O co chodzi w ustawie "lokal za grunt"? Zmiany wchodzą w życie w kwietniu
...
- Chcemy uwolnić w tym celu tereny, które są w posiadaniu gmin. Oczywiście z korzyścią dla nich i ich mieszkańców. W zamian za zbycie gruntu inwestorowi gmina otrzyma określoną liczbę lokali. Będzie je mogła przeznaczyć na zaspokojenie lokalnych potrzeb mieszkaniowych lub np. pod działalność zdrowotną, edukacyjną czy kulturalną. Dodatkowo gmina będzie mogła liczyć na bezzwrotną pomoc państwa przy realizacji infrastruktury technicznej i społecznej. Jest to szczególnie istotne, bo pomaga zapewnić zarówno rozwiązania niezbędne do prawidłowego funkcjonowania budynków, jak i te pozytywnie wpływające na jakość zamieszkiwania - mówi wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Szansa dla pustostanów
Co bardzo ciekawe, ustawa ma dotyczyć również budynków do remontu. To bardzo istotny zapis, ponieważ w zasobach gmin znajduje się wiele pustostanów w budynkach, które nadają się jedynie do generalnego remontu. Według GUS
liczba pustostanów na koniec 2019 roku wynosiła 424 tys. lokali. Na pewno część z tych budynków można jeszcze uratować od wyburzenia dzięki remontowi bądź przebudowie. Zwłaszcza że wiele z nich znajduje się w lokalizacjach blisko centrum. W samej tylko Warszawie jest to niemal dziewięć tys. takich lokali.
....
Pełny tekst:
O co chodzi w ustawie "lokal za grunt"? Zmiany wchodzą w życie w kwietniu