Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 3955 Posts

·
City & Colour
Joined
·
13,405 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Łódź chce mieć małe Expo. Czy nam się to opłaca?

W poniedziałek premier Tusk ogłosił, że Łódź będzie ubiegać się o organizację małego Expo. Co to tak naprawdę oznacza dla Łodzi i czy euforia z tego powodu w urzędzie miasta na Piotrkowskiej 104 jest uzasadniona?


Światowe Wystawy Expo organizowane są co pięć lat od XVIII w. Prezentują cywilizacyjny i techniczny dorobek świata. Pomiędzy nimi organizowane są tzw. małe Expo, czyli International Expo. To tematyczne wystawy poświęcone jakiemuś zagadnieniu. I właśnie w Łodzi w 2022 roku miałaby się odbyć wystawa poświęcona rewitalizacji przestrzeni miejskich. Mamy już dokonania w dziedzinie rewitalizacji zdegradowanej tkanki miejskiej - fabryki, Księży Młyn, EC1, Mia100 Kamienic.

Przypuśćmy, że Łódź. dostanie prawo organizacji wystawy w 2022 roku. Co zyskujemy? Do Łodzi na trzy miesiące przyjechaliby wystawcy z całego świata. - Rola gospodarza International Expo to niepowtarzalna szansa na promocję. Jednego dnia wystawy tematyczne International Expo odwiedza ponad 20 tys. osób. Poprzednie w Saragossie i koreańskim mieście Yesou odwiedziło odpowiednio 5,6 mln i 8,2 mln widzów. Swoje rozwiązanie promuje na tych wystawach ponad 100 państw - mówi Tomasz Jakubiec, dyrektor Wydziału Strategii UMŁ.

Dyrektor Jakubiec tłumaczy, że miasto aplikujące o organizację Expo przyciąga inwestorów, ceny nieruchomości idą w górę, rośnie rynek pracy.. - Świat patrzy na miasto, w którym za chwilę będzie wielkie wydarzenie gospodarcze - zaznacza dyr. Jakubiec.

Donald Tusk zapowiedział, że 25 mld zł z unijnych pieniędzy będzie przeznaczone na rewitalizację miast. Głównymi beneficjantami mają być Łódź, Katowice. i Wałbrzych. - Miasto, które będzie gospodarzem, musi się wyróżniać. Dostaniemy pieniądze, żeby widać było procesy rewitalizacyjne w historycznej tkance - mówi Urszula Niziołek-Janiak, radna, która zajmuje się m.in. rewitalizacją.

Ale żeby dostać szansę pokazania światu odnowionego centrum miasta, trzeba przejść procedury.

Wystawami zarządza Światowe Biuro Wystaw (BIE) powołane przy Lidze Narodów. Przy nim jest 160 ambasadorów państw i każdy ma jeden głos. Trzeba ich przekonać, żeby w tajnym głosowaniu oddali głos właśnie na Łódź.

Jak to zrobić? Trzeba jeździć po świecie i promować Łódź. Przykładem może być Wrocław - jedyne miasto w Polsce, które dwukrotnie starało się o organizację Expo - raz Światowej Wystawy Expo w 2010 r. (przegrał z Szanghajem) i raz małego Expo 2012 (przegrał z Yesou).

- Widziałem starania Wrocławia. Prezydent Rafał Dutkiewicz objechał pół świata, żeby zebrać głosy, i mu się nie udało. Kiedy dzwoniłem do niego, był a to w Brazylii, a to w Azji Południowo-Wschodniej. Niesłychanie ciężko pracował - mówi Jerzy Kropiwnicki, były prezydent Łodzi, który jest przekonany, że ciężka praca włożona wówczas w promocję Wrocławia dała efekt w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Jerzy Kropiwnicki ocenia szanse na otrzymanie Expo - przy olbrzymim wysiłku - na 5 proc. A jeśli nie zostaniemy miastem gospodarzem Expo? To i tak Łódź zyska. - Sam start w walce o Expo jest już olbrzymim wyróżnieniem dla miasta. Stajemy się zauważalni i rozpoznawalni na świecie - mówią w urzędzie.
źródło: Wioletta Gnacikowska, http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,14705912,Lodz_chce_miec_male_Expo__Czy_nam_sie_to_oplaca_.html
 

