SkyscraperCity banner

61 - 80 of 1697 Posts

·
Registered
977 Posts
Nie spodziewałem się, że w Łodzi w może wyjść aż tak odważna propozycja. Bardzo mi się pomysł podoba, jest na pewno lepszy od tego co jest teraz i było przez ostatnie lata.

Uważam, że jedyną szansą, żeby Księży Młyn wyglądał jak sto lat temu byłoby jego zagospodarowanie wyłącznie na funkcje publiczne jak muzea, urzędy itp. Miasto nigdy nie znajdzie pieniędzy tak rewitalizację w tak dużym zakresie. Natomiast każdy prywatny inwestor będzie chciał teren w jakimś stpopniu zabudować, bo inaczej nie będzie mu to się po prostu opłacać. W takim razie lepiej, żeby wprowadzić w życie tak świetny projekt jak zaprezentowany przez Kuryłowicza niż pozwalić na przypadkową i brzydką zabudowę jak to się stało po sąsiedzku.

·
Registered
13,324 Posts
Nie spodziewałem się, że w Łodzi w może wyjść aż tak odważna propozycja. Bardzo mi się pomysł podoba, jest na pewno lepszy od tego co jest teraz i było przez ostatnie lata.

Uważam, że jedyną szansą, żeby Księży Młyn wyglądał jak sto lat temu byłoby jego zagospodarowanie wyłącznie na funkcje publiczne jak muzea, urzędy itp. Miasto nigdy nie znajdzie pieniędzy tak rewitalizację w tak dużym zakresie. Natomiast każdy prywatny inwestor będzie chciał teren w jakimś stpopniu zabudować, bo inaczej nie będzie mu to się po prostu opłacać. W takim razie lepiej, żeby wprowadzić w życie tak świetny projekt jak zaprezentowany przez Kuryłowicza niż pozwalić na przypadkową i brzydką zabudowę jak to się stało po sąsiedzku.

swiete slowa. wytluscic, wydrukowac i powiesic nad pokojami wojewodzkiego i miejskiego konserwatora zabytkow. ;)

·
Registered
1,445 Posts

..

·
łodzioholik
1,255 Posts
Nie ukrywam, że najzwyczajniej boję się wieżowców na Księżym Młynie, bo mogą one zniszczyć jego charakter. To tak jakby w zabytkowym centrum Pragi wybudować nagle 150-metrowy budynek. Jestem jak najbardziej za rewitalizacją i komercjalizacji dzielnicy, myślę, że jednak niższa zabudowa byłaby odpowiedniejsza.

CIVIS - popieram Cię!

Jakoś nie widzę tu wysokosciowców :)

·
Banned
4,029 Posts
jakoś mozna wszystko zmiescić w jednym poscie
tak apropo , jest kilkanascie projektow wystarczy dobrze poszukać w necie dalem jeden przykladowy .
co do harakteru byles kiedys na ksiezym mlynie ?

·
łodzioholik
1,255 Posts
Bierzesz mnie za idiotę? Jak mógłbym się wypowiadać o charakterze Księżego Młyna gdybym tam nie był? Do takich ludzi nie należę. Kilkakrotnie przechadzałem się po tej zabytkowej dzielnicy i pragnę jej rewitalizacji, bo to wyjątek na skalę światową. Wieżowce powinno się budowac w nowym centrum miasta - tym planowanym przez Kiera. Podobnie jak to się ma w Paryżu, nie stawia się wysokościowców w starym centrum, ale nowoczesnej dzielnicy La Defense. Wtedy zadowoleni są miłośnicy zabytków i nowoczesnej architektury.

·
Registered
13,324 Posts
Bierzesz mnie za idiotę? Jak mógłbym się wypowiadać o charakterze Księżego Młyna gdybym tam nie był? Do takich ludzi nie należę. Kilkakrotnie przechadzałem się po tej zabytkowej dzielnicy i pragnę jej rewitalizacji, bo to wyjątek na skalę światową. Wieżowce powinno się budowac w nowym centrum miasta - tym planowanym przez Kiera. Podobnie jak to się ma w aryżu, nie stawia się wysokościowców w starym cantrum, ale nowoczesnej dzielnicy La Defense.
No ale w projekcie Kriera jest wyraznie powiedziane ze tam wiezowcow nie moze byc. Wiec nie wysylajmy ich tam, gdzie pieprz rosnie albo dokladniej nie mowmy ze wiezowce moga byc ale nie tutaj tylko gdze indziej.

