Skyscraper City Forum banner
15901 - 15920 of 17670 Posts

·
Registered
2,524 Posts
cytuje:
Nowe kolekcje roślinne, nowe altany, restauracja z możliwością organizowania imprez okolicznościowych? W Botaniku szykują się zmiany. Jakie? Zdecydować o tym pomogą sami łodzianie.

- Plany budowy Ogrodu Botanicznego w Łodzi sięgają lat 30. ubiegłego wieku, ale jego tworzenie na terenie parku na Zdrowiu rozpoczęło się dopiero po wojnie. W takim kształcie, jaki Botanik znamy dzisiaj, ogród zbudowano na przełomie lat 60. i 70. I od tamtej pory niewiele się tutaj zmieniło. Ogród wymaga zmian. Po sąsiedzku mamy nowy Aquapark Fala, w przyszłym roku otwarte zostanie w zoo Orientarium, w Lunaparku powstał największy w kraju plac zabaw. Botanik nie zostanie w tyle i będzie to kolejna inwestycja, która dodatkowo zwiększy atrakcyjność parku na Zdrowiu – mówi Aleksandra Sztuka z Wydziału Kształtowania Środowiska.
Botanik jest wyjątkową enklawą zieleni i spokoju. Łodzianie doceniają jego walory, ale dostrzegają także mankamenty. Widzą, że duża część infrastruktury pamięta poprzednią epokę i oczekują zmian. Widać to dobrze w opiniach zamieszczanych w największym serwisie nawigacyjnym maps.google.com, w ogrodzie brakuje atrakcji oraz zaplecza gastronomiczno-sanitarnego.
- Ogród potrzebuje zmian, ale nie radykalnych. Botanik dalej ma być zieloną ostoją i miejscem, gdzie można uciec przed zgiełkiem miasta. Nie zamierzamy go otwierać i zamieniać w park. Ale chcemy wyposażyć go w podstawowe atrybuty: gastronomię, zaplecze sanitarne, altany. Wyrównamy część alejek, zmodernizujemy kolekcje roślin, rozwiniemy program edukacyjny. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku znajdziemy partnera, który otworzy tu restaurację. Właśnie pod gastronomię przeznaczymy teren od strony ul. Krzemienieckiej, z którego wyprowadza się Tracz – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.
W ostatnich tygodniach Wydział przeprowadził analizę porównawczą innych podobnych ogrodów - Mamy wiele wniosków, spostrzeżeń i inspiracji, rozmawiamy także z naszym Ogrodem, powstanie z tego raport otwierający dyskusję. Na przykład w ramach zwiedzania innych ogrodów porównywaliśmy stany zatrudnienia i u nas jest dużo pracowników, a niedawno byli bardzo niezadowoleni, kiedy mieli nieco pomóc w opiece nad zielenią w mieście – mówi Riemer.
Otwartą kwestią w projekcie rewaloryzacji jest przeniesienie palmiarni do Ogrodu. - Mało kto już pamięta, ale oryginalny projekt zakładał budowę palmiarni właśnie tutaj. Czy należy do tego powrócić? To jedna z kwestii, którą rozważamy, a do rozważań zapraszamy łodzian. We wrześniu spotkamy się na konsultacjach. Jesteśmy otwarci na wszystkie propozycje i wszystkie przedyskutujemy. Za dwa tygodnie zaproponujemy daty spotkań – mówi Sztuka.
Riemer: Nie zwijamy ogrodu, wprost przeciwnie - będziemy go rozwijać. W Botaniku brakuje gospodarskiej ręki, to widać gołym okiem. Część pracowników nie czuje się także częścią zieleni miejskiej, a przecież są. Chcemy korzystać z ich doświadczenia i pomocy, zieleń w mieście to kilka tysięcy hektarów, a nie 70 samego ogrodu.
@nowy1212 Sam wiesz jak jest. PR sam sie nie zrobi. Ludzie głosują patrząc na inwestycje więc trzeba inwestować. Nawet jeśli jest to niepotrzebne lub nieopłacalne.
Póki co nie ma konkretnych informacji czy wizek więc trudno się jakoś konkretnie wypowiedzieć o tej inwestycji.
Gdyby powstała tu jakaś sala bankietowa do wynajęcia to pewnie znaleźliby sie chętni do wynajmowania na np wesela ale zachodziłby konflikt interesów ze zwykłymi klientami Ogrodu Botanicznego.
Co do restauracji to nie wiem czy w botaniku jest na tyle ludzi by na siebie zarabiała.
Ostatni raz byłem w nim 4 lata temu i jeśli nic sie od tego czasu nie zmieniło to faktycznie przydały by sie tam jakieś ładniejsze budki z jedzeniem i więcej "urokliwych" miejsc które zapraszają do spoczynku. Będąc tam czułem sie prawie jak w zwykłym parku. Niczego specjalnego co zachęcało do wypoczynku tam nie było a powinno to moim zdaniem być miejsce z ciekawymi zakątkami np dla par.

