SkyscraperCity banner

1 - 20 of 885 Posts

·
Moderator
Joined
·
18,194 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Ostatnie lata były okresem bardzo dobrym dla łódzkiej kultury. W szybkim tempie powiększyła się i, co ogromnie cieszy, wciąż powiększa się oferta festiwali organizowanych w naszym mieście, powstało kilka nowych teatrów i miejsc organizacji imprez kulturalnych, a także zbudowano nowe muzea, a większość istniejących - została rozbudowana, zmodernizowana bądź też przejdzie zmiany w najbliższych latach. Organizowane są w nich coraz większe i ciekawsze wystawy. Do Łodzi zawitało też przedsięwzięcie bijące rekordy popularności w miastach całego świata - Noce Muzeów. Przyjęło się ono również w Łodzi - wszystkie bez wyjątku placówki biorące w nim udział zanotowały podczas tych majowych nocy rekordową frekwencję, a do wielu z nich - ustawiały się wręcz kolejki. Sukces Łódzkich Nocy Muzeów był namacalnym dowodem na to, że inwesycje w muzea mają sens.

Akwarium w Manufakturze przy ul. Ogrodowej 17 (ul. Karskiego 5). Nowa placówka. W nowoczesny sposób prezentuje wiele gatunków ryb z całego świata. Jednym z najciekawszych są wychodzące na ląd poskoczki mułowe.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne przy pl. Wolności 14. Wyremontowano z zewnątrz zabytkowy gmach wraz z przylegającym budynkiem przy ul. Pomorskiej. Powstał nowy dział - numizmatyczny, prezentujący monety od czasów starożytnych oraz historię pieniędzy w Polsce. Ciekawostką jest kolekcja monet wydawanych przez Litzmannstadt Ghetto. Stworzono od nowa dział archeologiczny - przybrał on nowoczesną, multimedialną formę. W atrakcyjny sposób przedstawia wszystkie eksponaty. Szczególne wrażenie robią odtworzone słowiańskie miejsca pochówku.

Muzeum Archidiecezji Łódzkiej przy ul. ks. Skorupki 3. b/d

Muzeum Bajki Se-Ma-Fora w EC-1 przy ul.Targowej 1/3 B. 24. Nowa placówka. Ekspozycja w wytwórni filmów animowanych prezentuje lalki i scenografie ze słynnych filmów animowanych.

Galeria Bałucka (Miejska Galeria Sztuki) przy Starym Rynku 2. b/d

Cmentarz Żydowski przy ul. Brackiej 40. Nowa placówka. W domu przedpogrzebowym powstało muzeum prezentujące wystawy związane z historią łódzkch Żydów.

Dętka - Muzeum Kanału (oddział Muzeum Miasta Łodzi) na pl. Wolności. Nowa placówka. Jest to udostępniony do zwiedzania okrągły kanał pod pl. Wolności. Zawsze był czysty - był zbiornikiem wody, która wylatywała z niego w cztery strony świata, czyszcząc łódzkie kanały. Prezentowana jest w nim historia łódzkich wodociągów, zaprojektówanych przez znanego inżyniera Williama Heerleina Lindleya, a także inne wystawy.

Muzeum Papieru i Druku przy ul. Wólczańskiej 223. Nowa placówka. Prowadzone przez fundację Ocalić od Zapomnienia muzeum znajdujące się przy Instytucie Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej prezentuje historyczne metody czerpania papieru i druku książek, zabytkowe maszyny i cykl produkcyjny książki.

Eksperymentarium - Interaktywne Muzeum Nauki i Techniki w Manufakturze przy ul. Ogrodowej 17 (ul. Karskiego 5) w Łodzi. Nowa placówka. Multumedialna i interaktywna ekspozycja prezentuje odpowiedzi na pytania zadawane przez dzieci i dorosłych. Organizowane są interesujące wystawy naukowe i wykłady.

Muzeum Fabryki w Manufakturze przy ul. Ogrodowej 17 (ul. Karskiego 5). Nowa placówka. Zostało stworzone przez właściciela Manufaktury na drugim piętrze budynku fabrycznego tworzącego północną pierzeję Rynku. Jest to multimedialna ekspozycja prezentująca w pasjonujący sposób historię rodziny Poznańskich i ich imperium od pierwszych inwestycji w Łodzi i budowy fabryki przy ul. Ogrodowej, aż po jej przemianę w największe w Polsce centrum handlowo-rozrywkowo-kulturalne. Pokazuje nie tylko pracę robotników, ale też takie zagadnienia, jak ich służba zdrowia, zespoły sportowe i kultura. Zwiedzający mogą zobaczyć oryginalne maszyny włókiennicze w czasie pracy oraz prześledzić wędrówkę bawełny od drzewka, na którym rośnie, po sklep odzieżowy.

Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego przy pl. Wolności 2. Nowa placówka. Znajduje się w parterze jednej z najstarszych łódzkich kamienic, obok najstarszej apteki w mieście, z 182... roku, z przepięknym oryginalnym wnętrzem z XIX wieku. Muzeum prezentuje historię aptekarstwa i najstarszej łódzkiej apteki i dawne sposoby przyrządzania leków z naturalnych składników. Pracownicy muzeum prezentują wykonywanie lekarstw.

Muzeum Geologicze Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Kopcińskiego 31. b/d

Muzeum Miasta Łodzi w pałacu Poznańskich przy ul. Ogrodowej 15. Powiększyło się o odrestaurowaną drugą klatkę schodową i kilka pomieszczeń oraz przepiękną kawiarnię z tarasem wychodzącym na ogród. Odbudowano fontannę w ogrodzie pałacowym. W przyszłości planowana jest rozbudowa muzeum. Warunkiem jest jednak przeniesienie z pałacu urzędu do nowego budynku. Powstała Galeria Mistrzów Polskich - malarstwo, rysunek, rzeźba z kolekcji Krzysztofa Musiała i kolejny gabinet wielkiego łodzianina - Marka Edelmana (inwestycja warta 100 tys. zł).

