SkyscraperCity banner

1 - 20 of 3114 Posts

·
Registered
4,224 Posts
Discussion Starter #1
Jako że moda na "oficjalne" wątki nie przeminęła więc postanowiłem założyć takowy dla jednego z największych projektów rewitalizacyjnych w Europie. Dorwałem przy okazji kilka renderów i je tutaj wrzucę. Liczb nie podaję, gdyż te wszystkim są znane. Zapraszam tekże wkrótce na stronkę www.manufaktura.lodz.pl gdzie będą najświeższe info o budowie.
Uliczka rzemieślników

stan obecny

Centrum handlowe

Hotel

Muzeum sztuki

Manufaktura nocą i rynek

·
Registered
1,881 Posts
Wielkie dzieki Tomas za material!
Mam nadzieje, ze pomysl z Muzeum Sztuki oznacza jakas generalna zmiane myslenia deweloperow w Polsce. Za malo bylo do tej pory kultury a za duzo zarcia i ciuchow. Ciesze sie, ze to Lodz wyznacza nowy trend!
Pozdrawiam, Robert

·
Registered
4,224 Posts
Discussion Starter #3
Robert Alda said:
Wielkie dzieki Tomas za material!
Mam nadzieje, ze pomysl z Muzeum Sztuki oznacza jakas generalna zmiane myslenia deweloperow w Polsce. Za malo bylo do tej pory kultury a za duzo zarcia i ciuchow. Ciesze sie, ze to Lodz wyznacza nowy trend!
Pozdrawiam, Robert
szczerze mówiąć myślałem, ze uda mi sie cos wiecej wyciągnąć ale dobre i to. Co do architektury centrum handlowego, to... wygląda jak centrum handlowe a szkoda. Muzeum sztuki cieszy. cieszy również muzeum techniki dla dzieci i uliczka rzemieślników ze starymi zawodami. Cieszy również, ze wyremontuje się ładny kawalek Łodzi. Ale czy jest to szczyt marzeń? Tu można polemizować.

·
Registered
1,646 Posts
pan_tomas: czy ta stronka co piszesz to ma byc oficjalna? skoro *.lodz.pl to chyba tak? Wiesz moze kiedy ruszy? i czy nie ma szans na wiecej renderow? :)

pozdro,

Piotr

·
Registered
4,224 Posts
Discussion Starter #5
hej75 said:
pan_tomas: czy ta stronka co piszesz to ma byc oficjalna? skoro *.lodz.pl to chyba tak? Wiesz moze kiedy ruszy? i czy nie ma szans na wiecej renderow? :)

pozdro,

Piotr
To ma być oficjalna stronka, ale czy będzie więcej renderów to nie wiem.

·
Registered
135 Posts
W sobotę przejeżdzałem obok budowy. Widać że część dostycząca nowego centrum już wychodzi z fundametów. Widać wysokie betonowe pale jest ich chyba ze 100 robi to niezłe wrażanie. Jedyne co mnie niepokoji to, że głowny zabytkowy budynek od strony Ogrodowej jest jeszcze nie ruszony, brak rusztowań i nic tam się nie dzieje przynajmniej od strony ulicy.

·
Registered
1,163 Posts
kotbehemot said:
Swietnie. Bede obserwowac ten w¹tek;) Bardzo lubie takie projekty, gdzie rewitalizuje sie star¹ industrialn¹ zabudowe!wow:)
A ile się rewitalizuje w Pradze?? Nadal wybierasz ten kierunek na drodze do kariery?? :)

A w Łodzi z filmówki miałbyś dwa kroki na Księży Młyn, pofabryczne miasto w mieście. Właśnie do budynku sąsiadującego z filmówką, a będącego niegdyś centralą nandlową fabryki Scheiblera, przeprowadza się jedna z prywatnych wyższych uzelni

Kiedy następnym razem będziesz w Łodzi polecam wizytę w Wyższej Szkole Humanistyczno Ekonomicznej, która w całości mieści się w pofabrycznych obiektach, a odrestauraowane są one znakomicie

Warto też przejechać sie na aleję Politechniki by zobaczyć budynek biblioteki głównej polibudy:

oraz widoczne na tym rzucie inne pofabryczne obiekty (z czego jeden baaaaaaardzo długi)

Ponadto warto odwiedzić siedzibę firmy ubezpieczeniowej Uniqa Polska, biura znajdujące się w budynku dawnej straży pożarnej na Księżym Młynie
bank w dawnej rzeźni
muzeum włókiennictwa w dawnej Białej Fabryce Geyera, Bank w Bielniku Kopischa, redakcję Gazety Wyborczej i jeszcze kilka starych fabrycznych budynków które teraz tętnią nowym niefabrycznym życiem.

