SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 47 Posts

·
Registered
Joined
·
13,545 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Nowe życie starych fabryk 2007-05-17

Fotogaleria >> Stare i opuszczone mury składu fabrycznego Maurycego Taumana przy ul. Dowborczyków 8 ożyją wkrótce nowoczesnymi technologiami teleinformatycznymi. Rewitalizując pofabryczny budynek firma Ericpol Telecom zainwestuje w mieście ponad 10 mln. zł. W wyniku planowanego remontu powstanie nowoczesny biurowiec z dwustoma miejscami pracy.

- Od wielu lat z okien naszego biura przy ul. Targowej patrzyliśmy na opuszczoną i niszczejącą fabrykę przy ulicy Dowborczyków. Teraz rozpoczynamy prace, które chociaż w małej części będą w stanie zmienić krajobraz miasta i dzielnicy – powiedział Marek Gajowniczek, wiceprezes Ericpol Telecom.

W uroczystym rozpoczęciu inwestycji i wmurowaniu aktu erekcyjnego wziął udział wiceprezydent Łodzi Marek Michalik.
- Ericpol to doskonała wizytówka miasta i świetny przykład dla pozostałych inwestorów, jak wiele może osiągnąć łódzka firma - mówił wiceprezydent Michalik zapewniając inwestora o ewentualnym wsparciu miasta.

W zrewitalizowanej kamienicy na powierzchni ponad 560 m.kw. zachowana zostanie tradycyjna, pofabryczna architektura i dobudowane zostanie nowoczesne skrzydło z elementami secesji. Na dachu budynku znajdzie się także dodatkowa, czwarta kondygnacja. Jak podkreślają przedstawiciele spółki i władze miasta, zaangażowanie w postindustrialne dziedzictwo ma współtworzyć unikalny wizerunek miasta. Nie jest to również pierwsze doświadczenie Ericpola w remont pofabrycznych obiektów. Wcześniej firma zdecydowała się na nadanie nowego życia starej kamienicy w Krakowie

Ericpol Telecom Sp. zo.o – jest łódzką firmą działającą w obszarze telefonii mobilnej i stacjonarnej, świadczy zaawansowane usługi informatyczne i doradcze. Realizuje innowacyjne projekty w ponad 70 krajach na pięciu kontynentach. (ed)

http://www.uml.lodz.pl/index.php?menu2=3&zapytanie=3,01&poz=1&id=6428Tak skład fabryczny Maurycego Taumana przy ul. Dowborczyków 8 wygląda obecnie
 

·
Łodzianin
Joined
·
9,296 Posts
Ericpol za rok w nowej siedzibie
sasza

Kolejna łódzka fabryka znalazła inwestora, który przywróci jej porządny wygląd. Za dwanaście miesięcy zamieni się w nowoczesny biurowiec, w którym będą pracować informatycy firmy Ericpol.
Fabryka przy ul. Dowborczyków 8 powstała na początku ubiegłego wieku. Dzisiaj jest w opłakanym stanie. Wybudował ją Maurycy Tauman i ulokował w niej Skład Fabryczny Wyrobów Wełnianych. Po drugiej wojnie światowej mieściły się tam m.in. przedsiębiorstwa produkujące urządzenia reklamowe.

Budynkiem zainteresowała się łódzka firma Ericpol. Postanowiła go zrewitalizować i zaadaptować na swoją siedzibę. - Zachowamy istniejące elementy elewacji, a jednocześnie dobudujemy czwartą kondygnację i nowoczesne skrzydło z nową klatką schodową - zapowiada Maciej Mroczek, dyrektor generalny Ericpolu. - Mamy już doświadczenie w takich inwestycjach. W Krakowie na potrzeby naszego oddziału kupiliśmy nad Wisłą kamienicę z lat 20. XX wieku. Jej stan był równie zły, jak łódzkiej fabryki. Odrestaurowaliśmy ją i dzisiaj jesteśmy z niej dumni.

Za dwanaście miesięcy, bo tyle czasu ma trwać remont, Ericpol chce być dumny także ze swojej nowej łódzkiej siedziby. Inwestycja ma kosztować 15 milionów złotych.

Dlaczego inwestor zdecydował się właśnie na adaptację fabryki? - Jeżdżąc po świecie i oglądając, jakie ciekawe projekty realizują inne firmy uznaliśmy, że warto przenieść wzorce z Londynu czy Hamburga i zająć na siedzibę właśnie stary budynek - opowiada Marek Gajowniczek, wiceprezes Ericpolu. - Chcemy w jak najlepszy sposób połączyć stare z nowoczesnością.

