SkyscraperCity Forum banner

[Łódź] Ochrona zabytków przez miejscowe plany z.p.

12797 Views 65 Replies 20 Participants Last post by  JAKUB POLEWSKI
Ochronią łódzkie zabytki

Polska Dziennik Łódzki Monika Pawlak


Dzisiaj 05:03:50 , Aktualizacja dzisiaj 05:03:50

Piętnaście łódzkich zespołów fabryczno-mieszkalnych oraz trzy osiedla mieszkaniowe mają zostać wpisane do rejestru zabytków.
Równolegle powstaną dla tych obszarów plany zagospodarowania przestrzennego, które ochronią je przed ingerencją potencjalnych inwestorów.

To nie koniec. Miasto ma oferować ulgi podatkowe właścicielom, którzy podejmą się konserwacji obiektów. Będzie można nie płacić podatku od nieruchomości nawet przez 5 lat, pod warunkiem, że zainwestuje się w przywracanie blasku zabytkowi kwotę przewyższającą 750 tys. zł. Najniższa kwota, pozwalająca na roczne zwolnienie od tego podatku, to 50 tys. zł.

Uchwała w sprawie ulg jest przygotowana przez służby prezydenta Łodzi, teraz będą ją opiniować radni.


15 (18) obiektów trafi do rejestru (?!):

Fabryki:

1. Jarocińskiego, ul. Targowa,
2. Tietzena, ul. Struga;
3. Bennicha, ul. Ląkowa;
4. Plihala, ul. Krzemieniecka;
5. Stengerta,
6. Czamańskiego, ul. Milionowa;
7. Ejtingtona, ul. Radwańska;
8. Stillera i Bilszowskiego, ul. POW;
9. Szulca, ul. Próchnika;
10. Wevera, ul. Kopernika;
11. browar Kielicha, ul. Orla,
12. huta szkła Fiszmana,
13. ul. Pomorska.

Zespoły fabryczne:

14. Wólczańska 12
15. Senatorska 14/16.

Zespoły mieszkalne:

16. ul. Czechosłowacka 5;
17. w obrębie ul.: Trawiastej, Żywokostowej, Piołunowej i Ziołowej
18. w obrębie ul. Ołowianej, Kwarcowej i Strzeleckiego.

http://lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/67487,ochronia-lodzkie-zabytki,id,t.html
Większość z nich faktycznie zostanie uratowana właśnie dzięki mpzp, więc informacja jak najbardziej cieszy.

Pozostaje monitoring w trakcie opracowywania planów co do ich treści, ale i tak musi przejść wszystko przez biuro MKZ.

Oczywiście wbrew temu co napisano w tekście artykułu, wszystkie z nich na pewno nie będą w rejestrze, podobnie jak jest ich w sumie 18 obiektów a nie 15.
1 - 20 of 66 Posts
Fajnie; jakby ktoś dysponował zdjęciami tych obiektów to niech wrzuci w wolnej chwili :) pzdr.
Kłamstwa Prezydenta Łodzi nt. zabytków

Koniec z burzeniem fabryk, będą chronione

Wioletta Gnacikowska
2009-11-18, ostatnia aktualizacja 2009-11-18 21:15


Zabytki przemysłowej Łodzi, które nie są wpisane do rejestru zabytków, będą mieć ochronę.

Radni przyjęli 15 uchwał o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu przestrzennego dla niewielkich obszarów Łodzi, na których stoją obiekty cenne dla historii przemysłowej miasta. - Najprostsze byłoby przyśpieszenie procedury wpisania do rejestru zabytków, ale tej drogi skrócić się nie dało i dlatego szukaliśmy innego rozwiązania. Wymyśliliśmy taki oryginalny sposób chronienia zabytków - mówił Jerzy Kropiwnicki, prezydent.

Pytany, dlaczego dopiero teraz zajął się tą sprawą, gdy już wiele fabryk, willi i innych budynków zniknęło, powiedział, że na początku kadencji nie interesowało nikogo, że ktoś rozbiera fabrykę, a jeśli nawet złożono doniesienie do prokuratury, ta umarzała sprawy.

Miasto taką ochroną chce objąć m.in. dawną fabrykę Zygmunta Jarocińskiego przy ul. Targowej 28/30, browar i fabrykę octu Gustawa Kielicha z budynkiem mieszkalnym przy ul. Orlej 25 czy fabrykę Markusa Kohna "Akcyjne Towarzystwo Przemysłowe" z wilią przy ul. Łąkowej 3/5.

