SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 5713 Posts

·
Łodzianin
Joined
·
9,293 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Będą ścieżki i rowery


- Za dwa miesiące przedstawimy oferty firm, które chcą wprowadzić w Łodzi system rowerów publicznych - poinformował Sławomir Kaźmierczak, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu. - Będą również przygotowane projekty nowych ścieżek rowerowych. Następnie te projekty damy do zaopiniowania organizacjom rowerowym i Radzie Miasta, a następnie rozpoczniemy inwestycje.

Ogromna szansa na nowe ścieżki i rowery publiczne, które pojawią się jeszcze w tym roku , ucieszyła środowisko łódzkich miłośników dwóch kółek.

- Wypożyczane rowery miejskie mają sens tylko wtedy, gdy będzie dobra infrastruktura rowerowa - stwierdził Łukasz Kamiński, który niedawno obronił pracę magisterską pt. "Rower jako środek komunikacji w Łodzi". - Gdyby można było wypożyczyć rower, a nie było gdzie nim jeździć, system by się nie przyjął.


Łukasz Kamiński, w ślad za Mariuszem Wasilewskim - pierwszym nieurzędowym projektantem łódzkich ścieżek - postanowił zaproponować pracownikom ZDiT utworzenie trasy rowerowej z Manufaktury, przez ul. Piotrkowską, al. Piłsudskiego, Galerię Łódzką , park Źródliska do Księżego Młyna. Uznał, że konieczne jest połączenie rowerowe osiedli akademickich z centrum miasta. Inwestycja nie obciążyłaby bardzo budżetu miasta, bo uczelnie powinny partycypować w kosztach budowy tych tras.

- Jesteśmy w trakcie inwentaryzacji wszystkich pomysłów na ścieżki rowerowe - mówi Sławomir Kaźmierczak. - Już mamy zebranych ponad trzysta stron projektów do przeanalizowania.

ZDiT już w czerwcu otworzy ścieżkę rowerową wzdłuż al. Włókniarzy i al. Jana Pawła II. Trasa będzie miała 11 km długości. Wybudowanie jej było możliwe między innymi dzięki oszczędnościom na przebudowie jezdni.

- Zaoszczędziliśmy 25 mln zł - poinformował Sławomir Kaźmierczak. - Połowę tej kwoty wydaliśmy na ścieżki rowerowe, a drugą na ekrany akustyczne wzdłuż jezdni.

* * * * *

Rowery w pracy magisterskiej
Łukasz Kamiński w swojej pracy magisterskiej o komunikacji rowerowej w Łodzi przeprowadził badania wśród studentów. Z ankiet wynika, że 82 proc. żaków ma rowery, ale tylko 12 proc. dojeżdża nimi na wykłady. Gdyby na uczelniach można było bezpiecznie zostawić rower, na zajęcia dojeżdżałby nim co drugi student. Niemal wszyscy chcą nowych ścieżek rowerowych, a większość jest zdania, że na ten cel powinno przeznaczyć się część pieniędzy z puli obecnych remontów dróg samochodowych.
Marcin Bereszczyński - POLSKA Dziennik Łódzki

***********************************

Ścieżkę otworzą w czerwcu, choć rowerzyści już jeżdżą, a piesi spacerują


Ekipy remontowe zakończyły prace przy budowie chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż alei Włókniarzy i Jana Pawła II. Po nowej trasie od kilku dni poruszają się piesi i cykliści. Jak się jednak okazuje, robią to na własną odpowiedzialność.

- Nie nastąpił jeszcze formalny odbiór prac, co oznacza, że zarówno ścieżka, jak i chodnik jest zamknięty dla ruchu. Oficjalna inauguracja nastąpi po tym, jak nasi inspektorzy sprawdzą całą trasę. To 11-kilometrowy odcinek i jego skontrolowanie wymaga czasu - stwierdza Aleksandra Mioduszewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. - Przewidujemy, że otwarcie nastąpi na początku czerwca.

Równolegle z pracami przy drodze dla pieszych i cyklistów miała sie zakończyć budowa ekranów akustycznych. Ta operacja jednak się przedłuży. O ile, nikt w ZDiT nie umiał nam powiedzieć.
(kd) - Express Ilustrowany
****************

Foty by Wesoły Romek**************************

Powstaną trasy dla rowerzystów
Piotr Wasiak


Urzędnicy chcą naprawiać trasy dla cyklistów i wytyczać nowe na istniejących już chodnikach. Na pierwszy rzut pójdą ulice Przybyszewskiego i Lodowa.
W Łodzi jest ok. 44 km ścieżek rowerowych. W porównaniu z innymi miastami jesteśmy daleko w tyle. We Wrocławiu cykliści mają 100 km ścieżek, a w Poznaniu ponad 70 km.

