SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 99 Posts

·
Registered
Joined
·
18,204 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Przystanek Architektura - modernistyczna krańcówka* tramwajów podmiejskich w Parku Staromiejskim

* Krańcówka - w Łodzi nazwa przystanku końcowego (pętli, trójkąta lub weksla) linii komunikacji miejskiej.

Rada Miejska zgodziła się wreszcie (źródła: UMŁ, Gazeta.pl Łódź, Dziennik Łódzki), za trzecim podejściem, na przekazanie w formie darowizny Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów zabytkowej, wpisanej do rejestru, krańcówki tramwajów podmiejskich w Parku Staromiejskim (zwanym Parkiem Śledzia), koło skrzyżowania ulic Północnej i Franciszkańskiej, na terenie Starego Miasta. Aby to uczcić, zakładam dla niej oddzielny wątek, ponieważ jest to wyjątkowy zabytek. Krańcówka ta, choć powstała w latach 50, zbudowana została w duchu polskiego modernizmu międzywojennego. Odjeżdżały z niej tramwaje do Zgierza, Ozorkowa, Konstantynowa Łódzkiego, Lutomierska i Aleksandrowa Łódzkiego (ta ostatnia linia podmiejska już nie istnieje, w 1991 roku została skrócona do Kochanówki, leżącej w granicach Łodzi).

Krańcówka ta zastąpiła w 1951/53 roku istniejącą wcześniej, od pierwszych lat XX wieku, krańcówkę tramwajów podmiejskich, również w formie małego dworca, na Rynku Bałuckim. Z kolei tramwaje podmiejskie jadące na południe aglomeracji łódzkiej - do Pabianic, Rzgowa i Tuszyna (do dwóch ostatnich miast tramwaje już nie docierają - do Tuszyna przestały jeździć w 1978 roku, a do Rzgowa - w 1993 roku), miały swoją łódzką krańcówkę na południowym końcu ulicy Piotrkowskiej - placu Niepodległości.

W 2004 roku krańcówka w Parku Staromiejskim przestała regularnie pełnić swoją funkcję - trasy tramwajów podmiejskich wówczas zmieniono tak, by przecinały centrum Łodzi. Od tamtej pory pełni ona swoją funkcję tylko wyjątkowo, np. w czasie remontów.

Funkcja krańcówki ma zostać zachowana po adaptacji przez Izbę Architektów. Nadal będą mogły awaryjnie kończyć się tam tramwaje, planowane jest też używanie jej jako krańcówki historycznej linii tramwajowej, np. linii "0".

O krańcówce tramwajów podmiejskich przy Północnej na stronie Łódzkie tramwaje i autobusy - historia, stare artykuły prasowe, historyczne zdjęcia, schematy - polecam!


Zabytkowa krańcówka coraz bliżej remontu [WIZUALIZACJA]


Logo = link do artykułu

Aleksandra Hac
11.05.2012

Radni decydują, czy podarować Izbie Architektów modernistyczną poczekalnię tramwajową w parku Staromiejskim. Izba zobowiązała się wyremontować zabytek wpisany do rejestru i urządzić w nim swoją siedzibę oraz klub architekta

Plan jest taki: Izba odrestauruje zabytkową krańcówkę, wymieni nawierzchnię poczekalni i przygotuje instalacje w ziemi do rozbudowy powierzchni użytkowej budynku. Potem zostanie przeszklona część wschodnia podłużnego gmachu i powstanie pierwsza z sal konferencyjnych. Na końcu prace wykończeniowe i przed upływem dwóch lat będziemy mieli odnowiony zabytek.

Radni decydują właśnie, czy przekazać Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów budynek krańcówki w formie darowizny.

- Projekt uchwały ma trafić na sesję 16 maja. Jeśli radni go przyjmą, następnego dnia zaczniemy przygotowywać dokumenty do wniosku o pozwolenie na budowę. Wiosną przyszłego roku chcielibyśmy rozpocząć remont - zapowiada Wojciech Buczyński, sekretarz ŁOIA.

