SkyscraperCity banner

1 - 20 of 6416 Posts

·
Registered
2,157 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Niedługo rozpoczną sie konsultacje z mieszkańcami Łodzi w sprawie rewitalizacji centrum Łodzi.
Będzie się można wypowiedzieć na temat tego jakie chcieli byśmy widzieć zmiany.
Zatem jakie są wasze propozycje na rozwiązanie bolączek trapiących śródmieście?

Jeśli chciałbyś aby ten post był uzupełniony o konkretne informacje napisz do mnie PW

Aktualizacja1:
Link do meila konsultacji społecznych
Projekty dla wszystkich kwartałów: http://uml.lodz.pl/rewitalizacja
Zdjęcia projektów

Koniec z nazywaniem rewitalizacją remontów kamienic. Władze miasta chcą, żeby mieszkanie w centrum było wygodne i bezpieczne. Jak to zrobić mają podpowiedzieć sami zainteresowani, czyli łodzianie. Za dwa tygodnie rozpoczynają się konsultacje programu rewitalizacji, na którą Łódź może dostać nawet 2 mld zł
Najpierw do magistratu została ściągnięta dwójka łódzkich społeczników, Hanna Gill-Piątek z Krytyki Politycznej i Jarosław Ogrodowski z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Związana dotychczas z trzecim sektorem dwójka miała się wahać nad przyjęciem propozycji, która może być odbierana jako zamykanie im ust przed wyborami. Chcą wykorzystać swoją wiedzę, doświadczenia i kontakty w odnowie Śródmieścia, na którą Łódź dostanie mnóstwo pieniędzy.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju już przeznaczyło na ten cel 440 mln zł. W konkursach miasto chce zdobyć w sumie nawet 2 mld zł unijnego dofinansowania na rewitalizację w latach 2014-2020. Urzędnicy deklarują, że nie zamierzają uszczęśliwiać nas na siłę. Zamierzają zapytać łodzian o zdanie i dowiedzieć się, czego im potrzeba.

- Rozpoczynamy konsultacje społeczne programu rewitalizacji. Przeprowadzimy je już na etapie wstępnych założeń do projektów. To nie są konkretne pomysły, o których ocenę poprosimy. Chcemy we współpracy z mieszkańcami takie rozwiązania znaleźć. Takie, które odpowiadają ich potrzebom i oczekiwaniom - mówi Marcin Obijalski, dyrektor biura ds. rewitalizacji.

Gill-Piątek: - Zapraszamy do konsultacji wszystkich łodzian. Nie tylko tych, którzy mieszkają w priorytetowych obszarach rewitalizacji, czy w centrum. Nawet tym bardziej tych z przedmieść, żeby powiedzieli, co musi się zmienić, aby chcieli wrócić do centrum - mówi.

Priorytetowych obszarów rewitalizacji jest osiem. Zostały wybrane z 55, na które podzielono północną część centrum miasta. - Niedługo wyznaczymy kolejne, w których będziemy realizować następne projekty. W tych wspomnianych ośmiu chcemy zrealizować wszystkie działania do 2022 roku, aby były gotowe na Expo - zapowiada Obijalski.

Expo będzie międzynarodową wystawą poświęconą w 2022 roku rewitalizacji. Łódź jest polskim kandydatem do organizacji tej imprezy. Ten zostanie wybrany w 2016 roku.

- W ramach tych konsultacji zaplanowaliśmy nie tylko spotkania, wyjdziemy do szkół, do biura festiwalu Łódź Czterech Kultur przy pl. Wolności. Wiemy, że na spotkania przychodzą ci, którzy z konsultacjami są już obeznani, a my chcemy dotrzeć również do tych, którzy w konsultacjach nie uczestniczą. Dlatego zorganizujemy dwa spacery oraz pisanie wniosków w mobilnym punkcie konsultacyjnym w OFF Piotrkowska - zapowiada Gill-Piątek.

