SkyscraperCity Forum banner
1 - 17 of 17 Posts

·
Registered
Joined
·
8,260 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Wątek ten dotyczy spacerów po Mieście Łodzi organizowanych przez łódzką redakcję GW. To już drugi lecz nie ostatni spacerniak po naszym ukochanym mieście, moja fotograficzna relacja jak i główna trasa obiega Księży Młyn oraz jego okolice, przędzalnie, domy robotnicze oraz większość spuścizny po imperium Scheiblera.

Miejsce zbiórki czyli Plac Zwycięstwa, Muzeum Kinematografii, dawny Wodny Rynek:

Park źródliska i jego piękna przyroda:

Tak zwana „chińska kapliczka ufundowana przez rodziną Scheliblerów w XIX w.

 

·
Registered
Joined
·
8,260 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Wyjście z Parku źródliska ulica FabrycznaPałac na rogu ulicy FabrycznejBeczki Grohmana brama do dawnych zakładów przemysłowych, jeden z najpiękniejszych łódzkich zabytków w najbliższym czasie będzie poddany odnowieniu. 

·
Registered
Joined
·
8,260 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Cisza przed burzą czyli gradobicie na spacerniaku…

(KM: Tylna, Tymienieckiego,)na filmikach mam momenty co się działo ciekawego w czasie ulewy, a tu w oazie spokoju w Muzeum Książki, każdy mokry, ale zadowolony, miny pierwszorzędne :)

 

·
Registered
Joined
·
8,260 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Serce Księżego Młyna czyli dawne domy robotnicze, obecnie mieszkania komunalne, swoisty skansen na skalę europejską, czas tu jakby się zatrzymał w XIX w. choć miejscami zaniedbane to mimo wszystko chyba najbardziej klimatyczne miejsce Łodzi. 

·
Registered
Joined
·
8,260 Posts
Discussion Starter · #7 · (Edited)
Willa fabrykancka

Ulica Przędzalniana:Staw w okolicy tkalni Scheiblera i widok na Próchnik przyszły Cross Point:

i nie tylko

w zasadzie to wszystkie zdjęcia jeżeli także byliście na spacerze w niedzielę śmiało dodawajcie tu swoje Fotki, do zobaczenia za tydzień w Łagiewnikach

Pozdrawiam błahu ;)
 

·
Z dystansu bez dystansu.
Joined
·
2,822 Posts
Hahaha, spacerniak to się kojarzy z wiezieniem.

Tytuł wątku powinien brzmieć: "Spacerownik" :)
 

·
Registered
Joined
·
8,260 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Hahaha, spacerniak to się kojarzy z wiezieniem.

Tytuł wątku powinien brzmieć: "Spacerownik" :)
Wiecie to z pośpiechu, a potem to mnie już mi się nie chciało, ale spełniam Waszą prośbę, a spacerniak... cóż może za dużo Prison break ;) w każdym razie poproszę modów o zmianę tematu chyba że da się to samemu zrobić??
 

·
Registered
Joined
·
8,260 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Widzę że podobają Wam się foty więc doklejam jeszcze parę których mi zostało.

Elektrownia ale nie jestem pewien za parkiem Nad Jasieniem

PróchnikKościół przy Śmigłego RydzaStara fabryka na Milionowej

Willa, także z MilionowejPrzędzalniana z MilionowąOaza spokoju przy szpitalu im.Jonschera

 

·
Łodzianin
Joined
·
9,296 Posts
Od Łagiewnik do Wenecji

W czwartek w Gazecie kolejny, trzeci "Spacerownik", czyli subiektywny przewodnik po Łodzi. Tym razem Ryszard Bonisławski i Joanna Podolska zapraszają na spacer szlakiem Jana Pawła II i łódzkich świętych.
Okazja jest niebywała: zbliżająca się 20. rocznica wizyty Ojca Świętego w Łodzi. Opisujemy też m.in. miejsca związane z patronką naszego miasta św. Faustyną, błogosławionym Rafałem Chylińskim i innymi postaciami wynoszonymi na ołtarze, które miały związki z Łodzią. Odwiedzamy razem dawny park Wenecja, ale też wędrujemy do Łagiewnik, gdzie do dziś stoją stare kapliczki św. Antoniego oraz Rocha i Sebastiana, którzy chronili od moru i chorób zakaźnych. Czy oni też mieli coś wspólnego z Łodzią? Zobaczymy.

