Skyscraper City Forum banner
7341 - 7360 of 10426 Posts

·
Registered
5,706 Posts
A zrobisz zrzut ofert? Dobre info bo widać budżet solidny.
Edit już zerknąłem. Dużo ofert będzie sukces w tym przetargu.
To teraz ten rodzynek na Sienkiewicza 26 na Wydział Postępowań Administracyjnych. Mam nadzieję, że z tego nie zrezygnowali kosztem.powiekszenia budżetu 2óch ww. obiektów. To chyba niemożliwe w dofinansowaniach UE.

Btw ZiM chwali się dzisiaj Piotrkowską 142. To była zaszczana, śmierdząca nora. Efekt rewitalizacji WoW !!

Podwórko niszczy system a wnętrza bardzo nowoczesne. Swietnie dobrana stolarka.
Nawet elewacje poprawiono trochę domalowujac elementy w kolorze stolarki. Jest bardzo dobrze.

To nie są tanie rzeczy ale efekty są niesamowite! Z takiej nory takie cudo. Niebywałe.

·
Registered
2,524 Posts
Discussion Starter · #7,342 ·
Więc żeby nie było że nic nie robię to oprócz napisania postu na głównej łódzkiej grupie w której przebywa mnóstwo urzędników
napisałem tez do pani Olgi z rewitalizacji która widnieje w kontakcie na stronie: Stary Rynek
cytuje:
Jaki jest koszt przebudowy Starego Rynku i o jakiej wielkości dofinansowanie z UE starało się UML?
Na stronie nie widzę takich informacji.
a następnie:
Niestety muszę stwierdzić iż nie jest to odpowiedź na moje pytanie ale może to i dobrze gdyż mogę rozdzielić je na kilka bardziej szczegółowych punktów które mam nadzieję rozwieją wszystkie moje (i nie tylko moje) wątpliwości:

1. Czy do tej pory UML (lub podległe instytucje) zgłosiły do UE jakikolwiek projekt związany konkretnie ze starym rynkiem celem otrzymania dofinansowania?
2. Jeśli tak to prosiłbym o wyjaśnienie czego dotyczy. Interesuje mnie szczególnie:
  • czy dotyczy tylko opracowania dokumentacji
  • czy dotyczy fazy realizacji
  • czy dotyczy wspólnego projektu na rynek i park czy może są podzielone
  • na jak zaawansowanym etapie są kolejne wnioski i jeśli otrzymaliśmy już zgodę na dofinansowanie z UE to w jakiej kwocie i na co.
  • czy na obecnym etapie można zgłaszać zmiany projektu Starego Rynku i jak duże

Czemu o to pytam: Ponieważ dostaje sprzeczne sygnały od radnych UML. Sądzę że na tym etapie nadal da się wnieść dość spore zmiany ponieważ póki co na ten teren mamy tylko koncepcję i oczywiście większe zmiany mogą nastręczać problemy jednak może warto by się nad niektórymi zastanowić gdyż przecież remont ten zostanie z nami na lata. Przykładowo Pasaż Majewskiego aktualnie znacząco różni sie od pierwszych koncepcji.
3. Czy strona Stary Rynek zawiera aktualne wizualizacje tego terenu?
4. Jeśli nie (gdyż dochodzą do mnie takie informacje) to czy istnieją bardziej aktualne lub tez dokładne opisy jak ma wyglądać to miejsce?
Czemu o to pytam: Sądzę iż na ta chwilę mamy ogólną koncepcję jak chcielibyśmy by wyglądał ten plac jednak można to zmienić w porozumieniu z wygraną w przetargu firmą.

