Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 1213 Posts

·
Łodzianin
Joined
·
9,176 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Wesoły Romek;106451646 said:
No to chyba takie najważniejsze, część plików nie mogę wypakować, meble miejskie takie sam jak na Piotrkowskiej.
W kwestii organizacji komunikacji miejskiej, znalazłem takie dokumenty:
http://speedy.sh/g8x3d/2012-06-29-P91-P-UM-BAM-Opinia-do-placu-Wolno-ci-z-uwagami.pdf
http://speedy.sh/Uc5rV/2012-08-22-ZDiT-Lodz-odpowiedz-na-uwagi-BAM.PDF

Czyli BAM wniósł swoje uwagi co do transportu zbiorowego twierdząc, że autobusy będą jechać Nowomiejską od północy i skręcać w Legionów w kierunku zachodnim i tam, w obszarze placu, będą mieć przystanek wspólny z tramwajem (ciekawe, co z przystankiem Legionów/Zachodnia). ZDiT go skorygował twiedząc, że w projekcie nie należy uwzględniać przystanków, które w przyszłości będą zlokalizowane na wlotach Legionów (będzie uwzględniony w ramach przebudowy Legionów) oraz Nowomiejskiej.

Jeszcze jeden dokument:
http://speedy.sh/Fk7Me/2012-10-12-P91-ZDIT-uwagi-do-Placu-wolnosci.pdf
(tak, wrzucili to zeskanowane do góry nogami, chociaż w całej dokumentacji najciekawsze są opinie geodety pisane odręcznie i przesłane faksem)
Na Pomorskiej przed samym placem też będzie przystanek tramwajowy. Ten dotychczas istniejący.

Co do likwidacji pętli awaryjnej, jest opinia MPK: http://speedy.sh/jqzDE/2012-08-30-MPK.pdf
Nie wiem jednak, czy ona ma jakąkolwiek moc sprawczą, czy w jakiś sposób odniósł się do niej ZDiT. Może coś o tym jest w którymś z niedziałających dokumentów.

Zapomniałem jeszcze o najważniejszym, a jednocześnie zajmującym najmniej miejsca - część opisowa projektu (ogólnego): http://speedy.sh/wSJum/2013.02.19-P91-Wollnosci-PB-PZT-TOM-I-opis-techniczny.pdf

Projekt architektoniczny:
http://speedy.sh/4C2yf/PTR-PW-A-1.13.pdf - rysunek
http://speedy.sh/9YeB7/PTR-PW-A-O.02-Plac-Wolnosci.pdf - opis (i przykładowe zdjęcia, np. osłon drzew, latarń, koszy na śmieci)
Na placu poza nowymi latarniami mają być też repliki starych - polecam zajrzeć do drugiego PDF-a.

Co do latarń:


Przebudowa placu Wolności już na wiosnę. Rondo znika, Kościuszko zostaje

Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi właśnie ogłosił przetarg na wykonanie remontu placu Wolności. Prace, które rozpoczną się wiosną, są zapowiedzią komunikacyjnej rewolucji na placu. Ogłoszony w końcu sierpnia przetarg ma być rozstrzygnięty w październiku. Prace zaplanowano jednak dopiero na wiosnę. To dlatego, by ewentualne odwołania nie opóźniły rozpoczęcia robót.

Prace mają być zakończone w 2014 roku. W tym czasie plac czekają wielkie zmiany. Oparte będą na przedstawionym dwa lata temu projekcie architekta miasta Marka Janiaka. - Najważniejszą zmianą jest związanie placu Wolności z pieszą strefą ulicy Piotrkowskiej - podkreśla Marek Janiak. By to osiągnąć, w czasie remontu zlikwidowane zostanie rondo, a ruch tramwajowy i samochodowy przeniesiony będzie na północną stronę placu. Nie będzie jednak zaprojektowanej przez Janiaka kolumnady i - co najważniejsze - nie będzie też przeniesienia pomnika Kościuszki z centrum na skraj placu. - Poza tym nasze założenia zostały przyjęte - mówi M. Janiak.