Muzeum Miasta Łodzi Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych przy pl. Wolności 2. Nowa placówka. Muzeum przedstawia historię wyznań obecnych w Łodzi. Stała wystawa "Łódź Katolicka" prezentuje historię Kościoła katolickiego w Łodzi.

Muzeum Kinematografii w pałacu Scheiblerów przy pl. Zwycięstwa 1 (Wodnym Rynku). Stworzono nowoczesne wejście. Powstało studyjne kino "Kinematograf" w pałacowej wozowni.

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź w zabytkowej najstarszej łódzkiej zajezdni tramwajowej z 1898 roku przy ul. Wierzbowej 51. Nowa placówka. Prezentowana jest historia tramwajów i autobusów w Aglomeracji Łódzkiej. Ekspozycja obejmuje m.in. zdjęcia, makiety, dioramy, przyrządy, stare tablice i plany. W hali zajezdni podziwiać można najstarsze tramwaje (nawet towarowy) i autobusy. Planowane jest powiększenie ekspozycji, a w wypadku niefortunnej decyzji miasta o wyburzeniu zabytkowej zajezdni - budowa nowego muzeum na terenie Nowego Centrum Łodzi.

Muzeum Książki Artystycznej w willi Grohmanów przy ul. Tymienieckiego 24. b/d

Miejsce Pamięci Kuźnia (wystawa "I skrzypce przestały grać..." Muzeum Tradycji Niepodległoścoiwych) przy ul. Wojska Polskiego 84. Nowa placówka. Otwarta 26 sierpnia 2009 r., z okazji obchodów 65 rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Upamiętnia zamordowanych więźniów cygańskiego obózu mieszczącego się w dawnej kuźni.

Muzeum Miasta Pabianic w Dworze Kapituły Krakowskiej (Zamku) przy Starym Rynku 1 w Pabianicach. Został odrestaurowany.

Muzeum Miasta Zgierza przy ul. Dąbrowskiego 21 w Zgierzu. b/d

Muzeum Mody (być może przy ul. Sienkiewicza 63). Planowana nowa placówka. Jest pomysłem łódzkiej fundacji Future in Fasion.

Centrum Nauki i Techniki w EC-1 przy ul. Targowej 1/3. Planowana nowa placówka. W fascynujących wnętrzach secesyjnej elektrociepłowni przy Dworcu Fabrycznym powstaje - w ramach Nowego Centrum Łodzi - nowoczesne centrum prezentujące wędrówkę przez naukę i technikę. Ważnymi jego częściami będą: Energopolis prezentujące zagadnienia związane z energią (można będzie też wirtualnie sterować prądem w mieście), planetarium oraz ścieżka historii cywilizacji.

Ośrodek Propagandy Sztuki (Miejska Galeria Sztuki) w parku im. Sienkiewicza przy ul. Kilińskiego 101. Najstarsza łódzka galeria, z okresu międzywojennego, mieszcząca się w budynku wybudowanym jako pijalnia wód mineralnych, została zmodernizowana i rozbudowana.

Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego przy ul. Wólczańskiej 202. b/d

Palmiarnia łódzkiego Ogrodu Botanicznego w parku Źródliska przy al. Piłsudskiego 61. Jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce, powstała ponad starą palmiarnią, w której nie mieściły się już rośliny, z których najstarsze pochodzą z oranżerii łódzkich fabrykantów. Przez cały rok można poczuć się w niej jak w tropikach. Składa się z trzech hal - w jednej z nich prezentowana jest bogata kolekcja kaktusów i sukulentów. Poza roślinami w palmiarni można podziwiać również zwierzęta - ryby oraz żółwie. Organizowane są w niej wystawy, na przykład roślin mięsożernych czy owoców. Regularnie prezentowany jest największy kwiat świata. Na piętrze znajduje się kawiarnia z widokiem na wnętrze palmiarni.

Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego w Parku Sienkiewicza przy ul. Kilińskiego 101. Stopniowo przechodzi remont. Planowana jest jego modernizacja oraz rozbudowa o nowy budynek, połączony przejściem ze starym.

Skansen Miejskiej Architektury Drewnianej w parku Reymonta za Białą Fabryką przy ul. Piotrkowskiej 282. Nowe miejsce na muzealnej mapie Łodzi. Należy do Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Jest miasteczkiem drewnianych domków przeniesionych z różnych miejsc na terenie Łodzi. Są to domki tkaczy stojące wzdłuż głównej ulicy skansenu, pochodzące z pierwszej połowy XIX wieku, kościół z Nowosolnej i secesyjna willa z Rudy Pabianickiej. Niebawem w każdej z budowli będzie można podziwiać pracę rzemieślnika oraz różne wydarzenia kulturalne.

Specjalna Strefa Sztuki przy ul. Polskiej/Niemieckiej/Żydowskiej/Rosyjskiej w Nowym Centrum Łodzi. Planowana nowa placówka. Będzie to nowoczesne centrum sztuki współczesnej, którego wystawy będzie można oglądać nie tylko od wewnątrz, ale też z zewnątrz - z ulic. Budynek będzie znajdował się ponad podziemnym Dworcem Fabrycznym i przybierze kształt wielkiej szklanej tuby.

Muzeum Sportu i Turystyki (oddział Muzeum Historii Miasta Łodzi) w Hali Sportowej przy ul. ks. Skorupki 21. b/d Według planów Nowego Centrum Łodzi przy wschodnim krańcu Specjalnej Strefy Kultury ma powstać Strefa Ruchu - planowane nowe Muzeum Sportu.

Memoriał Stacja Radegast (oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych) przy al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto (dawnej ul. Stalowej). Nowa placówka. Na stacji kolejowej Radogoszcz, z której Niemcy w czasie wojny wywozili Żydów do obozów zagłady, powstało muzeum upamiętniające tragiczną historię Litzmannstadt Ghetto.

Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego 36. O nim było najbardziej głośno w ostatnich latach. Główna siedziba - pałac Maurycego Poznańskiego - oraz filia na Księżym Młynie - pałac Herbstów - zostały wyremontowane, powstała nowa filia - ms2 w Manufakturze (o rezydencji Księży Młyn i ms2 - w oddzielnych punktach). Trwa remont elewacji pałacu Maurycego Poznańskiego. Przy ul. więckowskiego powstała również awangardowa kawiarnia z księgarnią, a obecnie trwa renowacja elewacji gmachu.

ms2 w Manufakturze przy ul. Ogrodowej 19. Nowa placówka. Na 4 kondygnacjach w nowoczesny sposób, z podziałem tematycznym, prezentuje najważniejsze dzieła kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest obecnie najnowocześniejszą galerią sztuki w Polsce i znakiem, że Łódź ceni swoją tradycję miasta światowej awangardy sztuki, zapoczątkowaną przez międzywojenną grupę a.r., która jako pierwsza na świecie zebrała dzieła największych ówczesnych artystów tworzących sztukę nowoczesną. W ms2, mieszczącym się w dawnej tkalni wysokiej, można również napić się kawy oraz kupić książkę.

Muzeum Sztuki oddział Pałac Herbsta (sztuka XIX wieku) przy ul. Przędzalnianej 72. Zostało pieczołowicie odrestaurowane. Urządzono nowoczesne wejście (oprócz biletów można tam również kupić książki) w stróżówce. Wnętrza oddają ducha Ziemi obiecanej i wspaniale prezentują bogactwo jej ojców. Na uwagę zasługuje piękna szkatułka z aktem darowizny szpitala pediatrycznego dla łódzkich dzieci (szpital nosił imię zmarłej córeczki Herbstów Anny Marii; obecnie nosi imię Janusza Korczaka).

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w dawnym carskim więzieniu przy ul. Gdańskiej 13. Zostało w środku częściowo wyremontowane. Trwa remont elewacji.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych oddział Radogoszcz w dawnym hitlerowskim więzieniu przy ul. Zgierskiej 147. b/d

Muzeum Uniwersytetu Medycznego - dawne Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia w dawnych koszarach 28 pułku Strzelców Kaniowskich przy ul. Żeligowskiego 7/9. Zostało ponownie regularnie otwarte dla zwiedzających. Planowany jest remont i modernizacja ekspozycji, a także budowa dużego nowoczesnego muzeum medycyny - Laboratorium Życia - w Collegium Anatomicum przy ul. Narutowicza.

Galeria Willa (Miejska Galeria Sztuki) w secesyjnej willi Kindermannów przy ul. Wólczańskiej 31. b/d

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Białej Fabryce Ludwika Geyera przy ul. Piotrkowskiej 282. Powstał nowoczesny multimedialny dział prezentujący historię Zakładów L. Geyera, najdłużej nieprzerwanie działającej fabryki w Łodzi. Muzeum powiększyło się o zaadaptowane wschodnie skrzydło fabryki, pochodzące z końca XIX wieku i w przeciwieństwie do pozostałych - klasycystycznych - nieotynkowane. Urządzono w nim nowoczesną powierzchnię wystawienniczą. Wyremontowano rówież dziedziniec Białej Fabryki, a za nią, w parku, powstał Skansen Miejskiej Architektury Drewnianej (omówiony osobno).

Skrót "b/d" oznacza, iż nie posiadam wiadomości na temat zmian, jakie zaszły ostatnio w danym muzeum lub galerii.

Co bardzo istotne, poprawiły się w ostatnich latach godziny otwarcia łódzkich muzeów. Choć w przypadku większości wciąż pozostawiają one wiele do życzenia, to jednak coraz więcej placówek można odwiedzić np. w weekendowe popołudnie. Najlepsze są pod tym względem placówki Muzeum Sztuki, które zdają się wprowadzać do Łodzi europejskie standardy muzealne oraz prywatne muzea na terenie Manufaktury. Obserwujemy pozytywne zjawisko upowszechniania się marketingowego podejścia do zarządzania ekspozycjami.

Poza muzeami, przedstawiłem również miejskie galerie. Stworzyć ten wątek planowałem od wielu miesięcy :) Nie wykluczam rozwinięcia w przyszłości listy o najważniejsze prywatne galerie sztuki. W wątku tym będę zamieszczał informacje prasowe (i nie tylko) związane z łódzkim muzealnictwem i zachęcam do tego Kolegów Forumowiczów. Chciałbym również aktualizować godziny otwarcia muzeów i dodawać zdjęcia. Proszę też o weryfikacje podawanych przeze mnie danych i o konstruktywną krytykę :) Mogłem popełnić błędy, gdyż o niektórych placówkach mam niewielką wiedzę. zamierzam co jakiś czas, na jednej z kolejnych stron wątku, wkleić uzupełnioną (o aktualności czy godziny otwarcia) listę.
 

·
(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
Joined
·
10,550 Posts
Teatr Szwalnia przy ul. Struga 90
2011-02-10

Teatr Szwalnia uzyska miejsce, w którym będzie mógł prowadzić działalność. Ze stowarzyszeniem „Targowa 62" zostanie podpisana umowa użyczenia budynku przy ul. Andrzeja Struga 90. Poinformowała dziś o tym wiceprezydent Agnieszka Nowak.

Teatr Szwalnia powstał w październiku z inicjatywy stowarzyszenia teatralnego „Targowa 62", a dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia został Marcin Brzozowski, aktor znany m.in. z desek Teatru Nowego i odtwórca głównej roli w filmie „Aleja gówniarzy".

Scena miała stanowić dobrą przestrzeń dla sztuki alternatywnej oraz jak najszerzej udostępniać deski młodym absolwentom i studentom łódzkich uczelni artystycznych. W kamienicy przy ul. Jaracza 40 odbywały się interdyscyplinarne warsztaty twórcze dla łódzkiej młodzieży, zajęcia z pracy teatralnej, fotografii, twórczego pisania, plastyki. Warsztaty realizowali absolwenci i wykładowcy różnych wydziałów PWSFTviT i ASP.
Po kilku miesiącach działania teatr został zamknięty z powodów niezależnych od organizatorów. Teatr zamknięto nakazem Straży Pożarnej, klatka schodowa lokalu nie spełniała bowiem norm przeciwpożarowych.

