SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2398 Posts

·
Registered
48 Posts
Discussion Starter #1
Remont X DS Uniwersytetu Łódzkiego ("Olimpu")

Remont X DS.-u w zakresie robót budowlanych i instalacyjnych
(wodno-kanalizacyjnych, c.o., alarmowych p.poż. i nagłaśniających, elektrycznych, sieci strukturalnej, wentylacji mechanicznej oddymiającej).

Powierzchnia użytkowa części remontowanej od I-go do XII-go piętra wynosi ca 6 200,00 m2, powierzchnia komunikacji wynosi ca 1 050 m2.

Remont budynku obejmuje remont pomieszczeń mieszkalnych i korytarzy na piętrach od I-go do XII-go z dachem i remontem 2 pomieszczeń na parterze przy portierni w osi od 6 do 8 oraz budową kanałów wentylacji grawitacyjnej od piwnic po dach.

Remont budynku planuje się na dwa etapy.
Pierwszy etap (06-09.2007) obejmuje remont pomieszczeń w osiach od 3 do 11 :
1. od V-go do XII piętra z budową kanałów wentylacji grawitacyjnej od piwnic po dach, z 2-ma pomieszczeniami na parterze przy portierni.
2. od I-go do IV-go piętra,
Drugi etap (06-09. 2008) obejmuje remont pomieszczeń w osiach: od 11 do 15, od I-go do XII-go piętra i budową kanałów wentylacji grawitacyjnej od piwnic do dachu w tych osiach.

Fotorelacja z 31.07.2007

·
Registered
4,717 Posts
to może i prusaki stamtąd przy okazji znikną na jakiś czas??
wierzcie mi, wiem o czym mówię, chociaż studiowałem na PŁ...

·
Registered
48 Posts
Discussion Starter #3
Zapowiada się gruntowna modernizacja najgorzej prezentującego się gmachu UŁ!

Info o przetargu ze strony UŁ:

Roboty budowlane związane z modernizacją elewacji budynku Instytutu Fizyki w Łodzi, ul. Pomorska 149/153.

Przedmiotem umowy jest modernizacja zewnętrznych elewacyjnych elementów żelbetowych konstrukcji budynku z jego dociepleniem i wymianą stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej oraz naprawą kładek, schodów zewnętrznych w wejściu głównym i chodników. Naprawa dachu z wymianą obróbek blacharskich.

Termin składania ofert: 15.04.2008

Inwestycja współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 (Priorytet XIII Infrastruktura Szkolnictwa Wyższego).

Specyfikacja zamówienia czyli jak będzie prezentował się wydział po liftingu:

ELEWACJA POŁUDNIOWA 1:200

ELEWACJA PÓŁNOCNA 1:200

ELEWACJA WSCHODNIA 1:200

·
Łodzianin
9,267 Posts
Politechnika Łódzka na żywo w sieci
Bartłomiej Dana

Telekonferencja łódzkich uczonych z Politechniką w Petersburgu? Czemu nie. Od wczoraj to możliwe. Na największej łódzkiej uczelni technicznej otwarto Centrum Multimedialne.

- Cieszymy się, że pierwszą telekonferencję w sieci zdecydowaliście się przeprowadzić z naszą uczelnią - powiedział prof. Dmitry Arseniev z St. Petersburg State Polytechnical University. - Chcielibyśmy częściej organizować spotkania, na których wasi i nasi studenci mogliby wymienić się doświadczeniami i wiedzą.

Nie był jedynym, który nie krył entuzjazmu. - To fantastyczne, że mimo odległości, jaka nas dzieli, możemy być tak blisko! - cieszył się prof. Jan Krysiński, rektor PŁ. - Centrum Multimedialne będzie szansą dla studentów do realizacji ich szalonych pomysłów.

Dzięki wykorzystaniu technik cyfrowych Centrum Multimedialne zmieni oblicze Politechniki Łódzkiej. Projekt umożliwia transmisję wydarzeń uczelni na żywo w internecie. - Pierwszą tak ważną imprezą będą wybory rektora Politechniki Łódzkiej - tłumaczy prof. Krysiński.

Z centrum będą mogli korzystać wszyscy studenci. Dzięki ich udziałowi w projekcie powstanie cyfrowa kronika filmowa relacjonująca codzienną pracę i życie studenckie.

Inauguracyjna telekonferencja z uczelnią w Petersburgu nie obyła się bez usterek technicznych. Rozpoczęła się z niewielkim opóźnieniem i kilka razy trzeba było wznawiać połączenie. - To się zdarza nawet w polskiej telewizji - uspokajał rektor.