Ogrodowski: - OFF Piotrkowska to pierwsze miejsce, które udało się ożywić poprzez kulturę i oddolne działania. Zależy nam na tym, żeby użytkownicy tej przestrzeni wypowiedzieli się na temat rewitalizacji. OFF Piotrkowska znajduje się w środku jednego z priorytetowych obszarów, tego oznaczonego numerem 6. Podczas spacerów będziemy chodzili po kwartałach w północnej części centrum z mapami własności nieruchomości. Każdy będzie mógł się dowiedzieć, do kogo dana kamienica czy działka należą i co można tutaj zrobić. Będziemy rozmawiać z mieszkańcami, każdy będzie mógł nas zaczepić i zapytać o interesującą rzecz - mówi.

Nie tylko konsultacje na wstępnym etapie przygotowania projektu są nowością w łódzkim magistracie. Nowi urzędnicy próbują też wprowadzić do powszechnego użytku właściwą definicję słowa rewitalizacja. - Do tej pory głównie robiliśmy remonty. A rewitalizacja jest oparta na trzech filarach. Na przestrzeni i jej odnowie, na ludziach, ich jakości życia w mieście i zachęcenia do powrotu do centrum i na ekonomii, czyli tworzeniu miejsc pracy i stwarzaniu warunków rozwoju przedsiębiorczości. Wszystkie muszą zaistnieć, żebyśmy mówili o rewitalizacji - podkreśla Ogrodowski.
Cały tekst: http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,15765443,2_mld_zl__zeby_zachecic_lodzian_do_powrotu_do_centrum.html#LokLodzTxt#ixzz2yPvrBrRI

Edit2:

Aktualności Rewitalizacyjne: http://www.uml.lodz.pl/rewitalizacja/rewitalizacja__aktualnosci_/

https://d-nm.ppstatic.pl/k/r/cc/cf/559caff25c862_o.jpg?1436333460

http://urbnews.pl/wp-content/uploads/2014/08/Mapa.jpg

·
Registered
395 Posts
Ja mam na szybko kilka:
1) wywalić co drugie oficyny,
2) rozbicie gdzie się da(gdy nie wymaga, to ogromych kosztów i wyburzeń) kwartałów i dogęszczenie ich wzdłuż nowopowstałych uliczek poprzez zabudowe frontową,
3) wywalić żulie żyjącą na koszt pozostałych obywateli,
4) wprowadzenie uporządkowanej zieleni w kwartały,
5) poluzowanie niektórych postulatów konserwatorskich i przeanalizowanie czy aby napewno co po niektóre ,,zabytki" nimi są,

·
Registered
418 Posts
Wg mnie zdecydowanie potrzeba programów w stylu "mieszkanie dla studentów". Istnieje w Łodzi program, w którym studenci mogą zgłosić się do konkursu o przyznanie mieszkania, ale muszą spełniać bardzo restrykcyjnie przyjęte warunki jak: praca, zgoda rektora itp.

Najszybszym sposobem na zapełnienie centrum jest oddanie go młodym ludziom. Taki student po 3 roku mógłby ubiegać się o przyznanie mieszkania na okres np 3-5 lat, po tym okresie mógłby mieszkanie wykupić od miasta z odpowiednią bonifikatą, miasto tylko by na tym zyskało bo:
- student opłacałby czynsz, w przeciwieństwie do menelstwa
- zachęcałoby go do pozostania w Łodzi jeśli jest spoza Łodzi
- 3 letnie "przyzwyczajenie" do mieszkania owocowałoby chęcią wykupienia go zwłaszcza, że byłby na nie specjalne bonifikaty. Miasto tym samym zyskuje gwarancje opłacenia czynszu.
- przyjęcie ściśle określonych zasad odsprzedaży np. tylko dla osób spełniających takie i takie warunki.
- obecność młodych ludzi, możliwe że spowodowałaby wzrost ilości rowerzystów, zapełnienia środków komunikacji miejskiej co spowodowałoby zmniejszenie ruchu samochodowego w centrum
- wzrost ilości ludzi młodych zaowocowałby rozwojem innych jak: kawiarni, sklepów itp.

