SkyscraperCity banner
1 - 20 of 23 Posts

·
tararam!
3,601 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Uprzedzam, wątek będzie krotki.
Otóż, zagnało mnie w celach towarzyskich do Łodzi. Towarzystwo towarsystwem wszakże, ale zostało też troszeczkę czasu na zwiedzanie - i z pewnym zdziwieniem musze przyznać, że mnie to miasto na swój sopsób zauroczyło.
Rezultat niżej. Nie podpisuję, bo nie mam pojecia co jest co, może ktoś pomoże :)

Księży Młyn 1

Księży Młyn 2

Księży Młyn 3

Księży Młyn 4

Sobór św. Aleksandra Newskiego:

·
Banned
13,043 Posts
ale fajne artstyczne zdjęcia:)

·
tararam!
3,601 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Byłeś na spacerze w sobotę szlakiem fabryk jeśli tak to moze żeśmy sie przypadkiem spotkali ;)
A nie, toto nie. Byłem od środy do piątku, wszystkie zdjecia - powyższe i te które jeszcze wrzucę zrobiłem we czwartek.
Ale od tych twoich fabryk aż poczułem pewna nostalgię - trza jeszcze wrócić do Łodzi, trza :)

·
tararam!
3,601 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Jeszcze małe conieco:

Straż pożarna na Księzym Młynie

Niesamowita dekoracja z obfitującego w niesamowite dekoracje pałacu herr Kindermanna (???)

I cudny witraż z tegoż

I fajna kamienica gdzieś :)

·
tararam!
3,601 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Alez się namnożyło tych Kindermannów... :eek:

Zdjęć jeszcze kilka będzie, ale dopiero, jak przełamię wrodzone lenistwo, obrobię je i wrzucę :)

·
tararam!
3,601 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Możemy Ci nawet stworzyć internetową grupę wparcia w walce z lenistwem bylebyś tylko wstawił fotki:)
to ja poproszę :banana:
wygląda wszakze na to, że jako-takich zdjeć juz zabrakło. ale jeszcze kilka gorszych:

Raczej paskudna fontanna przed Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego (tak, wiem, to też czyjś pałac ;))

Wnętrze kościoła zaraz za Rynkiem

I fasada innego koscioła, która mnie absolutnie rzuciła na kolana

a jakby sie komu znudziły te sepie i przepalenia, to samo w kolorze

·
tararam!
3,601 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Sporo czasu minęło, od kiedy prowadziłem ten wątek, w międzyczasie zdjęcia wyparowały z serwera... Aż tu niespodziewanie znowu zawitałem do Łodzi. Czas więc na nowe otwarcie.
Fotografia nie jest tym, co mi w życiu wychodzi najlepiej, ale Łódź jest jednym z miejsc, w których czuję nieodpartą potrzebę wyjęcia aparatu i szukania pseudoartysytcznych ujęć. W ogóle to miasto z każdą kolejną wizytą coraz bardziej mnie fascynuje. Łódź jest bowiem jakimś przedziwnym, surrealistycznym konglomeratem rozpadu, zgnilizny, opuszczenia i dynamiki, przeróżnych oddolnych inicjatyw, żywotnej kultury... To niesamowite, jak w powoli wyludniającym się mieście, które zdaje się ledwie funkcjonować, tyle się dzieje, działają znakomite galerie czy festiwale. Jak wyremontowane, oszałamiające lofty i centra handlowe sąsiadują z ulicami, którym wykoszono całe pierzeje, pozostawiając rozsypujące się, ponure oficyny. Jak powoli dawna demograficzna i architektoniczna eksplozja staje się czymś, w co trudno uwierzyć, a jednocześnie tu i tam wciska się nowoczesność, szkło i stal. I wreszcie jak bardzo to miasto, przeżywszy załamanie dawnej przemysłowej monokultury próbuje się przedefiniować i zrekonfigurować, znaleźć dla siebie miejsce i funkcję. I tak dalej.

1.
Łódź raczej nie kojarzy się z modernizmem, ale istnieją tam znakomite przykłady takiej architektury, dopiero teraz wyciąganej z zapomnienia. Jednym z nich jest wzniesiony w latach 30-tych świetny wieżowiec przy ulicy Kościuszki, którego konstruktorem był Stefan Bryła, twórca technicznego projektu warszawskiego Prudentialu.

