SkyscraperCity banner

1 - 20 of 15613 Posts

·
Pijcie portera z BŁ!
Joined
·
18,185 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Zakładam nowy wątek, bo uważam, że jest on niezwykle potrzebny.

Inspiracją jest dla mnie niedawny remont Dąbrowskiego:

Ul. Dąbrowskiego, 22 września 2009.

Aktualny Kilińskiego, oraz niedawny Kościuszki, Piotrkowskiej, Narutowicza, Pomorskiej.

Patrząc na zdjęcia tych ulic po remoncie nasuwa się podstawowe pytanie - dlaczego nasze władze tak bardzo oszczędzają na wyglądzie przestrzeni publicznej?
Weźmy na przykład słupy trakcyjne - tylko na niewielkim odcinku Kościuszki i Piotrkowskiej mamy ładne, czarne, zdobione słupy. Jak tylko choć troszeczkę wyjedziemy poza centrum, to naszym oczom ukazują się ohydne blaszane szare stojaki, ścięte na czubku. Wyglądają straszliwie topornie i na dodatek są za gęsto rozstawione. Jak to wygląda? Ano właśnie tak, jak na Dąbrowskiego ze zdjęć powyżej. Innym problemem są latarnie. Przykład? Pomorska - jedna z ważniejszych ulic Łodzi, przechodzi przez samo centrum, a nikt nie pomyślał, żeby użyć ładniejszych latarni, niż standardowe, jasno-szare słupy z żarówami.
Materiały na chodnik są jednak przyzwoite, ale na barierkach antyparkingowych (powinny być słupki) już zaoszczędzono.


Pomorska przy rondzie Solidarności. Nie ma to jak stylowe, nowe latarnie i słupy trakcyjne (!)...

Lepiej sprawa wygląda na Narutowicza, ale też nie jest to stan, jaki byśmy chcieli. Przykładem może być obdyskutowywana już kwestia pięknych wież latarniowych na świeżo wyremontowanym placu Dąbrowskiego.Przy ulicy na placu również stoją "piękne" latarnie, jakich używa się powszechnie na autostradach.
Pytanie, czy w Polsce w ogóle można porządnie urządzić ulicę... Otóż można!
Spójrzcie na przykład na to zdjęcie z Krakowa:Różnicę widać od razu.
Mało? Warszawa, aleje Ujazdowskie:No więc jak widać powyżej - da się, trzeba tylko chcieć.

Inną kwestią są np. wiaty na przystankach.
Tak jest w zabytkowym centrum Krakowa:A tak w Łodzi na Narutowicza (chyba) przy pl. Dąbrowskiego:


Sorry, ale nie mogłem znaleźć lepszej foty. Swoją drogą zwróćcie uwagę na las "cudownych" latarni...

Nie mam nic przeciwko Łódzkim zielonym wiatom, ale średnio się one nadają do centrum. Poza tym samo "ogarnięcie" i wyposażenie przystanku jest na zupełnie innym poziomie.

Te porównania mogą się wydawać tendencyjne, ale przez cały czas mam wrażenie, że miasto i władze niejako nie dostrzegają piękna tego miasta, i nawet ścisłe centrum traktują jak przedmieścia.

A nawet samą "deptakową" Piotrkowską!
Dla przykładu - na odcinku od pl. Wolności do Piłsudskiego są co najmniej trzy rodzaje latarń i trzy rodzaje nawierzchni. Czy to jest normalne?

Zapraszam do dyskusji.


Jeszcze tylko kwestia techniczna - nie wiem jak to rozwiązać, bo najbardziej bym chciał, aby ten wątek był również inwestycyjny. Problem tylko jak to pogodzić z "parkami, fontannami, pomnikami i innymi wiadomościami"?
Na razie niech będzie tutaj, potem najwyżej się do "Architektury" przeniesie.
 

·
łódź cannot into airport
Joined
·
4,171 Posts
U nas czasem nie sama stylistyka słupów jest problemem, a ich ilość - często np. obok siebie stoją latarnia i słup trakcyjny. Przykład? Niedawno wyremontowane ulice na ŁTR (Piotrkowska np.).
Dodatkowo masowo przenosi się trakcję z budynków na słupy, ZDiT jest póki co z tego dumny i robi to dalej (przetarg...). Nieważne że stawia się komuś 2 metry przed oknem słup i zajmuje on chodnik. Jakaś pozorna oszczędność musi przecież być...