·
Pijcie portera z BŁ!
Joined
·
18,201 Posts
Wesoły Romek;107593679 said:
Wątek umrze śmiercią naturalną :p Ale jak chcecie :) Przynajmniej lodzer niech otaguje.
Może umrze, ale myślę, że w za kilka miechów może się odrodzić.
Ciekawe jak się te sprawy potoczą, jeśli zmieni się rząd ;)
 

·
Registered
Joined
·
1,237 Posts
Słuchali tego wywiadu? To niech posłuchają i przestaną mówić, że to wszystko to bajdurzenie...
To tylko słowa, ale aż miło posłuchać wywiadu. Raz że serce rośnie, ale dwa że wychodzi że to nie jest tak "od czapy" rzucony pomysł i inicjatywa.

Ja już sie nauczyłem nie wierzyć dobrym informacjom o Łodzi, ale mocno trzymam kciuki
 

·
Registered
Joined
·
21,069 Posts
Prezydent Zdanowska jedzie do Monachium w sprawie Expo

Prezydent Hanna Zdanowska wyjeżdża w poniedziałek rano do Monachium na Expo Real 2013. To druga impreza po Cannes, na której pozyskuje się inwestorów w sektorze nieruchomości i inwestycji. - Rozpoczynamy naszą drogę związaną z promowaniem Łodzi jako miejsca organizacji Expo - mówi.W ubiegły poniedziałek premier Donald Tusk ogłosił w Łodzi, że nasze miasto będzie się ubiegać o tytuł miasta gospodarza światowej wystawy International Expo. W ten Błażej Moder, dyrektor zarządu Nowego Centrum Łodzi i przyszły szef projektu małego Expo dla Łodzi, jedzie do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w celu zawiązania zespołu ds. Expo. - Do końca roku sformalizujemy decyzję pana premiera, która została ogłoszona w zeszły poniedziałek. Podpiszemy dokumenty, które pozwolą nam uruchomić zespoły projektowe, zapewnić budżet na przygotowania. Expo 2022 jest jeszcze daleko, ale dla nas pozostało tak naprawdę mało czasu, bo decyzja [o przyznaniu praw do organizacji wystawy - przyp. red.] będzie podejmowana na przełomie 2015 i 2016 roku. Mamy tylko dwa lata na przygotowanie aplikacji - mówi Moder. Trzeba będzie napisać m.in. strategię promocyjną.
Miasto chce wokół projektu zgromadzić energię łodzian. - Ja wierzę w łodzian. Łodzianie przy okazjibudżetu obywatelskiego pokazali, że zależy im na mieście. To doskonały fundament, by wokół idei Expo zaktywizować mieszkańców. Konkurencję w Polsce już wygraliśmy, teraz przed nami konkurencja światowa - mówi Hanna Zdanowska.
Wrocław dwukrotnie ubiegał się organizację Expo. Dwukrotnie przegrał starania, ale zdobył bezcenne doświadczenie. Władze miasta chcą skorzystać z ich wiedzy na temat aplikacji do organizacji Expo.

http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,...zie_do_Monachium_w_sprawie.html#ixzz2gxNLA0xI
 

·
Registered
Joined
·
21,069 Posts
Małe Expo dla Łodzi. Pomogą specjaliści z Wrocławia

Władze Łodzi rozpoczęły już konkretne działania aby w roku 2022 w mieście zorganizować światową wystawę poświęconą rewitalizacji, tak zwane Małe Expo.
Do współpracy przy aplikacji zaproszono specjalistów z Wrocławia, którzy wcześniej dwukrotnie pracowali przy podobnych projektach dla stolicy dolnego śląska. Wówczas Wrocław poniósł porażkę, ale prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśla, że teraz możemy liczyć na większe wsparcie administracji centralnej: - Mamy duże wsparcie, bo to jest projekt rządowy a nie miejski. Łódź jest jednym z bardzo istotnych komponentów, ale to rząd jest zainteresowany by ta impreza odbyła się u nas - przekonuje.

