SkyscraperCity banner

8681 - 8700 of 12150 Posts

·
Lefebvrysta
Joined
·
14,124 Posts
Miałem "nieprzyjemność" jechać z nimi do Turku w ciasnym Sprinterze. Mimo, że mają park autobusowy, bez przerwy puszczają Sprintery.
Poza tym nie wiem czy jest sens - nie moje województwo, mogą mnie spuścić na przysłowiowy szczaw i mirabelki. Jednak dla zwykłego śmiertelnika jest to męczące, bo przyjeżdża na Lutomierską (a nieraz jedzie dalej), musi się przesiąść w tramwaj, dotarabanić na Fabrik z walizami i znowu wysiadać/przesiadać. Sam rozumiesz :)
Poza tym jadąc z Konina do Łodzi musisz albo:
a) jechać koleją nie mając pewności przesiadki z marną ofertą KW do Kutna
b) jechać PKS Łódź z Koła (z dojazdem jeszcze bardziej marnym PKS Konin i to jedynie w dni szkolne)
c) jechać PKS Łódź z Konina i to jedynie w weekendy
d) jechać z 2 lub 3 przesiadkami Andrew Busem.

Niby jest jeszcze BP Tour czy PKS Szczecin ale jadą w nocy, kiedy rzadko któremu z nas chce się jechać. Jeszcze do niedawna PKS Łódź obsługiwał linię Łódź - Poddębice - Turek - Tuliszków - Konin - Słupca - Września - Łódź ale było miło i się skończyło. Podobnie z PKS Turek, który padł (dosłownie).
 

·
Lefebvrysta
Joined
·
14,124 Posts
Może macie rację. Jak to mawiał nauczyciel mojej mamy "bydy pytoł" na FB. Pytanko też i do was, dołączycie się do tej akcji? Może warto by było coś zbudować wspólnie?
 

·
Registered
Joined
·
27,552 Posts
Myślę, że bardziej powinieneś zainteresować ich pasażerów.

A przypuszczenia mam takie, że przewoźnicy nie chcą odjeżdżać z Fabrycznego, bo wtedy musieliby się trzymać rozkładu. Nie wiem, jak to na linii poddębickiej wygląda, ale na łowickiej standardem jest odjeżdżanie w godzinach innych, niż podaje rozkład, a poza tym rozkład według którego "jeździ" przewoźnik (który jest podany do wiadomości pasażerów) niekoniecznie ma cokolwiek wspólnego z rozkładem, na jaki przewoźnik ma pozwolenie.
 

·
Lefebvrysta
Joined
·
14,124 Posts
No w Koninie Maltrans i AndrewBus jeździ zwykle zgodnie z rozkładem, z opóźnieniami maksymalnie 10 minut, nie wiem jak dalej to wygląda, bo najdalej dotarłem do Turku a obsługują też Spicymierz, Kaczki Mostowe, Dobrą, Goszczanów, Miłkowice, Skarżyn, Malanów, Sarbicko, Wróblinę, Myszkowice, Skęczniew, Janów, można powiedzieć cały powiat turecki z przyległościami. Gros jednak z tych przewozów to przewozy szkolne, także w wakacje wygląda to słabiutko - utrzymują się jedynie linie:
a) Konin - Turek przez Tuliszków
b) Konin - Turek przez Władysławów
c) Turek - Uniejów
d) Uniejów - Poddębice - Łódź Lutomierska/Zachodnia
 

·
Registered
Joined
·
27,131 Posts
http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,23282220,mpk-lodz-rozpoczelo-sie-liczenie-pasazerow-potrwa-do-czerwca.html
MPK Łódź. Które połączenia utrzymać, które zlikwidować?

MPK Łódź. Rozpoczęło się liczenie pasażerów autobusów w łódzkich autobusach. Badanie potrwa do czerwca. Ma dać odpowiedź na pytania o zasadność utrzymania połączeń komunikacyjnych i przywrócenia tych zlikwidowanych.

W ubiegłym tygodniu do Urzędu Miasta Łodzi wpłynęła petycja mieszkańców osiedla Widzew-Wschód. Zebrali ponad 5,5 tysiąca podpisów w obronie linii autobusowej 85, którą zlikwidowano w ramach tzw. rewolucji komunikacyjnej. Zmiany nie spodobały się protestującym – bo autobus, który dojeżdżał z osiedla na Dworzec Północny, kursował od lat i zapewniał bardzo szybki dojazd z osiedla na Bałuty.