·
mistrz kielni i patelni
638 Posts
Nie ukrywam, że najzwyczajniej boję się wieżowców na Księżym Młynie, bo mogą one zniszczyć jego charakter. To tak jakby w zabytkowym centrum Pragi wybudować nagle 150-metrowy budynek. Jestem jak najbardziej za rewitalizacją i komercjalizacji dzielnicy, myślę, że jednak niższa zabudowa byłaby odpowiedniejsza.
to się nazywa trafić kulą w płot. gdzie stare miasto w pradze a gdzie księży młyn...

·
łodzioholik
1,255 Posts
albo dokladniej nie mowmy ze wiezowce moga byc ale nie tutaj tylko gdze indziej.
Wieżowce jak mało jaki przejaw nowoczesnej architektury ingerują w otoczenie - nie tylko to najbliższe, ale też odleglejsze - bo widać je z bardzo daleka. Sama wysokość budynków nie jest problemem - to naturalne, że miasto pnie się w górę. Jednak są w Łodzi rejony unikalne, które należy chronić. Ta inwestycja jest jak mało która bardzo wizjonerska i dopracowana. I bardzo mnie cieszy fakt, że Opal chce ratować starą architekturę. Jednak postawienie ponad 100-metrowego budynku przy np. zabytkowej secesyjnej elektorwni umniejszy jej rolę. Pozwólmy na Księżym Młynie dominować kominom (choć dużo ich nie zostało) - jedynym miejscu w Łodzi gdzie jest to jeszcze możliwe, pokażmy że cenimy historię miasta.

To jest podobnie jak z Manufakturą. Jako całość wszystkim nam sie bardzo podoba, dziękujemy Apsysowi za uratownie zabytku. A jednak narzekamy na ogromny blaszak w samym jej centrum. Tu może być podobnie...

·
łodzioholik
1,255 Posts
to się nazywa trafić kulą w płot. gdzie stare miasto w pradze a gdzie księży młyn...
To porównanie jest bardzo dobre. Stare Miasto jest dla Pragi jej dumą - wszyscy je podziwiają i zapamiętują do końca zycia. Podobne znaczenie dla Łodzi ma Księży Młyn - to unikat, którym chcemy się chwalić, ale jak na razie nie za bardzo możemy, bo jest w opłakanym stanie.

Wieżowce znajdziemy w kazdym zakątku świata - takiej architektury z czerwonej cegły już nie. I w tym tkwi sedno sprawy.

·
Registered
5,099 Posts
Nieco dalej, nie na Księżym Młynie, ale ten sam charakter: budynek Mery Poltik - piękny, ceglany, pomalowany niegdyś na plastikowe, pastelowe kolorki. Ktoś najwyraźniej zaczął się tam dopatrywać oryginału - niewielki fragment ściany zewnętrznej został oczyszczony z farby, wyłoniła się piękna, łódzka cegła. Może i ten budynek trafi w ręce dobrego inwestora? (bo Mera zdechła). Może, podobnie jak z Zenitem, ma ktoś pomysł? Nadmieniam, że Mera jest znacznie ciekawsza od Zenita.

·
Banned
4,029 Posts
Zasina co ty porównujesz? Jaki zabytek na skale światową? Mogę Ci z rękawa wyłożyć kilkanaście znanych mi przykładów, co księży młyn.Na skale polską to i może tak, ale nie europejska. Wysoka zabudowa nieingeruje w zabytki i koniec , tak robia w niemal wszedzie jeśli chodzi o XIX wiek.Zobacz sobie ulice w Manchesterze ,czy Liverpoolu i co zobaczysz ?

·
łodzioholik
1,255 Posts
Uważam ją za wielką szansę dla miasta.
Co do sensu inwestycji nie mam zastrzeżen - to wielka szansa dla miasta, o czym już pisałem.

Zasina co ty porównujesz? Jaki zabytek na skale światową? Mogę Ci z rękawa wyłożyć kilkanaście znanych mi przykładów, co księży młyn.Na skale polską to i może tak, ale nie europejska. Wysoka zabudowa nieingeruje w zabytki i koniec , tak robia w niemal wszedzie jeśli chodzi o XIX wiek.Zobacz sobie ulice w Manchesterze ,czy Liverpoolu i co zobaczysz ?
Ty masz swoje zdanie, ja swoje. Wg. mnie ingeruje i to znacząco. Proszę, wymień te znane Ci przykłady :)

Nawet, jeśli Twoim zdaniem to wyjątek "tylko" na skalę Polską, to i tak warto go odpowiednio zachować.

·
Registered
230 Posts
O ile jeszcze nie było...

Wieżowce obok fabryk Scheiblera - hit czy kit?
Aleksandra Hac

To już oficjalne: koło zabytkowych budynków australijski inwestor chce wybudować ponad- stumetrowe budynki. - Te wieżowce to pomyłka - kwituje wojewódzki konserwator zabytków

W secesyjnej elektrowni Stefan Kuryłowicz, warszawski architekt, przedstawił koncepcję zagospodarowania terenów między ulicami Tymienieckiego, Kilińskiego, Milionową i Piotrkowską. Przygotował ją na zlecenie australijskiego inwestora - Opal Property Developments, tego samego, który w przędzalni Karola Scheiblera buduje lofty.