·
Registered
3,892 Posts
Ja bym do tego dodał ponowne włączenie się miasta w finansowanie świetlic środowiskowych (wyrównywanie szans) + działania skierowane do najmłodszych mieszkańców, w centrum brakuje placów zabaw (estetycznych i bezpiecznych). Zwiększenie ilości przedszkoli i ogarnięcie podstawówek i gimnazjów (poza dekapitalizacją, poziom w nich często nie zachęca do posyłania tam dzieci).
W centrum w ramach rewitalizacji ja bym postawił na woonerfy i jakość przestrzeni, gdy to będzie na wysokim poziomie, nowi mieszkańcy (niezpauperyzowani) sami się znajdą, a wraz z nimi oferta kulturalna i usługowa. Fakt ta oferta powinna być równolegle "stymulowana" do powstawania, ale obecnie nie jset ona jakoś przesadnie uboga i można poczatkowo bazować na tej już istniejącej.
Jak dla mnie dobrym pomysłem na rewitalizacje jest zapewnienie mieszkańcom przestrzeni do ich własnych działań i inicjatyw. Myślę, że dobrym pomysłem może być zapewnienie kilku przestrzeni (jakieś opuszczone niewielkie budynki pofabryczne) wyremontowane i udostępnione mieszkańcom na zasadzie chcesz robić jakieś warsztaty, masz jakąś grupę zainteresowań, kapelę, zakładasz jakieś NGO, to proszę tu jest przestrzeń dla ciebie, rób co chcesz byle zgodnie z regulaminem tego miejsca i dogaduj sie z pozostałymi (ale zero działalnosci komercyjnej i mieszkania tam, czyli taka nowoczesna miejska świetlica wiejska:) ).

·
Registered
124 Posts
Konserwator zabytków powinien wydawać zgodę na podniesienie dachów w kamienicach w których strychy są za niskie aby można było je adaptować na mieszkania.W Krakowie są dużo starsze kamienice a nie ma z tym problemu.

·
Registered
2,157 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)
1. Ja generalnie zgodzę sie z tym że trzeba wyprowadzić z centrum tzw lumpów, pijaków, meneli i osoby nie płacące czynszów.
Kiedyś wiele w tym tonie mówiło sie o piotrkowskiej. Miała być ulicą prestiżową na której mieszkają te osoby które na to stać.
Jednak o ile jest to myślenie słuszne to też trzeba sie zająć tymi ludźmi których sie wysiedli.
*-> np trzeba znależć miejsce poza centrum gdzie będzie można wybudować osiedle "barakowe" dla meneli którzy nie chcą sie zmienić, osiedle blokowe gdzie zamieszkają osoby o dobrej kulturze którzy chcą odpracować swoje zadłużenie(*2) oraz bloki gdzie zamieszkają cwaniaczki tzn osoby które nie są menelami ale nie chca odpracowywać zadłużenia - ich karą oraz motywacją będzie wprowadzony w życie pomysł mieszkania w kilka rodzin w jednym mieszkaniu.
Oprócz tych ludzi trzeba zająć sie bezdomnymi (to też problem piotrkowskiej gdzie przesiadują i będa też to robić w nowym centrum łodzi). Z tym ze nie powinno to polegac na wypędzaniu tychże ludzi ale na próbie dojścia z nimi do porozumienia, porozmawiania z nimi np. czemu sie nie myją i propozycji darmowej kąpieli co jakiś czas. Moze propozycji zapewnienia miejsca w barakach? menel to przecież też człowiek

2.
Upiększenie centrum by było w nim milej - to już teraz próbuje sie robić tzn sadzenie zieleni, remonty elewacji.
2a Pozbycie sie tych wstrętnych parkingów po rozbiórce budynków.
Oczywiście coś za coś i trzeba by je czymś zastąpić. Czy to podziemnymi czy piętrowymi.

3.Zgadzam sie ze w wielu kamienicach jest problem z toaletą i łazienką (po prostu ich nie ma). Żydzi budowali kamienice dla jednej rodziny więc nie potrzebowali po 10 wc na jednym piętrze. Po przejęciu i podzieleniu kamienic na mieszkania niestety został ten paskudny problem.
Sam tak miałem. Gdy sie wprowadzałem moim mieszkaniu był tylko WC i trzeba było go uzupełnić łazienką (kosztem innego pomieszczenia.
Problemem jest też ogrzewanie (w większości węglowe) i brak ciepłej wody a brak tynków powoduje nadmierną wilgoć i grzyby. Tynki w kamienicach często sie sypią i gwóżdź czy śruba wchodza jak w masło i się nie trzymają. Te wszystkie problemy nie zachęcają do przeniesienia się do kamienic w centrum i przydało by sie je choć w części naprawić.