Hanna Zdanowska chce aby w starania o przyznanie Łodzi prawa do organizowania wystawy włączyli się samorządowcy, niezależnie od poglądów politycznych.

- Skierowałam pisma do wszystkich przewodniczących zasiadających w Radzie Miasta. Zaprosiłam ich do udziału w zespole, który będzie bezpośrednio zajmował się sprawami dotyczącymi Expo. Bardzo mi zależy, by ten projekt nie był projektem politycznym. To jest szansa dla naszego miasta - przekonuje prezydent Łodzi.

Pracownicy Urzędu Miasta Łodzi jeszcze w tym roku mają zostać przeszkoleni przez Miedzynarodowe Biuro Wystaw Światowych aby w odpowiedni sposób pod koniec roku 2015 złożyć wniosek o zorganizowanie wystawy.

http://www.radiolodz.pl/serwis/index.php?id=11&idd=26140
 

·
Registered
Joined
·
21,069 Posts
Łódź. Jest uchwał ws. Expo

Władze Łodzi będą musiały do grudnia przedstawić radnym dokładny plan ubiegania się miasta o organizację Expo 2022.

A już w listopadzie powinien pojawić się ich wstępny kosztorys. Takie zobowiązanie znalazło się w uchwale, którą przyjęła Rada Miejska. Jak tłumaczy radny Jarosław Berger ma to pomóc władzą miasta w skutecznym ubieganiu się o imprezę.

- Uchwała ma pomóc prezydent miasta w skutecznym działaniu. Dzięki wyznaczonym terminom, można realizować plan. Moim zdaniem do końca lutego będziemy wiedzieli czy starania są skuteczne.

Ale zdaniem radego PO Pawła Bliźniuka w uchwale znalazły się zapisy, które mogą wręcz zaszkodzić miastu przy staraniach o organizację imprezy.

- Z jednej strony jest to propozycja nadzoru nad przygotowaniami do małego Expo 2022. Z drugiej jednak strony koalicja PiS oraz SLD umieściła w tej uchwale pewien ten manifest polityczny - stwierdzili, że budowa Nowego Centrum Łodzi, gdzie ma być organizowane Expo, zakończyła się niepowodzeniem. To absurd.

Tak zwane małe Expo w 2022 roku ma dotyczyć rewitalizacji miast. Poza Łodzią ubiega się o nie również między innymi Kopenhaga i Newcastle w Australii.

http://www.radiolodz.pl/serwis/index.php?id=11&idd=26155
 

·
ŁÓDŹ - moje miasto
Joined
·
2,054 Posts
Wesoły Romek;108206058 said:
Haha, bez jaj, serio? Jakim trzeba być *&^%$.
Ta partia będzie opowiadać wszystko, żeby tylko zyskać szansę na zaistnienie i zgnojenie innych. Dzisiaj zbierali podpisy pod tym, żeby nie było żadnych podwyżek - jak dzieci.
 

·
Registered
Joined
·
4,235 Posts
No i 2020 trzeba dodać do kompletu. Tyle, że 2020 to plankton chwilowo będący przy władzy, który głosuje odwrotnie niż kilka miesięcy temu tylko po to, żeby głosować inaczej niż PO. Ze szkodą dla miasta. Za rok koalicyjne partie ten plankton pożrą i tyle go będziemy widzieli.
Uchwała, w której inwestycje nie zakończone ogłasza się jako "uwalone" nie wróży dobrze w kontekście "pozytywnego nastroju" w mieście, który będzie jednym z elementów ocenianym przez Biuro Wystaw.
 
1 - 20 of 3955 Posts
Top