Nasz niedzielny spacer zaczniemy o godz. 15 przy klasztorze ojców Franciszkanów w Łagiewnikach. Tym razem zabezpieczamy się i przed słońcem, i przed deszczem. Zapraszamy!

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
 

·
Łodzianin
Joined
·
9,296 Posts
Spacer z Łagiewnik do łódzkiej Wenecji
Ryszard Bonisławski, Joanna PodolskaWedług wszelkich znaków na ziemi i niebie nasz trzeci spacer powinien przebiegać spokojnie. Mamy za sobą wszystkich łódzkich świętych.
Po raz trzeci zapraszamy na spacer po Łodzi. Zaczynamy w niedzielę o godz. 15 przed klasztorem ojców Franciszkanów w Łagiewnikach. Będziemy szli fragmentem szlaku opisanego w czwartkowym "Spacerowniku". Nie możemy jednak w ciągu kilku godzin przejść całej trasy od Łagiewnik do łódzkiego parku Wenecja. Zdecydowaliśmy się więc pokazać część szlaku. Przede wszystkim pospacerujemy po Łagiewnikach i okolicy.

Zaczynamy w niedzielę o godz. 15 przed kościołem pw. Antoniego Padewskiego w Łagiewnikach. Zwiedzamy zespół klasztorny franciszkanów związany z błogosławionym Rafałem Chylińskim.

Kościół pw. Antoniego Padewskiego ma wystrój barokowy. Ambona, konfesjonały, rzeźby i obrazy oraz organy są polichromowane i złocone. Ozdoby, gzymsy i kolumny harmonizują z architekturą.

Zwiedzimy też kapliczki św. Antoniego oraz św. Rocha i św. Sebastiana (najstarsze zabytki Łodzi), które "pamiętają" o. Rafała Chylińskiego.

Zabytkowe ołtarze w kapliczkach św. Antoniego oraz św. Rocha i Sebastiana w lesie łagiewnickim zostały ponownie poświęcone w ubiegłym roku. Były zamalowane białą farbą olejną. Dopiero po zdjęciu kilku warstw konserwatorzy zobaczyli polichromie z XVII wieku. Na kolumnach oprócz malowanych dekoracji są złocenia i srebrzenia. Z górnej części ołtarzy na wchodzących patrzy Oko Opatrzności. Przyjrzymy się im z bliska. Warto przypomnieć, że kapliczka św. Rocha i Sebastiana najpewniej była kiedyś pustelnią.

Będziemy też spacerować po lesie łagiewnickim, największym w Europie kompleksie leśnym położonym w granicach administracyjnych miasta. Dojdziemy aż do Arturówka, w którym siostry urszulanki organizowały pobyt dla dziewcząt. Placówkę przejęła matka Urszula Ledóchowska w 1930 r. Poznamy też ukryty w lesie Dom Zakonny Sióstr św. Rodziny z Bordeaux

Czeka nas też długi spacer ulicami Kasztelańską i Centralną do Strykowskiej, a stamtąd obok cmentarz żydowskiego ul. Zmienną i Chryzantem dojdziemy do Wojska Polskiego.

Zakończymy wędrówkę przy kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej i bł. O. Anastazego Pankiewicza w Łodzi przy ul. Pankiewicza 71/73 (do niedawna jeszcze Spornej).

Kościół i klasztor oraz szkoła o.o. Bernardynów powstały w latach 30. ubiegłego wieku według projektu architekta Wiesława Lisowskiego. Po II wojnie światowej bernardyni na wiele lat utracili prawo do prowadzenia szkoły we własnym budynku. Teraz działa Katolickie :Liceum Ogólnokształcące i gimnazjum ojców bernardynów im o. Pankiewicza.

Od marca 2007 r. odcinek ul. Spornej (od ul. Wojska Polskiego do al. Palki) został zmieniony uchwałą radnych na ul. bł. Anastazego Pankiewicza.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
 
1 - 17 of 17 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top