W ramach prac wymieniona zostanie nawierzchnia placu wraz z 20- lub 30-metrowymi fragmentami sąsiednich ulic. Nawierzchnia wykonana będzie z kostki i płyt granitowych, takich, jakie już znajdują się na wyremontowanych odcinkach Piotrkowskiej.

W posadzkę placu wkomponowana zostanie też stara kostka, znaleziona podczas remontu Piotrkowskiej. Pomnik Kościuszki zyska nowy postument. Zlikwidowane będą obecne rabaty i zasadzona nowa zieleń. Na placu Wolności pojawią się także nowe meble miejskie. Utrzymane będą w tym samym stylu, co na Piotrkowskiej, dodatkowo na ławeczkach mają pojawić się nazwy miast partnerskich.

Zmodernizowany będzie fragment wodociągu pod placem, sieć gazowa i energetyczna. Pojawi się nowa trakcja tramwajowa i latarnie.
Przebudowa placu Wolności ma być ostatnim elementem rozpoczętego jesienią ubiegłego roku generalnego remontu ulicy Piotrkowskiej.

Przebudowa placu Wolności długo budziła ogromne emocje wśród łodzian. W 2011 roku Marek Janiak zaproponował przeniesienie pomnika Kościuszki na skraj placu, by ułatwić organizację imprez masowych. Po konsultacjach społecznych pomysł zarzucono.

- Łodzianie przekonają się wkrótce, że pomnik na środku placu jednak przeszkadza- mówi M. Janiak. - Na szczęście zawsze będzie można go później przenieść. To nie jest skomplikowana operacja.


http://www.dzienniklodzki.pl/artyku...-zostaje,1,2,id,t,sm,sg.html#galeria-material


http://www.dzienniklodzki.pl/artyku...-zostaje,1,3,id,t,sm,sg.html#galeria-material


http://www.dzienniklodzki.pl/artyku...-zostaje,1,4,id,t,sm,sg.html#galeria-material


http://www.dzienniklodzki.pl/artyku...-zostaje,1,5,id,t,sm,sg.html#galeria-material


http://www.dzienniklodzki.pl/artyku...-zostaje,2,6,id,t,sm,sg.html#galeria-material


http://www.dzienniklodzki.pl/artyku...-zostaje,2,7,id,t,sm,sg.html#galeria-material


http://www.dzienniklodzki.pl/artyku...-zostaje,1,1,id,t,sm,sg.html#galeria-material
http://www.dzienniklodzki.pl/artyku...-zostaje,1,1,id,t,sm,sg.html#galeria-material

 

·
Registered
Joined
·
8,122 Posts
ciekawy i bardzo cenny i na czasie pomysł mam nadzieję że coś z tego będzie sam nie wiem jak można to zrobić "szerzej" jako całość, to może być to dobry krok ku dobremu dla miasta, przestrzeni publicznej i turyzmu :)
 

·
Registered
Joined
·
1,445 Posts
Niech zawężą jezdnię, poszerzą chodniki. Ładne latarnie, ławeczki, zieleń wokół placu. Wieczorem plac musi byc ładnie oświetlony. A poza tym, muszą koniecznie odnowic budynki, zwłaszcza te paskudne bloki. Mam nadzieję, że znajdą się w końcu pieniądze na remont ratusza i dokończenie remontu kościoła. Bo czego by nie zrobili z samym placem, to jeśli za tym nie pójdą renowacje budynków, wciąż będzie kiepsko.
 

·
Registered
Joined
·
8,122 Posts
stare ale jare hehe ;) piwo dla tego kto odgadnie co to za budynek!!!

made by d 'n b 1999 r. pozdrawiam LOLZ :)

 

·
Registered
Joined
·
1,645 Posts
pod placem Wolnosci powinien znajdowac sie parking podziemny, a na sam plac powinien obowiazywac zakaz wjazdu dla samochodow. Niestety na to pierwsze nie ma co liczyc ze wzgledu na notoryczny brak kasy i... detke...
 