Przykłady adaptacji:

Taką altankę która tworzy klimat bym tam widział:

podobne pergole "skąpane w zieleni" bym widział w miejscach jadalnych np barze czy restauracji:

Czemu w naszym botaniku nie ma alejek podobnych do tych:

W końcu bluszcz nie wymaga wiele opieki a można z niego zrobić naprawdę ciekawe i klimatyczne aranżacje. Wystarczy jakiś ciekawy stelaż zmontować.

jak dla mnie taka alejka z ławkami skąpana w zieleni to must have parku botanicznego. W końcu po to sie do niego idzie by spocząć wśród zieleni a nie przechodzić obok (co prawda ciekawszego niż w zwykłym parku ale jednak tylko) krzewu czy drzewa.

Tymczasem takie coś mięliśmy klika lat temu w parku na zdrowiu (nie wiem jak teraz wygląda)

a to już botanik 2016:

Wiem co zaraz powiecie. To jest zbyt osłonięte co może stwarzać problemy.

a ja powiem plus ławki i byłby ciekawy zakątek.

Zamiast czegoś takiego w 2016 mieliśmy to:

Sorry ale takie to biedne i wizualnie i koncepcyjnie że aż żal. Żadnego klimatu. Chyba że pro ZSRR.

OK. Trochę przesada ale w 2016 mieliśmy w botaniku przesadę w druga stronę:

Wolę nie komentować.
Zamiast huśtawki stare ławki, zieleń jaka jest każdy widzi, ławki stoją przy głównej ścieżce na otwartym narażonym na mocne nasłonecznienie terenie.
Ja lubię ławko huśtawki. Są w sam raz dla par a sam nawet chętnie bym na nich spoczął i sie troszkę pohuśtał. To mocno relaksujące a przecież botanik powinien taki być.
Także ławko huśtawka dla par a nawet starszych osób do pobujania dla rozluźnienia. Kilka takich powinno być w naszym OB.
Ale też ławka kąpana w zieleni

Takie siatki hamako-katamarany do relaksu dla młodych (nie aż tak młodych jak na zdjęciu) wręcz genialne. Tylko też nie wszystkie na środku łączki w pełnym nasłonecznieniu. Niech to ma jakiś klimat. Klika pod drzewem w cieniu, klika na łączce (do opalania - choć ławko leżanki tez były by dobre) i kilka w jakimś stopniu otoczonych ciekawą zielenią.

Poza tym więcej wierzb płaczących!
One tworzą niesamowity klimat.

Dodatkowo w któryms miejscu OB stworzyłbym klimat znany z parku Rejtana z wszechobecnym bluszczem dzięki któremu nawet w takim małym parku jak park Rejtana czujemy sie jakbyśmy byli w środku puszczy.

