SkyscraperCity Forum banner

[Łódź] Posiadło Księży Młyn

11120 Views 20 Replies 15 Participants Last post by  dexter2
Chcą, żeby Księży Młyn był jak londyńskie Soho
Aleksandra Hac

Klubokawiarnie, biura architektoniczne, antykwariaty, styliści, winiarnie, klub sportowy i... sklep z kosiarkami mają odmienić charakter hal produkcyjnych wzniesionych pod koniec XIX i na początku XX wieku
Firma, która zamieniła monumentalną przędzalnię Karola Scheiblera na mieszkania, rozpoczyna na Księżym Młynie kolejny projekt. Tym razem Opal Property Developments (OPD) nie będzie sprzedawał loftów, ale zamierza wynająć powierzchnie w starych fabrykach między ulicami Tymienieckiego, Kilińskiego, Milionową oraz z sąsiadującą z nimi siedzibą Łódź Art Center.

- Prowadzimy rozmowy z osobami i firmami zainteresowanymi otworzeniem klubokawiarni, outletu odzieżowego, sklepu z kosiarkami, kilku salonów meblowych, biur architektonicznych, agencji reklamowych i klubów, w których będzie można grać w squasha - wylicza Dorota Urawska z OPD. - Jesteśmy zainteresowani współpracą ze sklepami rowerowymi, skate'owymi, antykwariatami, stylistami, fryzjerami, sklepami wnętrzarskimi, winiarniami i wszystkimi innymi najemcami, których działalność wpisze się w charakter Posiadła.

Posiadło Księży Młyn - właśnie tak nazywa się nowy projekt australijskiego inwestora. Obejmuje on teren, na którym Karol Scheibler wzniósł bielnik, wykańczalnie, magazyny, budynki administracyjne i wspaniałą secesyjną elektrownię, która zasilała jego manufakturę rozciągającą się w dolinie Jasienia.

Deweloper ma tam 43 tys. mkw. powierzchni. W pierwszym etapie inwestycji zamierza wynająć 6 tys. m kw. Do Posiadła OPD chce ściągnąć kulturę i biznes. Inwestorowi marzy się miejsce podobne do berlińskiego Kreuzberga, sławne jak paryski Montmartre i tak klimatyczne jak londyńskie Soho.

- Chcemy stworzyć centrum kultury i rozrywki, w którym będą odbywać się niecodzienne imprezy i wydarzenia zarówno komercyjne, jak i niszowe. Centrum kulturalne jest elementem planu rewitalizacji Księżego Młyna, który pełen jest pięknych, ale wciąż nieodkrytych zakątków - mówi Urawska.

Już w przyszłym tygodniu będzie można je lepiej poznać. W zabytkowych budynkach deweloper będzie gościł projektantów tygodnia mody FashionPhilosophy. W starych halach swoje kreacje pokażą się m.in. Marta Siniło, Marcin Podsiadło i Martyna Czerwińska "Mysikrólik". Akademia Sztuk Pięknych zorganizuje w pofabrycznych wnętrzach międzynarodowe sympozjum intermedialne "Ja Tu i Teraz".

ODP jest właścicielem największej liczby nieruchomości, które w dolinie Jasienia pozostawił po sobie Scheibler. Obok odrestaurowanej już przędzalni, należą do niego również dwa magazyny przy ul. Magazynowej i nowa tkalnia przy ul. Kilińskiego.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

***********************

Wynajem powierzchni komercyjnych w Posiadle!

W zabytkowych pofabrycznych budynkach na Księżym Młynie, będących kiedyś częścią dawnego imperium Karola Scheiblera firma Opal Property Developments zamierza pod szyldem „Posiadło Księży Młyn” stworzyć wyjątkowy punkt na mapie Łodzi. Nazwa miejsca nawiązuje do łódzkich tradycji i oznacza obszar, na którym prowadzono kiedyś działalność rzemieślniczo-przemysłową. Dziś deweloper pragnie zmienić to miejsce w kreatywną, artystyczno-biznesową przestrzeń, która swoją ofertą przyciągnie Łodzian oraz turystów. Oferta skierowana jest do przedsiębiorców, którzy swoją działalnością wpiszą się w charakter tego miejsca.

„Posiadło będzie nowym punktem na mapie Łodzi. To kolejny przykład na to, że rewitalizacja nie jedno ma imię. W przypadku tego projektu, budynki będą odświeżane, teren uporządkowany i mamy nadzieję, że szybko wprowadzą się nowi najemcy, którzy tchną życie w ten unikalny kawałek Księżego Młyna. Chcemy, by były tu restauracje, kluby, kawiarnie, sklepy meblowe, wnętrzarskie, outlety, rozmawiamy też z klubami squash i fitness. Mamy piękne, ogromne przestrzenie, które możemy zaoferować na bardzo korzystnych warunkach i jednocześnie stworzyć nową przestrzeń miejską” – mówi Dorota Urawska, marketing i PR manager w Opal Property Developments.