4. Pomysł adaptacji strychów lub nawet podwyższania dachów uważam za dobry - dość małym kosztem można powiększyć ilośc mieszkań socjalnych których w Łodzi brakuje. I to mimo tego że akurat ja bardzo często korzystam ze swojego strychu.

---

* - dziwnie sie składa ze projekt dotyczący centrum będzie realizowany poza centrum ale w końcu trzeba będzie to zrobić
*2 - tu trzeba jakoś rozwiązać problem bezrobocia. Często ludzie chcą pracować ale nie moga tej pracy znależć (np. osoby pod 50)

·
Registered
681 Posts
- rozbicie kwartałów i przejscia rowerowo-piesze
- wywalić żulie żyjącą na koszt pozostałych obywateli
- więcej zieleni (nie sralników)
- zatrudnienie bezrobotnych osób, których nie stac do konca na mieszkanie w centrum a którzy nie chca sie stąd wyprowadzac i chca pracowac - do dbania o te zieleń miejską, porządek itd
- wiecej remontow kamienic
- programy miejskie dla duzych firm ktore jesli kupia kamienice, wyremontuja zgodnie z wytycznymi i beda mialy tam biura. np. bez podatku przez 2-3 lata
- duzy podziemny parking na pl. Komuny Paryskiej (miesieczne taryfy/ abonamenty dla zameldowanych w Sródmieściu + dla firm które maja tu siedziby), oczywiscie nad parkingiem zadbany skwer bez stacji benzynowej (miejsce na Polówki, jarmarki, targi itd)

·
Registered
124 Posts
A propos mieszkań na parterze.Kiedyś chciałem kupić takie mieszkanko z zamiarem przerobienia go na lokal użytkowy.Mieszkanie miało 80m i zlokalizowane było od frontu.Z jednej strony graniczyło już z lokalem użytkowym.Dodam,że chciałem jedno z okien przerobić na wejście do lokalu.Niestety odbiłem się od ściany konserwtorskich przepisów.A szkoda,bo uważam,że pomysł z przerabianiem parterówek na użytkowe jest b.dobry.

·
Registered
255 Posts
O, widzę że temat powstał samoistnie :) Miałem taki założyć w najbliższych dniach.

Jestem obecnie na stażu w Biurze ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta (BRR), przygotowuje projekty, robie prezentacje na konsultacje, będę współprowadził te dwie wycieczki 27.04. W najbliższym czasie, być może już od jutra albo od poniedziałku zaczniemy publikować wstępne listy proponowanych zadań dla poszczególnych projektów, tak aby można było na spokojnie zapoznać się z nimi przed właściwymi konsultacjami. Uruchomimy też chyba specjalny adres mailowy, gdzie przyjmować będziemy uwagi i sugestie. Naturalnie pomyślałem o skyscrapercity, jako miejscu gdzie można wyłowić wiele wartościowych opinii :) Zapraszam więc do dyskusji w tym miejscu a także bezpośredniego udziału w konsultacjach.

W kwestiach organizacyjnych:
- mój udział na forum skyscrapercity jest czysto prywatny, nie występuje tutaj z urzędu, moje wypowiedzi nie są oficjalne, nie mogą być traktowane jako stanowisko BRR,
- wybrane opinie poddam pod dyskusje w Biurze,
- na ten moment są to tylko projekty - propozycje, które nie mają żadnych mocy prawnych, zestawień nie należy traktować oficjalnie, lecz jako pogląd dla mieszkańców,
- jest to obecnie lista tylko zadań twardych dotyczących infrastruktury - remonty kamienic, przebudowy dróg, zieleń itd.,
- jest to lista zadań, o których dofinansowanie z funduszy unijnych będziemy się ubiegać, dlatego jest w ten sposób ograniczona (jak wiecie spełnione muszą być rygorystyczne wymogi formalne)
- to, że nie będzie na nich pewnych miejsc, nie znaczy że nie będą one zagospodarowane (np. działki przeznaczone do zabudowy nie pozostaną w dotychczasowym stanie w oczekiwaniu na inwestora, nie będą jednak zawarte w tym projekcie, gdyż wówczas nie można by ich ruszać przez okres 5 lat),
- zadania zostały sformułowane nie tylko przez BRR, ale też przez inne jednostki urzędu np. ZDiT, WGK, Zieleń Miejską,
- każdy projekt będzie zawierał mapkę poglądową a także mapy własności działek i budynków,
- przed etapem projektów budowlanych nie ma sensu podawać kosztów poszczególnych zadań,
- zadaniami miękkimi zajmują się Hanna Gill-Piątek i Jarosław Ogrodowski (obecny zresztą na tym forum)