Mile widziany byłby jakiś ciekawy kaskadowy wodospad, wodospadowa ściana albo coś ze stróżkami spadającej wody pod czym można usiąść.

W skrócie: Naszemu botanikowi potrzebny jest klimat, klimat i jeszcze raz klimat.

EDIT (na potrzeby fb)

Co roku chwalimy sie parkiem Klepacza.

Czemu więc nie spróbować stworzyć podobnej łąki w Ogrodzie Botanicznym?
W parku Klepacza klimat też robi willa Reinholda a w OB można ją zastąpić stylową altaną.
Trzeba pamiętać ze odpowiedni pejzaż będzie przyciągał np pary ślubne a zdjęcia zostaną na lata.

Mamy w Łodzi kilka nieporównywalnych ze sobą miejsc. Jedno to zielony "tunel" na Bandurskiego
a drugie to bodaj moje ulubione miejsce w Łodzi gdy jadę rowerem czyli zielona ściana przy cubusie:

Nieziemsko sie tamtędy jedzie będąc otoczonym przez zieleń. Niestety alejki w BO często otacza... nic oprócz krótkiego trawnika. Zatem może wzdłuż niektórych alejek warto by posadzić jakąś dłuższą trawę?

Nie wiem jaki będzie zakres prac ale jeśi dośc duży to może warto było by popracować tez nad rzeźbą terenu i ja lekko urozmaicić tworząc z jakiejś łąki taki ciekawy zakątek z pagórkami (wyższymi, niższymi):

Zapewniają jakiś dozę prywatności a poza tym są praktyczne gdyz można leżeć na nich pod kątem
przy czym przestrzeń można jeszcze ciekawie zagospodarować np hamakiem między pagórkami:
tu akurat widoczny jest plac zabaw ale wzniesienia takie dają jak widać pewne dodatkowe możliwości.

Z tego co pamiętam na jednym stawie były kamyki po których można było chodzić. Cos podobnego do:
A gdyby tak na stawie zrobić małą wysepkę 1,5x1,5m z ławką po to by osoby siedzące na niej widziały pluskające sie w jeziorze ryby?

Najważniejsze jest stworzyć w Ogród Botanicznym klimat. Tak jak próbuje sie to aktualnie zrobić w naszym Zoo.
Poszczególne sekcje OB powinny mieć klimat różny i spójny.
np ogród w stylu Japońskim z odpowiednią altaną i wodospadami dookoła:

albo spokojny, bardziej surowy, mały zakątek z kamienia gdzie w spokoju można sobie pooglądać pływające ryby

lub coś większego. Z jakąś rzeczką i wodospadem kaskadowym

duże zdjęcie więc wstawiam link:
Tylko trzeba pamiętać że to nie ma być miejsce do zwiedzania i przechodzenia obok a do odpoczywania więc mała architektura musi być a w takim ogrodzie poszczególne ławki raczej powinny być czymś odseparowane by poszczególne osoby skupiały sie an tym co przed nimi zamiast na tym że ktoś inny siedzi z boku. Ławki powinny byc tez jak jak najbliżej oczka wodnego.

inny ogród

Ogólnie pomysłów na zagospodarowanie ogrodów jest dośc sporo i ci co oglądają program "Maja w ogrodzie" widzieli mnóstwo ciekawych rozwiązań.
Jednak do jego projektowania trzeba zatrudnić utalentowanego architekta krajobrazu z wyobraźnią i pewną wizją a biorąc pod uwagę standardy w Łodzi myślę że może być z tym problem. Póki co nas OB wygląda jedynie jak większy i trochę ciekawszy park.