Może zapiszę również co mnie martwi w obecnej koncepcji:
- kwiaciarnia (to ten szklany budynek?).
Kwiaciarnia ma sens na węzłach komunikacyjnych czyli w miejscach gdzie jest większy ruch pieszych lub też w miejscach przesiadkowych jak pl Dąbrowskiego. Tutaj nie ma niczego z tych rzeczy.
Ludzie nie będą gnali pół przystanku by kupić kwiaty akurat w tej kwiaciarni skoro mogą pojechać na Bałucki gdzie jest większy wybór i przy okazji zrobią zakupy. Z kolei kolejna kwiaciarnia znajduje się po drugiej stronie osiedla na Franciszkańskiej i na placu Wolności. Kwiaciarnia miałaby szansę w miejscach imprezowych np na rynku Manufaktury gdy para zmierza do pubu/restauracji, przechodzi obok niej i facetowi zapala się w głowie lampka ale nie tutaj. Tutaj to jest myślenie życzeniowe i kwiaciarnia się nie sprawdzi a "budynek" będzie stał pusty.
- stragany dla rolników
Gdzie tu miejsce na socjal ... kasę fiskalną, prąd, wodę, cokolwiek? Załóżmy że jakiś rolnik będzie chciał sie tam wystawić (zamiast na dolnym). Jak będzie wyglądać nowa nawierzchnia po tym handlu, jak często będzie myta i kto będzie za to płacił? UML to nie jest firma prowadząca biznes. To po prostu nie będzie działało. Gdzie będą stały kontenery na odpadki jakie są wytwarzane przez rolników i jak często ten kontener będzie opróżniany? I wreszcie jak ma wyglądać ten handel? Na Bałuckim rolnicy stoją przy samochodach. Nie chce wiedzieć w jakim stanie może być nawierzchnia gdy rolnicy będą wjeżdżać na plac swoim wozem. Jeśli nie ich auta to co? Szopy (jak w czasie świąt an pietrynie), namioty (jak na starym bałuckim), budki (jak te z hamburgerami które sa likwidowane) czy co dokładnie? Bo rolnicy będą czegoś potrzebować do handlu. I jeśli nie będą mogli wjechać tu samochodem to gdzie będą mogli go postawić? Będa chcieli dźwigać skrzynki do tego miejsca?

Poza tym czy naprawdę chcemy cofać się w czasie i tak blisko Manufaktury robić rynek który jak każdy rynek nie wygląda zbyt dobrze i turystom kojarzy się niezbyt dobrze (jak te likwidowane budy fastfoodowe)?
Ok. Pewnie pani myśli ze tylko marudzę to dam pewne rozwiązanie:
Osobiście twierdzę że skoro sprawdziła się tu instalacja z wstążek to na placu powinna być właśnie jakaś ciekawa całoroczna instalacja która przyciągała by tu np turystów z Manufaktury i wtedy wokół niej można by starać sie zrobić w podcieniach jakiś zakątek restauracyjno-pubowo-kawiarniany. Najlepiej gdyby była interaktywna lub służyła również za rzeźbę/małą architekturę miejską.
Ten pomysł jest tym bardziej trafiony gdyż sam odnowiony park będzie zapraszał turystów aby szli w tym kierunku i rynek handlowy absolutnie tu nie współgra z odnowionym parkiem.
Oczywiście mam jakieś pomysły/przykłady/koncepcje na takie instalacje ale.. oczywiście można tu zrobić zupełnie inne instalacje. Chodzi raczej o sam koncept:

Osobiście wybrałem "coś" z polerowanej blachy nierdzewnej.
Ciekawy efekt dawałaby gdyby była zakrzywiana i odbijała zniekształcony obraz jak gabinet luster w wesołym miasteczku. Pomysł luster w Łodzi byłby raczej nowy więc sądzę że również ciekawy tym bardziej że jest wysoce interaktywny.
Fontanna posadzkowa która ma znaleźć się na placu jest dość interaktywna ale.. nudna architektonicznie. Ciekawym pomysłem było by zaadoptowanie na fontanne czegoś co jest kojarzone głównie z wodnych parków zabaw czyli grzybek. Taki temat jest wykorzystywany w fontannach z parasolką. Dzieci miałyby z nia sporo zabawy przeskakując pod takim "deszczem".
Zdjęcie przedostatnie przedstawia szkielet rurowy w którym drzemie duży potencjał na różne wstążki itp a jej środek może dodatkowo służyć za fontannę deszczownicę.
Natomiast w odnowionym parku widziałbym iluminacyjne kule.
Zaznaczam że nie chodzi mi o przepchnięcie konkretnych pomysłów a o zwrócenie uwagi że koncepcja instalacji jest wg mnie lepsza od tej dotychczas proponowanej. pomysłów na zagospodarowanie mam więcej (również an sam park). Zdjęcia w załącznikach.
dziś (po 15 dniach od tego ostatniego meila) dostałem taką odpowiedź od :
Dzień dobry
W odpowiedzi na Pana pytania wysyłamy odpowiedź, jednocześnie nadmieniam, że inwestycja jest obecnie na etapie projektowania i szczegółowe informacje na jej temat będą dostępne po przystąpieniu do kolejnego etapu realizacyjnego.
Agnieszka Lubiatowska
Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi
a w PDFie:
W odpowiedzi na Pana pytania dotyczące planowanej inwestycji informujemy że kwota przeznaczona na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla zadania pn. „Przebudowa Starego Rynku w Łodzi" wynosi 179 744,39 zł.
Opracowaniem dokumentacji zajmie się firma Polska lnżynieria Sp. z o.o., która w przetargu złożyła najlepszą ofertę opiewającą na 178 350,00 zł.
Po zakończeniu opracowywania dokumentacji zostanie rozpisany przetarg na realizację robót. Wszelkie informacje o wartościach szacunkowych naszych realizacji znajdzie Pan na stronie z planem postępowań o udzielenie zamówień na rok 2020 : https://zim.Iodz.bip-e.pl/zim/zamowienia-publiczne/plan-postepowan-o-udzie/9998, Plan-postepowan-o-udzielenie-zamowien-na-rok-2020.htmI
Nie wiem czemu nie dostałem odpowiedzi ale drąże dalej.
Tymczasem profil Łódż chwali sie dzisiaj:
"Druga młodość Starego Rynku coraz bliżej! Jesteśmy właśnie na etapie projektowania przebudowy Wolborskiej i Podrzecznej "