Do tej pory w Łodzi trasy powstawały jedynie przy nowych inwestycjach, np. przebudowie ul. Brzezińskiej czy al. Włókniarzy. Nikt nie myślał o modernizacji istniejących ścieżek i połączeniu ich w jedną sieć. Miłośnikom jednośladów udało się wyciągnąć urzędników z Zarządu Dróg i Transportu na przejażdżkę rowerem po mieście. Wybrano trasę od ul. Puszkina do Młynka. I zobaczyli to, z czym rowerzyści spotykają się każdego dnia w drodze na uczelnię, do pracy czy podczas rekreacyjnej przejażdżki: * trasy nie są ze sobą połączone * ścieżki są bardzo zniszczone * nawierzchnia jest nierówna * na rowerzystów czekają zasadzki w postaci gałęzi drzew czy stojących na środku koszy na śmieci.

Przejażdżka przyniosła efekt! - Będziemy odnawiać ścieżki i przeniesiemy wiaty przystankowe, które kolidują z trasami rowerowymi - mówi Alina Giedryś, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu. - Zmieniamy strategię i zaczniemy wytyczać nowe ścieżki na istniejącej już infrastrukturze. W centrum miasta nie ma miejsca, żeby wydzielić oddzielny pas dla cyklistów. Obecne drogi zostaną tak zagospodarowane, aby piesi, kierowcy i rowerzyści mogli się bezpiecznie poruszać.

Nowe ścieżki zarząd dróg chce wytyczyć jeszcze w tym roku.

Gdzie najpierw powinny powstać? - Konieczne jest odpowiednie połączenie ul. Piotrkowskiej z Manufakturą, Parkiem Źródliska i osiedlem Księży Młyn. Powstałby wtedy pięciokilometrowy Szlak Fabrykantów, spełniający funkcję komunikacyjną i turystyczną - radzi Łukasz Kamiński, który napisał pracę magisterską na temat: "Rower jako środek komunikacji w Łodzi". - Następnie ul. Piotrkowską należy połączyć z Dworcem Fabrycznym, gdzie ma powstać nowe centrum Łodzi, Starym Miastem i pl. Niepodległości oraz uczelniami i akademikami.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
 

·
Registered
Joined
·
5,505 Posts
Będą ścieżki i rowery

ZDiT już w czerwcu otworzy ścieżkę rowerową wzdłuż al. Włókniarzy i al. Jana Pawła II. Trasa będzie miała 11 km długości. Wybudowanie jej było możliwe między innymi dzięki oszczędnościom na przebudowie jezdni.

- Zaoszczędziliśmy 25 mln zł - poinformował Sławomir Kaźmierczak. - Połowę tej kwoty wydaliśmy na ścieżki rowerowe, a drugą na ekrany akustyczne wzdłuż jezdni.
A dokładnie jak dowiedział się kolega z "Rowerowej Łodzi", koszty kształtowały się w następujący sposób:

Budowa ciągu pieszo- rowerowego przy drodze krajowej nr 1 - al.
Włókniarzy - al. Jana Pawła II w Łodzi, na odcinku od ul. Zgierskiej
do ul. Pabianickiej

Roboty drogowe - 8 985 664, 89
Sygnalizacja świetlna- 1 170 144, 30
Ogółem wartość netto - 10 155 809, 19


Tylko co tam kosztowało aż 9 milionów?
 

·
Ja jestem Miasto
Joined
·
4,082 Posts


Kilka zastrzeżeń:

1. Kostka - n/c
2. Jak zwykle myślenie nie boli i ścieżka musi oddzielać chodnik od przystanku - wcale nie stworzy to zagrożenia dla pieszych i rowerzystów i wcale piesi przy większym tłoku nie będą stali na ścieżce...
3. Znowu ścieżka powstała kosztem chodnika, znowu ludzie się będą wściekać na rowerzystów, na kawałku między dworcem a Realem będzie zabawa, żeby wyminąć dwoje ludzi idących z zakupami, którzy raczej na pewno nie będą szli gęsiego, szczególnie w miejscu takim, jak to na zdjęciu:No ale w Łodzi powinniśmy skakać z radości, że te ścieżki w ogóle .
 

