy wygląda na jakieś 30-35 m. Nie zaburzy fizjonomii rejonu, bo blisko gazownia...choć dla mnie ciut za wysoki, powinien być ewentualnie niewiele wyższy od tej przedwojennej kamienicy po lewo. Ale liczba przyjętych do pracy nieco zniweluje tą niedogodność estetyczną ;) Fajnie, że kolejne wyrwy na Jaracza zaczną być zabudowywane, oby oby (np. przy gim. 2)...

·
Registered
4,030 Posts
Działka jest w miarę prostokątna tyle, że ze ściętym narożnikiem przy skrzyżowaniu. Jak dla mnie to jest naprawdę pożądany budynek w tym miejscu i w takiej formie. Wpisuje się w pierzeje Jaracza i "Buczka", nie jest za wysoki, fajnie wtopi się w okolicę.

·
made in poland
4,444 Posts
Discussion Starter #5
Lokalizacja fabryki oraz to, że musi być odsłonięta determinuje taki a nie inny kształt zabudowy narożnika.

• Like
Reactions: dexter2

·
Registered
566 Posts
No ale gdzie na tych wizkach jest obecny biurowiec Comarchu (otwarty w zeszłym roku?), ten bezpośrednio przy Jaracza?

·
Łodzianin
9,287 Posts
No ale gdzie na tych wizkach jest obecny biurowiec Comarchu (otwarty w zeszłym roku?), ten bezpośrednio przy Jaracza?
Ten otwarty przy Jaracza jest dalej, możliwe że to biały budynek na końcu ciągu nowych budynków Comarchu przy Jaracza.
Moim zdaniem również jest przekombinowane, ale na myśli mam część od strony Uniwersyteckiej/Kamińskiego, część od strony Jaracza jest IMO w porządku.
Swoją drogą, gdzieś w pamięci mam projekt, w którym zdaje się, że Film Hotel miał mieć kształt kliszy i wyglądał podobnie do wysokiej części budynku, kojarzy ktoś?

·
Registered
4,030 Posts
Moim zdaniem to będzie konkretnie spory obiekt, jeśli chodzi o działkę to tak na oko to może być ta wielkosć:
http://imageshack.us/a/img40/9865/uniwerjara.bmp
Ale patrząc na wizkę mam wydaje mi się, że mogą chcieć podciagnąć zabudowę jeszcze dalej w głąb Jaracza.

Edit Coś źle obrazek umieściłem, przepraszam za utrudnienia.

·
Discover Lodz
733 Posts
Cieszy taka inwestycja. Osobiście jednak nie jestem pewien czy wpisywanie tak małego zabytku w tak duży obiekt jest dobrym pomysłem i czy nie lepiej (akurat w tym wypadku) wyburzyć go i postawić wszystko od nowa. Fabryka i tak straci swoje atuty - przy nowych biurowcach będzie komicznie mała.

Z drugiej strony takie "wpisywanie" starych fabryk w nowe obiekty tworze swego rodzaju pomnik pofabrycznej Łodzi i to też ma swój urok ;)

A tak jak to zmodyfikowałeś, Depeche, bardzo zacieniłoby ulicę Jaracza.

·
Łodzianin
1,015 Posts
Niezmiernie cieszy, że firma rozwija się w Łodzi, bardzo cieszy też zabudowa luk w Jaracza. Co do budynku wysokiego - ciężko mi cokolwiek powiedzieć. Przydałyby się wizualizacje z innej strony. Z tego ujęcia budynek wydaje się dziwnie cienki. Obecnie mam bardzo mieszane odczucia co do jego wyglądu.

1 - 20 of 441 Posts