SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 11881 Posts

·
Banned
893 Posts
Discussion Starter · #1 ·

·
Yanush Goldman Onionstein
7,268 Posts
genialny pomysł, może teraz tramwaj rozwinię prędkość powyżej 20km/h:)
W sumie olechów to dziura, ale wystarczy postawić tam hipermarket, jakieś kino osiedlowe i będzie dobrze (no, jeszcze tramwaj ma tam być).
Śmiech tylko, bo najbardziej aktywnym inwestorem jest tam kościół:) Już 2 stawiają:D

·
Registered
5,496 Posts
Chyba to, że miały być extra cool tablice, extra cool systemy które same będą coś tam robić, i tramwaj który miał być regionalny, i miał być super extra szybki...
Lepiej bym tego nie ujął:) TZN specjalistą w żadnej mierze nie jestem ale ŁTR to jak dla mnie po prostu remont i tyle. Przeniesienie przystanków (niektórych - a traf chciał, że akurat tych z których najczęściej korzystam) za skrzyżowanie baardzo nietrafione. Może byłoby lepiej gdyby były podwójne. Likwidacja przejść dla pieszych w momencie, kiedy miała to być inwestycja usprawniająca transport publiczny - paranoja. System zarządzania ruchem - tragedia, ile trwa jego synchronizacja? Rok? A na skrzyżowaniu Struga i Kościuszki żeby przejść przez dwie ulice trzeba czekać chyba z 5 minut. Odkąd uruchomiono ten system teraz zawsze przechodze tam na czerwonym, bo inaczej się nie da.. Jeśli tak ma działać magiczny system za nie wiadomo ile setek milionów zł w całej Łodzi to ja serdecznie dziękuję za taki system i wolałbym aby te pieniądze zostały wydane na wybudowanie nowych ulic w Łodzi, które na prawdę coś by zmieniły.
Więc podchodzenie do tej inwestycji jak do nie wiadomo jak innowacyjnego przedsięwzięcia mnie denerwuje. Chociaż na pewno są też plusy, jak przystanki intermodalne i wydzielenie na Piotrkowskiej linii tylko dla tramwajów. Ale jak mówię to zdanie kompletnego laika jak mówicie z pełnym przekonaniem jako specjaliści, że to super nowoczesna inwestycja to nie będę się spierał na noże :)
PS
Ciekaw jestem co z tymi super nowoczesnymi podgrzewanymi przystankami, które jak jest za zimno to i tak nie działają, a jak jest powyżej zera to nie ma potrzeby żeby działały :)

·
Z dystansu bez dystansu.
2,822 Posts

·
Registered
13,326 Posts
To jest Łódź;31779618 said:
Może dlatego, że Bulwar Narutowicza-Zielona oznaczałby wyburzenie kamienic po jednej stronie Narutowicza i Zielonej.
A po co wyburzac kamienice?

Co do tramwaju na Olechow. oczywiscie jak by wladze byly inteligentne i nie dzialaly byle jak, przygotowali by ten projekt z glowa nie musialoby byc tragedii. Mozna projekt podzielic na dwa etapy, pierwszy w czasie ktorego wydluza sie trase, kupuje tabor, jelsi to konieczne remontuje tory na retkini i na odcinku widzewskim. Drugi etap to zakopanie centralnej czesci trasy wraz z ruchem samochodowym pod ziemie, ktory moglby byc zrealizowany za kilka lat, po zakopaniu fabnrycznej. Ale znajac zycie bedzie byle jak i byle szybko, za to z cala masa sloganow. jak chocby z remontem torow na narutowicza, gdzie mozna bylo zrobic projekt i wiosna zrobic go pozadnie, ale zrobiono na szybko nie likwidujac waskiego gardla, ktore az sie prosilo by zlikwidowac, tym bardziej ze koszt likwidacji bylby znikomy. Tu utopii sie 340 mln a efekt bedzie smieszny, nawet w porowaniu z efektem jaki byl na LTR.

·
Registered
1,151 Posts
Bulwar Narutowicza nie oznaczałby wyburzenia kamienic na Narutowicza i Zielonej. Projekt Bulwaru zakładał, że na odcinku Kościuszki - Narutowicza zostanie wycofany ruch kołowy i będzie deptak z tramwajem.

Co innego chęć budowy dwu-pasmówki na Narutowicza, plan z lat 70, do tej pory popierany przez część betonu ze ZDiT i MPU.

Dominik W.

·
Łodzianin
9,170 Posts
A po co wyburzac kamienice?