• Like
Reactions: px33 and nowy1212

·
Registered
34,385 Posts
^^I własnie dlatego dyskusja z UMŁ jest trudna - Ty sie rozpiszesz, wypunktujesz, a odpowiedź ewidentnie taka by zbyć marudnego mieszkańca. Jeszcze 3-4 takie maile i już zapał stracisz - ja tak miałem

BTW A jak będzie projekt gotowy to ci odpisza, ze na tym etapie nie ma już możliwości wprowadzenia zmian 🙃
---
Swoją droga powinna być już dokumentacja na pasaż Schillera - kroś wyśle maila z prośba o przesłanie projektu? Mi głupio tyle maili wysyłać, poza tym sie pogubię później co i kiedy ma być :p

·
Registered
2,524 Posts
Discussion Starter · #7,344 ·
Szczerze mówiąc nie mam zbytniego doświadczenia w tej kwestii.
Mam jakoś konkretnie zapytać?
Bo chętnie to zrobią gdyz pasaż (jak chyba wiesz) to mój konik i jestem ciekaw jak nędzny będzie ten projekt

·
Buja mnie Łódź ;-)
8,857 Posts
^^I własnie dlatego dyskusja z UMŁ jest trudna - Ty sie rozpiszesz, wypunktujesz, a odpowiedź ewidentnie taka by zbyć marudnego mieszkańca. Jeszcze 3-4 takie maile i już zapał stracisz - ja tak miałem
Autorka odpowiedzi to oczywiście była dziennikarka. Dokładnie to, na co tak często zwracamy uwagę. Całe redakcje łódzkiej GW, DŁ i Toyi pracują w urzędzie. PR zastępuje normalną komunikację z mieszkańcami. Nie odpowiada się na pytania, ale robi wrażenie.

·
Registered
34,385 Posts
Szczerze mówiąc nie mam zbytniego doświadczenia w tej kwestii.
Mam jakoś konkretnie zapytać?
Bo chętnie to zrobią gdyz pasaż (jak chyba wiesz) to mój konik i jestem ciekaw jak nędzny będzie ten projekt
Dla ulic prosiłem o stałą organizację ruchu, a tu chyba po prostu możesz poprosić o projekt i tyle.

Nalezaloby wspomnieć w kolejnym mailu o zamiarze zlozenia skargi na bezczynnosc organu do wojewodzkiego sądu administracyjnego :)
Ogólnie skargi czy ponaglenia działają

Autorka odpowiedzi to oczywiście była dziennikarka.
I wszystko jasne ehh

·
Registered
34,385 Posts
Szału Wschodnia niestety nie robi. To jest taka degradacja ulicy, ze remont jezdni i chodników to za mało by się zmienił wizerunek ulicy. Oczywiście wiem, że tam remonty kamienic jeszcze ruszą, ale to będzie 9 adresów mimo wszystko nie aż tak dużo.