I na koniec zawitać na plac budowy Manufaktury, coby na własne oczy przekonać się jak będzie wyglądał największy tego typu kompleks w Polsce (a może nie tylko w Polsce)

heh..., a Ty pewnie nadal chesz do Pragi??

·
Я.
6,755 Posts
@lazej- prosze bez ironii;)

£ódŸ jest swietna i widze ze kilka rzeczy przegapi³em. Bardzo podoba mi sie biblioteka Polibudy- masz moze wiêcej zdjêc? Super jak dla mnie..

Teraz ma³y offtopic- we Wro tak¿e by³y wielkie plany rewitalizacji starych budynków fabrycznych ale niestety na razie NIC sie nie udaje. Najpierw stara cukrownia na klecinie miala zostac przebudowana na centrum rozrywki. No i zosta³a tylko zrównana z ziemi¹ :bash: i nic sie nie dzieje. Tylko to z niej zosta³o:(

i piêkny napis na murze jeszcze z czasów Festung Breslau- Kapitulieren? Nie! (kapitulacja? nigdy!)

Pozniej by³y plany rewitalizacji Rzezni miejskiej- i tu tak¿e ktos wzi¹³ w ³ape i zamiast rewitalizowac ZBURZY£ a na jej miejscu powstanie Galeria Legnicka, podobno projekt ma nawi¹zywac ale wiadomo jak to jest... Rzeznia:

zburzona niedawno ale i tak nie mam wspolczesnego zdjêcia.

Teraz s¹ plany rewitalizacji Browaru Mieszczanskiego, pod koniec kwietnia bed¹ jakies spotkania gdzie to maj¹ omowic i wtedy dowiem sie wiêcej. Generlanie z browaru ma zostac zrobione centrum kulturalne i handlowe (ale podobno przede wszystkim kulturalne) dla dzielnicy Huby, która obecnie chyba najszybciej sie rozwija. Niestety nie znalaz³em zdjêc tego browaru a szkoda bo jest baaaardzo interesuj¹cym zalozeniem. W srodku ma cos w rodzaju ma³ego "rynku".. Wiêcej o browarze napiszê w maju, po tych warsztatach.

Teraz nieoficjalnie mowi sie takze ze Piast chyba chce sie pozbyc najpiêkniejszego obiektu fabrycznego we Wro, tzn browaru piastowskiego. S¹ bardzo nieoficjalne informacje ze bedzie tam jakas galeryjka handlowa dla nowopowsta³ej dzielnicy nad Odr¹ ale to niepewne..
Browar Piastowski:

ech przepiêkne perpendyku³y

Kolejn¹ inwestycj¹ która nie dosz³a do skutku by³ plan zmiany ZNTK (zak³ad naprawy taborku kolejowego) na dzielnice mieszkaniow¹. Wi¹za³em z tym wielkie nadzieje bo uwielbiam cos takiego jak lofts, tego w Polsce jeszcze chyba nie ma, ale z tego co wiem to sam plan jest bardzo s³aby (architektonicznie) i nie wiadomo czy zostanie zrealizowany.

S¹ tez oczywiscie udane adaptacje ale jest ich baaaardzo ma³o i s¹ niewielkie. Tak wiêc z tego co przedstawi³em widac, ze Wro ma wyj¹tkowego pecha do adaptacji starej zabudowy niestety.
Przepraszam za offtopic, nie wykolejam juz w¹tku;) ale musialem to napisac:)

PS a co do studiów- to wszystko jest bardzo p³ynne, na razie jestem we Wro na kierunku który mi bardzo odpowiada, ale jak skoncze, na pewno bede sie stara³ urzeczywistnic marzenia ;) moze i w £odzi. Na razie nie by³o to mozliwe glownie przez s³aby dojazd- chcialbym jednak zachowac jak najsilniejszy kontakt z moim miastem;)

Aha jeszczse raz dziêki za zdjêcia, prosze o jeszcze troche:) I pytanie- czy w £odzi s¹ jakies lofts?