Radni byli zgodni, że fabrykom należy zapewnić ochronę i jednogłośnie poparli wszystkie uchwały.

[...]

http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,7268725,Koniec_z_burzeniem_fabryk__beda_chronione.html
Kłamstwa na czerwono. Czy w tym kraju kłamanie przez urzędnika jest legalne?
Kłamstwa na czerwono. Czy w tym kraju kłamanie przez urzędnika jest legalne?
Dopóki nie jest udowodnione i nie jest łamaniem prawa lub fałszywym zeznaniem, to chyba tak. Za kłamstwo można zawsze wytoczyć proces cywilny, ale tu trudno orzec kto by miał być powodem.
No jak nie jest udowodnione. Udowodnić, że to bzdura to żaden problem. Tylko gdzie jest tak zapisane w KK, że to karalne?
No jak nie jest udowodnione. Udowodnić, że to bzdura to żaden problem. Tylko gdzie jest tak zapisane w KK, że to karalne?
Well, to że prokuratura umarzała sprawy to w conajmniej jednym wypadku tak było. A że na początku kadencji nikogo nie isteresowały fabryki, to też w sumie prawda, jeśli założymy, że mowa jest o zarządzie miasta. :nuts:

Można im zarzucić, że nie mówią całej prawdy, ale to już wina mediów które zamiast drązyć, publikują taki PR. :bash:

--
A na poważnie, możecie zrobić to co napisał Jasam na forum GW:


Jeśli ktoś się nie zgadza z faktami zacytowanymi w artykule, może skorzystać z przysługującego prawa:

"powołując się na art. 31 Prawa prasowego proszę o zamieszczenie na łamach
Waszej gazety następującego sprostowania ...."


http://forum.gazeta.pl/forum/w,755,103182307,103189517,mozna_skorzystac.html

--

Osobiście, mówiąc jeszcze poważniej, to krew mnie zalała jak przeczytałem cały ten artykuł. Prezydent ma mieszkańców za idiotów, a media nie zadają mu jak zawsze żadnych pytań! Co to kurna za miasto! Co za ludzie, co za media!
See less See more
Co się dziwisz, Wyborcza w końcu to puściła. Oni od ponad pół roku robią takie teksty właśnie. Np. artykuł o posiedzeniu Komisji Planu gdzie Bald prezentował projekt Studium nic nie poszło, bo dziennikarka nie była do końca... no niezła wymówka, w końcu ta sama dziennikarka nie raz już pisała teksty nie będąc "do końca". I tak wygląda właśnie rzetelność tej gazety. Za to ja bywam do końca i wiem jaka jest ogromna różnica między tym co naprawdę się gdzieś odbyło a tym co jest później napisane. Tak się dobiera fakty, wypowiedzi itd, żeby powstał obraz "odpowiedni" a nie taki, jaki był.
"Najprostsze byłoby przyśpieszenie procedury wpisania do rejestru zabytków, ale tej drogi skrócić się nie dało i dlatego szukaliśmy innego rozwiązania. Wymyśliliśmy taki oryginalny sposób chronienia zabytków - mówił Jerzy Kropiwnicki, prezydent."

"Najprostsze byłoby wymyślenie kwadratowego koła, ale tej drogi skrócić się nie dało i dlatego szukaliśmy innego rozwiązania. Wymyśliliśmy taki oryginalny sposób jeżdżenia za pomocą koła okrągłego - mówił Beton, prezydent BrutBetonTV."

See less See more
Fabryka przy rondzie Solidarności ma być chroniona planem

Aleksandra Hac
2009-12-09, ostatnia aktualizacja 2009-12-09 19:27Przędzalnia Ludwika Damanowicza nie zostanie wyburzona. Ale nadal nie wiadomo, czy uda się ją zachować w całości

Przyszłość fabryki przy ul. Pomorskiej 100/Źródłowej 47 stała się niepewna po rozstrzygnięciu konkursu na przebudowę ronda Solidarności. Organizatorzy (gmina) nie zastrzegli, że stuletni budynek przy rondzie należy zachować. I w zwycięskiej pracy przygotowanej przez zespół kierowany przez Jacka Jańca po fabryce nie ma śladu.