Rewolucji - w mediach się chwalono postepami, a tymczasem roboty mnóstwo jeszcze. Tej ulicy też sam remont ulicy nie pomoze. Tzn odcinek Wschodnia-Kilińskiego będzie wyglądał dużo lepiej, bo sporo kamienic będzie wyremontowanych, ale odcinek Piotrkowska-Wschodnia będzie wymagał wysiłku jeszcze by doprowadzić go do akceptowalnego stanu.

Jak tylko zakończą się remonty to powinna powstac powołana osoba do nadzoru tej okolicy i powinien pojawić się patrol SM, który by wlepiał mandaty za te pomazane elewacje. Przecież nie ma zdjęcia bez bazgrołów. To jest masakra po prostu :( Ja wiem, ze w Łodzi tak jest, ale tu skala jest jeszcze większa, zdecydowanie za duża.

Ogólnie wydaje mi się, ze za mało jest dofinansowań remontów elewacji w tych obszarach ROCŁ. Wiem, ze elewacja nie poprawia warunków bytowych, ale poprawia odbiór ulicy, a to też przyczynia się do wzrostu atrakcyjności danego miejsca i może wpłynąc na przyspieszenie kompleksowych modernizacji.

PS Super że fotorelacje z tych miejsc sie pojawiły, bo to biała plama była :)

·
Registered
5,706 Posts
Dobre info z dziś, że R29 prace idą pełną parą a jest robiony projekt zamienny do odbudowy zawalonej części oficyny.
Także jest robiony projekt zamienny dla R31 która będzie odbudowana.

Ależ takie informacje muszą niektórych boleć bo to takie piękne politycznie katastrofy były (szczęśliwie bez ofiar).

Czekam na info jakie plany wobec działki po froncie Wschodniej 50. Ja bym robil konkurs architektoniczny i budował to Centrum Aktywnosci Lokalnej właśnie tam wyburzając tą żulo oficynę gdzie Reymont pierdział w stołek.

·
Władza l**u
9,348 Posts
Ależ takie informacje muszą niektórych boleć bo to takie piękne politycznie katastrofy były (szczęśliwie bez ofiar).
Zdejmij te polityczne klapki z oczu. Nas remonty zabytków i ulic cieszą, a nie martwią :) Chcemy tylko, aby te remonty nie trwały po kilka lat, były przeprowadzone z sensem i logiką, a na koniec nie wychodziła usterka za usterką. No i żeby ktoś raz na kwartał potem to posprzątał :)

·
Registered
3,426 Posts
Jak tylko zakończą się remonty to powinna powstac powołana osoba do nadzoru tej okolicy i powinien pojawić się patrol SM, który by wlepiał mandaty za te pomazane elewacje. Przecież nie ma zdjęcia bez bazgrołów. To jest masakra po prostu :( Ja wiem, ze w Łodzi tak jest, ale tu skala jest jeszcze większa, zdecydowanie za duża.
Może przydałby się jakiś dodatkowy telefon szybkiego reagowania z osobnym pracownikiem albo kilkoma? Tak żeby mieszkańcy (i administratorzy budynków) mogli zgłosić bazgroł jak najszybciej, wtedy taki pracownik zabezpieczałby monitoring miejski i z okolicy i przynajmniej identyfikował sprawcę.

·
Registered
3,198 Posts
Jestem teraz na trasie Łódź-Katowice-Wrocław-Łódź i jak boga kocham, nie rozumiem jak oni są w stanie utrzymać w tak dobrym stanie kamienice w ścisłym centrum, a u nas wygląda to jak jakiś ciężki slums. Wczoraj w Katowicach ciężko mi było znaleźc tak zaniedbane kamienice jak na Rewolucji, czy Wschodniej. Wrocław to inny świat, tu wszystko jest estetyczne. MA SA KRA

Edit: W Kato to pełno rozstawionych rusztowań i te kamienice bardziej spektakularne niż we Wro. Ogólnie rewitalizacja tych kamienic w Kato to najwyższa jakość. Pięknie odsłonięte cegły, świetnie odnowione kwieciste balkony, przeszkolone witryny i o dziwo wysoka komercjalizacja tych budynków. U nas przy skrzyżowaniu Piotrkowska / Zielona, czy Piotrkowska / Jaracza pustki. Smutne...