Ogólnie u nas przestrzeń publiczna jest dnem, ścisłe centrum miasta - Piłsudskiego/Piotrkowska. Parkingi, ścieżka rowerowa, 3 rodzaje chodników, okropne budy, srebrne light standy i przejścia podziemne. Ten cały miks, porozmieszczany zupełnie bez żadnego zamysłu daje obrzydliwy obraz :eek:hno: A można by w końcu się zabrać za to - wywalić parkingi i tam wstawić ścieżki rowerowe, postawić drzewa po obu stronach jezdni (+ po obu stronach torów), wymienić chodniki i już mamy zupełnie inny obraz centrum...
Jeszcze do tego Zachodnia - wielki remont, a przed Pałacem Poznańskiego mamy wielkomiejski polbruk i CZERWONĄ ścieżkę rowerową :lol:

I szkoda, że w Łodzi jedyną naprawdę cywilizowaną przestrzenią publiczną jest Manufaktura. Tam naprawdę jest ciężko czegokolwiek doczepić :cheers: Plac Dąbrowskiego też jest niezły, ale to jeszcze nie ta liga. A dwa to miejsce praktycznie nie żyje, jest martwe.
 

·
search in Lodz
Joined
·
1,331 Posts
Co do piotrkowskiej jedyny moim zdaniem przyjemny dla oka odcinek to do placu wolności do rewolucji czym dalej tym gorzej , gwiazdy otoczone szarą brudną kostką dodatkowo nie znajdują sie nawet w jednej linii . Słupy trakcyjne las słupów ktoś kto je zaproponował i dał pozwolenie chyba koniecznie chciał być widoczny a jego życie jest równe szare jak one. Zastanawia mnie że nikt nie chce zacząc poprawiać wizerunku miasta od rzeczy najprostszych takich jak trawniki zieleńce chodniki (większość wystarczyła by wymienić popękane płyty i je wyrównać ) w większości przypadków nakłady jakie trzeba ponieść zamknęły by się w kwotach 2-5 tyś no ale miasto pierdołami zajmować się nie będzie
 

·
..........MODE
Joined
·
8,579 Posts
Podstawa: tam, gdzie są trawniki, muszą być krawężniki co najmniej 20 centymetrowe. Albo stalowe kolce w krawężnikach. Rowerzyści jeżdżący ścieżką wzdłuż Mickiewicza - bandurskiego widzą na codzień, jak auta ryją trawniki: na wysokości parku Poniatowskiego, dalej, przy Kaliskim, nowy trawnik (ten urządzony po remoncie rur) przy ślimaku.

Co do zapostowanych zdjęć dextera z Warszawy: żal po prostu dupę ściska, że na bieżąco remontowanych drogach (Pomorska, Narutowicza) miejsca nie ma na ścieżki rowerowe, takie jak te z al. Ujazdowskich.

MSQ pisze, że to źle, że ścieżka rowerowa jest na Zachodniej czerwona. Ja bym sobie życzył, żeby wszystkie ścieżki, które powstają, były czerwone, ale żeby POWSTAWAŁY!
 

·
Pijcie portera z BŁ!
Joined
·
18,185 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
^^
Właśnie - w swoim wywodzie miałem jeszcze wspomnieć o ścieżkach rowerowych. Jak właśnie widać na tych fotach z Wawy, ścieżki tam się robi z asfaltu, w sposób absolutnie i całkowicie cywilizowany, jak na "zachodzie".
W Łodzi albo nie robi się ich w ogóle, albo z kostki brukowej (idiotyzm), albo na dziurawych chodnikach maluje pasy (bez komentarza).

Co do Piotrkowskiej - niech za najlepszy komentarz posłużą te zdjęcia:
http://miasta.gazeta.pl/lodz/51,35136,5024929.html?i=8

Tutaj fragment remontowanej nawierzchni Piotrkowskiej z jej części niedeptakowej:


Trzeba przyznać, że ten remont byłby na plus, gdyby nie dwa aspekty - dlaczego nie ma wspomnianych przez nas wyżej ścieżek rowerowych, i dlaczego latarnie na tych całkiem przyzwoitych słupach (nie mają jednak zdobionej podstawy) są takie ohydne? Czy nie można było dać takich zakończeń, jak na alejach Jerozolimskich?
Można by powiedzieć, że są to drobiazgi. Ale cholernie ważne, bo nawet jeśli nie zwracamy na nie bezpośrednio uwagi, to wpływają na ogólny odbiór podświadomie. Na zasadzie: "fajnie, ale coś jest tutaj nie tak."
 