- Po 1,5 roku starań możemy wznowić działalność. Mamy umowę, która pozwoli nam na kontynuację pracy - powiedział szef stowarzyszenia Marcin Brzozowski. - Decyzja o przekazaniu nam budynku przy Struga pomoże nam otworzyć się na wiele obywatelskich inicjatyw m.in. współpracę z Łódzkimi Spotkaniami Teatralnymi, Federacją Teatrów Niezależnych oraz inne działania o charakterze artystycznym i interdyscyplinarnym. Mamy nadzieję, że uda nam się odzyskać zaufanie i akceptację społeczną, która towarzyszyła nam, gdy teatr powstał. (kz, M.Ka.)

Wiadomości z UMŁ

edit: wrzucajmy tutaj takie informacje bo zapomnieliśmy o tym wątku :)
 

·
Moderator
Joined
·
18,194 Posts
Discussion Starter #4
Przetarg: Realizacja zadania inwestycyjnego: Utworzenie w ramach Fabryki Sztuki w Łodzi Inkubatora Kultury - Art_Inkubator.
Zakres zadania obejmuje:
Obszar będący przedmiotem planowanej inwestycji to część zespołu poprzemysłowego objętego ochroną konserwatorską na podstawie wpisu do rejestru zabytków miasta Łodzi A/44 z dnia 21.1.1971 roku.
Przedmiotowe budowle stanowią fragment zespołu wykończalni Karola Wilhelma Scheiblera, usytuowanej w części zachodniej rozległego, cennego założenia zabudowy przemysłowej, kształtującej się w XIX wieku i pierwszej ćwierci wieku XX-go.
W skład adoptowanej do nowych funkcji zabudowy wchodzą:
- budynek A - dawna szwalnia z początku XX wieku, magazyn z lat 20-tych XX wieku,
- budynek B i C - magazyny powstałe ok. 1887 roku i magazyn z lat 80-tych XIX wieku.
Są to przykłady architektury przemysłowej, których walorem jest dobry stan zachowania i stosunkowo niewielkie przekształcenia, którym ulegały. Dwa z nich (magazyny z 1887 roku) zachowane są wraz z oryginalnymi wnętrzami i wyposażeniem.
Przywrócenie elewacjom budynków pierwotnych walorów estetycznych i form zbliżonych do historycznych jest niezbędne z uwagi na ich obecny zły stan.
Budynek A.
Obiekt A jest średniowysokim, niepodpiwniczonym budynkiem użyteczności publicznej posiadającym trzy kondygnacje naziemne.
Część wschodnią stanowi dwupiętrowy budynek murowany, wzniesiony na rzucie prostokąta. Część zachodnią stanowi również dwupiętrowy budynek wzniesiony na rzucie nieregularnego czworokąta dopasowanego do przebiegu granic nieruchomości. Konstrukcję nośną budynku stanowi monolityczna konstrukcja żelbetowa,
słupowo-ryglowa, którego wypełnienie stanowi mur ceglany. Obiekt posiada monolityczną, żelbetową klatkę schodową oraz szyb dźwigu towarowego. W poziomie pierwszego piętra budynek A połączony jest z budynkiem B łącznikiem. Elewacje budynku odzwierciedlają historię rozbudowy obiektu. Dominującym materiałem na elewacji jest cegła. Wnętrza w większości jednoprzestrzenne, skomunikowane historyczną klatką schodową, zlokalizowaną w północno - zachodnim narożniku budynku. Całość przekryta stropodachem niewentylowanym odwadnianym na zewnątrz. Parter stanowić będzie wielofunkcyjna sala muzyczna oraz przestrzeń ekspozycyjna z antresolą. Pod antresolą znajdować się będą sanitariaty ogólnodostępne oraz pomieszczenia zaplecza gastronomi. Na I piętrze zlokalizowano zespoły pracowni o różnym profilu oraz salę konferencyjno - szkoleniową małą (60 miejsc) sąsiadującą z atelier fotograficznym oraz blokiem toalet. Na II piętrze zaprojektowano pomieszczenia biurowe oraz salę konferencyjno - szkoleniową dużą (90 miejsc).Komunikację pionową zapewniać
będą dwie klatki schodowe oraz dwie windy: panoramiczna i towarowa. W istniejącej bryle budynku nie planuje się żadnych zmian, a jedynie uzupełnienia i renowacje polegające na odtworzeniu historycznego charakteru elewacji. Nośna konstrukcja żelbetowa zostanie lokalnie wzmocniona. W części centralnej obiektu zaprojektowano nową, stalowo - żelbetową klatkę schodową oraz windę panoramiczną opartą na stalowym szkielecie. We zachodniej części parteru zaprojektowano antresolę w konstrukcji stalowej. Na dachu budynku zastaną zainstalowane trzy centrale wentylacyjne dostępne przez właz dachowy z pomostu technicznego. Budynek wyposażony będzie w następujące instalacje: wodno-kanalizacyjną, elektroenergetyczną, grzewczą, wentylacje i klimatyzację, wody lodowej, deszczową, piorunochronną, oświetlenia awaryjnego ewakuacyjnego, sygnalizacji pożaru, hydrantową.
Dane charakterystyczne budynku A.
Powierzchnia zabudowy 875.86 m2.
Powierzchnia całkowita obiektu (z łącznikiem południowym) 2651.67 m2.
Powierzchnia użytkowa obiektu 2486.66 m2.
Łączna kubatura brutto obiektu 11582.00 m3.
Wysokość obiektu 13.11 m.
Szerokość obiektu 15.03 - 17.73 m.
Długość obiektu 50.04 m.
Budynki B i C.
Budynki B i C zostały wzniesiony, prawdopodobnie w latach sześćdziesiątych XIX wieku i pierwotnie pełniły funkcję magazynową.
