SkyscraperCity banner

22341 - 22360 of 22638 Posts

·
Registered
Joined
·
3,453 Posts
Ty się znasz. Od Północnej jest działka z parkingiem i czy to jest nr 10 czy 8? Obawiam się, ze ta remiza będzie realizowana w obrysie wyburzonych ruin pod nr 10 i 12 a ten placyk od północnej (podejrzewam nr 8) zostanie jaj jest albo pojadą polbrukiem i finito? Jako spec naniesiesz bryłe tej remizy na googlemaps i mnie uspokoisz?
Od Północnej jest nr 10.
Remiza stoi na nr 12
Ona jest, nie ma czego nanosić.
Na północnej ścianie ma jakąś nadbudówkę, która zmienila pierwotny dwuspadowy dach.
Po jej skasowaniu wyloni sie też wieżyczka, której zarys widać od Północnej.
Cztery wrota zostaną przebudowane na okna imitujące bramy. Tak wynika z wizki.
 

·
Registered
Joined
·
1,422 Posts
Zaintrygowany zacząłem szukać, niestety znalazłem tylko to, news z października 2018.

Politechnika Łódzka otrzyma 5,4 mln zł dofinansowania na pierwszą tego typu inwestycję w kampusie uczelni. Projekt pt. „Budowa pasywnego budynku biurowego na potrzeby administracji i studentów PŁ wraz z wymianą oświetlenia zewnętrznego na energooszczędne” został doceniony w konkursie RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, związanym z ochroną powietrza i gospodarką niskoemisyjną.
Planowana inwestycja, o ogólnej wartości 9,2 mln zł realizowana będzie w kampusie A. Przy ul. Wólczańskiej 175 powstanie budynek pasywny, natomiast oświetlenie zewnętrzne w tej części uczelni zostanie zmodernizowane na energooszczędne wraz z zastosowaniem ekologicznych technologii.

Budynek – 4 kondygnacje z poddaszem i kondygnacją podziemną, pełnić będzie funkcję dydaktyczno-naukową i demonstracyjną. Na parterze zaprojektowana została m.in. sala konferencyjna, jako miejsce realizacji zajęć dla studentów PŁ. Miejscem szczególnym będzie sterownia, pomieszczenie z urządzeniami zawiadującymi i monitorującymi działanie systemów budynku oraz oświetlenia kampusu PŁ, czyli demonstrujące zastosowane w budynku technologie, dostępne dla odwiedzających. Pozostałe kondygnacje przeznaczone są na biura administracji, w tej chwili mieszczącej się w różnych miejscach kampusu uczelni.
Ogółem informacja pojawia się w wielu źródłach, ale nic nowszego niż sprzed dwóch lat. Fajnie, że zabudowa pierzei na Wólczańskiej, bo wcześniej było tam to:
1017115

... ale pozostaje niepokój póki jakaś wizka nie trafi do mediów.
 

·
Padawan entropii
Joined
·
3,325 Posts
Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych. Wizu z Wólczańskiej
1019268


Ostatecznie stanął w Bionanoparku
1019276

 

·
Registered
Joined
·
4,235 Posts
^^
1019344


Politechnika Łódzka otrzyma dofinansowanie w wysokości 5,4 mln zł na pierwszą tego typu inwestycję w kampusie uczelni. Projekt pt. „Budowa pasywnego budynku biurowego na potrzeby administracji i studentów PŁ wraz z wymianą oświetlenia zewnętrznego na energooszczędne” został doceniony w konkursie RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, związanym z ochroną powietrza i gospodarką niskoemisyjną.

Planowana inwestycja, o ogólnej wartości 9,2 mln zł realizowana będzie w obrębie kampusu A Politechniki Łódzkiej. Przy ul. Wólczańskiej 175 powstanie budynek pasywny, natomiast oświetlenie zewnętrzne w tej części uczelni zostanie zmodernizowane na energooszczędne wraz z zastosowaniem ekologicznych technologii.