·
Registered
5,706 Posts
Odpowiedź jest prosta. Jakość człowieka w Środmiesciu, struktura własnościowa i skala samego śródmieścia.
W Łodzi jest to wszystko odwrócone w odniesieniu do innych dużych miast w PL. Skala Śródmieścia ogromna, jakość człowieka mierna, nieruchomości w znacznej części komunalne lub z tzw problemami własnosciowymi albo słabymi kapitalowo inwestorami jak na wskazanych prze Ciebie narożnikach.
Oczywiście też zasobności mieszkańców, która w Łodzi jest najniższa.
Dlatego tak ważna jest dla Łodzi gentryfikacja.

·
Registered
398 Posts
Inna sprawa jest taka, że chętnych na dotacje na remont elewacji jest więcej niż środków. Co pokazuje, że przy innej polityce rewitalizacyjnej tych remontów byłoby więcej, ulice optycznie zmieniałby się szybciej. Niestety złote klamki na podwórku odnowionej za 10mln kamienicy nie zmienią tego, że z poziomu ulicy, okolica dalej jest zniszczona i obdrapana.

Nie wiem jak to jest w jeszcze szerszej skali ale na przykładzie pewnej wspólnoty wiem, że chęci do remontu są. Kamienica jest w śródmieściu (w rejestrze zabytków), lokatorzy w większości dobrze radzą sobie zawodowo, jeżdżą dobrymi samochodami. Nawet według skali Marjacha nadają się do życia tutaj :) jednak wniosek na dotacje odrzucony.. Będą zbierać kasę na kredyt sami, co pewnie ładnych pare lat zajmie.

·
Registered
3,198 Posts
Marjach, ja nie mówię, żeby tak jak wzorem Kato w każdej kamienicy znajodwali się złotnicy, zegarmistrze, jakieś antyki czy mini galerie sztuki, ale nawet przy Piotrkowskiej ? Mamy puste lokale na naszej ulicy handlowej.... przecież to jest przeogromnie smutne. Spójrzcie na jakość tych rewitalizacji w Kato - kamienica znajduje się vis a vis hotelu QHotel Plus Katowice, co jest na uboczu tego ścisłego centrum, obok tej kamienicy był szereg innych z wyżej wspominanymi usługami.

525360

525362

EDIT: my się będziemy zachwycać Wschodnią czy Włokienniczą, a w innych miastach takie ulice to są na porządku dziennym.

·
Registered
8,146 Posts
Jestem teraz na trasie Łódź-Katowice-Wrocław-Łódź i jak boga kocham, nie rozumiem jak oni są w stanie utrzymać w tak dobrym stanie kamienice w ścisłym centrum, a u nas wygląda to jak jakiś ciężki slums. Wczoraj w Katowicach ciężko mi było znaleźc tak zaniedbane kamienice jak na Rewolucji, czy Wschodniej. Wrocław to inny świat, tu wszystko jest estetyczne. MA SA KRA

Edit: W Kato to pełno rozstawionych rusztowań i te kamienice bardziej spektakularne niż we Wro. Ogólnie rewitalizacja tych kamienic w Kato to najwyższa jakość. Pięknie odsłonięte cegły, świetnie odnowione kwieciste balkony, przeszkolone witryny i o dziwo wysoka komercjalizacja tych budynków. U nas przy skrzyżowaniu Piotrkowska / Zielona, czy Piotrkowska / Jaracza pustki. Smutne...
Byłem i tu i tu w 2007 roku i wtedy dla mnie to był szok jak tamte miasta wyglądają. Dzisiaj w sumie to pewnie Łódź trochę podgonila je ale nie wiem czy Wrocław i Katowice nie uciekają ponownie.

·
Registered
3,198 Posts
^^ nie polecam jeździć po PL, bo idzie dołka dostać. Bydgoszcz uchodziła za taką Łóź w Kujawsko-Pomorskim, jak teraz odwiedzam miasto, to jest jednym z ładniejszych w PL. Dawno już nie nocowałem w centrum Katowic, ale akurat dwa dni spędziłem w wyżej wspomnianym hotelu i zrobiłem trasę po centrum. Po tych dwóch dniach, to normalnie doła złapałem. My mamy kawałek Tuwima zrewitalizowany i to też tak powiem - średnio na jeża, a w Kato mają całe kwartały pięknie zachowane, wszystko taka cegiełka jaką widzisz na zdjęciu. Wrocław to już wyższa liga, okolica hotelu Puro na starym mieście przy Odrze, to mega prestiż. Tam nawet jak coś jest zaniedbane, to wygląda jak w Łodzi po remoncie. My już nawet nie gonimy, my się po prostu toczymy xD

7341 - 7360 of 10426 Posts