Zabytek zostanie odrestaurowany zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi. Nowe elementy, które się pojawią na terenie nieruchomości, mają być transparentne, aby historyczna bryła była dobrze wyeksponowana. Dlatego ściany będą ze szkła. Wewnątrz zostaną wydzielone nowe pomieszczenia w formie mebli, które nie będą się stykały z zabytkową konstrukcją. Przy szklanych ścianach zostaną zamocowane kolorowe rolety.

Po remoncie krańcówka będzie się nazywała Przystanek Architektura, a Izba chce, żeby kursowały tam tramwaje. W zachodniej części, w zabytkowym budynku, powstanie siedziba ŁOIA, a obok, w przeszklonej części, wielofunkcyjna sala konferencyjna i zaplecze sanitarno-techniczne.

- Siedziby szukaliśmy od sześciu lat. Koncepcje były najróżniejsze, aż trafiliśmy na krańcówkę. Nie będą to zwyczajne biura, ale także miejsce, w którym będziemy organizowali szkolenia, spotkania środowiskowe, wystąpienia gości, wystawy i popularyzowali architekturę - wylicza Buczyński.

Po wschodniej stronie, w zabytkowym budynku, będzie się mieścił klub architekta w formie klubokawiarni, a w przeszklonej części druga wielofunkcyjna sala i zaplecze. Centralna część podłużnego gmachu pozostanie otwarta, a Izba rozważa wynajęcie znajdujących się tam kiosków.

Link do samego video z wizualizacją.


Fot. Tomasz Stańczak /AG


Fot. Tomasz Stańczak /AG


Fot. Tomasz Stańczak /AG


Fot. Tomasz Stańczak /AG


Fot. Tomasz Stańczak /AG


Fot. Tomasz Stańczak /AG

W ostatnich latach krańcówka była kilkukrotnie miejscem wystaw fotograficznych:


Fot. Małgorzata Kujawka /AG

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami we współpracy z MPK-Łódź organizuje co roku w sobotnie wieczory lipca i sierpnia Kino w tramwaju - konkretnie w Ence lub - jak w zeszłym roku - w tramwaju Sanok należącym do Tomasza Adamkiewicza:


Fot. Brite, TONZ


Fot. Brite, TONZ


Fot. Brite, TONZ


Fot. Brite, TONZ


Fot. Brite, TONZ


Fot. Brite, TONZ

Zeszłoroczna informacja: na stronie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami (program), na stronie Klubu Miłośników Starych Tramwajów, na stronie Plaster Łódzki.Zdjęcia krańcówki z czasów jej świetności.

Obecnie budowla jest jednolicie pomalowana, dlatego na współczesnych zdjęciach nie widać tego, co można dostrzec na archiwalnych - dolna część budynku, zarówno "kiosków" i poczekalni, jak i słupów jest wyłożona klinkierem. Te pierwsze są przeszklone i mają zaokrąglone kształty, które od razu przywodzą na myśl międzywojenny funkcjonalizm.

Jeszcze dwie wizualizacje:

Źródło: Tak będzie wyglądać krańcówka przy Północnej (MM Łódź).
 

·
Registered
Joined
·
4,045 Posts
brawo. To bardzo ożywi ten rejon Łodzi. Widok z góry, z parku Staromiejskiego na ten budynek + północna pierzeja Północnej z Wschodnią/Solną. No i architektura tego budynku krańcówki...cudo.:cheers:
 

·
Registered
Joined
·
636 Posts
Strasznie jestem ciekaw efektu koncowego. Pamietam z poczatku lat 90tych to miejsce. Zostaly jedynie pomruki z czasow swietnosci. Gdy patrze na zdjecia z lat 50tych to az jeknac sie chce. Najbardziej mnie wzruszyla notatka bodajze z 1951 o tym ze nie zapomniano o dzieciach i beda 3 (!) ogrodki jordanowskie. Kto jeszcze pamieta ogrodki jordanowskie...
 