·
..........MODE
Joined
·
8,579 Posts
W Łodzi być może problem jest z tym, że w urzędach pracują osoby, co na pamięć wyryją się 10 ustaw, o samorządzie terytorialnym i 120 rozporządzeń do tych ustaw, ale nie kochają tego miasta, ani nawet go nie czują.

Każda rekrutacja na stanowisko urzędnicze się od tego zaczyna. Ustawy, ustawy, rozporządzenia. Zdolności i zamiłowania osobiste (dotyczące Łodzi) nie są brane pod uwagę. Wzorowy urzędnik ma umieć wszystkie ustawy na pamięć i za priorytet mieć budowę domu pod Nowosolną.
 

·
Łodzianin
Joined
·
9,267 Posts
Miasto dało architektom nieaktualne mapy
Aleksandra Hac

Projektanci, którzy biorą udział w najważniejszym łódzkim konkursie, dostali od organizatorów stare materiały. Ulica Zachodnia wygląda na nich tak, jakby nie została przebudowana i poszerzona
"U źródeł Piotrkowskiej" to konkurs na zaprojektowanie ścisłego centrum Łodzi. Obejmuje obszar czterech kwartałów wokół pl. Wolności, po jednym naprzeciwko hotelu andel's, parku Staromiejskiego i terenu między ul. Zachodnią a centrum handlowo-rozrywkowym Manufaktura.

To rejon Łodzi, który powinien wyglądać reprezentacyjnie. Niestety, przynosi miastu wstyd. Szpecą go sypiące się kamienice i niezagospodarowane place z błotnistą nawierzchnią rozjeżdżoną przez auta. Brakuje porządnych przestrzeni publicznych i połączenia Manufaktury z ul. Piotrkowską.

Konkurs ogłoszony przez Miejską Pracownię Urbanistyczną ma pomóc zmienić ten obraz. Najlepsze prace posłużą jako wytyczne do miejscowych planów zagospodarowania i określenia warunków zabudowy działek, które gmina zamierza w tym rejonie sprzedać. Chodzi m.in. o ćwierć kwartału przy skrzyżowaniu ul. Zachodniej z Ogrodową.

Zainteresowanie konkursem jest ogromne. Zgłosiło się do niego 60 pracowni, w tym ponad 20 spoza Łodzi i kilka z zagranicy. Niestety, okazuje się, że projektanci dostali od MPU nieaktualne materiały. A to na ich podstawie już od miesiąca przygotowują koncepcje.

- Chodzi o mapę sytuacyjno-wysokościową i koncepcję parku Staromiejskiego. Ul. Zachodnia wygląda na nich tak, jakby nigdy nie została przebudowana. A przecież jej skrzyżowanie z ul. Ogrodową to jedna z najważniejszych kwestii i ma wpływ na wydobycie w pracach walorów pałacu Poznańskiego - mówi Piotr Biliński, łódzki architekt, który zwrócił MPU uwagę na nieaktualność materiałów.

Jacek Borkowski z MPU: - Uczestnikom konkursu przesłaliśmy mapy, które posiadaliśmy w zasobach geodezyjnych. Szerokość ul. Zachodniej po przebudowie nie ma znaczącego wpływu na koncepcję urbanistyczną jako taką. Nie oczekujemy tak szczegółowych rozwiązań, ale określenia, jak połączyć różne funkcje terenów objętych konkursem i zależności przestrzennych.

Biliński uważa, że takie postępowanie jest nie fair, szczególnie w stosunku do biur spoza Łodzi, które nie znają miasta. Wiadomo przecież, że do konkursu zgłosiły się też pracownie zagraniczne.

Po uwagach zgłoszonych przez architekta Miejska Pracownia Urbanistyczna zdobyła aktualne mapy i w czwartek wysłała je wszystkim pracowniom, które zgłosiły się do konkursu. Czy wpłynie to na zmianę terminów oddawania prac i ogłoszenia wyników? - Zgodnie z regulaminem do 19 października projektanci mieli czas na zadawanie pytań, a my do 30 października na udzielenie odpowiedzi. W przypadku uwag o nieaktualne mapy terminy zostały dotrzymane. Wpłynęło do nas też zapytanie o możliwość przedłużenia terminu oddania projektu, ale już po 19 października i przewodniczący jury konkursowego uznał je za bezzasadne - mówi Borkowski.