·
Łodzianin
Joined
·
9,176 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Miasto ogłosiło konkurs na zagospodarowanie pl. Wolności

Ogłoszenie konkursu na zagospodarowanie placu Wolności odbyło się, oczywiście, u podnóża pomnika Kościuszki.

Plac Wolności bez tramwajów, ze stylowymi ławkami i lampami, ogródkami, kwiaciarkami i fontanną - tak może być już za rok. Miasto ogłosiło wczoraj konkurs na projekt architektoniczny zagospodarowania placu Wolności. Tak, by mógł się nazywać Salonem Łodzi.
Plac ma zostać przebudowany już w przyszłym roku.

- Chcemy by plac Wolności, element tożsamości miasta, stał się atrakcyjną przestrzenią, w której ludzie będą chętnie spędzać czas - mówi prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

Jedyny warunek jest taki, że nienaruszony ma pozostać pomnik Tadeusza Kościuszki. Pozostałe elementy, np. tory tramwajowe mogą zniknąć. Architekci mają opracować koncepcję nie tylko przebudowy płyty placu, ale także opracować projekt ławek, latarni, słupów ogłoszeniowych itp. Główna nagroda w konkursie wynosi 20 tys. zł, druga 15 tys. zł, a trzecia 10 tys. zł. Przyznane mają zostać także trzy wyróżnienia po 8 tys. zł. Jury, w którym znaleźli się m.in. Marek Lisiak - architekt miasta, Michał Domińczak - miejski konserwator zabytków, Wojciech Szygendowski - wojewódzki konserwator zabytków, Marek Janiak z Fundacji Ulicy Piotrkowskiej, ma ogłosić werdykt do 30 października. Zwycięskie projekty poddane będą ocenie łodzian, których opinia wpłynie na wybór ostatecznej koncepcji.
 

·
łodzioholik
Joined
·
1,275 Posts
błahu;14011819 said:
stare ale jare hehe ;) piwo dla tego kto odgadnie co to za budynek!!!

made by d 'n b 1999 r. pozdrawiam LOLZ :)

ratusz, dziś Archiwum Państwowe na Placu Wolności ;)
 

·
Registered
Joined
·
1,163 Posts
A mnie się marzy Plac Wolności z przerzuceniem torowiska tramwajowego na północną jego stronę, tak by plac w stronę Piotrkowskiej pozostał całkowicie otwarty - jeśli znajdę chwilkę czasu rozrysuje tę koncepcję :)
 

·
łodzioholik
Joined
·
1,275 Posts
Plac Wolności bez tramwajów
Ja bym zostawił tramwaje. Przecież chodzi o to, by zmniejszyć liczbę samochodów w centrum, a zastepować go transportem publicznym. Kiedyś już o tym wspominałem, że takie rozwiązanie dobrze funkcjonuje w Bratysławie. Trochę brakuje tu logicznego myślenia, przecież remontują Pomorską i kładą nowe tory, to dlaczego nagle linia miała by się skrócić? Gdzie biegłyby teraz tory?
 

·
Registered
Joined
·
1,645 Posts
swietny pomysl z wyrzuceniem tramwajow z pl. Wolnosci, zreszta samochodow rowniez! Wtedy dookola powinny powstac stylowe ogrodki kawiarniane, jakas ciekawa (z prawdziwego zdarzenia) fontanna, gazony z kwiatami, lawki itp. Super pomysl!
 

·
City & Colour
Joined
·
13,342 Posts
swietny pomysl z wyrzuceniem tramwajow z pl. Wolnosci, zreszta samochodow rowniez! Wtedy dookola powinny powstac stylowe ogrodki kawiarniane, jakas ciekawa (z prawdziwego zdarzenia) fontanna, gazony z kwiatami, lawki itp. Super pomysl!
Ja bym tramwaje zostawił, chyba że byłoby jakieś dogodne połączenie(oczywiście bezpłatne) np. Trambusem z dużym puntem przesiadkowym...
 