·
Registered
1,881 Posts
Tomas i Lazej: pytanko;
Jak sie nazywa fabryka, gdzie kiedys miescilo sie tzw Muzeum Artystow?

A za zdjecia dziekuje, a ten hall w Wyz.Szk. Ekonomiczno-Handlowej to po prostu wypas!
Pozdr,R

·
Registered
135 Posts
[
Ponadto warto odwiedzić siedzibę firmy ubezpieczeniowej Uniqa Polska, biura znajdujące się w budynku dawnej straży pożarnej na Księżym Młynie

Mała niescislosc siedziba firmy UNIQA TU S.A. nie mieści sie na Księży Młynie tylko w odremontowanej fabryce na Mickiewicza przy Gdanskiej 132 niestety nie mam foty a budynek tez jest bardzo ciekawy wiem bo znam go od wewnatrz i zewnatrz :) .

·
Registered
1,163 Posts
LukaszU said:
Mała niescislosc siedziba firmy UNIQA TU S.A. nie mieści sie na Księży Młynie tylko w odremontowanej fabryce na Mickiewicza przy Gdanskiej 132 niestety nie mam foty a budynek tez jest bardzo ciekawy wiem bo znam go od wewnatrz i zewnatrz :) .
Raczej błąd składni a nie nieścisłość. Po prostu pisząc dalszą część postu myślałem, że nie będę już wstawiał fotek i wymienię budynki "po przecinku". A, że akurat fotki się znalazły a nie przeredagowałem wcześniejszj części wypowiedzi, rzeczywiście skłania ona do niewłaściwej interpteracji.

Budynek Uniqi znasz jako pracownik?? Nie wiesz może czy jest szansa na to by Uniqa przejęła przylegający do niej gmach bodajże Wydawnictw Wojskowych, który niestety Wydawnictwa dosyć mocno zapuściły? I czy wogóle jest szansa na rozbudowę siedziby Uniqi w Łodzi (ostatecznie chyba budynek o takiej samej kubaturze służył Polonii, a Uniqa jest chyba jednak znacznie większa.

pozdrawiam

·
Registered
1,163 Posts
Robert Alda said:
Tomas i Lazej: pytanko;
Jak sie nazywa fabryka, gdzie kiedys miescilo sie tzw Muzeum Artystow?

A za zdjecia dziekuje, a ten hall w Wyz.Szk. Humanistyczno Ekonomicznej to po prostu wypas!
Pozdr,R
Z tego co wiem był to budynek wchodzący w skład Księżego Młyna. Natomiast nie wiem czy on akurat pełnił funkcje przemysłowe. Sprawdzę to:)

·
Registered
135 Posts
Budynek Uniqi znasz jako pracownik?? Nie wiesz może czy jest szansa na to by Uniqa przejęła przylegający do niej gmach bodajże Wydawnictw Wojskowych, który niestety Wydawnictwa dosyć mocno zapuściły? I czy wogóle jest szansa na rozbudowę siedziby Uniqi w Łodzi (ostatecznie chyba budynek o takiej samej kubaturze służył Polonii, a Uniqa jest chyba jednak znacznie większa.

pozdrawiam[/QUOTE]

Znam. Nie ma planów na przejęcie budynku po Wydawnictwie, po oddaniu nowej części budynku miejsca do pracy jest wystarczająco. Może po fuzji z Filarem nastąpi rozbudowa siedziby centrali ale to plany na najblizsze dwa trzy lata.

·
Registered
1,163 Posts
kotbehemot @lazej- prosze bez ironii;)
Ironi?? :) To ze szczerego serca :D :drunk:

Łódź jest swietna i widze ze kilka rzeczy przegapiłem. Bardzo podoba mi sie biblioteka Polibudy- masz moze więcej zdjęc? Super jak dla mnie..
Fotek wielu w necie nie ma :/ Ale coś się znalazło :) Jednak jest w gifach i dlatego zapraszam na http://www.buszrem.com.pl/budowlana/biblioteka.html

Teraz mały offtopic- we Wro tak¿e by³y wielkie plany rewitalizacji starych budynków fabrycznych ale niestety na razie NIC sie nie udaje. Najpierw stara cukrownia na klecinie miala zostac przebudowana na centrum rozrywki. No i zosta³a tylko zrównana z ziemi¹ :bash: i nic sie nie dzieje. Tylko to z niej zosta³o:(

i piêkny napis na murze jeszcze z czasów Festung Breslau- Kapitulieren? Nie! (kapitulacja? nigdy!)
Oby to stało się hasłem dla wrocławskich wysiłków w odnawianiu poprzemysłowej zabudowy :) Bo z tego co piszesz póki co nie jest najlepiej :/ A szkoda.