Na rozpatrzenie pisma Urząd ma trzy miesiące. Monika Piórkowska i Katarzyna Okupska, inicjatorki protestu, usłyszały od urzędników w ZDiT, że wkrótce odbędzie się tzw. badanie potoków pasażerskich. Czyli – tłumacząc z języka urzędowego – liczenie pasażerów.

MPK Łódź. Najpierw autobusy, potem tramwaje

– Żeby można było czymś zarządzać, trzeba to policzyć, zmierzyć i sprawdzić. A my chcemy sprawdzić, które relacje są najbardziej obłożone i jakie kierunki są potrzebne. – mówi Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora w ZDiT.

Część badań ZDiT realizuje we współpracy z MPK. Pomiar jest prosty: wyznaczone pojazdy dysponują tzw. bramkami zliczeniowymi, które wykrywają ruch w autobusie i mierzą, ilu pasażerów wsiadło do pojazdu na danym przystanku. Każde badanie obejmuje inny dzień i inne linie autobusowe.

– Te dane wpłyną do nas i będziemy starali się je przeanalizować – tłumaczy Sobieraj.

A co z linią 85? – Jej odtworzenie w pełnym zakresie wiąże się ze zlikwidowaniem innych kursów albo ich ograniczeniem. Mówiliśmy o tym mieszkańcom. Potrzeba do tego więcej taborów i kierowców, a mamy ograniczone zasoby – tłumaczy Sobieraj.

Osobne badanie zostanie przeprowadzone w tramwajach – kwestią dni jest rozstrzygnięcie przetargu i wyłonienie ich wykonawcy. W tym przypadku pasażerów liczyć będą specjalnie wyszkoleni ankieterzy. Badanie ma potrwać od maja do czerwca, czyli o miesiąc krócej, niż policzenie pasażerów w autobusach – bo do sprawdzenia jest więcej linii.

Przystanki na żądanie?
Badania mogą przynieść odpowiedź na przykład na pytanie, którą z linii można by było „rozrzedzić”. – Nie jesteśmy jednak zwolennikami takiego rozwiązania. Postaramy się znaleźć takie, które może nie są w punkt dedykowane konkretnym grupom, ale zbliżają się do ich postulatów. Nie chcę się deklarować i podawać konkretnych, ale pracujemy nad rozwiązaniami hybrydowymi – dodaje wicedyrektor.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że ZDiT rozważa m.in. wdrożenie w Łodzi przystanków na żądanie – takich, które sprawdzają się między innymi w Warszawie czy w Olsztynie.

To nie pierwsze podejście ZDiT-u do badania tzw. potoków pasażerskich. Ostatnie tak duże i kompleksowe badanie przeprowadzono w 2011 roku. Liczenie pasażerów miało się odbyć także w październiku ubiegłego roku, ale zarząd nie doszedł do porozumienia z wyłonionym w przetargu wykonawcą.
 

·
Registered
Joined
·
958 Posts
Ile czasu można rozważać tak prostą rzecz jak wprowadzenie przystanków NŻ ?
 

·
Registered
Joined
·
10,430 Posts
Discussion Starter #8,689
Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że ZDiT rozważa m.in. wdrożenie w Łodzi przystanków na żądanie – takich, które sprawdzają się między innymi w Warszawie czy w Olsztynie.
Sprostuję:
1. "nieoficjalnie udało się nam ustalić" oznacza: usłyszeliśmy to podczas tej samej rozmowy.
2. "rozważa" oznacza: ZDiT podjął decyzję już dawno, a teraz pracuje nad wdrożeniem
 

·
Registered
Joined
·
3,651 Posts
Sprostuję:
1. "nieoficjalnie udało się nam ustalić" oznacza: usłyszeliśmy to podczas tej samej rozmowy.
2. "rozważa" oznacza: ZDiT podjął decyzję już dawno, a teraz pracuje nad wdrożeniem
Trzymam kciuki!

Tylko to nic nie zmieni, jeżeli rozkłady będą dostosowane do rozkładów roboczych :(.
 

·
Registered
Joined
·
27,131 Posts
Sprostuję:
1. "nieoficjalnie udało się nam ustalić" oznacza: usłyszeliśmy to podczas tej samej rozmowy.
2. "rozważa" oznacza: ZDiT podjął decyzję już dawno, a teraz pracuje nad wdrożeniem
Czemu tego nie wprowadzono wcześniej?
No, ale fajnie, ze będzie to zrobione teraz - nadchodzi normalność :banana:

Tylko to nic nie zmieni, jeżeli rozkłady będą dostosowane do rozkładów roboczych :(.
Pewno skończy się na tym, ze autobus będzie jechał 20km/h by nie być przed czasem, ale zaleta chociaż taka, ze nie będzie wjeżdżał w każda zatokę i nie będzie ciągle hamował.
 