·
Registered
Joined
·
14,954 Posts
^^

I o to chodzilo panowie. Odzielny watek a nie ladowanie wszystkiego do "inwestrycji dorgowych"
 

·
Banned
Joined
·
4,116 Posts
przydalaby sie mapka wszystkich tras :)
 

·
Moderator
Joined
·
4,921 Posts
Rowerem z Andrzejowa do Śródmieścia
dziś

Plan nowej ścieżki rowerowej łączącej Andrzejów, Olechów, Widzew ze Śródmieściem zaprezentowali wczoraj przedstawiciele rad osiedli Zarzew i Stary Widzew. Trasa wiedzie z placu katedralnego przy ulicy Piotrkowskiej m.in.: ulicami Tymienieckiego, przez park nad Jasieniem, Niciarnianą, Przybyszewskiego, Zakładową i ul. Gajcego.

Jej przebieg nie jest jednak ostateczny.

- Na stworzenie profesjonalnego projektu ścieżki przeznaczymy wraz z radą osiedla Stary Widzew po 10 tys. zł. To jednak zbyt mało, dlatego wezwaliśmy pozostałe pięć rad osiedli, przez których teren przebiega droga, do zadeklarowania podobnych kwot - informuje Bogusław Hubert, przewodniczący Rady Osiedla Zarzew.

- Fundusze na inwestycję moglibyśmy pozyskać z konkursu na zadanie inwestycyjne dla rad osiedli organizowanego przez miasto. W tym przypadku prace rozpoczną się w 2011 r. Termin ten można skrócić, jeśli władze Łodzi znajdą pieniądze na prace już dziś.

* * * * *

Od piątku będziemy mogli już legalnie jeździć ścieżką wzdłuż al. Jana Pawła II i al. Włókniarzy. Drogowcy zwlekali z jej oficjalnym otwarciem, ponieważ inżynierowie ZDiT obiecali cyklistom poprawienie niedogodności takich, jak np. wysokie krawężniki.
(kd) - Express Ilustrowany

 

·
Moderator
Joined
·
4,921 Posts
Rowerem przez miasto
Oddano do użytku ścieżkę rowerową wzdłuż al. Włókniarzy i al. Jana Pawła. Licząca ponad 11 kilometrów trasa, połączy Górną z Radogoszczem. Entuzjaści sportu rowerowego będą mogli bezpiecznie i szybko przemieścić się z południa na północ miasta. Biorąc pod uwagę istniejące już ścieżki, rowerzyści bez przeszkód dotrą do centrum miasta przez ścieżkę przy al. Mickiewicza oraz na Retkinię (trakty wzdłuż ulic Bandurskiego, Krzemienieckiej i Retkińskiej).

- Rower co raz częściej traktuje się jako równoprawny środek lokomocji w mieście. Jest ekonomiczny i stosunkowo szybki. Miasto będzie kontynuowało program budowy ścieżek – powiedział otwierając nowa trasę wiceprezydent Łodzi Jarosław Wojcieszek.

Koszty inwestycji przekroczyły 12 milionów złotych z czego Unia Europejska zwróci 75 proc. Droga rowerowa ma szerokość 2 metrów, chodnik dla pieszych zaś 1,5 metra. Przebudowano 16 skrzyżowań i zainstalowano na nich odpowiednie sygnalizatory świetlne. Ścieżki mają nawierzchnię asfaltową, która podnosi komfort jazdy. Dodatkowym zabezpieczeniem są ekrany akustyczne ustawione wzdłuż jezdni. Obniżają stopień hałasu nawet o 10 decybeli. W przyszłości zostaną obsadzone ozdobnymi i silnie rosnącymi pnączami, tworząc zieloną ścianę. (A.J.)

 

·
Ja jestem Miasto
Joined
·
4,082 Posts
Urzędnicy zrobili show- Rowerzyści gotowi? - pyta Alina Giedryś, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. - Gotowi! - pada odpowiedź grupki drogowców przebranych za cyklistów, którzy na polecenie przełożonych zebrali się wczoraj o godz. 16 przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Przyszkole. - To możemy przecinać wstęgę, róbcie zdjęcia.


