SkyscraperCity Forum banner

Katedra czy stajnia?

1 - 20 of 166 Posts

· Pijcie portera z BŁ!
26,196 Posts
Dworzec Tramwajowy Centrum (ochrzczony w mieście jako 'stajnia dla jednorożców') na trasie WZ w Łodzi pomiędzy al. Kościuszki i ul. Piotrkowską
ma prawie 100 m długości, 33 m szerokości i 13 m wysokości.
Jest częścią wartej ponad 700 mln zł modernizacji trasy W-Z.

Przystanek składa się z 54 słupów konstrukcyjnych. Dach jest zwieńczony rodzajem witrażu z membran EFTE.
Autor projektu przystanku Jan Gałecki poinformował, że przez minione dwa lata, od czasu ogłoszenia wyników konkursu,
jego projekt nieco się jednak zmienił.
Gałecki tłumaczy, że główna zmiana to zastąpienie skrzynkowych profili stalowych, o prostokątnym przekroju, rurami stalowymi,
które są bardziej eleganckie i pozwoliły stworzyć wrażenie lekkości tego projektu.

Lokalizacja: Łódź, ul Mickiewicza między Piotrkowską a Kościuszki
Autor: Jan Gałecki
Inwestor: Miasto Łódź
Wykonawca: Mosty Łódź
Projekt: 2012
Realizacja: 2014-2015
Wizualizacje:

Fotki:

by DarkFrame

by hudy

by Fotografiatomojezycie

Profil fb Łódź

To oczywiście dopiero początek, fotki będę systematycznie dodawał ;)

· Registered
1,106 Posts
Nie widzę tutaj żadnego systemu informacji pasażerskiej, sprawia to wrażenie nieskończonej budowy.

BTW... Projekt był bardzo obiecujący, zwłaszcza te witraże. Wykonanie... Słabe. Z daleka prezentuje się to jak zespół gotyckich okien, co jest fajne, ale ani nie wpisuje się to w okoliczną architekturę nic a nic, w żaden sposób do niej nie nawiązuje, jest elementem bardziej folklorystycznym w tym miejscu niż pasującym do niego. Membrany boczne tragedia, przypominają tanie, przezroczyste parasolki spod Rzgowa. Membrany górne sprawiają, że nie ma tego żywego koloru, który jasno się kojarzy z mozaiką i witrażem. Kolory wydają się być wypłowiałe, z czasem tylko będzie gorzej. Podsumowywując koncepcja super, realia bardzo przeciętne. Od oceny się wstrzymuję póki co.

· Pijcie portera z BŁ!
26,196 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Okoliczna architektura w dużej części w ogóle nie istnieje, nie za bardzo jest się więc w co wpisywać. No chyba, że lepiej było równać do modernistycznego kloca z lat 70'...
Poza tym właśnie o to chodziło, żeby nie równać, tylko wytyczać standardy. To jest symbol miasta, a nie kolejna plomba w pierzei.

Membrany górne bardzo dobrze, że nie mają intensywnego koloru, bo dzięki temu konstrukcja ma lekkość i nie jest kiczowata. Dodatkowo jest fajna różnica między dniem a nocą - jak świeci słońce dominuje świetlista, kolorowa membrana, natomiast nocą palmę pierwszeństwa przejmuje podświetlenie dolne z białymi słupami. Lepiej być nie mogło.

Także cieszę się, że z oceną się wstrzymałeś (swoja drogą tak jak ja).

· Registered
1,106 Posts
Okoliczna architektura w dużej części w ogóle nie istnieje, nie za bardzo jest się więc w co wpisywać. No chyba, że lepiej było równać do modernistycznego kloca z lat 70'...
Poza tym właśnie o to chodziło, żeby nie równać, tylko wytyczać standardy. To jest symbol miasta, a nie kolejna plomba w pierzei.

Membrany górne bardzo dobrze, że nie mają intensywnego koloru, bo dzięki temu konstrukcja ma lekkość i nie jest kiczowata. Dodatkowo jest fajna różnica między dniem a nocą - jak świeci słońce dominuje świetlista, kolorowa membrana, natomiast nocą palmę pierwszeństwa przejmuje podświetlenie dolne z białymi słupami. Lepiej być nie mogło.