·
Registered
Joined
·
18,205 Posts
Jeszcze wiadomość ze strony UMŁ:

http://www.uml.lodz.pl/index.php?menu2=2&zapytanie=2,01&poz=1&id=6590:

Meblujmy Łódź
2007-06-30

Ładny i wygodnie urządzony Plac Wolności to cel konkursu, który organizuje Miejska Pracownia Urbanistyczna pod patronatem prezydenta miasta Łodzi.

-Ten plac to element tożsamości miasta. Chciałbym aby stał się atrakcyjną przestrzenią, w której ludzie będą chętnie spędzać czas - powiedział prezydent Jerzy Kropiwnicki.

Konkurs na opracowanie „koncepcji przebudowy funkcjonalno- przestrzennej płyty Placu Wolności wraz z koncepcją mebli urbanistycznych dla zabytkowych, XIX wiecznych terenów publicznych Łodzi” obejmuje dwa zadania. Pierwsze zakłada stworzenie nowych rozwiązań architektonicznych i komunikacyjnych placu, drugie- urozmaicenie jego wizerunku nowymi elementami, takimi jak ławki, latarnie, słupy ogłoszeniowe itp. Do udziału w konkursie organizatorzy zachęcają architektów z całej Polski, na których czekają nagrody w wysokości od 10 do 20 tys. zł oraz wyróżnienia.

W jury konkursu znaleźli się m.in. architekt miasta Marek Lisiak, Michał Domińczak miejski konserwator zabytków, wojewódzki konserwator zabytków Wojciech Szygendowski, Marek Janiak z Fundacji Ulicy Piotrkowskiej, Tomasz Włodkowski z Gazety Wyborczej Łódź oraz łódzcy architekci. Wyniki ich obrad będą znane do 30 października. Jak podkreślają władze miasta zwycięski projekt poddany będzie ocenie łodzian, których opinia wpłynie na wybór ostatecznej koncepcji.

Po odbiór warunków konkursu można zgłaszać się do 15 lipca br. a wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie składać do 6 sierpnia. Osoby dopuszczone do udziału w konkursie będą mogły złożyć swoje prace do 15 października (do godz. 12.00). (kz) 

·
Banned
Joined
·
4,117 Posts
A mnie się marzy Plac Wolności z przerzuceniem torowiska tramwajowego na północną jego stronę, tak by plac w stronę Piotrkowskiej pozostał całkowicie otwarty - jeśli znajdę chwilkę czasu rozrysuje tę koncepcję :)

dobry pomysl :cheers:
 

·
Registered
Joined
·
18,205 Posts
"Express" jak zwykle napisał bzdurę. Tramwaje nie będą wycofane z placu Wolności, nie mam pojęcia, skąd "EI" coś takiego wymyślił.

Z placu Wolności powinien zostać wycofany ruch samochodów (i pewnie w przyszłości tak się stanie), natomiast można pomyśleć o innym przebiegu torowisk tramwajowych - nie muszą one tworzyć dokładnego koła wokół pomnika Kościuszki, mogą tylko lekko od siebie odchodzić i eleganckie przystanki (mogą znaleźć się na środku placu).

Skoro nie jest możliwa budowa parkingu pod placem Wolności, to przydałby się taki parking w jego najbliższej okolicy.

Powierzchnia placu powinna zostać wyrównana, a dookoła placu powinny powstać ogródki :)
 

·
Registered
Joined
·
4,237 Posts
"Express" jak zwykle napisał bzdurę. Tramwaje nie będą wycofane z placu Wolności, nie mam pojęcia, skąd "EI" coś takiego wymyślił.
Bo takie koncpecje co jakiś czas się pojawiają... ale jestem pewien, że tramwaje pozostaną, chociaż niekoniecznie w takiej formi jak dziś. Za to na 95% znikną autobusy z Pl. Wolności...

aha, być może będę miał dostęp do propozycji konkursowych, więc jakieś wieści zawsze wrzucę!
 

·
Registered
Joined
·
105 Posts
Po pierwsze wywalić ten postój taksówek. Z tego co widzę ciągle stoją tam te same samochody :)

A tak serio to fajny pomysł a w ogóle to najlepiej połączyć plac z rynkiem Manufaktury za pomocą nowej linii tramwajowej z zabytkowymi pojazdami (a nie jakiś autobus udający tramwaj).
 