Budynek B jest murowanym, średniowysokim, niepodpiwniczonym, trzykondygnacyjnym obiektem użyteczności publicznej połączonym łącznikami z budynkami A i C. Nie posiada własnej klatki schodowej. Komunikacja pionowa odbywa się po przez schody i dźwigi usytuowane w budynkach A i C. Układ konstrukcyjny budynku jest podłużny i składa się z rzędu żeliwnych słupów oraz murowanych ścian z pilastrami. Słupy podtrzymują odcinkowe ceramiczne stropy oraz stropodach.
Budynek C jest murowanym, niepodpiwniczonym, częściowo, parterowym, częściowo trzykondygnacyjnym obiektem użyteczności publicznej. Z budynkiem B jest połączony łącznikiem w poziomie I i II piętra. Pierwotnie budynek wzniesiono na rzucie w kształcie litery C, którego wnętrze wypełniono później halą parterową. Komunikacja pionowa odbywa się jednobiegowymi schodami usytuowanymi w południowej części budynku oraz dwoma dźwigami towarowym. W części wysokiej układ konstrukcyjny jest podłużny. Układ konstrukcyjny budynku C jest analogiczny jak budynku B, poszerzony o dwa rzędy żeliwnych słupów. Nad częścią niską, konstrukcję stanowią dwuspadowe dźwigary trapezowe. Na parterze zlokalizowano: wysoki hall, hol górny-foyer, salę wielofunkcyjną z własnym zapleczem, pomieszczenia zaplecza, służące do obsługi głównej funkcji ekspozycyjnej obiektu, a także klatki schodowe, zespoły sanitariatów
i dźwigi osobowe. Powierzchnia I i II piętra przeznaczona została zasadniczo na funkcje ekspozycyjne oraz do zagospodarowania, jako przestrzeń wielofunkcyjna. Wewnętrzny pasaż tworzący się pomiędzy budynkami B i C zostanie przykryty szklanym dachem i wydzielony przeszklonymi ścianami, a wewnątrz usytuowano panoramiczny trzon windowy. Komunikację pionową zapewniać będą trzy klatki schodowe. Budynki wyposażone będą w następujące instalacje: wodno-kanalizacyjną, elektro-energetyczną, centralnego ogrzewania, wentylacje i klimatyzację, wody lodowej, deszczową, piorunochronną, oświetlenia podstawowego, ewakuacyjnego, zewnętrznego, sygnalizacji pożaru, hydrantową, instalacji audiowizualnej, sieć strukturalną komputerową i telefoniczną, instalacje gazową.
Dane charakterystyczne budynku B i C (łącznie).
Powierzchnia zabudowy 2039.70 m2.
Powierzchnia użytkowa obiektu 4240.20 m2.
Łączna kubatura brutto obiektu 21800.00 m3.
Wysokość obiektu 13.80 m.
Szerokość obiektu 52.00 m.
Długość obiektu 40.20 m.
Obiekty A, B i C zapewniają dostępność dla osób niepełnosprawnych, zwłaszcza tych poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Dla budynków przyjęto proste warunki gruntowe i II kategorię geotechniczną obiektu. Na terenie objętym inwestycją nie występują skutki oddziaływania eksploatacji górniczej. Budynki zaliczono do kategorii ZL I zagrożenia ludzi. Budynki powinny spełniać wymogi klasy B odporności pożarowej.
Po zrealizowaniu zadania inwestycyjnego budynki A, B i C będą służyły celom ekspozycyjno - wystawienniczym i biurowym.
Zakres rzeczowy zadania inwestycyjnego obejmuje realizację przedmiotowych projektów: budowlanego i wykonawczego w tym, w szczególności:
- roboty rozbiórkowe,
- prace konserwatorskie (w zakresie konserwacji murów ceglanych, elementów stalowych i żeliwnych, ślusarki okiennej i drzwiowej),
- roboty remontowo-budowlane,
- roboty instalacyjne wewnętrzne,
- roboty instalacyjne zewnętrzne,
- roboty terenowe - zagospodarowanie terenu,
- wyposażenie obiektu w zakresie objętym projektem.
Przedmiot zamówienia obejmuje również współdziałanie Wykonawcy z Inwestorem Zastępczym, pod jego nadzorem i w zakresie przez niego określonym w:
- przygotowaniu wszystkich dokumentów potrzebnych do uzyskania wymaganego pozwolenia na użytkowanie obiektów, których dotyczą roboty budowlane objęte przedmiotem zamówienia,
- reprezentowaniu Zamawiającego we wszelkich procedurach zmierzających do uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektów, których dotyczą roboty budowlane objęte przedmiotem zamówienia,
- przekazaniu Zamawiającemu pozwolenia na użytkowanie wraz z innymi dokumentami potrzebnymi do rozpoczęcia użytkowania obiektów, których dotyczą roboty budowlane objęte przedmiotem zamówienia.
Niniejsze zamówienie związane jest z realizacją projektu pod nazwą Utworzenie w ramach Fabryki Sztuki w Łodzi Inkubatora Kultury - Art_Inkubator, który otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach III Osi priorytetowej: Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.
Głównymi zadaniami w ramach projektu są:
- Zadanie 1: Realizacja projektu - prace budowlano - instalacyjne: zagospodarowanie terenu; roboty budowlane; prace instalacyjne,
- Zadanie 2: Zakup wyposażenia.
Przedmiotowe postępowanie dotyczy realizacji Zadania 1 w ramach projektu Utworzenie w ramach Fabryki Sztuki w Łodzi Inkubatora Kultury - Art_Inkubator.
 

