SkyscraperCity banner

45341 - 45360 of 46663 Posts

·
Registered
1,361 Posts
wychylił nosa z gabinetu w UMŁ to wie. ;)
Skoro Marjach, znany z przesadnego optymizmu, sympatii do konkretnej ekipy i wybielania faktów musi pracować w UMŁ, gdzie pracujesz Ty, od lat powtarzając że ta sama ekipa to zło, nawet nierzetelny artykuł z brukowca opatrując wezwaniem do dymisji, skandal dostrzegając zarówno w nasadzeniach zarówno na małych śródmiejskich ulicach, jak i przy WZce i nigdy nie przyznając się pomimo stu moich pytań do jakich konkretnie "materiałów sprawy" PHZ miałeś wgląd. Bo ja wiem, może Nowogrodzka? To jest sposób prowadzenia dyskusji ^^

·
Buja mnie Łódź ;-)
7,977 Posts
Choć sam nazwałem niedawno Marjacha trollem na usługach UMŁ jestem w stanie uwierzyć, że on to robi z przekonania a nie za wynagrodzeniem. Odpowiedź na pytanie dlaczego jestem w stanie w to uwierzyć jest zaś banalnie prosta. W porównaniu z forumowymi wpisami Marjacha PR ekipy Zdanowskiej jest niebywale prostacki

To podwórko z przyporami zachwyciło mnie kiedyś podczas obchodów powstania łódzkiego. Urządzono tam wówczas minikoncert. Ależ ono ma potencjał do organizacji rozmaitych wydarzeń artystycznych!!!

·
Registered
29,299 Posts

·
Registered
3,764 Posts
Czy ktoś z was wiedział, że to o czym pisaliśmy w postaci PPP na gruntach gminy od 1 kwietnia 2021 będzie uproszczone i dodatkowo podpięte pod rewitalizację? Z artykułu wynika, że ma być prosto i jakieś dodatki do tego mają być, ale nie znam ustawy a tam może być już "syf". Jak znajdę ustawę to ją podlinkuję.

O co chodzi w ustawie "lokal za grunt"? Zmiany wchodzą w życie w kwietniu
...
- Chcemy uwolnić w tym celu tereny, które są w posiadaniu gmin. Oczywiście z korzyścią dla nich i ich mieszkańców. W zamian za zbycie gruntu inwestorowi gmina otrzyma określoną liczbę lokali. Będzie je mogła przeznaczyć na zaspokojenie lokalnych potrzeb mieszkaniowych lub np. pod działalność zdrowotną, edukacyjną czy kulturalną. Dodatkowo gmina będzie mogła liczyć na bezzwrotną pomoc państwa przy realizacji infrastruktury technicznej i społecznej. Jest to szczególnie istotne, bo pomaga zapewnić zarówno rozwiązania niezbędne do prawidłowego funkcjonowania budynków, jak i te pozytywnie wpływające na jakość zamieszkiwania - mówi wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Szansa dla pustostanów

Co bardzo ciekawe, ustawa ma dotyczyć również budynków do remontu. To bardzo istotny zapis, ponieważ w zasobach gmin znajduje się wiele pustostanów w budynkach, które nadają się jedynie do generalnego remontu. Według GUS liczba pustostanów na koniec 2019 roku wynosiła 424 tys. lokali. Na pewno część z tych budynków można jeszcze uratować od wyburzenia dzięki remontowi bądź przebudowie. Zwłaszcza że wiele z nich znajduje się w lokalizacjach blisko centrum. W samej tylko Warszawie jest to niemal dziewięć tys. takich lokali.
....

Pełny tekst: O co chodzi w ustawie "lokal za grunt"? Zmiany wchodzą w życie w kwietniu

·
Registered
3,764 Posts
Czytałem ustawę, tego żaden polityk by nie wymyślił. To musieli zrobić "społecznicy na smyczy PiS-u". Są zapisy o gruntach, wnoszeniu aportem do spółek nieruchomości, sprzedaży nieruchomości, strefach rewitalizacji i bonusach za takie transakcje od rządu w wysokości iluś tam % na żłobki, drogi, szkoły itp.