·
Łodzianin
Joined
·
9,176 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Plac Wolności - reaktywacja

Bez tramwajów, autobusów i sznura taksówek oczekujących na klientów. W zamian będą urokliwe ławeczki, stoliczki, kafejki otoczone zielenią. Wieczorem wszystko będzie tonąć w blasku stylowych latarni. Plac Wolności ma przejść radykalną metamorfozę: z pustego wieczorem i trochę zapomnianego zmienić się w salon Łodzi.

- Łódź zasługuje na to, by mieć miejsca wyjątkowe - tłumaczy Marek Michalik, wiceprezydent Łodzi. - Takie, gdzie przychodzi się z przyjemnością. Ale nie na zakupy, tylko odpocząć, odetchnąć od zgiełku.

O tym, jak będzie wyglądał plac Wolności, mają zdecydować architekci z całej Polski. Władze Łodzi ogłosiły konkurs na zagospodarowanie przestrzeni placu i jego otoczenia. Nie ma wytycznych ani szczegółowych wskazówek, ale prezydent Jerzy Kropiwnicki zapowiedział, że zaakceptuje najbardziej nowatorskie rozwiązania - byle dodały placowi blasku i szyku.

- Jestem gotów przystać nawet na zamknięcie placu Wolności dla tramwajów i autobusów, jeśli taki pomysł się pojawi - zapowiedział prezydent.

Konkursowe prace będzie oceniać komisja złożona z architektów, urbanistów, plastyka miasta, ale głos decydujący mają mieć łodzianie.

- Komisja wybierze najlepsze projekty, ale zanim zaczniemy je realizować, pokażemy mieszkańcom - informuje Marek Michalik. - To łodzianie będą mieć głos decydujący, co zrobimy na placu, a czego nie zrobimy.

Mydło i powidło
Rzeczywiście, plac Wolności, XIX-wieczne centrum rodzącej się Łodzi przemysłowej, był przez lata zostawiony sam sobie. Nie było rozsądnej (ani żadnej innej) koncepcji zagospodarowania placu i lokali użytkowych wokół niego. Obowiązywała zasada: kto pierwszy, ten lepszy, albo kto da więcej, czyli zaproponuje wyższy czynsz. W efekcie jest tam teraz mydło i powidło.

Zaczynając od ulicy Piotrkowskiej, jeden narożnik zajmuje dawny ratusz, drugi kościół z wiecznie odpadającą elewacją i nieco dalej - pięknie odnowione Muzeum Archeoologiczne. A tuż przed nim w wiaderkach i słoiczkach rozstawiają swoje "kramy" kwiaciarki (daleko im jednak do słynnych kwiaciarek z Krakowa). Zaraz za muzeum straszą obskurne budki z z hot-dogami. Idąc dalej, mamy lokale użytkowe ulokowane w tzw. jatkach rzeźniczo-przemysłowych wzdłuż Pomorskiej. A raczej do Pomorskiej, bo dalej zostało jedynie wspomnienie po pubie, winiarni, restauracji i sklepie z winami. Teraz wisi tam baner "lokale do wynajęcia". Obok mieści się sklep z odzieżą baletową - jedno z niewielu barwnych miejsc na placu, bo na wystawie można podziwiać stroje jakby przeniesione z "Jeziora Łabędziego". Po sąsiedzku: księgarnia prawnicza, elegancki sklep ze świecami i kolejny - z bielizną. W narożnym lokalu zabytkowej kamienicy Pod Lwem - centrum kredytowe. Za ul. Nowomiejską w podcieniach można kupić wyłożone na chodniku stare numery kolorowych magazynów. Dalej, zamiast eleganckiego niegdyś sklepu z odzieżą męską - dwupiętrowy szmateks, reklamujący się hasłem "Odzież z innej bajki", Cafe Wolność, czyli pub młodzieżowy, i Cafe Wiedeńska. Dalej straszy pusty lokal po dawnym sklepie z rowerami "z wyższej półki", siedziba Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, a po drugiej stronie orientalna restauracja i zabytkowa kamienica z najstarszą w Łodzi apteką. A między nimi najnowsze dzieło architektów z pracowni Olendarek&Olendarek, czyli biurowiec ze szkła, metalu i polskiego piaskowca.