Zgodnie z wizją inwestora ma być to miejsce otwarte dla ludzi, pełne życia oraz takie, w którym łodzianie będą z przyjemnością spędzać swój wolny czas i oddawać się kulturalnej rozrywce. Celem jest wykreowanie unikatowego miejsca, które będzie wyróżniać się na tle standardowych biurowców i centrów handlowych oraz pomoże przywrócić Księżemu Młynowi dawną świetność. Posiadło Księży Młyn to zabytkowe budynki, klimat starej Łodzi, najciekawsze butiki oraz kluby, lecz także biura, pracownie i sklepy, które mają przyciągać zarówno Łodzian, jak i turystów. Szybki rozwój tej centralnej części miasta, a w szczególności ulicy Tymienieckiego, sąsiedztwo loftów U Scheiblera, czy też Łódź Art. Center są dodatkowymi atutami dla rozwoju Posiadła.

Opal Property Developments czerpie dobre wzorce z projektów światowych. Księży Młyn ma być jak berliński Kreuzberg i Prenzlauerberg, zyskać sławę paryskiego Montmartre i Marais, przywoływać klimat londyńskiego Soho, a nawet Camden Town oraz stać się łodzkim Meatpacking District i Greenwich Village z Nowego Jorku.

„Chcemy stworzyć centrum kultury i rozrywki, w którym będą odbywać się niecodzienne imprezy oraz wydarzenia o charakterze zarówno komercyjnym, jak i niszowym. Centrum kulturalne jest elementem planu zrewitalizowania Księżego Młyna, który pełen jest pięknych, lecz wciąż nieodkrytych zakątków. Zależy nam, aby Posiadło spełniało kilka funkcji i żeby ta wyjątkowa część miasta na nowo odżyła. Oferowane przez nas warunki wynajmu są bardzo atrakcyjne, a dodatkowo firmy ― które zaproponują ciekawe przedsięwzięcia pasujące do koncepcji Posiadła ― mogą liczyć na dodatkowe zachęty np. wakacje czynszowe” – dodaje Dorota Urawska.

Do dyspozycji najemców firma Opal Property Developments w pierwszym etapie inwestycji przekazuje lokale o powierzchni 6000 m2. Łącznie projekt będzie miał około 43 000 m2 powierzchni.

W Posiadle już teraz sporo się dzieje. Z początkiem sierpnia 2010 na terenie obiektu ruszyły zdjęcia do krótkometrażowego filmu realizowanego w ramach projektu "Łabędź", czyli akcji edukacyjnej skierowanej przeciwko przemocy wśród młodzieży. W październiku odbędą się warsztaty Akademii Sztuk Pięknych oraz część Fashion Week Poland.

LOKALIZACJA:

* Przy ul. Tymienieckiego 3/7, na terenie historycznego Księżego Młyna zlokalizowanego w samym sercu miasta.
* W bliskiej odległości od słynnych loftów U Scheiblera oraz innych nowych projektów mieszkaniowych (SGI Baltis przy ul Tylnej, JW. Construction przy ul. Tymienieckiego, Milionowa Residence przy ul. Milionowej)
* W bezpośrednim sąsiedztwie Łódź Art. Center
* W bliskiej odległości od przystanków komunikacji miejskiej (Kilińskiego i Piotrkowska)
* Więcej informacji na temat Posiadła na blogu http://posiadlo.blox.pl/html/

See less See more
3
1 - 20 of 21 Posts
Właśnie - Posiadło Księży Młyn to chyba nowe wcielenie Pasażu Scheiblera i Grohmana? :) EDIT: Przypomniałem już sobie - Pasaż Scheiblera i Grohmana ma powstać między Loftami u Scheiblera a południową przędzalnią, należącą do firmy Megabex*, która zamierza ją zaadaptować na lofty, biura lub hotel. Natomiast Posiadło Księży Młyn to inwestycja w budynkach pofabrycznych między Kilińskiego a Łódź Art Center. Sądzę, że ta inwestycja warta jest osobnego wątku. Wątek o Księżym Młynie dotyczy ogólnych wizji rozwoju całej - niemałej przecież - dzielnicy, a także np. famuł w jej centrum.

*O tej inwestycji jest wzmianka w tym artykule:
See less See more
Pasaż miał być realizowany przez warszawską firmę Megadex z tego co pamiętam. Zobaczymy kto będzie pierwszy :)
Centrum mody powstanie w kamienicy na rogu Piotrkowskiej i Narutowicza

Zaniedbaną kamienicę przy Piotrkowskiej nie tylko czeka remont. Za sprawą powstającego w niej centrum mody, może stać się wizytówką miasta.

Dwupiętrowa kamienica przy Piotrkowskiej 54 (róg z Narutowicza) oddana ma być w ręce młodych projektantów. - Już na początku kadencji radni zwrócili uwagę na konieczność stworzenia miejsca dedykowanego przemysłom kreatywnym, między innymi designowi - wyjaśnia ideę centrum prezydent Hanna Zdanowska. - Mamy naprawdę świetne osoby, których prace są doceniane w kraju i za granicą, a w Łodzi nawet nie mają możliwości pokazania się - dodaje.

