SkyscraperCity banner

1241 - 1260 of 1271 Posts

·
Registered
11,471 Posts
Rondo na skrzyżowaniu Drewnowska-Włókniarzy - co myslicie?

Osobiście dla mnie najgorsza koncepcja 1, a 2-3 OK (choc ten tunel w wersji 2 to przesada, bo za drogo)
Dlaczego za drogo - własnie niech się nauczą że w zamian za kosztowne rozwiązania odnosi się większe efekty komunikacyjne.
A myślę przede wszystkim żeby zaczęto realizować inwestycyjnie koncepcje a nie MPU robi sobie zabawę a to z chińskim wieżowcami przy Sienkiewicza a to z koncepcjami które nie są później realizowane.

Co do samego ronda Włokniarzy-Drewnowska - przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę czy będzie wystarczająco obszerne - bo takich g...ych rondek jaki tutaj niedostosowanych do skali trasy i nateżenia ruchu już więcej nie potrzeba
... niby miejsce jest Włókniarzy_Drewnowska:
... ale bez szału - bez naruszania zabudowy działek - rondo będzie za małe dla trasy 2x3 plus tramwaj i trasy 1+2

·
Zgierzątko z Pawianic
Kinga, przeproś za ojca!
2,242 Posts
Mi się strasznie podoba "zwierzak" nad al. Włókniarzy z koncepcji nr 2, coś takiego powinno być nad Konstytucyjną w parku Baden - Powella i nad przedłużeniem Karskiego na północ od Drewnowskiej. Przy zastosowaniu konstrukcji typu Supercor to są normalne pieniądze porównując z kosztami infrastruktury drogowej, żadne fanaberie

·
Registered
25,159 Posts
Discussion Starter #1,243
Co do samego ronda Włokniarzy-Drewnowska - przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę czy będzie wystarczająco obszerne - bo takich g...ych rondek jaki tutaj niedostosowanych do skali trasy i nateżenia ruchu już więcej nie potrzeba

... niby miejsce jest Włókniarzy_Drewnowska:

... ale bez szału - bez naruszania zabudowy działek - rondo będzie za małe dla trasy 2x3 plus tramwaj i trasy 1+2
Tez sie tego obawiam, ale no kto wie póki co to kreski tylko. Z drugiej strony powiem to wprost - tu lepsze by było rondo 2x2 z tramwajem i pod spodem 2x2 przejazd Włókniarzy. Tarcza rond mogłaby byc nawet odkryta dla obniżenia kosztów.
Co jak co, ale Włókniarzy to trasa na której powinno się stosowac rozwiazania bezkolizyjne, bo nie ma w planach dla niej alternatywy (w przeciwieństwie do np. Śmigłego-Kopcińskiego). Drogie? Cóż jakoś inne miasta stać

Mi się strasznie podoba "zwierzak" nad al. Włókniarzy z koncepcji nr 2, coś takiego powinno być nad Konstytucyjną w parku Baden - Powella i nad przedłużeniem Karskiego na północ od Drewnowskiej. Przy zastosowaniu konstrukcji typu Supercor to są normalne pieniądze porównując z kosztami infrastruktury drogowej, żadne fanaberie
Tak zdecydowanie w parku B-P bym to widział, a tutaj? Wg mnie lepiej wybrac inny projekt i pominąć taki koszt, chyba ze faktycznie to nie jest takie drogie jak piszesz, bo kiedyś czytałem że to kilkadziesiąt milionów złoych...

·
Registered
3,100 Posts
Ja do ronda nie jestem przekonany, bo musiałoby to być naprawdę duże rondo, żeby się nie korkować, tym bardziej, jeśli podłączamy do niego TWP. Jeśli miałoby tam być rondo to tylko z jakimś przejściem pod/nad dla jednego z kierunków - w osi PŁ-PD lub z PD w TWP. Dodatkowo dobrze by było, żeby nad takim rondem było jakieś przejście dla ludzi (tylko jedna koncepcja to uwzględnia).

·
Registered
11,471 Posts
No to własnie nowy1212 rozsądnie zaproponował jako 2x2 pod rondem - tyle że jest jeden minus - takie cuda to nie w Łodzi ;)
Ja się tu rewelacji po łódzkim MPU nie spodziewam - to skrajni minimaliści i ich pomysły do praktyki dużych miast się mają jak koza w roli kapitana statku.

·
Registered
25,159 Posts
Discussion Starter #1,246
Nie no, ale serio rondo to nie jest rozwiązanie dla miejsca z takim ruchem, tak jak @AlfaQuarto napisał wyżej dochodziłoby wpięcie TWP, do tego P&R przy stacji Koziny, rozbudowany parkingu przy Manu. Nie da rady by rondo zapewniło płynny ruch. Poza tym znowu rondo-olbrzym jest niewygodne dla pieszych czy do przesiadek, bo to wszystko duzo czasu by zajeło i wie o tym chyba wielu mieszkańców przesiadajacych się na RLL. Max wielkość sensowna to takie Rondo Sybiraków,a i tu zastosowano przystanki tramwajowe przed i za rondem.