W taki sposób, przypominający filmy Stanisława Barei, otwarto wczoraj oficjalnie (bo cykliści jeżdżą po niej od miesiąca) 11-kilometrową ścieżkę rowerową wzdłuż al. Jana Pawła II i al. Włókniarzy. Chwilę później Jarosław Wojcieszek, wiceprezydent Łodzi, wziął rower od jednego ze swoich podwładnych i wraz z panią dyrektor (jednoślad przywiozła jej córka) oraz drogowcami pojechał na kilkuminutową przejażdżkę. Całe towarzystwo było tak podekscytowane, że poruszało się chodnikiem, a nie drogą rowerową...

Niestety VIP-y nie dotarły do skrzyżowania ul. Legionów i al. Włókniarzy, gdzie przejazd przez torowisko już jest w katastrofalnym stanie. Zniszczona, nierówna kostka wygląda, jakby miała kilkanaście lat. Wystają nad nią szyny.

- Tak musi być. Tam jeździ tramwaj i kostka zawsze się będzie ruszać. Asfalt też by się zapadł - mówi Iwona Szumacher, kierownik w ZDIT, odpowiedzialna za odbiór inwestycji. - Musielibyśmy naprawić torowisko, ale to leży w gestii MPK.

Ścieżka rowerowa kosztowała 12 mln zł, z czego 9 mln dała Unia Europejska.

Źródło: Ekspress Ilustrowany
http://lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/864091.html

:bash:
 

·
kawiarniana lewica
Joined
·
931 Posts
http://lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/865596.htmlPlany nowych ścieżek rowerowych
dziś

Łódzcy rowerzyści chętnie jeżdżą po świeżo otwartej ścieżce rowerowej wzdłuż alei Włókniarzy i Jana Pawła II. Widać to było najlepiej podczas weekendu, gdy rowerowa "autostrada" zapełniła się cyklistami. Wybudowanie 11km trasy dla jednośladów, to największa tego typu tegoroczna inwestycja, ale nie jedyna.

W ramach przebudowy układów drogowych Zarząd Dróg i Transportu planuje w najbliższych miesiącach rozpoczęcie budowy ścieżek na: ul. Zachodniej (450-metrowy odcinek od ul. Ogrodowej do ul. Drewnowskiej), al. Ofiar Terroryzmu 11 Września (odcinek 3 km od zakładów Della do ul. Rokicińskiej), ul. Pabianickiej (650 metrowy fragment od zajezdni na Chocianowicach do głównego wjazdu na teren budowanego centrum handlowego IKEA), ul. Łagiewnickiej (kilometrowy odcinek od al. Sikorskiego do ul. Czapli) i ul. Rudzkiej (od granic miasta do ul. Farnej - 1,6 km).

Według długoletnich planów ZDiT, w Łodzi ma powstać docelowo ponad 200 km ścieżek.

W najbliższym dniach zostanie zlecone opracowanie projektu na drogę rowerową wzdłuż al. Piłsudskiego, od ul. Kopcińskiego do ul. Widzewskiej, oraz przebudowę istniejącego już odcinka biegnącego od ul. Widzewskiej do ul. Augustów. Drugim przygotowywanym projektem jest plan ścieżki wzdłuż ul. Pabianickiej na odcinku od al. Jana Pawła II do ul. Prądzyńskiego oraz przebudowy istniejącego już fragmentu ścieżki od ul. Prądzyńskiego do ul. Dubois.
Szanse na realizację mają też projekty obywatelskie, takie jak chociażby wytyczenie ścieżki prowadzącej z Olechowa na Dąbrowę, czy też z Andrzejowa do Śródmieścia.

Jak na razie w Łodzi mamy niecałe 60 km ścieżek rowerowych. To w porównaniu z innymi polskimi miastami wciąż bardzo mało.

Niedziela na dwóch kółkach

Najstarszy w Polsce Klub Turystów Kolarzy PTTK im. Henryka Gintera zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej wycieczce. W najbliższą niedzielę 22 czerwca cykliści przejadą 75-kilometrową trasą: Łódź-Sokolniki-Skotniki-Borowiec-Kębliny-Łódź. Chętni, którzy chcą wziąć udział w wycieczce, powinni stawić się na Starym Rynku przy ul. Zgierskiej o godz. 9.