Jak to k... przeszło przez sejm i senat to nie mam pojęcia. Kawał dobrej roboty ktoś wykonał. Nie bardzo mogłem wyczytać czy inicjatywy mieszkaniowe będą mogły w tym uczestniczyć, jakby ktoś bardziej otrzaskany to jeszcze przeczytał - zostało tylko do podpisu Prezydenta.

https://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/11F58086BB4F37BBC1258629002D7088/$File/766.pdf

·
Registered
3,755 Posts
To kto jest w końcu tym pomysłowym Dobromilem Pustelnik czy Gowin ( zmiany ustawowe ) - znowu mamy wtórnego "geniusza" lokalnie.
Ale Pustelnik proponuje zupełnie inny model. Oparty o grunty inwestora i najem od inwestora a nie grunty gminy i wlasnosć lokali dla miasta za grunt miasta. Pisałem o tym 10 razy i wiecej mi sie nie chce.
Ustawa Gowina to zapgrejdowane Mieszkanie Plus. Tez dobry pomysl tylko juz praktykowany przez wiele miast od lat bez żadnej ustawy. No Gdańsk dekadę temu. Np. Tez tak działa WTBS w Łodzi z miastem. Oczywiscie ustawa dodaje nowe elementy (np ten rewitalizacyjny) i dobrze.
Czy miasta będa korzystaly masowo to zobaczymy.

Łódz w modelu ustawowym powinna spróbować ze swoim gruntem na w kwadracie Pabianicka, Wólczanska za Górniakiem.wycofując sie z mieszkania Plus na ktory czesc tego gruntu planował oddać.
Jakoś przez 6 lat się nie udało tam super mieszkanie Plus więc może ustawa pomoże.

·
Registered
3,764 Posts
Tez dobry pomysl tylko juz praktykowany przez wiele miast od lat bez żadnej ustawy. No Gdańsk dekadę temu. Np. Tez tak działa WTBS w Łodzi z miastem.
A możesz podeprzeć to przykładami? Serio jestem ciekaw gdzie to było robione wcześniej bo nie słyszałem, a dla mnie jest to genialne rozwiązanie. TBS-y odpadają bo to inna forma "mieszkań komunalnych".

·
Registered
2,220 Posts
Skoro Marjach, znany z przesadnego optymizmu, sympatii do konkretnej ekipy i wybielania faktów musi pracować w UMŁ, gdzie pracujesz Ty, od lat powtarzając że ta sama ekipa to zło, nawet nierzetelny artykuł z brukowca opatrując wezwaniem do dymisji, skandal dostrzegając zarówno w nasadzeniach zarówno na małych śródmiejskich ulicach, jak i przy WZce i nigdy nie przyznając się pomimo stu moich pytań do jakich konkretnie "materiałów sprawy" PHZ miałeś wgląd. Bo ja wiem, może Nowogrodzka? To jest sposób prowadzenia dyskusji ^^
tak ze 130km od Grodzkiej :)

co nierzetelnego było w tym artykule?

co do ekipy rządzej w Łodzi, to po prostu jest to najgorsza ekipa jaką w historii Łodzi mieliśmy...a Zdanowska to taka wisienka na torcie. Kryminalistka która nigdy nie powinna zostać wybrana prezydentem.

·
Registered
3,755 Posts
A możesz podeprzeć to przykładami? Serio jestem ciekaw gdzie to było robione wcześniej bo nie słyszałem, a dla mnie jest to genialne rozwiązanie. TBS-y odpadają bo to inna forma "mieszkań komunalnych".
W Gdansku dekadę temu miasto dawało deweloperom grunt a oni budowali mieszkania socjalne na innych gruntach np. dzielnica Orunia. Pisałem o tym tak powstalo centrum biurowe Olivia BC gdzie deweloper za ten grunt budowal dla miasta bloki komunalne. Zreszta wiele miast tak robilo w różnej skali.

Akurat WTBS jest w Łodzi jest bardzo dobrym przykładem. Teraz tam się stosuje ciekawą konstrukcję. Miasto przekazuje WTBS grunt a WTBS na tym gruncie prokektuje i buduje budynek a w budynku np. 50 proc mieszkań przekazuje dla miasta jako lokale komunalne. Pozostałe 50proc zostaje w zasobie WTBS do najmu na zasadzie WTBS. Tak sie dzieje na Wysokiej 30 i 3 kolejnych inwestycjach WTBS na Nawrot, Przedzalnianej i Skierniewickiej.

W ustawie oczywiscie sa nowe elementy (rewitalizacyjne) i bonusy. To sa dosc nowe rzeczy i zobaczymy czy zadziałają.