Rondo sensownej wielkości i pod tym wykop (czy tam estakada) to jedyne sensowne rozwiązanie żeby upłynnić ruch. Mam nadzieję, ze drogowcy jednak utemperuja minimalistyczne plany MPU, bo wszystko ma swoje granice. Jedyna zaleta, że taki wykop do projektu łatwo dodać, więc póki nie ma jakiejś koncepcji, a jest tylko wizja no to wszystko można zmienić

·
Władza l**u
8,837 Posts
Po pierwsze to Włókniarzy powinna być bezkolizyjna. Koszt nie powinien być duży, jeśli rozłożymy go na kilka lat :) W Częstochowie 6 kilometrów nowej 2x3 DK1 + bodajże 2 nowe wiadukty (i skrzyżowania pod nimi) to coś koło 150-200 mln zł. Prace mają niedługo ruszyć.

·
Banned
12,387 Posts
Rondo na skrzyżowaniu Drewnowska-Włókniarzy - co myslicie? Wystepuje w kazdym wariancie
View attachment 298180

Tu też widac rondo i drogę odchodzacą w każdym wariancje jest i to jest Trasa WP
View attachment 298187

Wspomniana nowa droga tylko inna koncepcja
View attachment 298192

1 koncepcja
View attachment 298211

2 koncepcja
View attachment 298205

3 koncepcja
View attachment 298214

PS Polecam w nowej karcie otwierac bo to sa zdjecia duzej rozdzielczosci i cos idzie wyczytac

Osobiście dla mnie najgorsza koncepcja 1, a 2-3 OK (choc ten tunel w wersji 2 to przesada, bo za drogo)
Rondo jak ma stamtąd odchodzić ta trasa do WP akurat potrzebne, tylko brakuje w nim bezkolizyjnego przejeścia w ciągu Włokniarzy. Alternatywą byłoby skrzyżowanie w stylu Ronda Solidarności.

Za bardzo nie wiem po co tam pętla tramwajowa na jednym z wariantów.

Co do tego przykrycia trasy WP na terenie parku, rozwiązanie bardzo dobre także dla Konstytucyjnej, ale boję się że nasze władze nie zatrybią albo po prostu nie będą chciały zatrybić że właśnie mają rozwiązanie na Konstytucyjną.

^^Nasza Włókniarzy to z 10km jest wiec by wyszło z 300mln, choc z drugiej strony ona nie wymaga wymiany nawierzchni wszedzie tylko w dużej mierze wymaga budowy z 3 wiaduktów i tyle
100 mln wydajemy na podziemną drogę obsługującą może kilka biurowców w NCŁ, których jeszcze nawet nie zbudowano, drugie tyle wydamy na kompletnie bezsensowny tramwaj w NCŁ wraz z burzeniem istniejacego wiaduktu albo wiaduktów, dokładamy 20 mln do Rydza bo ktoś niedobadał, ale 300 mln w udrożnienie Włokniarzy to kasa na którą nas nie stać.

Ludzie, my takie pieniądze zmarnujemy na niepotrzebne inwestycje i rekompensaty dla wykonawców w przeciągu najbliższych 3-5 lat. Za te pieniądze dałoby się w tym czasie tą Włokniazry zmodernizować, ale nie da się i nie ma woli

·
Registered
11,471 Posts
^^Nasza Włókniarzy to z 10km jest wiec by wyszło z 300mln, choc z drugiej strony ona nie wymaga wymiany nawierzchni wszedzie tylko w dużej mierze wymaga budowy z 3 wiaduktów i tyle
No jeszcze jest na Włokniarzy parę kwestii oprócz tego co piszesz - bo naprawdę potrzebny byłby wałkowany przeze mnie łodzianina1 i chyba Bartasa poziom - 1 na skrzyżowaniu Włókniarzy Mickiewicza w wersji 2x2 na wprost z Bandurskiego plus 2 tory tramwajowe na wprost w relacji WZ. Ja to kiedyś pobieżnie sprawdzałem - dałoby sie to zrobić zachowując relacje skrętne i dla tramwajów też na poziomie 0 - to nie byłoby niewykonalne - wiadomo inaczej by kwestia wyglądała niż obecnie ale to nie jest nierealny pomysł. A jeszcze Włokniarzy aż zaprasza do takiego rozwiązania bo od strony Retkini/wiaduktów przy Kaliskim Włokniarzy jest wyżej a od centrum na tym samym poziomie co Mickiewicza albo tez minimalnie wyżej - można napisać że sama al.Włokniarzy sugeruje takie rozwiązanie dla korkującego się wielkiego ciągu do centrum.

·
Władza l**u
8,837 Posts
W Częstochowie za te 150 mln zł budują praktycznie od podstaw drogę 2x3 z całą infrastrukturą dookoła. W Łodzi to jest zbędne, potrzebne są wyłącznie przebudowy skrzyżowań. Tak czy inaczej jeśli "program" rozłożymy na np. 5 lat to te kilkadziesiąt milionów złotych rocznie jest całkowicie realne.