Architekt, którego pracę jury uznało za najlepszą, przygotowuje wytyczne do planu miejscowego, który obejmie rondo Solidarności i jego okolice. Od rozstrzygnięcia konkursu minął bowiem prawie rok i wiele się tam zmieniło. Wyburzono dwie fabryki przy ul. Pomorskiej 106 i ul. Matejki 11. Uniwersytet Łódzki oddał do użytku nowy budynek Wydziału Prawa i Administracji i dąży do odsłonięcia jego bryły od strony północnej. Uczelnia wyburzyła w tym celu kamienicę przy ul. Pomorskiej.

Urzędnicy wydali też warunki zabudowy dla terenów między ul. Pomorską, Matejki i al. Palki. Zapisali kontynuację kolistej zabudowy ronda, której jedynymi elementami są na razie dwa budynki mieszkalne po zachodniej stronie z przełomu lat 60. i 70. Dokończenie okręgu zakładał też projekt Jańca i dlatego nie ma w nim fabryki.

Choć ciągle nie wiadomo, jak w przyszłości rondo będzie wyglądało, stuletnia fabryka jednak na nim pozostanie. Kazał ją chronić prezydent miasta. Zobowiązał też architekta miasta i dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej do przygotowania dla tej nieruchomości planu miejscowego.

Dlatego Janiec przygotował dwa warianty projektu wytycznych, w których fabryka jest zachowana, ale nie w całości. W pierwszym przypadku jest przycięta na obu końcach. W drugim, po zmniejszeniu promienia ronda, tylko od strony ul. Źródłowej, która będzie w innym miejscu "wpadała" w rondo.

Nowa ulica będzie szersza od dotychczasowej, bo dwujezdniowa. Podobnie ul. Pomorska po wschodniej stronie. Dodatkowe pasy zwiększą jeszcze bardziej ruch na rodzie, które już dzisiaj w godzinach szczytu jest nieprzejezdne.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,7348856,Fabryka_przy_rondzie_Solidarnosci_ma_byc_chroniona.html

Ta wiadomość w sumie pasuje i tutaj i do dewastacji.
See less See more
MPZP dla centrum Łodzi

Powstały projekty uchwał Rady Miejskiej o przystąpieniu do sporządzania MPZP dla obszarów centralnych Łodzi

W związku z brakiem działania od 8 lat ze strony Urzędu Miasta Łodzi w zakresie realizacji potrzeb planistycznych i wieloletnią dewastacją przestrzeni zabytkowej XIX-wiecznej Łodzi, po kilku miesiącach współpracy z Biurem Rady Miejskiej, przy poparciu przedstawicieli trzech klubów Rady Miejskiej (Krzysztof Piątkowski - PiS, Bartosz Domaszewicz - PO, Ewa Majchrzak - Lewica), zostało wypracowanych społecznie 9 projektów uchwał Rady Miejskiej o przystąpieniu do sporządzenia MPZP dla obszarów historycznych Łodzi:

1) Dzielnica Wiązowa,
2) Okolice ul. Limanowskiego (+ część Starego Miasta),
3) Nowomiejskie Ogrody Sukiennicze,
4) Osada Lniano-Bawełniana "Łodka" (cz. wschodnia),
5) Nowa Dzielnica I,
6) Nowa Dzielnica II,
7) Fabryka Eiserta i Park im. Poniatowskiego,
8) Zachodnie Posiadła Wodno-Fabryczne wraz z dzielnicą przemysłową Kąty,
9) Osada Nowa Łódka i Ślązaki.

Plany: https://mail.google.com/mail/?ui=2&...ttid=0.1&disp=inline&realattid=f_g8ma0j8g0&zw

https://mail.google.com/mail/?ui=2&...ttid=0.2&disp=inline&realattid=f_g8ma0oki1&zw

https://mail.google.com/mail/?ui=2&...ttid=0.4&disp=inline&realattid=f_g8ma10rx3&zw

(Atlas Miasta Łodzi - Rozwój Przestrzenny XIX-wiecznej Łodzi, prof. Marek Koter): https://mail.google.com/mail/?ui=2&...ttid=0.3&disp=inline&realattid=f_g8ma0w8y2&zw