·
Registered
Joined
·
19,630 Posts
Widziałem gdzieś na forum...
A gdzie wklejałeś artykuł z wyborczej o tym, że podczas drugiej próby radni nie dali zgody? Wydaje mi się, że były przy tym artykule.
 

·
Moderator
KACCCP
Joined
·
31,411 Posts
Najbardziej mnie wzruszyla notatka bodajze z 1951 o tym ze nie zapomniano o dzieciach i beda 3 (!) ogrodki jordanowskie. Kto jeszcze pamieta ogrodki jordanowskie...
To w Łodzi nie ma ogródków jordanowskich?
 

·
Registered
Joined
·
636 Posts
zombie youth revolt said:
ale chyba trzeba rozroznic zwykly plac zabaw od ogrodu jordanowskiego - o ile wiem to ogrodow jordanowskich w calym kraju jest chyba kilka tylko
Oto mi dokładnienchodziło. Potocznie się już tak mówi na niemal każdy większy plac zabaw. Choć przyznam że bardzo rzadkomto słyszę.
 

·
Registered
Joined
·
21,562 Posts
Zabytkowa krańcówka przekazana architektom. Bez PiS i SLD

Radni zgodzili się przekazać zabytkową krańcówkę przy ul. Północnej Izbie Architektów w Warszawie.
Na sesji przed wakacjami przekazali już ten obiekt Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów, a w zamian za to architekci zobowiązali się, że odrestaurują zabytek zgodnie z wytycznymi konserwatora. Okazało się jednak, że Izba nie ma osobowości prawnej, tylko jest oddziałem warszawskim. W środę wieczorem radni ponownie, już jednogłośnie, przekazali krańcówkę, tym razem centrali Izby w Warszawie.

Na sali byli tylko obecni radni PO plus jeden radny niezrzeszony (radni PiS i SLD wyszli), dlatego 22 osób głosowało za przekazaniem, nikt nie był przeciwny i nikt się nie wstrzymał.


http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,12388029,Zabytkowa_krancowka_przekazana_architektom__Bez_PiS.html
 

·
Registered
Joined
·
21,562 Posts
Remont krańcówki przy ul. Północnej rozpocznie się w połowie kwietnia

16 kwietnia rozpoczną się prace remontowe na zabytkowej krańcówce w parku Staromiejskim przy ul. Północnej. Okręgowa Izba Architektów w Łodzi, która od roku jest właścicielem nieruchomości (otrzymała ją od miasta w drodze darowizny) wystąpiła do miasta o dotację w wysokości 395 tys. zł na ten cel. Miasto ma też na własny koszt wykonać wzmocnienie kanału rzeki Łódki biegnącej pod krańcówką.

- Izba Architektów zajmie tylko jedno z pomieszczeń na krańcówce. Reszta będzie służyć mieszkańcom. Od początku mówiliśmy, że będziemy się starać o dotację z miasta na ratowanie budynku. Suma, o którą wystąpiliśmy stanowi ok. 10 proc. całości kosztów remontu. Środki własne izby to 2,4 mln zł, a 200 tys. zł wyłożą sponsorzy - mówi Roman Wieszczek, wiceprzewodniczący OIA.

Całość prac na krańcówce ma się zakończyć we wrześniu 2016 r.http://www.expressilustrowany.pl/ar...j-rozpocznie-sie-w-polowie-kwietnia,id,t.html
 

·
Registered
Joined
·
4,045 Posts
Remont krańcówki przy ul. Północnej rozpocznie się w połowie kwietnia

16 kwietnia[/url]
:dance:

aż chce się napisać...nosz...w końcu. Pamiętajmy o Staromiejskim, który idzie do remontu w ramach 2mld na początek.

PS. ktoś powinien już być w pace, za zagrożenie jżycia jakie przez ostatnie pół roku istnieje na terenie tego obiektu (? ten co podpisał się pod aktem kupna)
 
1 - 20 of 99 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top