Jak zaznaczał Kuryłowicz w swoim projekcie zachował wszystkie zabytkowe budynki bez zmieniania ich struktury. - Od strony ul. Milionowej odkryjemy rzekę nadając jej charakter fosy - snuł plany. - W tkalni zachowaliśmy obrys ścian [tylko tyle z niej dziś zostało - przyp. red.]. Wewnątrz pojawi się nowa, spokojna architektura, jako tło murów tkalni. Wyodrębniliśmy też teren na centrum papieskie.

W projekcie, na środku działki, wzdłuż ul. Tymienieckiego pojawi się podłużny plac, który warszawski architekt nazywa nową Piotrkowską. Obok zabytkowych fabryk, wzdłuż ul. Milionowej, staną zaś ponadstumetrowe wieżowce. Są dwukrotnie wyższe od komina stojącego obok elektrowni - perły łódzkiej secesji. Ich fasady są niebiesko-pomarańczowe. Właśnie one wzbudzają najwięcej zastrzeżeń. - Decyzje w tym projekcie respektują wytyczne konserwatora - przekonywał Kuryłowicz.

Nathan Stoliar, inwestor: - Jestem przekonany, że zaproponowane przez nas warunki zabudowy zostaną zrealizowane i okażą się korzystne dla Łodzi.

Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków: - Te wieżowce to jakaś pomyłka, jak tak można? Nie ma na nie zgody w wytycznych i nie będzie. Jeśli się chce stawiać tak wysokie budynki, to trzeba kupić działkę przy al. Piłsudskiego. Tam jest ich miejsce.

Marek Lisiak, architekt miasta: - Ten teren podlega szczególnej ochronie i jest błędem projektowanie tam wysokich budynków. Bezwzględnie tak właśnie należy traktować wieżowiec na rogu ul. Tymienieckiego i Piotrkowskiej. Architektonicznie też jest nieciekawy. W sąsiedztwie katedry nie można umieszczać zwalistej bryły budynku. A wieżowce powinniśmy budować tam, gdzie jest środek miasta, a oczywiście łódzkim city nie jest okolica Księżego Młyna.

Projekt Kuryłowicza został dołączony do wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, którą wyda architekt miasta, a wytyczne do niej - wojewódzki konserwator zabytków.

To nie pierwsza przygoda Kuryłowicza z fabrykami Karola Scheiblera. Dwa lata temu dla polsko-hiszpańskiej firmy Urbanica, przygotował projekt przebudowy przędzalni przy ul. Tymienieckiego 25.

- Koncepcja pana Kuryłowicza była bardzo mocna, wypruwała wewnętrzne dziedzińce przędzalni. Z bryły, która jest sześcianem, robiła coś na kształt grzebienia, całkowicie ją rujnując, co zresztą mu powiedziałem - wspomina Marek Lisiak, architekt miasta. - To są zbyt cenne obiekty, żebyśmy mogli sobie pozwolić na taką zmianę.

·
Natural born Lodzer
1,449 Posts
Niewykluczone, że zostanie mi przypięta łatka osoby o skostniałych poglądach, zamkniętej na tworzenie się nowego, nowoczesnego oblicza Łodzi i zasile szeregi rzekomo wrogo nastawionych rozwojowi Naszego miasta, bowiem i mną targają wątpliwości co do sytuowania wysokich budynków na terenie Księżego Młyna. ...
Witaj w klubie ;-)

Brawo, masz moje poparcie w 100%

·
Registered
1,268 Posts
Jednakowoż chciałbym by zachowało się choć jedno takie miejsce, gdzie można się udać i rzec: "O, tak wyglądała moja Łódź u zarania swojej historii!", gdzie będzie można zobaczyć na własne oczy, jak to było kiedy nad miastem wzrastał tylko las fabrycznych kominów. Wydaje się, że najwłaściwszym miejscem na wygospodarowanie takiej enklawy jest właśnie rejon Księżego Młyna - swoista przecież perełka architektoniczna.
przeciez bedziesz mial skansen na tylach muzeum Wlokienictwa. Tam bedzie jak u "zrodel czasu".
A centrum JPII to po to aby Kropa go ubustwial. Z tego co wiem to Kropaszenko jest za.
Poza tym wiezowce beda od Piotrkowskiej a tu mamy wysoka zabudowe - wiezowiec przy tylniej i katedra oraz przy placu niepodleglosci. WIec bez histerii

61 - 80 of 1697 Posts