Skyscraper City Forum banner
1 - 19 of 19 Posts

·
Registered
1,076 Posts
I bardzo fajnie, że nie ma drugiej kabiny. Najbardziej lubię w tramwaju stać w którymś z końców. Nie mogę się doczekać przejażdzki takim tramwajem Kopcińskiego - stanę sobie w tej dawnej kabinie i będę nie tylko odczuwał, ale i widział te nieuniknione na tym odcinku "pozytywne wibracje":)

·
digitisebanking.com
1,918 Posts
dokladnie..w wawie tez nie ma w nowszych tramach kabin w 2 wagonie..
a ta lodzka - niezle wyglada, podobnie jak stoleczna. ale obie wersje to niestety tylko polsrodek. coz z tego ze nowoczesne ladne i ergonomiczne, skoro wysokopodlogowe..

·
Registered
7,684 Posts
lepszy rydz niż nic

·
Registered
4,030 Posts
Wysoko-podłogowe tramwaje jeszcze długo będą jeździć po naszych torowiskach. Jeżeli już mam je oglądać to na pewno wolę je w wersji zmodernizowanej.

·
Registered
92 Posts
ta eNka po remoncie wyglada bardzo fajnie, widząc z daleka pewnie bym pomyślał że to jakiś nowiutki składzik :cheers:

KURCZAKI ??? :D

·
digitisebanking.com
1,918 Posts
mariusz_ny said:
Kurczaki ?
Slaska ?
Gdzie te tramwaje jezdza ? Do miesnego ?
:D
Slaska to luz, ale Kurczaki to faktycznie dziwna nazwa. Mieszka sie w Lodzi W kurczakach czy NA kurczakach?

·
Registered
1,041 Posts
W Poznaniu też przy okazji remontów 105-tek, z tylniego wagonu usuwa się kabinę motorniczego. Tylko u nas MPK nie funduje takiego "tuningu" wagonom, dla mnie jest to przyrost formy nad treścią, strata kasy...

·
krasnal Hałabała
952 Posts

Tu fota jednej z poprzednich "bulw", gdzie z tyłu kabina jeszcze była (w jakim celu, kiedy to zawsze miała być doczepa, to nie wiem, ale MPK zaskoczyło nas już nie pierwszy raz).

Technicznie wagon jest identyczny z innymi stopiątkami i nie zastosowano tu żadnego osprzętu nowej generacji. W czasie remontu kapitalnego (podczas którego ze starego tramwaju zostają tylko wózki i rama) tabor zyskuje tylko nowy wygląd. Ekonomiczny sens restylingu jest wątpliwy, bo podwyższa koszty remontu, nie dając w zamian żadnych korzyści w postaci obniżenia kosztów eksploatacji. Jedyną zaletą jest fajny wygląd. Mnie się te tramwaje podobają, niestety nie wystarczy to, abym był ich zdecydowanym zwolennikiem. To w końcu nadal te same "kanciaki", tylko pod innym płaszczykiem. Władze miasta (i to mnie drażni bardzo) reklamują te wagony jako alternatywę dla Cityrunnerów (kupionych za czasów poprzedniego zarządu, a więc niepoprawnych politycznie), co jest bzdurą kompletną, bo poza wyglądem w niczym nie dorównują "bulwy" nowemu taborowi niskopodłogowemu. Dla przeciętnego pasażera (czytaj: wyborcy) nie robi to jednak różnicy, kiedy słyszy zapewnienia, że nasz polski produkt jest o wiele lepszy od oryginalnego Cityrunnera (tu mój głośny śmiech :) ).

A więc to prawda, że to tylko tzw. półśrodki. Mamy nowy wygląd, ale wagon stary, przy czym udajemy, że nie jest stary. Taka ciuciubabka na polepszenie samopoczucia. ;)

Natomiast żeby zwrócić honor twórcy tej koncepcji informuję, że klient może zamówić pełną modernizację, a więc łącznie z elektryką i całym osprzętem (przetwornice statyczne, nowy ergonomiczny pulpit i takie tam bajery). Jest możliwa przebudowa tego wagonu na coś, co technicznie nie zostaje w tyle (poza wysoką podłogą ). Niestety ze względu na cenę takiego zabiegu nikt czegoś takiego jeszcze nie zamówił. Łódzkie "bulwy" są wykonywane również dla Gdańska. Tamtejszy przewoźnik również zamówił w Zakładzie Techniki MPK-Łódź Sp. z o.o. wersję podstawową tego tramwaju, a więc tylko zwykły remont kapitalny z restylingiem pudła.

Wersja dla Gdańska prezentuje się tak:

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
5,352 Posts
wg mnie taki "restyling" jest bez sensu zwłaszcza gdy wątpliwe są nowe walory estetyczne...

·
...
2,120 Posts
Te przebudowy to dla mnie porazka. Mialem nadzieje, ze w Gdansku sie cos takiego nie poajwi, bo wczesniej remontowano generalnie (wymiana silnikow, osprzetu itp.) 105 nie zmieniajac wogole ich wygladu. Okazalo sie jednak, ze teraz dano do remontu 105 i nie wymieniono niemalze "bebechow", a skupiono sie na wygladzie i przy okazji usunieto w tylnym wagonie kabine motorniczego. Proba zrobienia ze stopiatki czegos czym nie jest. Bardzo lubie 105 i zmiana wygladu to ostatnia rzecz jaka potrzbuja.

Pozatym remonty wykonane w Lodzi sa gorszej jakosci niz te wykonane we wroclawskim Protramie. Widac to we wnetrzu patrzac na laczenie paneli na suficie oraz paneli na scianach. Jedyna rzecz, ktora bardziej podoba mi sie w lodzkich tramach to lampy zastosowane we wnetrzu. Nie mowie tu oczywiscie o tym, ze tramwaje zmodernizowane w Lodzi nie maja wymienionych silnikow, bo to wylacznie wina gdanskiego ZKM-u.

·
Registered
3,981 Posts
Dokladnie, w Wawce "odnowione" 105 tez nie maja kabiny w drugim wagonie lecz lepiej to wyglada niz "nowa" 105 w Lodzi w srodku. Tzn lepiej zrobili miejsce to gdzie byla kiedys kabina, w Lodzi widzimy proste skrzynki z drewnopodobnego tworzywa i blachy a w Wawce natomiast jest zaokralona forma z plastiku no i nowa podloga (na zdjeciach Lodzkiego tramwaju jest stara) ;)

Z zewnatrz podobne, rzecz gustu. Bardziej chyba mi sie podobaja te lodzkie bulwy bo warszawskie sprawiaja wrazenie strasznie plastikowego i wygladaja jak zabawki dla dzieci ;)

·
Registered
3,981 Posts
Dokladnie, w Wawce "odnowione" 105 tez nie maja kabiny w drugim wagonie lecz lepiej to wyglada niz "nowa" 105 w Lodzi w srodku. Tzn lepiej zrobili miejsce to gdzie byla kiedys kabina, w Lodzi widzimy proste skrzynki z drewnopodobnego tworzywa i blachy a w Wawce natomiast jest zaokralona forma z plastiku no i nowa podloga (na zdjeciach Lodzkiego tramwaju jest stara) ;)

Z zewnatrz podobne, rzecz gustu. Bardziej chyba mi sie podobaja te lodzkie bulwy bo warszawskie sprawiaja wrazenie strasznie plastikowego i wygladaja jak zabawki dla dzieci ;)

·
Your brain controller
7,943 Posts
Dobrze, że chociaż mamy lepszą kolorystykę bo sam tramwaj brzydki jak noc heh. ;)

1 - 19 of 19 Posts