·
Registered
11,471 Posts
Tak czy inaczej jeśli "program" rozłożymy na np. 5 lat to te kilkadziesiąt milionów złotych rocznie jest całkowicie realne.
Od dawna to twierdzę - co piszesz
- to są mity że dla Łodzi to byłyby zbyt duże wydatki być może rozpowszechniane z okolic UMŁ by stworzyć zasłonę dymną własnej nieudolnosci urzędniczej i koncepcyjnej; a podpieranie się tym co jeden kolega na innym wątku próbuje uczynić że inne miasta korzystają z dofinansowań z UE albo że dzieki prowadzeniu inwestycji przez zarząd DW Lublin zaoszczędza 10 mln ZŁ - jest humbukiem i nie tłumaczy w żadnym razie że 2 x mniejsze miasto Lublin ma + 18 skrzyżowań/rozwiązań bezkolizyjnych ( po której to liczbie przestało chcieć mi się liczyć ) ...
Za +/- 350 mln ZŁ można by również ubezkolizyjnić całą WZ i to z uwzględnieniem powstania tam rzeczywistego szybkiego tramwaju na znacznej części trasy czy wraz z wykonaniem poziomu -1 2x2 i tramwaju w relacji W-Z pod al.Włókniarzy.

Przypominam przy okazji że Łodz jeśli potrafi również może korzystać i korzystała z dofinansowań z UE z RPO etc.

·
Registered
560 Posts
W Częstochowie za te 150 mln zł budują praktycznie od podstaw drogę 2x3 z całą infrastrukturą dookoła. W Łodzi to jest zbędne, potrzebne są wyłącznie przebudowy skrzyżowań. Tak czy inaczej jeśli "program" rozłożymy na np. 5 lat to te kilkadziesiąt milionów złotych rocznie jest całkowicie realne.
W Częstochowie idzie do przebudowa cała droga, jak dobrze pamiętam wyburzona i zbudowana od nowa ma być estakada na Rakowie i zbudowane mają być dwie nowe na innych skrzyżowaniach. W Łodzi wystarczy przebudować same skrzyżowania tak by w tych miejscach gdzie na Włókniarzy tworzą się korki, upłynnić ruch.

·
Registered
1,489 Posts
Tylko, żeby na Włókniarzy przy Drewnowskiej zatrybił tunel to trzeba by chyba wykop zacząć jeszcze przed Srebrzyńską, w ten sposób jakoś zniwelować kolanko w poziomie -1, minąć Długosza i Drewnowską.

·
Registered
11,471 Posts
Tylko, żeby na Włókniarzy przy Drewnowskiej zatrybił tunel to trzeba by chyba wykop zacząć jeszcze przed Srebrzyńską, w ten sposób jakoś zniwelować kolanko w poziomie -1, minąć Długosza i Drewnowską.
Bez przesady od kolanka do Drewnowskiej jest 750 metrów ... cała estakada i to z podjazdami do niej ma na Włokniarzy nad Bandurskiego/Mickiewicza mniej niż 750 metrów - czyli gdyby tarcza ronda mogła być odkryta jak proponował nowy1212 czyli cos takiego jak ja też proponowałem dla tramwaju pod Waltera-Janke - taki "pół tunel" a własciwie wykop z wiaduktami dla jezdni - coś zbliżonego bardziej do sytuacji pod Żeromskiego to wystarczy na to raptem 200 - 250 metrów x 2 czyli od strony "kolanka" 3 razy by się taki zjazd zmieścił przed Drewnowską - zmierz sobie choćby Mickiewicza do wiaduktu na Łąkowej - więcej przy takim pochyleniu na upartego dałoby się wprowadzić na poziom -1 tramwaj bo pochylenie by to umożliwiało - no ale to nie przy łódzkich planistach ...

·
search in Lodz
1,367 Posts
309692

Rondo z zielenią i jedna latarnią po środku da się ale nie w łodzi :)

Przy okazji czy jest już projekt na dalszy remont Rydza tzn od Przybyszewskiego do Dąbrowskiego ? Pytam bo ciekawy jestem czy może ktoś wpadł na pomysł zrobić bezkolizyjne przejście na wysokości biedronki wzorem ze Zbiorczej ? a przejście tego typu (trochę slajdów ) ale myślę ze takie przejście nie może byś strasznie drogie

·
Registered
1,816 Posts
Projektu nie ma, a czy jest sens tam robić przejście bezkolizyjne? Moim zdaniem nie. Ruch jest porcjowany z dwóch stron, więc sygnalizacja jest wystarczająca. A robienie kolejnego wiaduktu, żeby okazało się, że są grunty nienośne, mija się z celem.
W koncepcji było normalne przejście i wątpię, żeby się to zmieniło.

1241 - 1260 of 1271 Posts