Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 22 Posts

·
Registered
Joined
·
13,332 Posts
Discussion Starter · #1 ·
W Łodzi ma powstać centrum kultury żydowskiej za 30 mln zł
Przemysław Kuć2010-12-06, ostatnia aktualizacja 2010-12-06 09:52

Synagogę, hotel i restaurację ma mieścić Centrum Żydów Łódzkich. - Chcemy, aby to było miejsce nie tylko kultury żydowskiej, ale kultury w ogóle - mówił przewodniczący gminy żydowskiej Symcha Keller.

Centrum mające się mieścić na terenach łódzkiej gminy żydowskiej przy ul. Pomorskiej 18 będzie kosztować ok. 30 mln zł. Projekt opracowały wspólnie łódzka firma Real Development i pracownia projektowa Panorama. 85 proc. pieniędzy na budowę gmina planuje uzyskać z Unii Europejskiej, pozostałe 15 proc. od sponsorów. Początek prac - połowa przyszłego roku.

Kompleks będzie odwzorowaniem dzielnicy żydowskiej z charakterystycznymi symbolami, detalami i atmosferą. - Kiedy trzynaście lat temu odzyskaliśmy historyczną siedzibę gminy przy ul. Pomorskiej, towarzyszył temu płacz. Nie były to jednak łzy szczęścia, lecz rozpaczy. Budynki były w stanie ruiny. Brakowało ścian, podłóg, a zabytkowe malowidła ścienne pokryto sześcioma warstwami farby olejnej - opowiadał Keller. - Dziś udało się te budynki doprowadzić do bardzo dobrego stanu. Od początku jednak towarzyszyło mi marzenie o odbudowie jednej z przedwojennych synagog i przywróceniu żydowskiego życia do Łodzi. Dziś wierzę, że może się to udać - mówił, odnosząc się do świątyni stanowiącej centralne miejsce planowanego centrum. Jest ona wzorowana na zburzonej przez Niemców synagodze Wołyner Szul, która do 1939 roku znajdowała się przy ul. Wólczańskiej 6. - Jeśli chodzi o formę, to była skromna. Zbudowano ją na początku XX wieku. Należała do Żydów, którzy napłynęli do Łodzi z terenów Rosji i okolic. Budynek będzie dobrze się wpisywać w tutejszą architekturę, która jest bliska stylowi neorenesansowemu - przekonywał Ryszard Bonisławski, znany przewodnik po Łodzi.Oprócz synagogi w centrum mają powstać hotel na 250 gości, parking, sklepy z koszerną żywnością i pamiątkami, a także restauracja. Mają one zwiększyć atrakcyjność Łodzi dla turystów diaspory żydowskiej i wycieczek izraelskiej młodzieży. - Liczymy na współpracę z urzędem miasta. Mamy nadzieję, że nasz projekt zostanie wpisany jako centralny punkt Szlaku Żydów Łódzkich, obejmującego m.in. stację kolejową Radegast i zabytkowy Cmentarz Żydowski - mówiła Agnieszka Wróbel z Real Development.

Gmina liczy także na biznesmenów. W budynkach centrum ma znaleźć się zaplecze do organizowania konferencji i sympozjów naukowych. Poza turystami zagranicznymi i przedsiębiorcami kompleks ma służyć mieszkańcom. - Na dwóch dziedzińcach będą mogły być organizowane koncerty, pokazy filmów i wydarzenia kulturalne. Przestrzeń centrum jest tak zaplanowana, aby mogło ono przyciągać łodzian chcących spędzić tu wolny czas i poznać kulturę żydowską - przekonywał Mirosław Błaszczyński z pracowni projektowej Panorama. - Chcemy, aby wpisało się ono na stałe w życie miasta.

Przed II wojną światową Żydzi stanowili trzecią część mieszkańców Łodzi. Mieściło się w niej około 250 synagog i domów modlitwy - niemal wszystkie zostały zniszczone, spalone i zrabowane przez Niemców. Do dziś zachowała się tylko zbudowana w latach 1895-1902 Synagoga Reicherów, mieszcząca się przy ulicy Rewolucji 1905 Roku.


Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,8770882,W_Lodzi_ma_powstac_centrum_kultury_zydowskiej_za_30.html

Pozwoliłem sobie założyć nowy wątek.Kibicuje tej inwestycji, ten rejon miasta jest ostro nadszarpnięty przez wieloletnie zaniedbania i oby inwestycja znalazła szczęśliwy koniec w postaci unijnego dofinansowania. A tak przy okazji pozdrawiam po długim okresie niebytu:).
 

·
Registered
Joined
·
1,162 Posts
Wiem, że spiskowa teoria dziejów, ale czasami mam wrażenie, że największym dokonaniem Kropiwnickiego była stacja Radegast i obchody rocznicy likwidacji getta, co przyczyniło się do zmiany postrzegania Łodzi przez Żydów. I w totalnie zapuszczonej okolicy, w rejonie gminy żydowskiej powstał biurowiec przy Sterlinga, wyremontowano budynek towarzystwa kredytowego, a teraz takie cuda :) Generalnie bardzo fajna sprawa dla miasta. Oby tylko na nasze postrzeganie przez Żydów, nie wpłynęły działania kibiców łódzkich klubów, którzy znacząc swoje terytoria, antyżydowskimi (czyt: skierowanymi przeciwko kibicom klubów przeciwnych) hasłami niszczą miasto i jego wizerunek.
 

·
Registered
Joined
·
18,205 Posts
Lenin, stęskniłem się! :cheers: Już traciłem nadzieję na Twój powrót na forum :)

Plany gminy żydowskiej ogromnie cieszą! Należy przypilnować, by rekonstrukcja synagogi stojącej kiedyś przy Wólczańskiej była jak najdokładniejsza. I by nie popadła w ruinę synagoga przy ul. Rewolucji 1905 roku - bo wiadomo, że jest w złej kondycji, a gmina chce przenieść jej funkcje do odbudowanej przy Pomorskiej.

Mam też nadzieję, że stanie się to impulsem dla odbudowy synagogi przy Kościuszki - niech pełni jakąkolwiek funkcję, ale musi zostać odbudowana, dla piękna Łodzi i sprawiedliwości dziejowej :)

PS Betonie, byłbyś łaskaw dodać brakującą spację w tytule wątku? :)
 

·
Buja mnie Łódź ;-)
Joined
·
8,855 Posts
Cóż powiedzieć.... Z takiego newsa można się tylko cieszyć. Jest on nawet na swój sposób... wzruszający :)

:dance:

Jedyne do czego się doczepię to komunikacja. Te budynki na terenie gminy powinny mieć zapewniony dojazd od strony Północnej bądź Solnej, a nie tylko Pomorskiej...
 

·
Registered
Joined
·
330 Posts
Cóż powiedzieć.... Z takiego newsa można się tylko cieszyć. Jest on nawet na swój sposób... wzruszający :)

:dance:

Jedyne do czego się doczepię to komunikacja. Te budynki na terenie gminy powinny mieć zapewniony dojazd od strony Północnej bądź Solnej, a nie tylko Pomorskiej...
Cos ty...
Jakby tak zrobili to musieliby conajmniej robic akcje jak z nowym centrum Łodzi...
Gdzie by dali nowe mieszkania ludziom z polnocnej?(tej czesci gdzie gmina ocztywiscie)
przeciez jakby zrobili przebicie na polnocna to wiesz co by tam sie dzialo?
 
1 - 20 of 22 Posts
Top