Centrum Multimedialne powstawało pół roku, chociaż pomysł zakiełkował w głowach naukowców już trzy lata temu. Placówka przysłuży się głównie studentom, jednak skorzystają z niej również naukowcy i pracownicy dydaktyczni. - Specjalnie zaprojektowana sala wideokonferencyjna umożliwia połączenie ze wszystkimi uczelniami na świecie, które dysponują podobnymi możliwościami technicznymi, co my - tłumaczy Paweł Mrugalski, jeden z dwóch, obok Pawła Wojciechowskiego, wykonawców projektu. Telekonferencje w sieci pozwolą pochwalić się dorobkiem naukowym.

Już planowane jest stworzenie kanału telewizji cyfrowej. A w akademikach będzie można oglądać programy z udziałem studentów.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

·
Łodzianin
9,267 Posts
Łódź ogrzeje się ciepłem Ziemi

Dr Krzysztof Jóźwik pokazuje miejsce przed Instytutem Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej przy ul. Wólczańskiej, gdzie zostanie wykonana dziura w ziemi o głębokości ponad 4 km.

Miasto chce wybudować stację geotermalną na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej przy ul. Wólczańskiej. Wykonanie badawczego odwiertu na głębokość 4 km, gdzie woda ma temperaturę ponad 100 st. C, będzie kosztować 50 mln zł.
Ujęcie wody geotermalnej nie wygląda zbyt imponująco. W Uniejowie dostarcza jednak energii cieplnej wszystkim tamtejszym blokom i instytucjom, a także części domów jednorodzinnych. Geotermalny otwór, przez który wydobywa się gorącą wodę, ma tylko kilkadziesiąt centymetrów średnicy (w Uniejowie - 20 cm), za to kilometry głębokości (w Uniejowie - 2 km, u nas ma mieć ponad 4 km). Na zdjęciu Jacek Pabian obsługujący uniejowski geotermalny system cieplny.

Umożliwi wykorzystanie tzw. ciepła Ziemi do ogrzania kaloryferów w naszych domach. Na początek energia cieplna wód geotermalnych ma ogrzewać Politechnikę Łódzką. W ciągu roku na terenie uczelni ma stanąć wieża wiertnicza.

- Ekspertyzy rokują bardzo dobrze - mówi Sławomir Turkowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Łodzi. - Są szanse, że pieniądze na sfinansowanie pierwszego odwiertu uzyskamy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także z funduszy unijnych.
::: Reklama :::

O połowę tańsze będzie wiercenie dwóch pozostałych "dziur w ziemi" - jedną wtłaczać się będzie z powrotem przestudzoną już wodę - solankę, druga będzie awaryjna.

- Energia geotermalna to jedyna w Łodzi możliwa do wykorzystania na szeroką skalę energia odnawialna i szansa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla - dodaje Turkowski.

Energia wód geotermalnych wykorzystywana jest już do ogrzewania wszystkich bloków i instytucji, a także część domów jednorodzinnych w Uniejowie. Mieszkańcy twierdzą, że dzięki temu ich rachunki za ciepło zmalały.

Woda wydobywana na terenie PŁ ma być bardziej gorąca od podchodzącej z Uniejowa. Tam ma 70 st. C, w Łodzi liczy się nawet na 140 st. C, czyli na wodę cieplejszą niż wrzątek!

- To możliwe dzięki bardzo wysokiemu ciśnieniu, jakie ma ona 4 km pod ziemią - tłumaczy dr Krzysztof Jóźwik, dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ.
(mt) - Express Ilustrowany

·
Projektant Szubienic
1,535 Posts
Zapowiada się gruntowna modernizacja najgorzej prezentującego się gmachu UŁ!
(...)Specyfikacja zamówienia czyli jak będzie prezentował się wydział po liftingu:

ELEWACJA POŁUDNIOWA 1:200
Jak to zwykle bywa z inwestycjami uniwerku znow uracza nas oczojebnymi kolorkami :eek:hno:. Czy naprawde nie mogliby pomalowac go na jakies stonowane, neutralne kolory - bialy tudziez jakies odcienie szarego? Budynek, swoja droga swietny, w oryginalnej kolorystyce (po prostu szary) wygladal zupelnie dobrze, faktem jest, ze od lat zaslugiwal na generalny remont, ale te wesolutkie kolorki a la bloki na retkini, mnie powalaja...