Najcenniejszy obok kontrowersyjnego
Zdaniem Ryszarda Bonisławskiego, dyrektora Centrum Informacji Turystycznej i przewodnika po Łodzi, najcenniejszym zabytkiem na placu jest dawny ratusz. - To jeden z pierwszych murowanych budynków w mieście, zachował się w doskonałym stanie - mówi Bonisławski. - Ciekawe są także stare kamienice i kościół, do którego jakby dostosowało się obecne muzeum. Dopiero w latach 70. zaczęto psuć plac, stawiając te okropne szarobure ni to bloki, ni to kamienice.

Ale za najbardziej kontrowersyjny budynek na placu Wolności Bonisławski uważa biurowiec z metalu i szkła. Nie przekonują go ani zachwyt Marka Lisiaka, architekta miasta, który określił go mianem znaku firmowego nowoczesnej Łodzi, ani nagroda, jaką ostatnio dostał biurowiec.

- Teraz buduje się wszystko i wszędzie, nie licząc się z historią. Przy ratuszu, muzeum i zabytkowych kamienicach to kwiatek do kożucha - argumentuje Bonisławski. I sięga po przykład z odległej historii: - Zanim na placu Wolności stanął pomnik Tadeusza Kościuszki, najpierw postawiono makietę. Ówcześni architekci chcieli sprawdzić, czy pomysł będzie pasował do zabudowy placu, dać sobie szansę na korekty. A teraz...

Za późno?
Uporządkowanie placu Wolności to, zdaniem władz Łodzi, konieczność. Ale rodzi się pytanie, dlaczego biorą się do tego dopiero teraz? Dlaczego nie poszły za ciosem w 2004 roku, kiedy staraniem Łódzkiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji odnawiano zabytkową studnię-fontannę? Wykonana przez uczniów Szkoły Rzemiosł Towarzystwa Salezjańskiego w Łodzi w latach 1930 - 1931, prawie 20 lat była nieczynna. Pomysł, by ją przywrócić do życia, był strzałem w dziesiątkę. "Studnia miłości", jak się ją dziś nazywa, natychmiast stała się ulubionym tłem na fotografiach dla nowożeńców. Wiele par prosto z kościoła przyjeżdżało w letnie dni pod fontannę na obowiązkową sesję zdjęciową. Krótko po tym kawiarnię i restaurację urządzili na placu znani cukiernicy Jerzy i Włodzimierz Misiowie. Eleganckie wnętrze, stylizowane na secesję, i podobny ogródek pasują do fontanny, zabytkowych kamienic i pojedynczych, eleganckich tam sklepów. Właścicielem jednego z nich jest Jacek Kaczmarek, który z przerażeniem obserwuje degradację tego miejsca.

- Trzeba coś z tym zrobić, ale to wszystko jest spóźnione o jakieś pięć lat. Eleganckie sklepy z futrami i rowerami już się wyniosły - wylicza Kaczmarek. - Winiarnia z ogródkiem padła. Za to mamy dwa wielkie szmateksy, jakiś futurystyczny biurowiec i pseudoklomby, o które nikt nie dba.

Według Kaczmarka, wieloletnich zaniedbań nie da się odrobić kilkoma ławkami czy stylowymi latarniami. Choć przyznaje, że lepszy taki pomysł niż żaden.

- Wokół pomnika Kościuszki powinny być ogródki, jakaś scena dla młodzieży, imprezy, festyny - wylicza. - Ale nie zapyziałe jarmarki, tylko imprezy dla ludzi. Niech przyjadą z całego miasta, bo okoliczni mieszkańcy placu nam nie zapełnią. To, niestety, nie ten klient.