Także w niedzielę rowerową wyprawę organizuje fundacja Jagiełło. Tym razem rowerzyści popedałują do Jedlicz Łódzkich, gdzie przy grillu odbędzie się spotkanie integracyjne z osobami niepełnosprawnymi. Będzie można też bezpłatnie skorzystać z porady diabetologa. Uczestnicy otrzymają pamiątkowe koszulki i ubezpieczenie. Wyjazd o godz. 9.45 sprzed siedziby PZU przy ul. Zamnhofa 16. Udział w obu imprezach jest bezpłatny.
(kd) - Express Ilustrowany
 

·
kawiarniana lewica
Joined
·
931 Posts
http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,5344041,Lodzcy_radni_na_rowerowej_wycieczce.html

Łódzcy radni na rowerowej wycieczce
gjb
2008-06-23, ostatnia aktualizacja 2008-06-23 18:28

Porzucili garnitury i wcisnęli się w dresy. Radni miejscy pojechali na wycieczkę śladem wciąż niedoskonałych łódzkich ścieżek rowerowych
Ruszyli o godzinie 9:30. Kierunek - Retkinia. - Chcieliśmy pokazać radnym fragment miasta, w którym nie jest najgorzej ze ścieżkami rowerowymi. Ale okazało się, że te retkińskie też nie są najlepsze - opowiadał Mariusz Wasilewski, z portalu RowerowaLodz.

Wasilewski wspólnie z Grupą Pewnych Osób i przedstawicielami Inicjatywy na Rzecz Przyjaznego Transportu zabrał wczoraj radnych z komisji ds. sportu i rekreacji na wycieczkę rowerową. Urzędnicy po ścieżkach jechali gęsiego. Oczywiście zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Wszyscy wyposażeni byli w opaski odblaskowe, żeby być widocznym na drodze. Radny Jarosław Berger kilka razy dzwonił na policję. To przez samochody zaparkowane na ścieżkach.

Przygoda spotkała radną Iwonę Bartosik, która złapała gumę. - Dziwne. Ale to nie mój rower. Czas kupić swój własny wtedy będę go pewna - mówiła.

W trakcie wyprawy Bartosik zauważyła błędy, które urzędnicy z Zarządu Dróg i Transportu powinni poprawić. - Ścieżki muszą być asfaltowe, a nie brukowane. Wygodniej by się jeździło. Poza tym denerwuje mnie, że przechodnie zachowują się jak żaby wychodząc bezmyślnie na pod koła jednośladów - narzekała. Uwagi uczestników wycieczki zbierała Alina Giedryś, dyrektorka Zarządu Dróg i Transportu. Jeździła na swoim sławnym rowerze. Jak mówiła - starszym od niej.

Giedryś zwróciła uwagę na wysokość krawężników, które mogą utrudniać jazdę na rowerze. - Zobowiązaliśmy się dopilnować wykonawców, żeby były niższe. Postaramy się też, by kostka brukowa nie miała ostrych szlifów. Ciekawy był wniosek, żeby odgrodzić parkingi samochodowe od ścieżek słupkami. Weźmiemy to pod uwagę - mówiła.

W Łodzi jest 55 km ścieżek rowerowych. Do końca 2009 ma ich być dwa razy tyle.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
 

·
Łodzianin
Joined
·
9,293 Posts
Discussion Starter · #17 ·
System rowerów miejskich w Łodzi?
gjb

Jest na to duża szansa. I to już za niecały rok. Żeby przekonać do wypożyczalni rowerowych łodzian, urzędnicy zapraszają specjalistów z zagranicy

Jest kolorowy, ma numer osobisty. W obsłudze - banalny. Bo nie ma łańcucha, a przerzutki są automatyczne. Niestraszni mu chuligani, bo opony ma nie do przebicia. Tak wygląda jednoślad, którym być może już za rok łodzianie dojadą do pracy lub na zakupy. Będzie stał na stojaku przy elektronicznych stacjach porozrzucanych po całym mieście. Mieszkańcy za niewielką kwotę będą mogli je wypożyczyć, pojeździć i oddać w innym miejscu.

Pomysł na wprowadzenie do Łodzi systemu rowerów miejskich urzędnicy podpatrzyli w innych miastach Europy. Takie wypożyczalnie od lat świetnie funkcjonują w Londynie, Paryżu i Lyonie. O lyońskim systemie rowerowym "Gazeta" pisała kilkakrotnie w zeszłym roku. Dziś urzędnicy mówią zgodnie: chcemy mieć taki w Łodzi.