Budynek – 4 kondygnacje z poddaszem i kondygnacja podziemna, pełnić będzie funkcję dydaktyczno-naukową i demonstracyjną. Na parterze zaprojektowana została m.in. sala konferencyjna, jako miejsce realizacji zajęć dla studentów Politechniki Łódzkiej. Miejscem szczególnym będzie sterownia, pomieszczenie z urządzeniami zawiadującymi i monitorującymi działanie systemów budynku oraz oświetlenia kampusu PŁ, czyli demonstrujące zastosowane w budynku technologie, dostępne dla odwiedzających. Pozostałe kondygnacje przeznaczone są na biura administracji, w tej chwili mieszczącej się w różnych miejscach kampusu uczelni.


Zaplanowana w projekcie wymiana opraw świetlnych na budynkach i słupach – około 140 sztuk – obejmie m.in. zaprogramowane sterowanie światłem, czy też użycie opraw autonomicznych wykorzystujących OZE. Proponowany system oświetlenia zakłada zastosowanie inteligentnego sterowania oświetleniem w zależności od obecności osób w pobliżu latarni lub innych systemów oświetlenia zewnętrznego. Modernizacja ma na celu poprawę jakości oświetlenia, zwiększenie bezpieczeństwa osób przemieszczających się po kampusie, usprawnienie ruchu pieszych i pojazdów. Wpłynie to realnie na zmniejszenie zapotrzebowania na energię z sieci, co z kolei będzie oddziaływać pozytywnie na stan jakości powietrza.

- Jest to pierwsza tego typu inwestycja infrastrukturalna na Politechnice Łódzkiej. Uczelnia prowadzi różne badania związane ochroną środowiska. Tym projektem wpisujemy się w ten kierunek działań. Budownictwo pasywne jest jedną z najbardziej zaawansowanych form budownictwa energooszczędnego cieszącą się obecnie coraz większą popularnością, dlatego też nie sposób nie wdrożyć na uczelni technicznej najnowocześniejszych rozwiązań w tym zakresie. Nowa inwestycja powstaje z myślą o poprawie jakości powietrza – mówi rektor prof. Sławomir Wiak. – Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na wykorzystanie źródeł odnawialnych. Jednocześnie coraz więcej krajów odchodzi od konwencjonalnych zapasów kopalnianych, które wyczerpują się, a także ich stosowanie jest źródłem zanieczyszczenia środowiska. W tej sytuacji niezwykle istotną rolę odgrywają inwestycje w budynki pasywne, które gwarantują nie tylko niskie zużycie energii, są także znacznie mniej uciążliwe dla środowiska.

Istotą standardu budynków pasywnych jest ograniczenie zużycia energii potrzebnej do bieżącej eksploatacji budynku, a w szczególności znaczna redukcja zapotrzebowania na energię do ogrzewania czy przygotowania ciepłej wody użytkowej, co przekłada się na odpowiednio mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Zastosowanie nowoczesnych technologii przełoży się bezpośrednio na zmniejszenie kosztów związanych z zapotrzebowaniem na energię z sieci.

- Projektowanie w budownictwie pasywnym charakteryzuje się szeregiem zasad, które nie obowiązują w budownictwie tradycyjnym. Przewidziana technologia ma bowiem w jak największym stopniu zapewnić jego samowystarczalność energetyczną – podkreśla rektor prof. Wiak. W budynku pasywnym na kampusie PŁ służyć temu ma m.in. odpowiednia jego termoizolacja, jak największe przeszklenie fasady południowej dla pozyskania ciepła od słońca („otwarta” fasada południowa), wykorzystanie odnawialnych źródeł energii poprzez montaż paneli fotowoltaicznych w oknach, na dachu i fasadzie budynku, montaż pompy ciepła. Budynek będzie mieć konstrukcję zwartej bryły, zbliżonej do sześcianu.

Podsumowując. Piękna bryła!
 

·
Registered
Joined
·
4,235 Posts
Ale wymiana 140 lamp na kampusie na plus.
Zasadniczo chyba każdy z nas dałby radę zaprojektować tak wizjonerską bryłę! Będzie deszcz nagród ale raczej e konkursach na makabryły roku.
 