Aktualne mapy to niejedyne materiały, które projektanci dostaną już po rozpoczęciu prac. W przyszłym tygodniu MPU zamierza wysłać im wyniki badań przeprowadzone wśród mieszkańców okolic parku Staromiejskiego. Ankieterom opowiedzieli m.in. jak chcą, aby te tereny wyglądały w przyszłości.

Architekci mają czas do końca listopada na przygotowanie prac. Wyniki konkursu poznamy 17 grudnia.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
 

·
Z dystansu bez dystansu.
Joined
·
2,822 Posts
^^ Phi. A po co aktualne mapy do konckursu, z którego nic nie wyniknie?

O, przepraszam. Będzie miła wystawka plansz w holu budynku sali obrad Rady Miejskiej :lol:
 

·
Registered
Joined
·
1,551 Posts
Te aleje Ujazdowskie w W-wie, wyglądają 10000... razy lepiej od Piotrkowskiej, a przecież Piotrkowska to "wizytówka" Miasta, prawda?. A czym są aleje Ujazdowskie dla W-wy? Raczej nie wizytówką miasta, po prostu ulicą.
 

·
Banned
Joined
·
10,752 Posts
^^^^^^ Te zdjęcia Kraków vs Łódź są świetne do pokazania, jak wyglądają miasta, w których ograniczono ruch samochodowy w centrum. I niech mi ktoś napisze teraz, że Łódź wygląda lepiej od Krakowa na tych zdjęciach. I niech ktoś powie, że bez wielkiego ruchu samochodowego miasto umiera. Póki co to Łódź zawalona samochodami wygląda jak prowincja Krakowa, a nie odwrotnie.

^^ Phi. A po co aktualne mapy do konckursu, z którego nic nie wyniknie?

O, przepraszam. Będzie miła wystawka plansz w holu budynku sali obrad Rady Miejskiej :lol:
Oj tam się czepiasz, taki konkurs ma funkcję edukacyjną, angażującą środowisko młodych architektów i przy okazji pobudzać ma dyskusję na temat wyglądu Łodzi. No i oczywiście zawsze student zarobi ;)
 

·
Łodzianin
Joined
·
9,267 Posts
Dość tendencyjne naświetlenie całej sprawy odnośnie alei Ujazdowskich np. bo kilka metrów dalej jest już tak:


Zdjęcie by: Ludzik

Nie kwestionuję tego, że powinno być u nas lepiej, ale uważam, że porównywanie się z Warszawą, która ma kilkukrotnie większy budżet od nas i w którą to państwo pompuje pieniądze od kilkudziesięciu lat, uważam delikatnie mówiąc nie na miejscu....
 

·
Banned
Joined
·
10,752 Posts
Daj nam boże w Łodzi tylko takie problemy (że ktoś rozjechał trawnik). Choćby tam granat wybuchł to nie da się ukryć świetnej jakości przestrzeni tej ulicy. Kurcze, nawet kamienic nikt nie burzy pod parkingi tylko są wyremontowane. Warszawę zrównano z ziemią w czasie wojny, a dzisiaj tak wygląda?! Państwo ze ZDiT, WBiL i innych arcywydziałów - oglądajcie sobie Waszą porażkę.
 

·
Registered
Joined
·
7,993 Posts
Daj nam boże w Łodzi tylko takie problemy (że ktoś rozjechał trawnik). Choćby tam granat wybuchł to nie da się ukryć świetnej jakości przestrzeni tej ulicy. Kurcze, nawet kamienic nikt nie burzy pod parkingi tylko są wyremontowane. Warszawę zrównano z ziemią w czasie wojny, a dzisiaj tak wygląda?! Państwo ze ZDiT, WBiL i innych arcywydziałów - oglądajcie sobie Waszą porażkę.
Dobry tekst z tym granatem ;)
 

·
Registered
Joined
·
4,559 Posts
Dość tendencyjne naświetlenie całej sprawy odnośnie alei Ujazdowskich np. bo kilka metrów dalej jest już tak:
To efekt szerzącego się wśród społeczeństwa szerokopojętego "buractwa". A kawałek rozjechanego trawnika, który bardzo łatwo, przy zerowych nakładach finansowych zostanie naprawiony, nie może przekreślać wartości remontu AU, który został wykonany na bdb poziomie, a to jeszcze nie koniec, bo dojdą drzewa, nowe ławki, przystanki itp. itd.