Także cieszę się, że z oceną się wstrzymałeś (swoja drogą tak jak ja).
O jakim My tutaj wytyczaniu standardów mówimy? Ta realizacja sprawiła większy zawód niż wzbudziła nadzieję. Do symbolu miasta ciężko będzie temu aspirować w takim kształcie. Na prawdę ubolewam, bo projekt chwycił za serce. Żeby troszkę Cię pocieszyć, moja ocena oscyluje w okolicach 6 ze wskazaniem na +, ale to dopiero jak wszystko będzie zrobione.

@lenin, każdy ma prawo do własnego zdania i pisania o własnych odczuciach. Nikogo nie obrażam, tylko oceniam wg indywidualnych kryteriów. Jak masz z tym problem, to mam nadzieję wiesz co zrobić.

· Registered
15,706 Posts
jak znajdę czas to pozeruje wszystkie buldingi na wsiach i będziem kwita:)

· Pijcie portera z BŁ!
26,196 Posts
Discussion Starter · #8 ·
O jakim My tutaj wytyczaniu standardów mówimy? Ta realizacja sprawiła większy zawód niż wzbudziła nadzieję. Do symbolu miasta ciężko będzie temu aspirować w takim kształcie. Na prawdę ubolewam, bo projekt chwycił za serce.
Tak jak już pisałem w wątku o budowie, realizacja jest lepsza od pierwszych wizek. Tyle w temacie ;)

· Tramwaj, pętla, zwrotnica
1,479 Posts
Argument o "nienawiązywaniu do otoczenia" odpada bo w najbliższej okolicy są: brutalistyczny Central, pusta działka, 2 "opuszczone budynki" (właściciel ma je gdzieś i co mu zrobisz?) i 2 normalne kamienice - do czego tu nawiązywać? :hammer:

9 za power (tam trzeba być w środku w porannym szczycie - jasno, minimalistycznie + delikatne echo tramwajów), -1 za kiepsko dobraną boczną membranę, w sumie dałbym jeszcze +0,5 za szkło (świetne) i pomalowanie poprzeczki na szaro (było tyle krzyku a dzięki temu jest mniej wyraźna i nie zaburza wrażeń wizualnych) ale too late :p

· Banned
1,059 Posts
10, wyrażałem się już na jego temat miesiąc temu. I tak się zastanawiam, jakie są charakterystyczne elementy w Łodzi, i dochodze do wniosku, że ten przystanek będzie jednym z charakterystycznych elementów kojarzących się z nową Łodzią. Orurowanie jego kojarzy mi się (jak to wówczas określiłem) "jakimś eklektyzmem"

· Pijcie portera z BŁ!
26,196 Posts
Discussion Starter · #15 ·
^^ Sprawdź, czy przypadkiem nie masz jakichś włamań na konto, bo te pmki co mi ślesz kompletnie nie pasują do tego, co piszesz w (większości) wątków...

Michał78;128262840 said:
Nie rozumiem dlaczego (chyba) wszystkie słupy stoją na peronach, podczas gdy jest dużo wolnej powierzchni pomiędzy peronami.
Miejsce jest tylko po środku, ale na peronach tak czy siak miejsca dla ludzi jest wystarczająco.

· unknown artist
17,558 Posts
Podoba mi się (nawet bardzo) ale nie wiem czy to inwestycja na wątek Miss. W sumie z samego Gdańska można by tu wrzucić jeden z przystanków PKMki lub przystanek przy stadionie. Obstawiam, że z innych miast również trochę przykłądów by sie znalazło.

· Registered
174 Posts
Świetnie wyszło. Niezwykły wymiar przestrzenny, niczym brama do najważniejszego fragmentu ul. Piotrkowskiej. Kończysz spacer po "Pietrynie" i wkraczasz do niej.. Zastanawiasz się czy wciąż jesteś na ulicy, czy już w katedrze, różnorakie barwy i refleksy wprawiają w niezwykły nastrój. I z tym uczuciem wsiadasz do tramwaju i udajesz się w stronę świata, którą tylko chcesz :) 10/10

1 - 20 of 166 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.