Co do tramwaju na Olechow. oczywiscie jak by wladze byly inteligentne i nie dzialaly byle jak, przygotowali by ten projekt z glowa nie musialoby byc tragedii. Mozna projekt podzielic na dwa etapy, pierwszy w czasie ktorego wydluza sie trase, kupuje tabor, jelsi to konieczne remontuje tory na retkini i na odcinku widzewskim. Drugi etap to zakopanie centralnej czesci trasy wraz z ruchem samochodowym pod ziemie, ktory moglby byc zrealizowany za kilka lat, po zakopaniu fabnrycznej. Ale znajac zycie bedzie byle jak i byle szybko, za to z cala masa sloganow. jak chocby z remontem torow na narutowicza, gdzie mozna bylo zrobic projekt i wiosna zrobic go pozadnie, ale zrobiono na szybko nie likwidujac waskiego gardla, ktore az sie prosilo by zlikwidowac, tym bardziej ze koszt likwidacji bylby znikomy. Tu utopii sie 340 mln a efekt bedzie smieszny, nawet w porowaniu z efektem jaki byl na LTR.
Ja już nawet nie mówię o jakiejś gigantomanii, ale gdyby chociaż na odcinku Sienkiewicza-Kościuszki(czyli ścisłe centrum) ruch zszedł pod ziemię to byłoby bardzo dobrze, a gdyby od Wodnego Rynku to byłoby wręcz wzorowo.

·
Registered
13,326 Posts
Ja już nawet nie mówię o jakiejś gigantomanii, ale gdyby chociaż na odcinku Sienkiewicza-Kościuszki(czyli ścisłe centrum) ruch zszedł pod ziemię to byłoby bardzo dobrze, a gdyby od Wodnego Rynku to byłoby wręcz wzorowo.
Dokladnie, i da sie to zrobic tylko trzeba odejsc od lodzkiej bylejakosci i minimalizmu i podzielic modenrizacje na dwa etapy. Miedzy Zeromskiego a Targowa tory chyba, poza jakimis malymi odcinkami, sa w dobrym stanie wiec co za problem by po pierwszym etapie jezdzily na nich nowe tramwaje. Modernizo0wanie ich i blokowanie przez to pozadnej modernizacji polegajacej na zakopapniu torow pod ziemie to czysta glupota

A Dominika prosze by sobie wlaczyl na mnie ignora, pewnie odpowiedzial na mojego posta, nie chce mi sie czytac co tam napisal, bo wiem ze bedzie tam cala masa zlosliwosci i udowadniania ze czarne jest biale. Ignore i masz swiety spokoj chlopie i forum nie zasmiecasz

·
Live slow - Ride fast
3,356 Posts
oraz budowa parkingów, tzw. park and ride w Chocianowicach i u zbiegu ul. Zgierskiej i al. Włókniarzy. Mają to być duże place, na których kierowcy mogliby zostawiać swoje auta i dojeżdżać do centrum tramwajem. Inwestycja ma kosztować ok. 300 mln zł, z czego 140 mln będzie pochodzić z unijnych dotacji.
Jak sie zapatrujecie na te parkingi Park n Ride w Łodzi? Wg mnie tramwaj (nawet ŁtR którego szanuje) jest i będzie totalnie niekonkurencyjny dla auta i parkingi bedą stały puste. Nie wyobrażam sobie nikogo kto zostawia auto w chocianowicach i dalej jedzie tramwajem:nuts:
Taki system sprawdza sie moim zdaniem tylko z metrem albo szybkim pociągiem podmiejskim.

·
Live slow - Ride fast
3,356 Posts
hmm
czyli jednak ktoś z tego korzysta - może mają większe korki niż w Łodzi, albo to Zieloni ;)

·
Registered
1,114 Posts
Jakoś do mnie ten system P&R nie za bardzo przemawia. Nie po to mam auto, żeby je zostawić gdzieś na przedmieściu, i tłuc się dalej tramwajem...

Mieszkam w Pabianicach, do Łodzi jeżdzę dość często, no powiedzmy kilka razy w tygodniu. Zazwyczaj moimi celami w Łodzi są miejsca, w których bez trudu mogę zostawić auto na parkingu, czyli Manufaktura, Galeria, markety typu M1, Real, czy Castorama. Czasami też mam do załatwienia jakieś sprawy w mieście, więc wtedy już szukam miejsca do zaparkowania na ulicy, ale zawsze jak najbliżej. Jeszcze nigdy mi się nie zdażyło, żebym nie mógł zaparkować dalej niż w odległości kilku minut spaceru od swojego celu podróży.

Jak mam być przekonany do P&R, skoro teraz podróż ode mnie z domu do np. Manufaktury zajmuje mi no powiedzmy 45min. (a wieczorem to nawet 20min, ale to jest już zupełnie inna bajka). Gdybym miał tą samą trasę pokonać tramwajem, to zajęło by mi to na pewno z 1,5godz. No i trzeba dodać jeszcze z poł godz. na dojście ode mnie z domu do najbliższego przystanku tramwajowego. O tym, że trzeba czekać ileś minut na tramwaj na mrozie czy w deszczu, to już nie wspominam. O innych wrażeniach z korzystania z komunikacji miejskiej też w ogóle nie wspominam...