·
Registered
Joined
·
58 Posts
Chciałbym przypomnieć, że na liniach autobusowych nocnych warto wprowadzić "zasadę wszystkich przystanków na żądanie", która jest stosowana w Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu, Olsztynie, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Opolu.
Zasada polega na tym, że dla linii nocnych większość przystanków jest na żądanie, a stałe są tylko najważniejsze takie jak:
- początkowe/końcowe
- punkty przesiadkowe
- przystanki przy głównych dworcach kolejowych (u nas zaliczyć Kaliski, Fabryczny i Widzew)
- inne ważne w centrum miasta.

U nas na liniach nocnych powinno się wprowadzić wszystkie przystanki na żądanie poza:
- początkowymi/końcowymi
- Kościuszki/Zielona (punkt przesiadkowy)
- przystanki przy głównych dworcach kolejowych (Kaliski, Fabryczny i Widzew)
- jak gdzieś indziej wypada gwarantowana przesiadka, to także te przystanki jako stałe
Ewentualnie można jako stałe jeszcze zrobić:
- przystanki przy deptakowej Piotrkowskiej (Zielona/Piotrkowska, Narutowicza/Piotrkowska, Jaracza/Piotrkowska, Próchnika/Piotrkowska) - pod imprezowiczów
- przystanki w ciągu Kościuszki i Zachodniej między Limanowskiego, a Mickiewicza. Autobusy nocne jadą na tym odcinku stadem (dojazd na punkt/ruszenie z punktu) dlatego, żeby zminimalizować ryzyko, że jeden autobus stanie, a pozostałe oleją przystanek i pasażer nie będzie miał szansy machnąć, to można te przystanki ustanowić jako stałe.
Ponadto w regulacjach dla kierowców wprowadzić profilaktycznie przepis, że jeżeli przystanek na żądanie jest zajęty należy stanąć za poprzednim autobusem i oczekiwać zwolnienia przystanku.

Przystanki stałe dla dziennych, a na żądanie dla nocnych można oznaczyć następująco:
- pod numerem linii nocnej napisać "na żądanie" - np. Warszawa
- komunikat "nocny na żądanie" na słupku - Wrocław
- "na żądanie dla linii" i pod spodem numery linii nocnych - Gdańsk.

Oczywiście przy wprowadzaniu takich przystanków ważna jest kampania informacyjna (np. filmy puszczane na monitorach w autobusach, wykorzystanie FB, zrobienie jakiś ulotek, komunikaty w prasie, komunikat w gadaczkach, że od 1 września zostaną wprowadzone przystanki na żądanie informacje znajdziesz na stronie),
- oznaczenie tego typu przystanków na słupkach,
- oznaczenie takich przystanków na rozkładach i wprowadzenie komunikatu głosowego "na żądanie" w zapowiedzi przystanku, oraz NŻ w komunikacie na wyświetlaczach,
- ustawienie gadaczek na jednolitą głośność i wymaganie sprawności gadaczek (w wielu wozach nie działa, w wielu wozach jest ustawiona za cicho),
- oraz najważniejsze kontrola sprawności przycisków STOP/DRZWI i sygnalizacji na żądanie u kierowcy.

Oczywiście trzeba też zweryfikować czasy przejazdu, żeby nie było tak, że kierowca będzie stawał na każdym pustym NŻ, bo jest przed czasem.
 

·
Registered
Joined
·
3,760 Posts
2. "rozważa" oznacza: ZDiT podjął decyzję już dawno, a teraz pracuje nad wdrożeniem
A pracuje też nad wdrożeniem mniej skomplikowanych rozwiązań jak to, żeby na przykład 1 i 6 nie odjeżdżały z Dołów 2 minuty po sobie zostawiając potem lukę od 10 do 18 minut w zależności od dnia?
 

·
Tramwaj, pętla, zwrotnica
Joined
·
920 Posts
Bez problemu, tylko wybieraj, co będzie jeździło sklejone w zamian - 5 z 6 z Kurczaków [ruszona 6] czy 1 z 5 na Kilińskiego [ruszona 1]?