Możecie się czymś takim w Łodzi pochwalić?
 

·
Registered
Joined
·
12,017 Posts
^^
Właśnie - w swoim wywodzie miałem jeszcze wspomnieć o ścieżkach rowerowych. Jak właśnie widać na tych fotach z Wawy, ścieżki tam się robi z asfaltu, w sposób absolutnie i całkowicie cywilizowany, jak na "zachodzie".
W Łodzi albo nie robi się ich w ogóle, albo z kostki brukowej (idiotyzm), albo na dziurawych chodnikach maluje pasy (bez komentarza).

Co do Piotrkowskiej - niech za najlepszy komentarz posłużą te zdjęcia:
http://miasta.gazeta.pl/lodz/51,35136,5024929.html?i=8

Tutaj fragment remontowanej nawierzchni Piotrkowskiej z jej części niedeptakowej:


Trzeba przyznać, że ten remont byłby na plus, gdyby nie dwa aspekty - dlaczego nie ma wspomnianych przez nas wyżej ścieżek rowerowych, i dlaczego latarnie na tych całkiem przyzwoitych słupach (nie mają jednak zdobionej podstawy) są takie ohydne? Czy nie można było dać takich zakończeń, jak na alejach Jerozolimskich?
Można by powiedzieć, że są to drobiazgi. Ale cholernie ważne, bo nawet jeśli nie zwracamy na nie bezpośrednio uwagi, to wpływają na ogólny odbiór podświadomie. Na zasadzie: "fajnie, ale coś jest tutaj nie tak."
Tu przede wszystkim powinien być zakaz parkowania, byłoby miejsce na ścieżkę, trochę zieleni itp. A miejsca parkingowe z chodników powinny być przeniesione do jakiegoś wielopoziomowego kompleksu albo najlepiej dwu. Niestety trochę czasu musi upłynąć zanim to się stanie i zanim zarówno kierowcy jak i "antykierowcy" do tego dojrzeją.
 

·
Łodzianin
Joined
·
9,267 Posts
To efekt szerzącego się wśród społeczeństwa szerokopojętego "buractwa". A kawałek rozjechanego trawnika, który bardzo łatwo, przy zerowych nakładach finansowych zostanie naprawiony, nie może przekreślać wartości remontu AU, który został wykonany na bdb poziomie, a to jeszcze nie koniec, bo dojdą drzewa, nowe ławki, przystanki itp. itd.

Możecie się czymś takim w Łodzi pochwalić?
Ależ ja nie przeczę tego, że remont AU został przeprowadzony na wysokim poziomie. Chciałem po prostu zauważyć, że można wybrać tendencyjne zdjęcia w takich porównaniach, bo taka np. Dąbrowskiego nie jest nawet jedną z ważniejszych ulic Łodzi, nie jest również to centrum, czego już o AU powiedzieć nie można. Tak jak też powiedziałem w Warszawie wiele firm ma siedziby na Polskę i to do budżetu stolicy księgują się pieniądze wypracowane m.in. w Łodzi, a to przez dużą centralizację, która pozostała nam jeszcze po czasach komunizmu. Poza tym początek budżetu Warszawy jest już dwucyfrowy, Łódź natomiast jest dopiero na początku jednocyfrowej drogi(3 mlrd). Miejscami Łódź potrafi na prawdę pozytywnie zaskoczyć, ale takich miejsc jest na prawdę w tym momencie niewiele. Pamiętacie jeszcze artykuł Wyborczej napisany w 2006 lub 2007 roku, wyprodukowany przez zesłaną do Łodzi z Wrocławia panią redaktor Barbarę Piedogoń, o tym że przy Kilińskiego są opony, że w centrum są rozjechane przez samochody czarne place, zamiast trawników, to się zmieniło, przynajmniej przy Piłsudskiego. Na pewno prezydent z wizją wykrzesałby więcej z tego miasta. Ale spójrzcie na przykład na Narutowicza właśnie między Kopcińskiego, a POW, jest coraz lepiej, już nie pamiętacie powykrzywianych w każdą stronę szyn i uszczerbków w asfalcie jak w krajach trzeciego świata? W międzyczasie powstał nowy gmach sądu, wyremontowano z różnym skutkiem plac Dąbrowskiego, wydzielono torowisko, wprowadzono łączone przystanki, wyremontowało się kilka kamienic, gdyby zrealizowano biurowiec, którego widzieliśmy koncept z rogu Kopcińskiego i Narutowicza, wyremontowano gmach PKO, UM oraz zbudowano ten hotel na placu, na który nie można rozstrzygnąć przetargu, gdyby odnowiono park Staszica, zagospodarowano róg Tramwajowa/Narutowicza, gdyby uwzględniono w przebudowie placu budowę parkingu podziemnego to byłoby dla mnie na skalę łódzką na prawdę świetnie. Wiem, że to dużo, aż 8 rzeczy do zrobienia, ale ja uważam, że to jest do zrobienia, przynajmniej byłaby jedna opozycyjna przestrzeń publiczna dla Piotrkowskiej. Może powstanie rywalizacji pod względem dbałości o przestrzeń publiczną napędziłoby Pietrynę, ja w to wierzę.
 