No i jeszcze raz się pytam, jak mam być przekonany do komunikacji miejskiej? Swoim autem jestem szybciej, wygodniej, przyjemniej. Jade tam gdzie chce, a nie tam gdzie jest poprowadzona linia tramwajowa czy autobusowa. No i jeszcze kwestia kosztów. Nie wiem ile teraz kosztuje bilet (bo nie kupowałem żadnego już pewnie z 10 lat), ale przy obecnej cenie gazu na poziomie 1,58zł za litr, to mnie to w ogóle nie interesuje.

Pewnie że jeśli ktoś ma dogodne połączenie, blisko przystanki i nie ma przesiadek, to może sobie jeździć komunikacją miejską. Ok, niech sobie jeździ. Tak samo jest prawdą, że kiedyś zupełnie inaczej się jeździło po Łodzi, było dużo mniej samochodów, korki były mniejsze. Ale żeby to ukrócić to koniecznie trzeba wyprowadzić tranzyt z miasta, po co tyle aut ma się tłuc po al. Włókniarzy, skoro Łódź tylko mijają w drodze z północy na południe... Są potrzebne w mieście, w samym centrum, duże parkingi wielopoziomowe, tak żeby można było podjechać np. blisko Piotrkowskiej i tam zostawić auto. Takie pomysły są wg mnie potrzebne, a nie jakieś systemy, które podejrzewam, w ogóle się w Łodzi nie sprawdzą. Bo tak będzie, że pobudują parkingi na peryferiach miasta, a potem one będą świeciły pustkami...

·
Registered
1,114 Posts
Chyba nie rozumiesz o co w całej imprezie w ogóle chodzi...
Rozumiem o co w tym chodzi, rozumiem. Napisałem tak tylko po to, by zobrazować ile czasu zabiera korzystanie z komunikacji miejskiej, w porównaniu do poruszania się swoim samochodem.

No i jeszcze raz sie pytam, co ma mi takie rozwiązanie dac? Mam wsiąść w auto, w 10min dojechać do Chocianowic, tam poczekać ileś minut na tramwaj i jechać dalej do Manufaktury tramwajem? W pół godziny tam na pewno tramwajem nie dojade, nie ma na to szans. Więc dlaczego mam być zwolennikiem P&R? To rozwiązanie dla mnie jest zupełnie pozbawione sensu, to po prostu strata czasu, nerwów, o wygodzie nie wspominając. I myślę, że nie tylko ja mam takie zdanie, ale większość ludzi dojeżdzających do Łodzi tak jak ja z Pabianic, czy innych okolicznych miejscowości.

Moje zdanie jest takie, że trzeba budować jak najwięcej parkingów w centrum, tak żeby auta nie parkowały wzdłuż ulic, żeby było luźniej. Ile jest wolnych działek w centrum, na których od lat nic nie stoi? A wybudować tam parking na kilka pięter, ile tam aut mogło by się zmieścić. Ulice od razu zrobiły by się szersze, bardziej przejezdne.

Tramwajem czy autobusem niegdy nie dojedzie sie tam gdzie by się dokładnie chciało. Bo albo linia tam nie prowadzi, albo przystanek jest za daleko, no niestety takie są uroki komunikacji miejskiej. Poza tym jak to u nas jest, to chyba każdy wie. Niepunktualność, ścisk, brak jakichkolwiek wygód, często brud i znoszenie nieciekawego towarzystwa. Dlatego to nie jest dla mnie żadna alternatywa, i na pewno jeszcze bardzo długo nie będzie.

·
Registered
946 Posts
Tak, nie ma szans na dojazd z Chocianowic do Manufaktury w pół godziny. Jedenastka tę trasę pokonuje w 35 minut.

I jeszcze jeden przykład parkingu P+R tylko z tramwajami. Amsterdam, Stadion Olimpijski. 250 miejsc parkingowych, dojazd do centrum zajmuje około 20 minut. Do dyspozycji jest linia 16 i 24.

·
Registered
191 Posts
@giemba
Pomysł jest dobry i chyba jedyny racjonalny w odniesieniu do Łodzi, dlaczego? Wąśkie ulice...jedynym wyjściem na odkorkowanie miasta jest wyprowadzenie samochodów z centrum - tramwaj to dobry pomysł, ale wg mnie żeby to zadziałało potrzebne jest wprowadzenie opłaty za wjazd do centrum tak jak to się ma np w Wiedniu. To, że jedziesz długo do Manufaktury to nie wina wolnej jazdy 11...tylko tego, że musisz się przesiadać z linii P - bo władze twojego miasta nie potrafią się dogadać od ponad roku z gminą Ksawerów której nie stać na remont torów.

PS. Czytam temat od dłuższego czasu...jednak dopiero teraz zdecydowałem się na rejestracje.
PS2: Co się stało z biuletynem HBK Spektrum? Ostatni odcinek był nakręcony we wrześniu. Szkoda jeśli to miałby być ostatni.

1 - 20 of 11881 Posts
Status
Not open for further replies.