- Dlatego wysłaliśmy zaproszenia do firm, które wprowadziły takie systemy w Europie. Będą przyjeżdżać do nas pokazać swoje oferty - opowiada Alina Giedryś, dyrektorka Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. - Tym razem gościmy firmę z Londynu, która system wdrożyła cztery lata temu. Pokażą nam nie tylko rowery, ale przedstawią całą procedurę ich wypożyczania i oddawania - opowiada Giedryś.

W Londynie rower wypożycza się na telefon. Dzwoni się do centrum firmy i odczytuje numer wyświetlony na ekranie stacji rowerowej. Rowerzysta otrzymuje kod, który wpisuje do stacji. Rower można wtedy odpiąć, a po podróży - oddać na inną dowolną stację. Zwrot roweru również związany jest z telefonem do centrali. W Londynie przez pierwsze pół godziny można jeździć za darmo. Kolejne - za 2L.

Ile korzystanie z roweru będzie kosztować w Łodzi? Jeszcze nie wiadomo. Podobnie jak to, ile powstanie stacji. - Na razie poznajemy oferty. Do końca roku ogłosimy przetarg. Na wiosnę przyszłego roku być może pojawią się w Łodzi pierwsze rowery miejskie - opowiada dyrektor Giedryś.

Wątpliwości co do pomysłu urzędników mają sami rowerzyści. - Wypożyczanie rowerów to nie najważniejsza kwestia. Tym bardziej że ponad 60 proc łodzian ma swoje własne jednoślady w domu. Podstawą jest infrastruktura. Choć powstają nowe ścieżki rowerowe, ciągle nie ma gdzie jeździć - narzeka Wojciech Makowski z portalu miastowruchu.pl. Wspólnie z innymi rowerzystami podaje przykłady fatalnych ścieżek rowerowych na Widzewie. - Wolę tam zjechać na ulicę niż korzystać z tych pseudościeżek - mówi jedna z fanek turystyki rowerowej.

Barnie Hamming, gość magistratu z firmy zajmującej się systemem rowerów miejskich w Londynie, jest jednak dobrej myśli. - Ścieżki macie ładne tutaj w centrum. Ale musicie pamiętać, że tak samo jak ścieżki ważna jest zmiana polityki komunikacyjnej w mieście. Chodzi o to, że to rower powinien być głównym sposobem poruszania się po mieście, nie samochód - wyjaśnia.

Według dyrektor Giedryś na wszystko trzeba czasu. - Wprowadzając miejskie wypożyczalnie rowerów na pewno nie zapomnimy o ścieżkach - obiecuje Giedryś.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
 

·
Moderator
Joined
·
4,921 Posts
System rowerów miejskich w Łodzi?
gjb
2008-06-26, ostatnia aktualizacja 2008-06-26 19:24

Jest na to duża szansa. I to już za niecały rok. Żeby przekonać do wypożyczalni rowerowych łodzian, urzędnicy zapraszają specjalistów z zagranicy
Zobacz powiekszenie
Jest kolorowy, ma numer osobisty. W obsłudze - banalny. Bo nie ma łańcucha, a przerzutki są automatyczne. Niestraszni mu chuligani, bo opony ma nie do przebicia. Tak wygląda jednoślad, którym być może już za rok łodzianie dojadą do pracy lub na zakupy. Będzie stał na stojaku przy elektronicznych stacjach porozrzucanych po całym mieście. Mieszkańcy za niewielką kwotę będą mogli je wypożyczyć, pojeździć i oddać w innym miejscu.

Pomysł na wprowadzenie do Łodzi systemu rowerów miejskich urzędnicy podpatrzyli w innych miastach Europy. Takie wypożyczalnie od lat świetnie funkcjonują w Londynie, Paryżu i Lyonie. O lyońskim systemie rowerowym "Gazeta" pisała kilkakrotnie w zeszłym roku. Dziś urzędnicy mówią zgodnie: chcemy mieć taki w Łodzi.

- Dlatego wysłaliśmy zaproszenia do firm, które wprowadziły takie systemy w Europie. Będą przyjeżdżać do nas pokazać swoje oferty - opowiada Alina Giedryś, dyrektorka Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. - Tym razem gościmy firmę z Londynu, która system wdrożyła cztery lata temu. Pokażą nam nie tylko rowery, ale przedstawią całą procedurę ich wypożyczania i oddawania - opowiada Giedryś.