·
..........MODE
Joined
·
8,579 Posts
Za rozjechanie takiego trawnika powinien być mandat taki, żeby starczyło na naprawę 5 takich trawników. I żeby na to te pieniądze rzeczywiście trafiały.
 

·
Z dystansu bez dystansu.
Joined
·
2,822 Posts
Ależ ja nie przeczę tego, że remont AU został przeprowadzony na wysokim poziomie. Chciałem po prostu zauważyć, że można wybrać tendencyjne zdjęcia w takich porównaniach, bo taka np. Dąbrowskiego nie jest nawet jedną z ważniejszych ulic Łodzi, nie jest również to centrum, czego już o AU powiedzieć nie można. Tak jak też powiedziałem w Warszawie wiele firm ma siedziby na Polskę i to do budżetu stolicy księgują się pieniądze wypracowane m.in. w Łodzi, a to przez dużą centralizację, która pozostała nam jeszcze po czasach komunizmu. Poza tym początek budżetu Warszawy jest już dwucyfrowy, Łódź natomiast jest dopiero na początku jednocyfrowej drogi(3 mlrd). Miejscami Łódź potrafi na prawdę pozytywnie zaskoczyć, ale takich miejsc jest na prawdę w tym momencie niewiele. Pamiętacie jeszcze artykuł Wyborczej napisany w 2006 lub 2007 roku, wyprodukowany przez zesłaną do Łodzi z Wrocławia panią redaktor Barbarę Piedogoń, o tym że przy Kilińskiego są opony, że w centrum są rozjechane przez samochody czarne place, zamiast trawników, to się zmieniło, przynajmniej przy Piłsudskiego. Na pewno prezydent z wizją wykrzesałby więcej z tego miasta. Ale spójrzcie na przykład na Narutowicza właśnie między Kopcińskiego, a POW, jest coraz lepiej, już nie pamiętacie powykrzywianych w każdą stronę szyn i uszczerbków w asfalcie jak w krajach trzeciego świata? W międzyczasie powstał nowy gmach sądu, wyremontowano z różnym skutkiem plac Dąbrowskiego, wydzielono torowisko, wprowadzono łączone przystanki, wyremontowało się kilka kamienic, gdyby zrealizowano biurowiec, którego widzieliśmy koncept z rogu Kopcińskiego i Narutowicza, wyremontowano gmach PKO, UM oraz zbudowano ten hotel na placu, na który nie można rozstrzygnąć przetargu, gdyby odnowiono park Staszica, zagospodarowano róg Tramwajowa/Narutowicza, gdyby uwzględniono w przebudowie placu budowę parkingu podziemnego to byłoby dla mnie na skalę łódzką na prawdę świetnie. Wiem, że to dużo, aż 8 rzeczy do zrobienia, ale ja uważam, że to jest do zrobienia, przynajmniej byłaby jedna opozycyjna przestrzeń publiczna dla Piotrkowskiej. Może powstanie rywalizacji pod względem dbałości o przestrzeń publiczną napędziłoby Pietrynę, ja w to wierzę.
Świetnie, że piszesz o rzeczach które mogłyby się wydarzyć ale niestety łódzka rzeczywistość skrzeczy i tyle. A co by było gdyby, to wszyscy wiemy - choć każdy ma inną wizję. :eek:hno:
 
1 - 20 of 15613 Posts
Top