·
The never ending story...
592 Posts
Jak to zwykle bywa z inwestycjami uniwerku znow uracza nas oczojebnymi kolorkami :eek:hno:. Czy naprawde nie mogliby pomalowac go na jakies stonowane, neutralne kolory - bialy tudziez jakies odcienie szarego? Budynek, swoja droga swietny, w oryginalnej kolorystyce (po prostu szary) wygladal zupelnie dobrze, faktem jest, ze od lat zaslugiwal na generalny remont, ale te wesolutkie kolorki a la bloki na retkini, mnie powalaja...
Zwykła konsekwencja... Obecnie wszystko na kampusie robią na pomarańczowo. Brakuje jednak w tym projekcie szarości, które uciszają oranż. Swoją drogą pamiętam, że ten budynek gdy powstawał w latach 70tych był wzorowany na jakimś budynku uniwesyteckim z zachodu. Może ktoś pamięta na jakim?

·
"udaję niewinne zwierzę"
1,367 Posts
inwestycja to może nie jest, ale RP opublikowała doroczny ranking szkół wyższych w Polsce. ranking

i tak z klimatów łódzkich:

ranking ogólny:
Politechnika Łódzka - miejsce 13. (w 2007 - 20.)
Uniwersytet Łódzki - 14 (17)
Uniwersytet Medyczny w Łodzi - 30 (37)
Wyższa Szkoła Humanistyczno - Ekonomiczna - 76 (nie klasyfikowana)
Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania - 77 (83)
Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi - 88 (nie klasyfikowana)

jeżeli dobrze liczę to odpowiednio:
PŁ jest 4 wśród szkół technicznych w Polsce (za Warszawą, Wrocławiem i AGH)
UŁ jest 6 wśród uniwerków (za Jagiellonskim, Warszawskim, Wrocławskim, Poznaniem i Toruniem)
UM jest 9 wsrod uczelni medycznych (za Poznaniem, Warszawą, Katowicami, Lublinem, Białymstokiem, Gdanskiem, Wrocławiem, Szczecinem)

wsrod niepublicznych:
WSHE jest 5 (2007 - 11) - imo wielki sukces :cheers:
SWSPiZ - 11 (10)
WSSM - 27 (32)

·
ŁÓDŹ - moje miasto
1,854 Posts
^^
Generalnie najlepiej mieć w "głębokim poważaniu". Ja od czasu rzeczywistej weryfikacji jednego z rankingów, nie pamiętam już której z gazet (RP,Polityka lub Wprost) na takie rankingi patrzę jako na własne widzimisie autorów.
W okolicach 2001/2002 roku w jednej z wyżej wymienionych gazet ukazał się ranking, w którym min. warunki lokalowe na moim kierunku zostały ocenione jako jedne z gorszych w Polsce (miejsce na szarym końcu z dużą stratą do tzw. czołówki). Nie mając wyjścia uwierzyłem i zacząłem "zazdrościć", że inni to mają super. No ale jakoś się tak złożyło, że mieliśmy gości z jednego z uniwersytetów z czołówki (nie tylko pod względem warunków lokalowych). Pod koniec ich wizyty usłyszałem, że całkiem niezłe warunki tutaj mamy itp. Pierwsze co zrobiłem to podziękowałem za ironię, no ale okazało się, że to nie ironia i faktycznie stwierdzili że u nich jest gorzej. Później kilkakrotnie odwiedzałem inne uczelnie i nie raz przekonałem się, że w Łodzi nie jest jednak tak najgorzej.
Ranking rankingiem ale rzeczywistość rzeczywistością.

·
(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
10,550 Posts
Dokładnie ja na te rankingi patrze ze śmiechem bo tak żalosne są... coś nie wierze żeby łódzka politechnika była czwarta :/ coś mi te wrocław śmierdzi nie możliwe żeby cały czas był tak wysoko pewnie panowie z gazetki zasugerowali się modą na wrocławskie naj naj naj w kraju

·
Moderator
22,180 Posts
Wesoły Romek;20522444 said:
Dokładnie ja na te rankingi patrze ze śmiechem bo tak żalosne są... coś nie wierze żeby łódzka politechnika była czwarta :/ coś mi te wrocław śmierdzi nie możliwe żeby cały czas był tak wysoko pewnie panowie z gazetki zasugerowali się modą na wrocławskie naj naj naj w kraju
A ja sie ciesze, bo przez lata Politechnika Łódzka w porównaniu do innych nie miała z czym do ludzi isc. Ostatnie inwestycje, nowa kadra, wziecie sie do roboty starszej kadry plus pare transferow - i jest skutek. Awans z ostatnich miejsc na czwarte. Znajac dobrze te klimaty moge powiedziec ze tak wlasnie jest. A Politechnika Wroclawska jest na drugim-trzecim miejscu za warszawska praktycznie od 30 lat.

·
Banned
4,119 Posts
na Politechnice Warszawskiej jest olbrzymia kasa i tutaj nikt z nimi nie wygra jeszcze dlugo.