Ciekawie wygląda szachulcowa wieżyczka na pierwszej fotce. Czy we Wrocku więcej jest szachulcowych poprzemysłowych obiektów, bądź ich elementów?? Szachulec jest tym czego w Łodzi mi brakuje, szkoda, że Niemcy przybywający do Ziemi Obiecanej wprowadzili tylko śladowe ilości takiej architektury.

(ciach)

Przepraszam za offtopic, nie wykolejam juz w¹tku;) ale musialem to napisac:)
Niezamaco, za jakiś czas czekam na offtopic lub topic o przykładach udanych projektów!!

PS a co do studiów- to wszystko jest bardzo płynne, na razie jestem we Wro na kierunku który mi bardzo odpowiada, ale jak skoncze, na pewno bede sie starał urzeczywistnic marzenia ;) moze i w Łodzi. Na razie nie było to mozliwe glownie przez słaby dojazd- chcialbym jednak zachowac jak najsilniejszy kontakt z moim miastem;)
No to trzymam kciuki za Marka Pola :) Ewentualnie za rozbudowę lotniska w Łodzi i możliwość taniego przelotu z Wrocławia do Łodzi.

Aha jeszczse raz dziêki za zdjêcia, prosze o jeszcze troche:) ?
Póki co znalazłem jeszcze tylko siedzibę łódzkiego oddziału wyborczej z powstającą w tle Galerią Łódzką

i odnowionej w zeszłym roku fabryki (chociaż nie wiem czy to nie jest stara remiza strażacka) przy Wólczańskiej 241
http://www.hubar.friko.pl/lodz/wolczanska241/

Żeby nie wyszło tak różowo to niestety w Łodzi też jest sporo fabryk czekających na zagospodarowanie, których część w tym momencie jest rozkradana przez złomiarzy :bash: :bash: :bash: :bash: Ale na szczęście wiele znalazło nowego gospodarza.

I pytanie- czy w Łodzi są jakies lofts
- Czyli adaptacje zabudowy poprzemysłowej dla potrzeb mieszkaniowych?? Niestety póki co w Łodzi kończyło się na projektach. Promykiem nadziei jest jednak to, że w ubiegłym roku zaczęto przerabiać na mieszkania jedną niewielką fabrykę, widoczną zresztą z drogi krajowej numer 1. Może za tym przykładem pójdą inni.

pozdrawiam

·
Registered
54 Posts
Rewitalizacje w Łodzi obserwuje od kilkunastu lat i niestety muszę stwierdzic, ze ogólny rozrachunek wychodzi na zero. Już tłumacze - kilkanascie budynków zostało uratowanych i teraz tak jak np. Remiza strażacka błyszczą, niestety zdecydowana wiekszosć obiektów wyraźnie podupadła. Więc po 15 latach Łódź raczej zbrzydła niż wyładniała (piszę o fabrykach). Zresztą odwiedzając Łódź w oczy rzucają sie przede wszystkim ruiny. Co do Manufaktury, to sama idea jest świetna i nalezy sie z tej inwestycji cieszyć, jednak to na co najbardziej liczył łódzki biznes, a więc duży hotel, jest w powijakiach. Z tego co wiem to jeszcze kilkanaście dni temu nie był znany operator który ma zagospodarowac budynek.

P.S: Jak widzicie na forum jestem nowy. Mam bardzo dużo zdjęć, które z chęcia umieszcze na forum, tylko nie wiem jak to się robi (z informatyka jestem na bakier). Bedę wdzięczny za podpowiedź. ale taką zrozumiałą dla totalnego laika. Dzięki i Pozdrawiam.

·
Registered
1,163 Posts
Hitalin said:
Rewitalizacje w Łodzi obserwuje od kilkunastu lat i niestety muszę stwierdzic, ze ogólny rozrachunek wychodzi na zero.
Rewitalizacja obiektów poprzemysłowych w Łodzi to proces odbywający się co najwyżej od kilku lat. W pierwszych latach po 1989 r. to była raczej dewitalizacja. Fabryki, głównie tekstylne, upadały i zostawały niezagospodarowane w żaden sposób puste hale.