·
Registered
34,385 Posts
Łódź - Wątek Cykliczny
No nareszcie działa. Fontanna w Parku Moniuszki, po otwarciu na wiosnę dość długo nie działała. Najpierw przez obostrzenia epidemiczne, później przez to, że została zniszczona przez policjantów, którzy wjechali na jej posadzkę radiowozem. Program lania wody jest niezły, pasuje w tym miejscu. Podświetlenie też daje radę. Można też zauważyć, że zarządca parku ustawił ławki tak, by nie dało się znów wjechać na nią samochodem. No ale to raczej rozwiązanie tymczasowe, potrzebne jest chyba inne, bardziej trwałe. A już na pewno wtłoczenie policjantom do głów, że nie są świętymi krowami i nie muszą wszędzie wjeżdżać radiowozem.
439509

439513

·
..........MODE
10,605 Posts
Wróblewskiego. Moim zdaniem porażka. Betonoza straszna, a na wysokości Karolinki, przy włazie kanalizacyjnym już kostka pozapadana. Nie wiem, czy będzie jeszcze jakieś oddzielenie miejsc parkingowych od chodnika, bo obecnie wszystko się zlewa w jeden beton i jak tak zostanie, to będzie wszystko pozastawiane. Miejsca parkingowe są na jednym poziomie z chodnikiem, tylko inny rodzaj kostki jest, ale tego mało co widać. A tym bardziej, jak się nie chce tego zobaczyć.

442077

442080

442081

·
Registered
3,804 Posts

Prezydent Hanna Zdanowska (PO) w końcu zauważyła, że Łódź ma problem z brudem i śmieciami w miejscach publicznych, więc … powołała pełnomocnika, który przygotuje analizę w jaki sposób poprawić stan czystości miasta. Pełnomocnikiem został Jarosław Stolarczyk, były łódzki poseł Platformy Obywatelskiej.
Zobaczymy czy typowy partyjniak, czy faktycznie przyciśnie temat, oby.

·
Registered
34,385 Posts
No dobrze ze HZ dostrzega syf. Mam nadzieję że będzie czyściej, ale czy do tego trzeba pełnomocnika? Seruo nie ma jednostki odpowiedzialnej za sprzątanie miasta? Na pewno jakąś jest i widać jej szef powinien być zwolniony i zmieniony na tego pana by nie mnożyć bytow.

Nic nic poznamy po efektach, oby jakieś były bo z brudem w Łodzi jest dramat

·
..........MODE
10,605 Posts

"prezes MPO w 2019 r. zarobił 274,9 tys. zł."

Przecież można jeszcze powołać pełnomocników ds. tramwajów, autobusów, chodników, rynków, sklepików osiedlowych, rzek łódzkich, dla partyjnych kolesi posadek może być nieskończenie wiele.

---------

Na Wróblewskiego przywieźli drzewa:

445334

445335

445336

·
Registered
2,524 Posts
Wiedeń:

·
Registered
4,038 Posts
aż zajrzałem - a propos nowego pełnomocnika - powołuje się kolesia na wymyślone stanowisko płacąc mu niezłą pensję z naszych podatków - i wmawia ludziom, że to pomoże - no patrzcie....to całe te gromady urzędników, p.o. dyrektorów przez te wszystkie lata nic nie robiły i nie mają szans bez niego robić. Takie rzeczy tylko w Polsce, aby w biały dzień ciemnotę ludziom wmawiać.

co do Wiednia...u nas tendencja jest odwrotna nawet po wydaniu tych miliardów na tę pseudo rewitalizację.

·
Registered
2,524 Posts
a ja chciałem zrobić podobne porównanie zasadzonej w Łodzi zieleni by ukazać jak sie u nas o nią dba.

·
Registered
34,385 Posts
Były poseł dostał poważne zadanie. Czy posprząta Łódź?

Do niedawna z magistratu płynął mniej więcej taki komunikat: Mieszkańcy brudzą, ale robimy, co możemy, by było czyściej.
[...]
Normalnie jakbym czytał nasze forum z ta argumentacją. Przypadeq? Nie sądzę :)

PS Stan zieleni na Rondzie Sybiraków to też wina mieszkańców co nie?

15901 - 15920 of 17670 Posts