·
Registered
3,764 Posts
W Gdansku dekadę temu miasto dawało deweloperom grunt a oni budowali mieszkania socjalne na innych gruntach np. dzielnica Orunia. Pisałem o tym tak powstalo centrum biurowe Olivia BC gdzie deweloper za ten grunt budowal dla miasta bloki komunalne. Zreszta wiele miast tak robilo w różnej skali.

Akurat WTBS jest w Łodzi jest bardzo dobrym przykładem. Teraz tam się stosuje ciekawą konstrukcję. Miasto przekazuje WTBS grunt a WTBS na tym gruncie prokektuje i buduje budynek a w budynku np. 50 proc mieszkań przekazuje dla miasta jako lokale komunalne. Pozostałe 50proc zostaje w zasobie WTBS do najmu na zasadzie WTBS. Tak sie dzieje na Wysokiej 30 i 3 kolejnych inwestycjach WTBS na Nawrot, Przedzalnianej i Skierniewickiej.

W ustawie oczywiscie sa nowe elementy (rewitalizacyjne) i bonusy. To sa dosc nowe rzeczy i zobaczymy czy zadziałają.
Jeżeli dobrze pamiętam to Łódź takie coś przerabiała około 2006-2007 roku, akurat tutaj jest jasny deal miasto może zainkasować np. 2 mln albo 2mln w postaci xxx m2 mieszkań. Jest to bezgotówkowa forma płatności w naturze.

Ustawa mówi o czymś innym, bo to w budynkach/na gruntach, które są sprzedawane mają być te mieszkania.

Skoro nie rozumiesz TBS-ów to zadam pytanie, ile gruntów kupił TBS na wolnym rynku a ile dostał od miasta/gminy/powiatu/skabu państwa? TBS to są mieszkania "komunalne" tylko w innej formie...

·
Registered
3,755 Posts
NIE to ty nie rozumiesz co robi teraz WTBS w Łodzi z miastem Lódz. Miasto przekazuje grunt do TBS a ten buduje blok. W bloku tylko czesc mieszkan zostaje w zasobie TBS na najem zgodnie z ustawach TBS a pozostala czesc jest zwrotnie (za grunt) przekazywana na wlasność do mista celem najmu na zasadzie ustawy o lokalach komunalnych.
Koniec nie bede juz tego opisywal.
Nawet wczoraj byla konferencja WTBS lodzkiego z przedstawieniem 4 inwestycji na gruntach przekazanych przez miasto. Powtarzam ostatni raz polowa lokali w tych blokach za (w zamian za przekazane TBSowi działki) ma byc przekazana do miasta na mieszkania komunalne) a druga polowa pozostanie w TBS do najmu na zasadach ustawy o TBS.
Koncepcja Pustelnika to zupelnie inna rzecz oparta o grunty bedące już wlasnością deweloperów (nie nabyte od miasta) a nie grunty miasta. Koniec.

·
Registered
3,764 Posts
^^
A na jakiej podstawie Miasto przekazuje grunt TBS-owi? Tak bez przetargu... to to CBA, Prokurator itp.

·
Registered
3,755 Posts
TBS to jest spółka miasta (zawsze) i na podstawie uchwały Rady Miasta o zgodzie na przekazanie. Nie wiem czy to darowizna czy aport czy sprzedaz czy zamiana (grunt za lokale). Zapytaj w UMŁ. Każda z tych form jest możliwa.
Zapewne aport jako podwyzszenie kapitalu zakladowego w swojej wlasnej spolce. Dla mnie to najprostsze ale nie praktykuję TBS i nie znam takich detali.

·
Registered
3,764 Posts
^^
To co się wypowiadasz?
Dla mnie to najprostsze ale nie praktykuję TBS i nie znam takich detali.
Najpierw przeczytaj ustawę o TBS-ach a potem wróć do tematu. I nie pisz bzdur:

1. Bzdura nr 1 - zapytaj Wojciechowskiego, niech Cie uświadomi
TBS to jest spółka miasta (zawsze) i na podstawie uchwały Rady Miasta o zgodzie na przekazanie.
2. Bzdura nr 2 - miasto nigdy nie będzie właścicielem tych mieszkań, będzie nimi operować z Art. 30a
Miasto przekazuje grunt do TBS a ten buduje blok. W bloku tylko czesc mieszkan zostaje w zasobie TBS na najem zgodnie z ustawach TBS a pozostala czesc jest zwrotnie (za grunt) przekazywana na wlasność do mista celem najmu na zasadzie ustawy o lokalach komunalnych.

45341 - 45360 of 46663 Posts