·
Registered
Joined
·
5,479 Posts
Nawet nie wiedziałem, że jest taki wątek ;)
To jak już w nim się znaleźliśmy to podpowiem, że należałoby poprawić Muzeum Historii Miasta na Muzeum Miasta. Ponad to właśnie w owym Muzeum Miasta Łodzi powstała za sporą kasę (nie wiem dokładnie ile, trzeba by sprawdzić w dotacjach) Galeria Mistrzów Polskich - malarstwo, rysunek, rzeźba z kolekcji Krzysztofa Musiała.
Na dniach natomiast otwiera się kolejny gabinet wielkiego łodzianina, a konkretnie Marka Edelmana (to kosztowało bodajże 100 tys zł).
 

·
Moderator
Joined
·
18,194 Posts
Discussion Starter #9
Myślę, że nie wszyscy łodzianie zaglądają do wątków z innych części aglomeracji, dlatego wklejam artykuł o starym kinie Tomi i godnej pochwały postawie jego właściciela - z wątku [Pabianice] Inwestycje:

Być może ta informacja nie jest stricte związana z inwestycjami, ale postanowiłem ją wkleić, bo jakby nie było dotyczy tego, co się w Pabianicach dzieje, i wydaje mi się, że warto o tym wspomnieć:
---------Na seanse do "Tomi" przyjeżdżają nawet łodzianie (pat)

2011-09-24, Aktualizacja: dzisiaj 03:52

Takich kin, jak pabianickie "Tomi" - kameralnych, z niepowtarzalnym klimatem, jest coraz mniej. Nie wytrzymują konkurencji z multipleksami m.in. ze względu na wysokie oczekiwania widzów - ma być komfortowo i nowocześnie...

Tomasz Chmielewski, właściciel "Tomi", stara się tym wymaganiom sprostać. I chyba skutecznie.

Kino w Pabianicach, któremu mimo podążania za nowinkami techniki, udało się zachować swoisty charakter, dysponuje od niedawna projektorem cyfrowym D-Cinema. Umożliwia on nie tylko standardowe wyświetlanie filmów, ale również, a raczej przede wszystkim - w technologii 3D. Na tym jednak nie koniec.

- Możemy transmitować mecze piłkarskie, gale boksu zawodowego, opery - słowem wszystkie wydarzenia ze świata w ciągu kilku sekund - mówi Tomasz Chmielewski.

Urządzenie kosztowało fortunę, ale ile dokładnie, pozostanie tajemnicą właściciela kina. Zapewniając ostry, widny i czytelny obraz jest proste w obsłudze. Ale filmu nie da się wyświetlić ot tak...

- Nawet jeśli do serwera włoży się dysk, jest on martwy, bez szans na uruchomienie. Muszę czekać, aż nadejdzie klucz. Oczywiście nie w sensie dosłownym - śmieje się pan Tomasz. - Chodzi o szyfr, który trzeba wpisać i poczekać aż serwer go zanotuje. A przychodzą one z rozmaitych miejsc: z Warszawy, Londynu, Ameryki... I zawsze krótko przed planowanym seansem, co, nie ukrywam, wywołuje stres.

Decyzję o zakupie projektora spowodowały sygnały od samych wielbicieli dużego ekranu. Bo chociaż wielu, zwłaszcza młodych pabianiczan, woli pojechać do jednego z łódzkich multipleksów, są i tacy, dla których oglądanie filmu w jednej z licznych sal nie jest oczekiwaną frajdą...

W najbliższy piątek kino "Tomi" wyświetli "Bitwę warszawską. 1920", pierwszą polską produkcję zrealizowaną w technologii 3D. Okularów do oglądania na pewno nie zabraknie, gdyż zakupiono ich aż 400, a wszystkich miejsc w kinie jest... 171.

- W ubiegłym roku kupiliśmy nowe fotele. Zrobiło się luźno, ale mogłoby być ich o około stu więcej. Postaramy się o nie z jeszcze jednego powodu - goszczących u nas kabaretów. Te, które już były, m.in. Ani Mru Mru, Kabaret Moralnego Niepokoju czy Neo-Nówka, przyciągnęły tłumy pabianiczan. Widać, że lubimy się śmiać.


Na seanse do "Tomi" przyjeżdżają nawet łodzianie

źródło: http://pabianice.naszemiasto.pl/artykul/1093903,na-seanse-do-tomi-przyjezdzaja-nawet-lodzianie,id,t.html?kategoria=660#a2526d7c03dec4a1,1,3,60
 

·
Registered
Joined
·
691 Posts
Od stycznia 2012 wielki remont Teatru Wielkiego w Łodzi
2011-11-25, Aktualizacja: 2011-11-25 06:16 (N)
W styczniu 2012 rozpoczyna się finalna część remontu Teatru Wielkiego w Łodzi. Całkowity koszt remontu, który trwa od 2008 roku to niemal 60 milionów złotych.

Od stycznia 2012 wielki remont Teatru Wielkiego w Łodzi (© Paweł Łacheta)

Ostatni etap remontu Teatru Wielkiego w Łodzi wymaga zamknięciem budynku głównego. Do października 2012 roku zespół Teatru Wielkiego będzie gościnnie występował na scenie Filharmonii Łódzkiej, Teatru Muzycznego i klubu Wytwórnia. Ponadto zespół Teatru Wielkiego w Łodzi będzie występował na scenach operowych dużych miast.

Teatr Wielki wymaga modernizacji związanych z bezpieczeństwem pracowników i widzów. Niezbędne są ulepszenia techniczno-produkcyjne, wymiana urządzeń i instalacji elektrycznej. Poprawy wymaga również estetyka pomieszczeń.

Zastosowanie najnowszych urządzeń technicznych i inscenizacyjnych umożliwi podniesienie poziomu wystawianych spektakli i konkurowanie z innymi teatrami oraz współpracę z najbardziej wymagającymi pod tym względem twórcami i scenami na świecie.

Rozbudowany i przebudowany zostanie m.in. budynek techniczny teatru, zmodernizowane zaplecze techniczne sceny głównej oraz zabytkowy wystrój. Hol szatniowy adaptowany zostanie na scenę kameralną.

Scena kameralna ma zwiększyć funkcjonalność głównego budynku. Docelowo ma pomieścić 196 widzów. Posiadanie dodatkowej przestrzeni umożliwi teatrowi wiele nowych realizacji m.in. recitali, minikoncertów oraz prowadzenie zajęć edukacyjnych.

źródło: http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/1175193,od-stycznia-2012-wielki-remont-teatru-wielkiego-w-lodzi,id,t.html#351626fc5db7bd2a,1,3,3
 

·
Moderator
Joined
·
18,194 Posts
Discussion Starter #12 (Edited)
^^

Hol szatniowy adaptowany zostanie na scenę kameralną.

Scena kameralna ma zwiększyć funkcjonalność głównego budynku. Docelowo ma pomieścić 196 widzów. Posiadanie dodatkowej przestrzeni umożliwi teatrowi wiele nowych realizacji m.in. recitali, minikoncertów oraz prowadzenie zajęć edukacyjnych.
Zatem wygląda na to, że na razie nie powstanie nowy budynek dla sceny kameralnej na rogu ul. Jaracza i Sterlinga :( W tej sytuacji ta działka powinna zostać sprzedana pod jakąś ładną inwestycję.