Już tłumacze - kilkanascie budynków zostało uratowanych i teraz tak jak np. Remiza strażacka błyszczą, niestety zdecydowana wiekszosć obiektów wyraźnie podupadła. Więc po 15 latach Łódź raczej zbrzydła niż wyładniała (piszę o fabrykach).
Jeśli brać pod uwagę tylko fabryki, to faktycznie na początku transformacji wszystkie były zagospodarowane. Późniejszy ich upadek wynikał z upadku przemysłu lekkiego, który wprost odbił się na fabrycznych gmachach. I jeszcze kilka lat temu nikt nie interesował się przystosowywaniem pofabrycznych obiektów do nowych potrzeb. Na szczęście to się zmieniło. Jest projekt wielki, tak jak Manufaktura, są mniejsze tak jak działalność WSHE, czy Politechniki i są projekty o mniejszej skali, ale również bardzo istotne, takie jak np. Uniqa, Wyborcza czy remiza strażacka. Niedawno prasa doniosła, że gospodarza znalazł największy pofabryczny obiekt na Księżym Młynie (fabryka na rogu Tymienieckiego i Przędzalnianej) i do czerwca będzie przeprowadzony remont. W tym roku będą też odnowione Beczki Grohmana. W ostatnich latach widać wyraźne przyspieszenie jeśłi chodzi o zagospodarowywanie obiektów pofabrycznych i trend ten wydaje się wznoszącym. Dlatego można optymistycznie spojrzeć w przyszłość.

Zresztą odwiedzając Łódź w oczy rzucają sie przede wszystkim ruiny.
Zależy który fragment Łodzi odwiedzić. Jeśli chodzi Ci nadal o budynki pofabryczne to nawet Księży Młyn jest niejednorodny, ruiniasto-odrestaurowany.

Co do Manufaktury, to sama idea jest świetna i nalezy sie z tej inwestycji cieszyć, jednak to na co najbardziej liczył łódzki biznes, a więc duży hotel, jest w powijakiach. Z tego co wiem to jeszcze kilkanaście dni temu nie był znany operator który ma zagospodarowac budynek.
W centrum informacji Manufaktury przed kilku dniami informowano, że jest operator dla hotelu***.

PS: Jak widzicie na forum jestem nowy. Mam bardzo dużo zdjęć, które z chęcia umieszcze na forum, tylko nie wiem jak to się robi (z informatyka jestem na bakier). Bedę wdzięczny za podpowiedź. ale taką zrozumiałą dla totalnego laika. Dzięki i Pozdrawiam
Zatem witaj!! :) Mam nadzieję, że na forum Ci się spodoba i zostaniesz tu stałym gościem. Z jakiego miasta przybywasz?? Jesteś łodzianinem??

Co do zamieszczania fotek - jeśli masz je na stronie internetowej to sprawa jest dosyć prosta. Jeśli masz je tyko w kompie to komplikuje nieco sytuację. Musiałbyś zamieścić je na jakimś netowym serwerze by móc później wklejać je na forum. Przy drugiej ewentualności niestety nie wiem czy moja pomoc byłaby kompetentna.

pozdrawiam

·
Я.
6,755 Posts
Dziêki lazej;-) Jednak ta polibuda pozostaje moim ulubiencem;)

A co do fachwerku we Wroc³awiu... przed wojn¹ by³o go bardzo duzo i... okazal sie niezwykle ma³o wytrzyma³y:( w tej chwili takie konstrukcje mozna policzyc na palcach. Jest ze 2 koscioly z bia³ego muru pruskiego, kilka domow na wyspie tumskiej i... tyle! Przegl¹da³em zdjêcia wielu obiektów fabrycznych we Wro i raczej przewa¿a ceg³a, fachwerk tylko jako wykonczenie detalu (w tym miejscu-- wiezyczka:)).

ALE

z ciekawostek- budynek modernistyczny (a dokladnie art deco;)) który w pokrêtny sposob nawi¹zuje do konstrukcji szachulcowej- jest ona betonowa i wype³niona ceg³¹:) Obiekt wszystkim znany:

1 - 20 of 3114 Posts