·
Registered
1,646 Posts
A ja sie ciesze, bo przez lata Politechnika Łódzka w porównaniu do innych nie miała z czym do ludzi isc. Ostatnie inwestycje, nowa kadra, wziecie sie do roboty starszej kadry plus pare transferow - i jest skutek. Awans z ostatnich miejsc na czwarte. Znajac dobrze te klimaty moge powiedziec ze tak wlasnie jest. A Politechnika Wroclawska jest na drugim-trzecim miejscu za warszawska praktycznie od 30 lat.
- nowa kadra
- wziecie sie do roboty starszej kadry
- pare trensferow

Mozesz rozwinac mysl? Znam lepiej niz dobrze dobrze te klimaty i ciekaw jestem czym sie objawia wziecie sie roboty starszej kadry (nie zaobserwowalem zmian, moze to tylko jakis wyjatek niepotwierdzajacy reguly) i te "pare trensferow", co to znaczy?

Zrodlo coraz lepszych miejsc w rankingach lezy gdzies indziej. Rosnaca liczba studentow - niemalze lapanka na ulicach, a wiadomo, ze pieniadze ida za studentem (za przyslowiowa kazda "sztuke" uczelnia dostaje tyle i tyle).

Dochodza pieniadze unijne / z funduszu norweskiego itp na remont i budowe nowych budynkow. Byl 6, jest 7 program ramowy - sa konsorcja, w ktorych wreszcie Politechnika bierze udzial (wczesniej nie umiano wykorzystac tego potencjalu). Reasumujac - to wzgledy finansowe przysluzyly sie lepszego miejsca PŁ w rankingach, lepsze wykorzystanie mozliwosci, ktore ostatnio sie pojawily... Politechnika miala duzy i niewykorzystany potencjal, ktory wlasnie uruchomila...

Kolejna sprawa to fakt iz w rankingach bierze sie rowniez pod uwage to, ilu absolwentow jest zatrudnianych w zawodzie. Akurat Lodz przezywa swoj boom inwestycyjny, mamy coraz wiecej miejsc pracy i to wlasnie rowniez Lodz przyczynia sie do lepszego miejsca polibudy w rankingach...

·
Registered
4,717 Posts
- nowa kadra
- wziecie sie do roboty starszej kadry
- pare trensferow

Mozesz rozwinac mysl? Znam lepiej niz dobrze dobrze te klimaty i ciekaw jestem czym sie objawia wziecie sie roboty starszej kadry (nie zaobserwowalem zmian, moze to tylko jakis wyjatek niepotwierdzajacy reguly) i te "pare trensferow", co to znaczy?

Zrodlo coraz lepszych miejsc w rankingach lezy gdzies indziej. Rosnaca liczba studentow - niemalze lapanka na ulicach, a wiadomo, ze pieniadze ida za studentem (za przyslowiowa kazda "sztuke" uczelnia dostaje tyle i tyle).

Dochodza pieniadze unijne / z funduszu norweskiego itp na remont i budowe nowych budynkow. Byl 6, jest 7 program ramowy - sa konsorcja, w ktorych wreszcie Politechnika bierze udzial (wczesniej nie umiano wykorzystac tego potencjalu). Reasumujac - to wzgledy finansowe przysluzyly sie lepszego miejsca PŁ w rankingach, lepsze wykorzystanie mozliwosci, ktore ostatnio sie pojawily... Politechnika miala duzy i niewykorzystany potencjal, ktory wlasnie uruchomila...

Kolejna sprawa to fakt iz w rankingach bierze sie rowniez pod uwage to, ilu absolwentow jest zatrudnianych w zawodzie. Akurat Lodz przezywa swoj boom inwestycyjny, mamy coraz wiecej miejsc pracy i to wlasnie rowniez Lodz przyczynia sie do lepszego miejsca polibudy w rankingach...

Ranking dotyczy CAŁYCH uczelni, uśrednia więc pozycję poszczególnych wydziałów i instytutów. A wchodząc wgłąb struktur uczelni napotykamy na wybitne katedry i całkiem marne wydziały. Na PŁ pracuje kilkudziesięciu profesorów, których nazwiska liczą się na świecie, ba.. są tam nawet międzynarodowe sławy. Poza nimi są setki średniaków i miernot, którym stary statut PŁ gwarantuje dotrwanie do emerytury w kompletnej bezczynności (byleby zaliczyli pensum), pozwala na dorabianie tu i tam. Feudalizm, skostnienie, tępienie wybijających się jednostek sa nadal na porządku dziennym. Kodeks etyki naukowca jest jedynie świstkiem papieru.

·
ŁÓDŹ - moje miasto
1,854 Posts
Ocieplony i pomalowany budynek Instytutu Psychologii UŁ:

1 - 20 of 2398 Posts