--

Dla porządku wklejam tu również post dotyczący Filharmonii Łódzkiej z wątku [Łódź] Rozmawiamy o Łodzi - Off Topic:

Zwariowali? W filharmonii wybudują podwójne organy!

Jędrzej Słodkowski
22.11.2011 aktualizacja: 2011-11-22 19:26


Przetarg na budowę organów w Filharmonii Łódzkiej nareszcie ogłoszony. W sali koncertowej zostaną zbudowane dwa instrumenty: historyczny i współczesny. To pierwszy taki projekt na świecie! I już wzbudza kontrowersje


Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta Lech Dzierżanowski, dyrektor artystyczny FŁ, Tomasz Bęben dyrektor naczelny FŁ i organista Krzysztof Urbaniak

więcej zdjęć


Nowy gmach Filharmonii Łódzkiej został otwarty w grudniu 2004 r. W projekcie przewidziano organy, ale wówczas nie było na nie pieniędzy. Od siedmiu lat melomani oglądają nad orkiestrą drewnianą konstrukcję. Wypełnia dziurę pozostawioną na organy. Ta atrapa zniknie już w wakacje.

Wczoraj poznaliśmy powody, dla których tak długo czekaliśmy na decyzję o budowie organów. - Przygotowaliśmy kontrowersyjny projekt - przyznaje Tomasz Bęben, dyrektor naczelny FŁ. - Zdecydowaliśmy się budować nie jeden, ale dwa instrumenty. To pomysł, który już żyje w głowach wielu europejskich specjalistów od muzyki organowej. Takich organów nie ma nigdzie na świecie.

Większość budowanych współcześnie organów to instrumenty uniwersalne. Można na nich wykonywać zarówno chorały Bacha, jak i skomponowane w XIX czy XX w. utwory Francka, Regera czy Debussy'ego. - To wiąże się z całym mnóstwem kompromisów - wyjaśnia Krzysztof Urbaniak, organista wielokrotnie nagradzany na europejskich konkursach, badacz organów i wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi. Doradza filharmonii, jak zbudować dwa instrumenty i uniknąć kompromisów.

W instrumencie barokowym dźwięk wydobywany jest mechanicznie. Klawisz połączony jest z dźwignią, której poruszenie prowadzi do wydobycia się dźwięku z piszczałki. Gra na organach romantycznych wymaga znacznie mniejszego wysiłku dzięki systemowi elektryczno-pneumatycznemu. Łódzkie organy barokowe będą mieć 37 głosów i ok. 1,6 tys. piszczałek, romantyczne - szerszą klawiaturę, 66 głosów i dwa razy więcej piszczałek. Oba instrumenty będą inaczej nastrojone. Barokowe - strój odpowiadający zespołom wykonującym muzykę dawną. Romantyczne będą stroić ze "zwykłą" orkiestrą symfoniczną.

Stół do organów barokowych wbudowany zostanie w cokół instrumentu - organista będzie siedział naprzeciwko widowni. Stół do organów romantycznych ma być ruchomy. Ustawienie go np. obok pulpitu dyrygenta ułatwi komunikację między wykonawcami podczas koncertu.

Słuchacze nie będą mieli jednak wrażenia, że widzą dwa instrumenty. - W przypadku organów romantycznych atutem jest szerokość sali koncertowej - tłumaczy Urbaniak. - Sięgamy po historyczne wzorce organów, które mają dwie szafy organowe. Takie instrumenty często spotyka się w świątyniach. W przerwie między szafami stanie instrument barokowy.

Na pomysł wybudowania podwójnego instrumentu wpadł Andrzej Sułek, dyrektor FŁ w latach 2007-09.

- Stwierdził, że skoro już wydajemy na organy ogromne pieniądze, to warto zbudować instrument wyjątkowy - wspomina Lech Dzierżanowski, wówczas zastępca Sułka, dziś dyrektor artystyczny FŁ. - Pomyślał o organach, na których można grać zarówno muzykę barokową, jak i romantyczną. Szukał kogoś, kto mógłby tę ideę urzeczywistnić. Trafił do prof. Ludgera Lohmanna ze Stuttgartu, który przyjechał do Łodzi i stwierdził, że taki projekt jest możliwy - i go opracował.

Prof. Lohmann jest wybitnym organistą i szefem katedry organów w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. - To wielki autorytet. Spod jego skrzydeł wychodzi rocznie kilku absolwentów, którzy wygrywają najbardziej prestiżowe konkursy organowe - mówi Urbaniak, który sam zalicza się do grona absolwentów prof. Lohmanna.

Ani Tomasz Bęben, ani Lech Dzierżanowski nie ukrywają, że nie wszystkim pomysł się spodobał. - Przeprowadzaliśmy wiele długich i zażartych dyskusji - opowiada Dzierżanowski. - Konsultowałem projekt z 20-30 organistami. I wiem, że będzie o nim głośno, bo niektórzy, zwłaszcza polscy, krzywili się na wieść o podwójnym instrumencie. Nie zdziwię się, jeśli gdzieś przeczytam artykuł pt. "W Filharmonii Łódzkiej zwariowali".

Wybudowanie podwójnych organów będzie kosztowało 12 mln zł, dwa razy więcej niż "zwykłych". Pieniądze będą pochodzić z funduszy Unii Europejskiej, od urzędu marszałkowskiego oraz ze środków wypracowanych przez filharmonię. Jest jeszcze jedno źródło. Każdy będzie mógł wesprzeć budowę instrumentu poprzez "kupienie" konkretnej piszczałki.

Przetarg został ogłoszony kilka dni temu. Urbaniak nie spodziewa się zgłoszeń firm organmistrzowskich z Polski. - Jesteśmy jeszcze mało doświadczeni - tłumaczy. - Projekt organów barokowych wzoruje się na instrumentach z saksońskich kościółków. Romantycznych - na organach z angielskich sal koncertowych. Spodziewam się zgłoszeń z Niemiec i Anglii, ale także z Holandii i Francji.