Z kolei Annę Zielińską, właścicielkę sklepu z elegancką bielizną, przeraża pomysł zamknięcia dla ruchu placu Wolności. Uważa, że w ten sposób wygoni się stamtąd cały handel i usługi. I plac zginie.

- Zamknęli nam Pomorską i już to odczułam - tłumaczy Zielińska. - Tutaj nikt specjalnie nie przyjdzie. Większość klientów zagląda po drodze, umila sobie czas oczekiwania na autobus czy tramwaj.

Zielińska nie zostawia też suchej nitki na biurowcu. Jej zdaniem, nie pasuje do placu ani nie pomoże w przyciągnięciu tutaj nowych ludzi.

- Kolejne miejsce pracy: wieczorem zostanie zamknięte, bankowcy wrócą do domów i tyle - kwituje. - Gdyby tam powstały jakieś knajpki, stylowe restauracje, to zupełnie co innego.

* * * * *

Cóż, każdy ma swoją koncepcję na "rozruszanie" placu Wolności. A jest ich tyle, ilu ludzi tam mieszka i pracuje. Trudno w tej chwili ocenić, czy plac zamieni się w salon Łodzi, ale na pewno trzeba spróbować coś z nim zrobić. Bo rzeczywiście Łódź i jej mieszkańcy zasługują na urokliwe miejsce, gdzie można miło spędzić czas. Zupełnie inne niż centrum handlowe w stylu Galerii Łódzkiej czy Manufaktury. Bez sklepów z używaną odzieżą i obskurnych budek z hot-dogami.
Wszak mamy XXI wiek i jesteśmy pełnoprawnymi członkami Unii Europejskiej. Podobno.

Nowy Rynek
Plac Wolności (dawny Nowy Rynek) był centralnym punktem wytyczonego w 1821 r. Nowego Miasta, czyli pierwszej osady przemysłowej. Miał kształt ośmioboku - cztery wychodzące z niego ulice (dziś: Piotrkowska, Pomorska, Nowomiejska i Legionów) wytyczały strony świata. Do końca XIX wieku kwitł tam handel: na środku stały kramy i stragany kupców, głównie pochodzenia żydowskiego, a w stronę ul. Legionów były tzw. jatki rzeźniczo-przemysłowe. Kramy przeniesiono na Bałuty, kiedy w mieście pojawiły się tramwaje.

Najstarsze zachowane budynki - pochodzące z lat 1826 - 1827 - to ratusz (od 1927 r. Wojewódzkie Archiwum Państwowe) i kościół ewangelicki pw. św. Trójcy (od 1945 r. rzymskokatolicki kościół garnizonowy pw. Zesłania Ducha Świętego). Oba zaprojektował budowniczy województwa mazowieckiego Bonifacy Witkowski, ale tylko ratusz nie zmienił pierwotnego wyglądu, kościół przebudowano w latach 1889 - 1892.

Do dziś stoi też kamienica (pod nr 3) należąca do Bogumiła Zimmermana, gdzie w 1840 r. przeniesiono pierwszą w Łodzi aptekę. Przetrwał też budynek Powszechnej Szkoły Realnej, zmienionej w 1869 r. w Wyższą Szkołę Rzemieślniczą. W 1915 r. Niemcy umieścili tam władze Łodzi, teraz jest Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne.

Ślad nie został po pierwszym drewnianym zajeździe Jana Adamkowskiego (1824 r.), ale przetrwała wybudowana w 1890 r. kamienica pod Lwem. Po odzyskaniu niepodległości Nowy Rynek zmienił się w plac Wolności, w 1930 r. na środku stanął pomnik Tadeusza Kościuszki. Zburzony w 1939 r., został odbudowany w 1960 r.
Monika Pawlak - Dziennik Łódzki
 

·
Registered
Joined
·
13,151 Posts
jak widać pan marek lisiak nie pasuje do tego miasta..trzeba go zlikwidować!!:):)..czyli usunąć:)biurowiec mu się podoba..to coś to przedszkolak by zaprojektował..
 
1 - 20 of 1213 Posts
Top