Już 2 miesiące temu do Wiceprezydenta Łukasza Magina zostały złożone projekty z wnioskiem o współpracę a przynajmniej nie blokowanie projektów, a także podpisy mieszkańców pod petycją o stworzenie MPZP dla centrum Łodzi: http://www.dlalodzi.info/platforma/friendly/szacunek/?p=1092

Miesiąc temu w odpowiedzi Biuro Prawne Urzędu Miasta Łodzi zaopiniowało negatywnie wszystkie 9 projektów powołując się na opinię Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz Architekta Miasta - Marka Lisiaka, że m.in. nadrzędność w wielu przypadkach przesłanek historycznych, kulturowych jako kryterium delimitacyjnego, braki w uzasadnieniu, brak analizy uzasadniającej przystąpienie czy też "nieobjęcie uchwałami obszarów takich jak otoczenie Manufaktury". Ponieważ większość zarzutów jest kompletnie nieprawdziwa, absurdalna (sprzeczna z prawem), natomiast wszystkie nie odnoszą się do etapu projektu o przystąpieniu, zostały złożone zażalenia do Biura Prawnego oraz Wiceprezydenta Łukasza Magina. Biuro Prawne po spotkaniu z radnymi wycofało wszystkie zarzuty, natomiast Prezydent Miasta Łodzi, Tomasz Sadzyński poprosił o ok. 10 dni czasu na przygotowanie analizy uzasadniającej przystąpienie do sporządzenia. Po minięciu okresu ok. 1,5 tygodnia odbyła się konferencja prasowa na temat projektów uchwał i powyżej opisanej sytuacji ze strony UMŁ:


Materiał z konferencji (R.S. "Szacunek dla Łodzi"):


Materiał z konferencji (TV TOYA): http://moya.toya.net.pl/ [szukać: Plan na dziedzictwo
Czwartek, 29 kwietnia 2010]

Materiał z konferencji (ŁWD): http://www.tvp.pl/lodz/informacyjne/lwd/wideo/29042010-1730/1723190

Dziennik Łódzki: http://www.dzienniklodzki.pl/stronaglowna/250694,lodz-plany-dla-zabytkow,id,t.html

Informacja BIP UMŁ: http://www.uml.lodz.pl/index.php?str=1847&id=18777

Radni planują

Wczoraj o 13:48

Trzy kluby radnych łączą siły w walce o ochronę łódzkich zabytków. Radni Bartosz Domaszewicz, Ewa Majchrzak i Krzysztof Piątkowski, przy współpracy Społecznego Opiekuna Zabytków Jakuba Polewskiego, opracowali projekty uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla 9 obszarów. Działania te mają na celu stworzenie miejscowych planów, które ochronią łódzkie dziedzictwo architektoniczne.
— Dzięki nim szczegółowo określimy, jakie działania mogą być podejmowane na danym terenie — wyjaśnia radny B. Domaszewicz. Jest to precedens, gdyż nigdy wcześniej radni nie przygotowywali podobnego projektu uchwały. Zwyczajowo leży to w gestii prezydenta Miasta, który odpowiedzialny jest również za sporządzenie planu. Projekt planu musi zostać skonsultowany z mieszkańcami, którzy mają prawo wnoszenia uwag do dokumentu. Normy tworzenia planu miejscowego są bardzo restrykcyjne, a ich naruszenie skutkuje nieważnością planu.

Tworząc projekty uchwał o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania, radni wzorowali się na projektach przygotowywanych wcześniej przez prezydenta Łodzi. Jednak magistraccy prawnicy mają wiele uwag – zdaniem radnych wykraczających poza materię prawną -do projektów radnych.
— To są uwagi absurdalne. Wynika z nich także, że od radnych oczekuje się znacznie więcej, niż od urzędników-specjalistów — mówi Krzysztof Piątkowski — Brak planów dla Łodzi to bardzo poważny problem, ale nie odpuścimy.