·
Registered
Joined
·
30,641 Posts
Niestety, budynki UŁ nie są lepsze.
Tylko czy UŁ ma wydział architektury i budownictwa?
Niestety Łódź nie ma szczęścia do uczelni:
- ASP - nowa dobudówka kontrowersyjna, ale co gorsza materiały wyblakły i do tego 'gustowny' najtańszy płotek

- UŁ - budynki kiepskie, w ogóle nie współgrające ze soba, a kampus UŁ choć ma potencjał na fajną przestrzeń to jeston całkowicie zmarnowany; pierwsze co sie rzuca w oczy to morze parkingów wokół wydziałów tymczasem to powinno byc inaczej - parkingi przy wydziałach jesli juz to tylko dla niepełnosprawnych, a wszyscy inni łącznie z profesorami powinni korzystac z jakiegoś jednego współnego duzego parkingu (np poziom 0 i +1) na wybudowanie takiego parkingu jest miejsce; pozostała przestrzeń powinna być ogarnięta w sposób kompleksowy i przyjazny pieszym najlepiej jakiś konkurs zorganizować i wtedy by to wyglądało dużo lepiej; pomijam już taki EkSoc - tu niewiele się zrobi, bo tu po prostu budynki sa postawione w złych miejscach, ale coś poprawić tez można chociażby postarac się z UŁ dogadac i stworzyc przejście od Jaracza

- PŁ - tu różnie rewitalizacja im poszła świetnie, ale niestety nowoczesne budownictwo to dramat, do tego podobnie jak na UŁ leży przestrzeń wokół wydziałów; Np dla kampusu południowego az się prosi by PŁ kupiła działkę od strony Wróblewskiego i też machnęła parkinng 2-poziomowy, a na terenie kampusu postawiła na rozwiazania dla pieszych (no i oczywiście dokońćzenie elewacji w tym centrum sportu bo sorry ja to traktuję jako 'w budowie' i nie akceptuję, ze to jest ukończona elewacja); o kampusie północnym sie nie wypowiem, bo go nie znam za bardzo

Leży więc i architektura i urbanistyka - uczelnie zamiast dawać przykład dają antyprzykład który z roku na rok coraz bardziej razi
 

·
Registered
Joined
·
231 Posts
Ciekaw jestem jaki wyjdzie Wydział Psychologii UŁ. Jeśli będzie OK i kiedyś "domkną" kwartał od strony Narutowicza czymś na poziomie, to uczelnia poprawi nieco wrażenia artystyczne.
 

·
..........MODE
Joined
·
10,082 Posts
Ale wymiana 140 lamp na kampusie na plus.
Zasadniczo chyba każdy z nas dałby radę zaprojektować tak wizjonerską bryłę! Będzie deszcz nagród ale raczej e konkursach na makabryły roku.
O niekoniecznie. Środowisko doceni. A później xkk będzie o nich mówił "utytułowani, nagradzani".
 

·
Registered
Joined
·
131 Posts
Chyba nikt nie poruszył jeszcze jednej ważnej kwestii w sprawie tego budynku. Ta ciemna, urokliwa ściana będzie od strony obecnego skweru, co utrudni sensowe zagospodarowanie/zabudowę narożnika w przyszłości, a MPZP tam się dopiero tworzy. No i zlokalizowanie ściany z panelami fotowoltaicznych w cieniu drzew to genialny pomysł :)
 

·
Buja mnie Łódź ;-)
Joined
·
8,105 Posts
Tylko czy UŁ ma wydział architektury i budownictwa?
To nie ma żadnego znaczenia. Czasy kiedy Bolesław Kardaszewski dostał zlecenie na zaprojektowanie całego kampusu UŁ bezpowrotnie minęły. Uczelnie zamawiają projekty budowlane stosując prawo zamówień publicznych, a nie siłami swoich pracowników. Wpływ pracowników Wydziału Architektury PŁ na jakość jej inwestycji wynosi tyle samo co wpływ użytkowników tego forum

A później siedzą w MPU i trzymają się kurczowo wytycznych które Krier im zostawił na spółkę z Janiakiem.
Serio? NCŁ według Kriera:
1020951


NCŁ według MPU:
1020964


Te projekty bardzo dużo różni! I to nie tylko dlatego, że Krierowi nigdy nikt nie powiedział, że tam ma być jakiś dworzec
 

·
..........MODE
Joined
·
10,082 Posts
Te projekty bardzo dużo różni! I to nie tylko dlatego, że Krierowi nigdy nikt nie powiedział, że tam ma być jakiś dworzec
To co Krier myślał? Że rysuje Świątynie Opatrzności Bożej II? Bo czym innym miało być to bizancjum pośrodku?
 
22341 - 22360 of 22638 Posts
Top