W Londynie rower wypożycza się na telefon. Dzwoni się do centrum firmy i odczytuje numer wyświetlony na ekranie stacji rowerowej. Rowerzysta otrzymuje kod, który wpisuje do stacji. Rower można wtedy odpiąć, a po podróży - oddać na inną dowolną stację. Zwrot roweru również związany jest z telefonem do centrali. W Londynie przez pierwsze pół godziny można jeździć za darmo. Kolejne - za 2L.

Ile korzystanie z roweru będzie kosztować w Łodzi? Jeszcze nie wiadomo. Podobnie jak to, ile powstanie stacji. - Na razie poznajemy oferty. Do końca roku ogłosimy przetarg. Na wiosnę przyszłego roku być może pojawią się w Łodzi pierwsze rowery miejskie - opowiada dyrektor Giedryś.

Wątpliwości co do pomysłu urzędników mają sami rowerzyści. - Wypożyczanie rowerów to nie najważniejsza kwestia. Tym bardziej że ponad 60 proc łodzian ma swoje własne jednoślady w domu. Podstawą jest infrastruktura. Choć powstają nowe ścieżki rowerowe, ciągle nie ma gdzie jeździć - narzeka Wojciech Makowski z portalu miastowruchu.pl. Wspólnie z innymi rowerzystami podaje przykłady fatalnych ścieżek rowerowych na Widzewie. - Wolę tam zjechać na ulicę niż korzystać z tych pseudościeżek - mówi jedna z fanek turystyki rowerowej.

Barnie Hamming, gość magistratu z firmy zajmującej się systemem rowerów miejskich w Londynie, jest jednak dobrej myśli. - Ścieżki macie ładne tutaj w centrum. Ale musicie pamiętać, że tak samo jak ścieżki ważna jest zmiana polityki komunikacyjnej w mieście. Chodzi o to, że to rower powinien być głównym sposobem poruszania się po mieście, nie samochód - wyjaśnia.

Według dyrektor Giedryś na wszystko trzeba czasu. - Wprowadzając miejskie wypożyczalnie rowerów na pewno nie zapomnimy o ścieżkach - obiecuje Giedryś.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

 

·
Łodzianin
Joined
·
9,293 Posts
Discussion Starter · #19 ·
System wypożyczalni rowerów zacznie funkcjonować w Łodzi

W angielskim rowerze łańcuch zastąpiono wałkiem napędowym (tzw. wał Kardana). Jednoślad posiada m.in.: trzy biegi, bagażnik, koszyk z przodu, światło (napędzane dynamem w piaście), tymczasowy zamek z kodem (umożliwia np. pozostawienie pojazdu pod sklepem).

Aluminiowy rower z nietypowymi częściami (bez łańcucha!), który można za pomocą telefonu komórkowego wynająć do jazdy po mieście, zaprezentował wczoraj Zarządowi Dróg i Transportu biznesmen z Anglii.
Rower będzie można wypożyczać, stosując elektroniczny kod.

OYbike (On Your bike), czyli samoobsługowy, zautomatyzowany system wypożyczania jednośladów działa z powodzeniem od 2004 roku w Londynie. W Łodzi ma szansę pojawić się w marcu przyszłego roku.

- W mieście rozmieszczone będą stacje, które można przymocować w dowolnym miejscu. Każda z nich zawiera elektroniczne zamki, stojaki (do których przyczepiane są jednoślady), a także urządzenie z wbudowaną klawiaturą i ekranem zamykające rower - informuje Sławomir Kaźmierczak z Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. - Urządzenia te używają algorytmu, za pomocą którego generują numer ID identyfikujący jednoślad.


Aby go wypożyczyć wystarczy znaleźć stację z rowerem, zadzwonić do centrum, skąd otrzymujemy kod potrzebny do wynajęcia dwukołowca. Cała operacja ma potrwać około minuty. Po zakończeniu podróży znajdujemy wolną stację, przypinamy jednoślad i dzwonimy, informując o zakończeniu wypożyczenia.

- To już druga firma chętna do założenia wypożyczalni rowerowych w Łodzi (pierwsza była z Niemiec). W tym roku obejrzymy oferty jeszcze kilku firm, a następnie otworzymy procedurę przetargową, tak aby wiosną przyszłego roku można było już jeździć - informuje Alina Giedryś, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. - To, ile będziemy płacić za wypożyczenie, zależy od Rady Miejskiej, będziemy jednak chcieli, aby pierwsze 30 minut pedałowania było darmowe.
(kd) - Express Ilustrowany
 
1 - 20 of 5713 Posts
Top