2.
Wieża katedry odbita w szklanej elewacji. Takie widoki kojarzą się raczej z Wrocławiem, gdzie połączenie substancji zabytkowej i nowoczesności jest powszechne. Podobnie mogłoby być w Łodzi - ale do tego potrzeba zadbanych zabytków i własnie tej nowoczesności. Może taka jest przyszłość tego miasta. Może.

3.
Lofty w fabryce Scheiblera. O ile wiem sztandarowa i najbardziej burżuazyjna inwestycja mieszkaniowa w Łodzi, a cena za m2 to ok. 7,5 tys zł. W Krakowie tyle kosztują mieszkania w blokach - cóż, kolejny dowód terminalnego stanu, w jakim znalazła się Łódź. Ale poza tym sama fabryka, podobnie jak kompleks Poznańskiego, wgniata w ziemię ogromem i surowością murów, zachowujących jednak pewną specyficzną, XIX-wieczną szlachetność.

4.
Osobliwa kompozycja na ścianie domu na Księżym Młynie. Dawne imperium Scheiblerów budzi respekt - swego rodzaju osiedle zamknięte, z wysokim jak na owe czasy standardem życia, wyposażone w szkoły, straż pożarną, sklepy, blisko miejsca pracy - w gruncie rzeczy przypomina założenia współczesnych osiedli mieszkaniowych.

5.
Geniusz łodzi. Dziwaczny, nadwyrężony, połatany czym się da - ale uroku i życiowej siły odmówić mu nie sposób. Ot, duch miasta.

6.
Biurowce z lat 70-tych widziane z pustej parceli przy Sienkiewicza. Ślad PRLowskiej próby przekształcenia Łodzi w nowoczesną metropolię. Próby imponującej i budzącej respekt, ale nieukończonej i nieudanej, bo koniec z końcem więcej chyba zburzono niż zbudowano, a miasto do dziś pozostaje dziurawe i poszarpane. Mimo to przedstawione budynki dowodzą, że powstawały wtedy także i ciekawe rzeczy.

Na razie tyle, będzie więcej. Enjoy.

·
Pijcie portera z BŁ!
18,195 Posts
Fantastyczne ujęcia i komentarze. Gratulacje, bo nawalić fotami to każdy potrafi, a refleksje i odpowiednie komentarze poparte wiedzą, to już jest coś.
Ja np. nie wiedziałem, że ten budynek modernistyczny z Kościuszki skonstruował Bryła! Dzięki :cheers:

·
tararam!
3,601 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Dzięki za doping :) no to jedziemy dalej, ale tym razem tylko trzy obrazki:

7.
Gmach Centrali Włókiennictwa - Czyli na dobra sprawę pierwsza realizacja związana z opisanym wyżej planem nadania Łodzi cech wielkomiejskich. Budynek został zaprojektowany jeszcze w latach 40-tych w stylu corbusierowskiego stylu międzynarodowego - jednak wkrótce po rozpoczęciu budowy w życie weszła doktryna socrealistyczna i plany trzeba było zmodyfikować, nakładając na elewacje kostium stylowy. Powstała w ten sposób jedna z ciekawszych socowych realizacji w kraju, porażająca monumentalnością i wyniosłym zimnem w stopniu porównywalnych chyba tylko z PKiN.

8.
Ten sam gmach widziany z bramy XIX-wiecznej kamienicy naprzeciwko - brutalny, ciężki soc i ociekająca dekoracjami kamienica czynszowa niezbyt do siebie pasują, ale wiele je łączy - przede wszystkim zaniedbanie i kiepski stan, ale też fakt, że jedno i drugie to niebagatelne elementy historii Łodzi, świadkowie czasów dla miasta przełomowych.

9.
Kościół św. Teresy - znowu ogromna budowla z lat 50-tych, ale tym razem jest to, wbrew szalejącemu stalinizmowi, kościół - bodaj czy nie jedyna monumentalna budowla sakralna z tego okresu w Polsce. Rzecz dość dziwna i zaskakująca - ciężki, kubiczny kloc, utrzymany w stylistyce surowego modernizmu, zwieńczony pretensjonalnymi, akademickimi kopułami. Do tego trochę ciekawostek technicznych, jak witraże osadzone bezpośrednio w betonie.

·
tararam!
3,601 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Dzięki - tym bardziej, że przecież w dużym stopniu naśladuję między innymi Twój wątek - ale mam nadzieję, że w sposób trochę twórczy ;)

1 - 20 of 23 Posts