Projekty radnych dotyczą m.in. terenów: historycznej zabytkowej dzielnicy „Wiązowa” i „Ogrody Sukiennicze”, wschodniej części XIX-wiecznej osady lniano-bawełnianej „Łódka”, południowego pilotażowego kwartału Uproszczonego Gminnego Programu Zintegrowanej Rewitalizacji, historycznego obszaru „Ślązaki”, „Nowa Łódkę”, „Nowa Dzielnicę”, pierzejowej zabudowy międzywojennej wzdłuż ul. Narutowicza, zabudowy willowej na wschód od ul. Kilińskiego, zabytkowych parków, budynków poprzemysłowych i sakralnych, zachodniej części osiedla Stare Bałuty.

http://www.facebook.com/#!/notes/rada-miejska-w-lodzi/radni-planuja/432006093507

Cele opracowania projektów uchwał o przystąpieniu do sporządzenia MPZP dla obszarów centralnych:

1. Ochrona krajobrazu kulturowego XIX-w. Łodzi
2. Zrównanie wobec prawa wszystkich podmiotów inwestujących na terenie centrum Łodzi
3. Zachęcenie poważnych inwestorów dzięki jasnej sytuacji planistycznej i prawnej
4. Odstraszanie spekulantów
5. Poprawa jakości inwestycji
6. Wzrost partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym
7. Uniemożliwienie korupcji w UMŁ w związku z wydawaniem DWZ

Opracowane projekty o przystąpieniu do sporządzenia MPZP są podstawą dla:


1. Programów rewitalizacji
2. Programów zarządzania obszarami centralnymi
3. Inwestycji celu publicznego
4. Utworzenia parków kulturowych
5. Konsultacji społecznych (przy ewentualnej modyfikacji jednostek pomocniczych)

Środki finansowe:
wniosek sprzed 2 miesięcy o przekazanie przez wiceprezydenta M. Bugajskiego 1,6 mln PLN z ok. 2 mln PLN przeznaczonych na tegoroczne rozbiórki do wiceprezydenta Magina na MPU.

Wiceprezydentowi Maginowi w lutym 2010 przedłożono karty z podpisami mieszkańców pod poparciem dla niniejszych projektów uchwał.

Więcej materiałów wkrótce.
See less See more
^^Łał! :applause:
Ma ktoś z was może zdjęcie kamienicy przy ulicy kilińskiego 2 ? Wyczytałem że to dom Biedermana i jestem w szoku bo nie wygląda to na zabytek...
Wstyd że zadajesz takie pytania

http://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Biedermann
Tak wstyd.
Widzę że się pomylilem i nie o ten budynek mi chodzi....
Chodzi mi o dom przy przystanku kilińskiego-pomorska po przeciwnej stronie jak jest firma Atlas.
Spoko, przystąpić można, ale bez UM nic z tego nie wyjdzie, a przystąpienia mogą sobie trwać latami.
Kilińskiego Północna?

http://www.fabrykancka.pl/baza-zabytkow/zabytki-ktorych-juz-nie-mamy/dom-kundela.html

http://kropiwnicki.com/

http://66.249.128.93/showpost.php?p=22758892&postcount=1348

Czy faktycznie chodzi Ci o Pomorską?

To jeszcze słowem o zabytkach jest tym w łodzi każdy budynek związany z fabrykancką Historią Łodzi, każda fabryka największych fabrykantów, każda ich kamienica, każdy ich dom, bólem jest to że Ci a wśród nich łódzcy decydenci tego nie rozumieją, wszyscy Ci są byli i będą ignorantami. Tak Łódź dba o swoją historię. Buduje się bajki szklane domy, a opluwa Historię. To jest w porządku? Każdemu chcącemu poznać Łódź polecam Stary Cmentarz.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=15388834O tą kamienicę Ci chodzi, być może zabytek, bo jest to element urbanistyczny i ze względu na otoczenie i liczbę lat. Barbarzyńcą będzie ten który zechce to zburzyć pod każdym pretekstem nie wkomponowując jej w element nowej zabudowy której to skrzyżowanie potrzebuje. Degradacja # Pomorskiej/Kilińskiego jest jednym z najlepszych przykładów antypolityki wszelakiego kalibru władz Łodzi. Jeżeli miasto nie stosuje polityki nacisku na antymiejskie obszary SAMO JEST SOBIE WINNE.
See less See more
Spoko, przystąpić można, ale bez UM nic z tego nie wyjdzie, a przystąpienia mogą sobie trwać latami.
Radni mogą przegłosować przystąpienie zobowiązując do sporządzenia do określonego terminu. Ciekawe jak UMŁ się wytłumaczy, że mając wszystko na tacy nic nie robi, albo robi źle (bo monitoring mają jak w banku) ;) I o to chodzi właśnie :)
Tak Dawidny o ta kamienice mi chodziło.
Sa jakies inne lepsze jej zdjecia niz to?
1 - 20 of 66 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top