Projekt zakłada, że kamienica przejdzie gruntowny remont. Już teraz wyprowadzają się z niej ostatnie firmy i mieszkańcy. Do odnowionego budynku zaproszeni będą projektanci. Każdy z nich będzie miał do dyspozycji małą pracownię oraz miejsce, gdzie będzie mógł prezentować swoje prace. Takie pomieszczenia wypełnić mają całą kamienicę, włącznie z lokalami na parterze.

Jak wyjaśnia prezydent Zdanowska, będzie to rodzaj modowego inkubatora, działającego na podobnych zasadach, jak inkubatory przedsiębiorczości, które są tworzone, by pomóc młodym firmom. - Młodzi projektanci wynajmować będą powierzchnie na preferencyjnych warunkach do momentu, gdy ich firma się rozwinie i stać ich już będzie na wynajem lokalu w innym miejscu, na warunkach rynkowych - objaśnia Zdanowska.

Centrum mody ma powstać do końca przyszłego roku i jak zapewnia prezydent - jest to termin realny.
link

To tyle w temacie tworzenia dzielnicy kreatywno-artystycznej?
See less See more
Inkubator Sztuki to zupełnie inny projekt. Podobnie jak Instytut Wzornictwa. Piotrkowska jest jak najbardziej trafioną lokalizacją dla kolejnego projektu.
:cheers:
:banana:
A kiedy planowany koniec?
Hmmmm.... kolejne CH a'la Manu ??? Żeby sie tylko nie przejechali na tym jak na loftach. Za chwilę Galeria ruszy z rozbudową. Sukcesja też lada moment wystartuje a jeśli dodamy obiecywane CH w Fakorze i rozbudowe PTAKCity, to okazać się może, że zabraknie dla nich miejsca na rynku
Galeria to tylko i wyłącznie sklepy, w to, że ruszy Fakora jakoś nie wierzę, Sukcesja może ruszy, ale jak nie ruszy w tym roku, to też już nie ruszy. Poza tym 37 tys. m2 to nie aż tak dużo
naszemiasto.pl said:
Dorota Urawska mówi, że większość powierzchni jest już wynajęta.
Ciekawe, ile m2 to większość?
Dodatkowo CH w Łodzi nie ma tak dużo, no i większość sklepów obecnie się dubluje, a brakuje takich dostępnych w innych dużych miastach PL, jak choćby Royal Collection.
See less See more
Hmmmm.... kolejne CH a'la Manu ??? Żeby sie tylko nie przejechali na tym jak na loftach. Za chwilę Galeria ruszy z rozbudową. Sukcesja też lada moment wystartuje a jeśli dodamy obiecywane CH w Fakorze i rozbudowe PTAKCity, to okazać się może, że zabraknie dla nich miejsca na rynku
Ale porównanie... PTAK-a do Posiadła KM :nuts: gdzie Rzym, a gdzie Krym?

Posiadło bardziej wypali niż Lofty, to pewne.
See less See more
Hmmmm.... kolejne CH a'la Manu ??? Żeby sie tylko nie przejechali na tym jak na loftach. Za chwilę Galeria ruszy z rozbudową. Sukcesja też lada moment wystartuje a jeśli dodamy obiecywane CH w Fakorze i rozbudowe PTAKCity, to okazać się może, że zabraknie dla nich miejsca na rynku
co się martwisz, to z korzyścią dla nas klientów, a oni niech się miedzy sobą tłuką;)
See less See more
Jaq said:
Hmmmm.... kolejne CH a'la Manu ??? Zeby sie tylko nie przejechali na tym jak na loftach. Za chwile Galeria ruszy z rozbudowa. Sukcesja tez lada moment wystartuje a jesli dodamy obiecywane CH w Fakorze i rozbudowe PTAKCity, to okazac sie moze, ze zabraknie dla nich miejsca na rynku
A na loftach sie przejechali ???? Oswiec mnie.
See less See more
tak, przejechali się. mają połowę mieszkań nie sprzedanych bo klienci, którzy wpłacili zaliczki teraz chcą odstąpić od umowy. spółka-córka od scheiblera 2 właśnie bankrutuje.
vizcorne said:
tak, przejechali się. mają połowę mieszkań nie sprzedanych bo klienci, którzy wpłacili zaliczki teraz chcą odstąpić od umowy. spółka-córka od scheiblera 2 właśnie bankrutuje.
Padli ofiarą spekulacji znaczy się ;)
Nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka.. tak się cały ten segment mieszkaniowo-bankowy swego czasu rozbuchał od spekulacji, że w końcu klienci się zbuntowali. Niestety, szkoda tylko, że taka świetna inwestycja tak marnie skończyła, tym bardziej, że odstraszyła inne inwestycje podobnego formatu w Łodzi :eek:hno:
See less See more
^^
po prostu budowali to za dlugo i spekulanci z Irlandii zdazyli przez te chyba 6 lat od poczatku inwestycji zbankrutowac.
To koledzy jak wygląda sytuacja, bo ruszyli, ale chyba tak, że wgl nie ruszyli.... GRuby rok :p
1 - 20 of 21 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top