Chociaż po zakończeniu inwestycji firmie przybędzie ponad 2 tys. mkw. powierzchni biurowej, szefowie Ericpolu już wiedzą, że to będzie dla nich za mało. - Musimy się rozejrzeć za kolejnymi nieruchomościami - mówi Mroczek.

Ericpol powstał w Łodzi w 1991 roku. Dziś zatrudnia 660 osób w Łodzi i w Krakowie. Ma także cztery spółki zależne w Szwecji, Meksyku, na Ukrainie i Białorusi. Współpracuje z takimi firmami jak: Era, Orange, Plus, Telekomunikacja Polska czy France Telecom.

Źródło: Gazeta Wyborcza - Łódź
 

·
Łodzianin
Joined
·
1,017 Posts
Projekt nie powala, ale cieszy. Fajnie, że takiej fabryki się nie burzy. Dziwnie tylko wygląda ten oczyszczony z tynku parter, oszklone I piętro i tynkowane wyższe kondygnacje. Choć może ten parter i szkło to wysunięta dobudówka? W sumie na makiecie tak to wygląda.

Nowy budynek osłaniający gołą ścianę jak najbardziej na plus. Nie razi chyba też zbytnio ta nadbudówka, choć mogło by się bez niej obyć.
 

·
Life in Rowerland
Joined
·
784 Posts
Takie informacje ciesza dusze i oko ... kolejna fabryka "ożyje" ... i takie podejscie inwestorow mi sie podoba, co wiedza ile znaczy taka historia dla miasta, ktora pragna wskrzesic... kolejny nowy watek i kolejny obiekcik do obfocenia :) Oby wiecej takich fabryk wrocilo do "czasow swietnosci" ... jak np. naprawde spora fabryka na Przybyszewskiego (obok Kilinskiego) i wiele innych

BTW ... z tego co zauwazylem to obok tej inwestycji jakas fabryke tez remontuja (tynkuja) ...

:cheers:
 

·
Registered
Joined
·
636 Posts
Była fabryka, będzie biurowiec
dziś

W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy pofabryczny budynek przy ul. Dowborczyków 8 zamieni się w nowoczesny biurowiec. Rewitalizację finansuje firma Ericpol Telecom, która chce w tym roku zatrudnić ponad sto osób.Nowoczesna firma, projektująca oprogramowanie dla telekomunikacji, postawiła na walory historyczne. Zamiast budować nowy biurowiec od podstaw, zdecydowała się na stworzenie kolejnej siedziby w zrewitalizowanych pofabrycznych murach. - Będzie to miraż tradycji i nowoczesności - zapewnia Marek Gajowniczek, wiceprezes zarządu łódzkiej firmy, której siedziba mieści się przy ul. Targowej i sąsiaduje z dawnym Składem Fabrycznym Wyrobów Wełnianych Maurycego Taumana.

Agnieszka Magnuszewska - Dziennik Łódzki

http://lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/730944.html
 

·
krasnal Hałabała
Joined
·
952 Posts
Cieszy fakt, że odżyją kolejne stare mury. Patrząc na wizualizacje projektu można powiedzieć, że jest całkiem nieźle. I - co jest bardzo istotne - do adaptacji wytypowano fabrykę, którą z punktu widzenia wartości historycznej dla miasta można poświęcić na dobudowę dodatkowych skrzydeł.
 

·
Registered
Joined
·
1,270 Posts
Na stronie Ericpolu jest kilka wizualizacji:


Ciekawe czy nowy budynek będzie połączony ze starym na Targowej. Niby prawie obok, ale obecna ich siedziba leży nie na działce z tyłu inwestycji, tylko na działce obok niej.
 

·
keep jaywalking
Joined
·
6,276 Posts
Największy potencjał Łodzi to pofabryczna zabudowa nadająca temu miastu niepowtarzalnego charakteru. Dobrze, że nastała moda na budynki z duszą, bo dla takich miast jak Łódź to największa szansa. To wartość dodana dla miasta związana z modą i stylem. Jednak zastanawiam się, czy kwota 10 mln zł będzie wystarczająca do przywrócenia blasku temu obiektowi?
 

·
Banned
Joined
·
10,744 Posts
Najważniejsze jest to, że są chętni na umieszczenie biur w budynkach poprzemysłowych. Jest to ważne, bo to gwarantuje ochrone tych obiektów, szczególnie przed wydaniem pozwolenia przez jakiegoś urzędnika na zmielenie na pył takiej fabryki... 10 mln to nie jest mało. Za 3, 4 miliony można kupić np. w Łodzi cały wieżowiec. Czemu więc ma nie starczyć na remont jednej niedużej fabryki ?
 

·
Banned
Joined
·
4,116 Posts
ale ta mala uliczka moze byc juz niedlugo jedna z ładniejszych w Łodzi :)
 
1 - 20 of 47 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top