"Gazeta": - Czy firmy będą wchodzić w konsorcja? Urbaniak: - To prawdopodobne. Każda firma specjalizuje się przeważnie w jednym stylu.

Przetarg zakończy się w ostatnich dniach grudnia. Już w wakacje rozpocznie się budowa konstrukcji pod organy. Potrwa przynajmniej do października, więc sezon 2012/13 rozpocznie się z opóźnieniem. Jesienią 2013 r. w stelaż zostaną wmontowane organy barokowe. Rok później - romantyczne. Inwestycja musi się zakończyć w grudniu 2014 r. Na pełną prezentację możliwości nowego instrumentu musimy poczekać do 2015 r., bo proces strojenia organów romantycznych zajmie sporo czasu.

Z nowego instrumentu już cieszą się łódzcy filharmonicy. - Na pewno zbudowanie organów barokowych zainspiruje mnie do kolejnych działań - zapowiada wiolonczelista Konrad Bukowian, lider zespołu muzyki dawnej iBaroque!

Komentarz Jędrzeja Słodkowskiego:

"Polska w budowie" nie kończy się na rozgrzebanych autostradach. W samym środku Wrocławia powstaje Narodowe Forum Muzyki z salą koncertową na 1,8 tys. miejsc i trzema salami kameralnymi. Melomani z całego kraju będą wkrótce pielgrzymować do fantastycznej siedziby katowickiego NOSPR-u, jednej z najnowocześniejszych sal na świecie. Imponująco wygląda nowy gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Łodzi nie stać na nowe wielkie gmachy. Zresztą nie są nam potrzebne. Potrzebne są nam za to pomysły, dzięki którym utrzymamy się w ekstraklasie. Szefowie filharmonii wykorzystali tę okazję. Zapewne jedną z ostatnich na długie lata - budowlana gorączka nie potrwa wiecznie.
 

·
Moderator
Joined
·
18,194 Posts
Discussion Starter #14
^^ Wkleję też do wątku o zabytkach, w końcu to modernizm lat 30 :)


Logo = link do artykułu

Łódzki Dom Kultury czeka remont

Przemek Dana
2011-12-05

Ponad 6 mln zł pochłonie przebudowa Łódzkiego Domu Kultury. Zmieni się przede wszystkim wnętrze budynku.

Umowa na przebudowę ŁDK-u została podpisana w sobotę (3 grudnia). Remont obejmie około 20 procent powierzchni ponad 70-letniego budynku, a główną jego częścią będzie rozbudowa i gruntowna modernizacja tak zwanej sali kolumnowej.

Nowa sala, połączona z galerią od ul. Sienkiewicza i foyer od ul. Kilińskiego, będzie miała 950 m.kw. powierzchni. Wyposażona zostanie w rozsuwane ściany, ruchome kurtyny i nowe systemy oświetleniowe. Nie będzie już stałej sceny i widowni, dzięki czemu będzie mogła być wykorzystywana w znacznie większym stopniu niż obecnie. Sala po remoncie ma też zyskać klimatyzację i być przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przebudowa ŁDK-u ma się zakończyć w połowie 2012 roku i kosztować nieco ponad 6 mln zł. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej oraz budżetu samorządu województwa łódzkiego.


Sala kolumnowa - widok od wejścia


Sala kolumnowa - widok na schody

 

·
Registered
Łódź
Joined
·
3,688 Posts
Nie wiem czy to do końca inwestycja w realu, ale na pewno "wirtualna inwestycja kulturalna". Google widać polubiło nasze miasto :) i jak zwykle więcej dostrzegają i doceniają ci zza oceanu niż w Warszawie.
Zbiory Muzeum Sztuki w Łodzi w Google Art Project
Google zaprosiło Muzeum Sztuki w Łodzi do zaprezentowania swoich zbiorów w Internecie na platformie Google Art Project. W ramach Art Project można już oglądać 80 dzieł z kolekcji obejmującej wieki XIX, XX i XXI. Oprócz łódzkiego muzeum Polskę reprezentuje jedynie Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Małgorzata Ludwisiak, wicedyrektor Muzeum Sztuki, koordynator przedsięwzięcia mówi, że to Google decydowało, które placówki chce zaprosić. Propozycję muzeum dostało pół roku temu, ale aż do oficjalnego ogłoszenia wiadomości musiało zachować dyskrecję.

Aneta Dalbiak, kierownik Działu Promocji Muzeum Sztuki mówi, że aby dołączyć do grona muzeów i galerii prezentujących swe zbiory, musieliśmy przygotować dla Google pakiet już zdigitalizowanych dzieł sztuki i zobowiązać się do jego stałego rozwijania. Niedawno pozyskaliśmy na ten cel blisko 960 tysięcy złotych z wieloletniego programu "Kultura +". Muzeum ma własną pracownię digitalizacji.

Zbiory Muzeum Sztuki w Łodzi, liczą blisko 24 tys. numerów ewidencyjnych a jedna czwarta istnieje w formie cyfrowej. Na Google Art Project można zobaczyć prace Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Kantora, Mirosława Bałki, Mieczysława Szczuki, Karola Hillera, Romana Modzelewskiego ale także Wyspiańskiego, Gierymskiego czy Malczewskiego.
Na Art Project można obejrzeć również film prezentujący część dzieł w szerszym ujęciu, ale i genezę powstania Muzeum Sztuki.

Google już wyszedł z propozycją przygotowania wirtualnego spaceru po Muzeum. Do jego realizacji użyty byłby specjalistyczny sprzęt podobny do tego, który posłużył do przygotowania spaceru po ulicy Piotrkowskiej.

Art Project działa do roku. Dzieła oglądać można w wysokiej rozdzielczości. Każdy obraz zawiera około 7 miliardów pikseli, co pozwala dostrzec najmniejsze szczegóły, analizować ruchy pędzla.
http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/1351021,zbiory-muzeum-sztuki-w-lodzi-w-google-art-project,id,t.html?kategoria=660#e75aae97b17a6fea,1,3,60

Link do Muzeum: http://www.googleartproject.com/pl/collection/muzeum-sztuki-odz/
 
1 - 20 of 885 Posts
Top