Staktowanie 5 z 6 jest nietykalne (przypominam, że po wejściu z siatki 1 i 6 odjeżdżały z Dołów wytaktowane, zmieniło się po skargach Kurczaków na staktowanie 5 i 6). Ruszając 5, ruszasz Limanowskiego. Korygując 2/8/13/16 rozwalasz ciągi i przesiadki w innych miejscach. Korygując to, wychodzi, że gdzie indziej nadal jest do dupy i tramwaje jadą obok siebie. Korygujesz to i wracasz do stanu wyjściowego. Siatka to układ naczyń połączonych, zawsze gdzieś będzie źle, zwłaszcza, jak 1 i 6 mają zbliżone czasy przejazdu bo jadą równolegle. Życie to nie bajka.
 

·
Registered
Joined
·
1,879 Posts
1 i 5 na Kilińskiego też często się spotykają. W rozkładzie są 4 minuty po sobie, ale ze względu na korki od Kilińskiego/Przybyszewskiego do Piłsudskiego zazwyczaj się "zjeżdżają".
 

·
Registered
Joined
·
3,955 Posts
Bez problemu, tylko wybieraj, co będzie jeździło sklejone w zamian - 5 z 6 z Kurczaków [ruszona 6] czy 1 z 5 na Kilińskiego [ruszona 1]?

Staktowanie 5 z 6 jest nietykalne (przypominam, że po wejściu z siatki 1 i 6 odjeżdżały z Dołów wytaktowane, zmieniło się po skargach Kurczaków na staktowanie 5 i 6). Ruszając 5, ruszasz Limanowskiego. Korygując 2/8/13/16 rozwalasz ciągi i przesiadki w innych miejscach. Korygując to, wychodzi, że gdzie indziej nadal jest do dupy i tramwaje jadą obok siebie. Korygujesz to i wracasz do stanu wyjściowego. Siatka to układ naczyń połączonych, zawsze gdzieś będzie źle, zwłaszcza, jak 1 i 6 mają zbliżone czasy przejazdu bo jadą równolegle. Życie to nie bajka.
A nie można zamienić linie pętlami? 1, 6 i 70 (autobusowa) jadą z Chojen na Doły - ta sama relacja. Jeszcze dość niedawno z Chocianowic na Helenówek jeździły 11 i 46 innymi trasami. Nie można szóstki zamienić z trójką na odcinku północnym bądź południowym? Czy potrzeba kolejnej wielkiej "reformy" by w końcu tramwaj mógł łączyć najdalej położone osiedla, ale nie w stosunku 3:0?
 

·
Registered
Joined
·
3,760 Posts
Staktowanie 5 z 6 jest nietykalne (przypominam, że po wejściu z siatki 1 i 6 odjeżdżały z Dołów wytaktowane, zmieniło się po skargach Kurczaków na staktowanie 5 i 6). .
Yhy, czyli dało się zrobić równy takt na 1 i 6, ale postanowiono poświęcić Doły dla Kurczaków? Więc można teoretycznie też odwrócić sytuację i poświęcić Kurczaki dla Dołów? Policzyłbym ile linii jeździ Wojska Polskiego do Centrum, a ile Rzgowską, ale pewnie argument o groźnych mieszkańcach, jak przy 58B, i tak będzie ważniejszy :)
 

·
Tramwaj, pętla, zwrotnica
Joined
·
920 Posts
No tak, bo regularność tramwajów jadących z blokowiska do blokowiska (Doły wybierają 1 aby jechać do centrum, 6 aby dojechać do ŁTR, nie interesuje tak bardzo ich podróż pętla-Franciszkańska) jest ważniejsza, niż regularność tramwajów z blokowiska do dużego węzła i Górniaka xD
 

·
Registered
Joined
·
3,760 Posts
No brawo, argument z kategorii "nie do obalenia". Proponuję wobec tego, żeby tramwaje z Helenówka, Teofilowa, czy Olechowa też jeździły stadami, a potem 18 minut przerwy, bo rozjeżdżają się na różne trasy, zamiast jechać jedną trasą "do dużego węzła". :)
 

·
Registered
Joined
·
481 Posts
1. Z Helenówka tramwaje jeżdżą w odstępie 4/11 minut w soboty. Nie da się tego poprawić, by było chociaż 6/9?

2. Nie da się ustawić 59 i 73 by odjeżdżały z placu Wolności w weekendy i w międzyszczycie co 10 minut a nie w odstępach 6/14 skoro ich trasy w ponad 50% się pokrywają?
 
8681 - 8700 of 12150 Posts
Top