Na dobry początek powiem, że Mielczarskiego i Włókiennicza najprawdopodobniej będą woonerfami :cool:

·
Registered
2,157 Posts
Discussion Starter #16
OK Włókiennicza będzie "podwórcem miejskim" ale czy oprócz tego coś sie tam zmieni? To podobno najbiedniejsza ulica Łodzi. Czy oprócz jezdni zostanie tam coś zmienione tzn podwórza, kamienice, wysiedlenie najbardziej uciążliwych lokatorów?
Przepraszam za stwierdzenie ale "w slumsach" nie robi sie remontu gdy nie ma gwarancji że się utrzyma i nie zostanie znów zdewastowany.
Podobno to jedne z pierwszych miejsc na całkowitą przebudowę ale ile w tym prawdy to nie wiem.

·
Registered
1,465 Posts
OK Włókiennicza będzie "podwórcem miejskim" ale czy oprócz tego coś sie tam zmieni? To podobno najbiedniejsza ulica Łodzi. Czy oprócz jezdni zostanie tam coś zmienione tzn podwórza, kamienice, wysiedlenie najbardziej uciążliwych lokatorów?
Przepraszam za stwierdzenie ale "w slumsach" nie robi sie remontu gdy nie ma gwarancji że się utrzyma i nie zostanie znów zdewastowany.
Podobno to jedne z pierwszych miejsc na całkowitą przebudowę ale ile w tym prawdy to nie wiem.
Człowieku, tworzysz wątek o rewitalizacji, chcesz formułować jakieś propozycje, a nie masz zielonego pojęcie o projekcie? :eek:hno:

·
Registered
2,157 Posts
Discussion Starter #19
@offoff - święta prawda
Mam tyle wiedzy ile przeczytałem lub obejrzałem - czyli rzeczywiście niewiele
Ta rewitalizacja jest dopiero w projekcie i tak naprawdę w tv czy necie jeszcze nic konkretnego nie wyczytałem dlatego dopytuje się osoby pracującej w urzędzie co dokładnie ma być zmienione i czy faktycznie mają robic to co mówili w tv bo nie zawsze te plany sie zgadzają.

·
Registered
23,217 Posts
@offoff - święta prawda
Mam tyle wiedzy ile przeczytałem lub obejrzałem - czyli rzeczywiście niewiele
Ta rewitalizacja jest dopiero w projekcie i tak naprawdę w tv czy necie jeszcze nic konkretnego nie wyczytałem dlatego dopytuje się osoby pracującej w urzędzie co dokładnie ma być zmienione i czy faktycznie mają robic to co mówili w tv bo nie zawsze te plany sie zgadzają.
Na razie nic konkretnego nie ma. Tzn wybrano najwazniejsze kwartały, ale teraz będą spotkania - jeśli masz na ten temat jakieś pojęcie (bo ja nie mam) to idź i pdaj propozycje bądź idź i wysłuchaj co ludzie mówią.

W ramach rewitalizacji bedzie remontowana ulica, kamienice, miasto postara sie pomoc tym ludziom ktorzy chca wydostac sie z biedy, a takze chce pomóc w rozwoju małej działalnośc i gospodarczej.

https://www.facebook.com/events/503372643107975/

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t1.0-9/1655976_10152170385749864_850273713647835010_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t1.0-9/10151847_10152170385744864_978881939835589309_n.jpg

1 - 20 of 6416 Posts