SkyscraperCity banner

46581 - 46600 of 48080 Posts

·
..........MODE
Joined
·
10,115 Posts
No wszystko, tylko nie otwarte parkingi na powierzchni... Aż musiałem się uszczypnąć, czy czytając to pytanie jestem na forum urbanistycznym...
@nowy1212 @xkk
Przywołując porównania do poznańskich galerii, bo siłą rzeczy najlepiej je znam, to położone na obrzeżach centrum zarówno CH King Cross, Malta, Posnania - wszystkie mają parkingi schowane "do siebie" i ani metra kwadratowego na zewnętrz. Galerie z parkingami na zewnątrz to się buduje w powiecie (a i nie wszystkie)...
Wyjątkiem jest CH wokół IKEI i M1, ale to już spora odległość od centrum.
Wszystko, czyli nic.
Czyli nie wiadomo co.
Jeżeli nie jesteś z Łodzi, może pozaznaczać luki w zabudowie w okolicy, gdzie należy lokować nowe budynki? Bo rozumiem "wszystko" to pewnie jakaś mieszkaniówka najprędzej.
A dodam, że nie przybywa nas w Łodzi w tempie 10 tys. w rok.

Wspomniany wyremontowany Magazyn Bawełny pusty stoi od początku powstania Manufaktury. Jaki to impuls do budowy kolejnych budynków w sąsiedztwie?

Co jest takiego ekologicznego w paczkomatach ? Paczki dowożą gołębie na ziarno czy jak ? Paczkomat jest więc bardziej eko niż listonosz ( bo ten metanowe bąki puszcza ) i niż drukowana etykieta ( bo jak wiadomo smartfony apki są na eko-ziarno ) a PR bełkot firm o elektromobilności w Polsce i inne takie możecie sobie włożyć w bajki nie dowiecie się nigdy jako konsumenci czy klienci jak wygląda rzeczywista praktyka firm.

Ja rozumiem to tak, że z całą furą przesyłek samochód podjeżdża raz, w jedno miejsce, a nie jeździ 2 godziny po wszystkich osiedlowych uliczkach do każdego mieszkania osobno, kopci i parkuje gdzie popadnie. W uproszczeniu.

Dla mnie też większa wygoda - nie jestem już uzależniony od godziny dostawy, bo kurier moje osiedle robi np. od 13 do 14.30 - idę sam, kiedy chcę, a lokalizacja blisko miejsca zamieszkania nie jest żadnym utrudnieniem, bo przechodzi się koło niej idąc do pracy, wracając z pracy czy wychodząc po podstawowe, codzienne zakupy.
 

·
Banned
Joined
·
6,770 Posts
Co jest takiego ekologicznego w paczkomatach ? Paczki dowożą gołębie na ziarno czy jak ?
Sporo lajków ta wypowiedź zebrała, stracę więc kilka minut aby kolejną rzecz oczywistą wytłumaczyć tym co nie kumają takich oczywistości.

Normalnie paczki dostarczają kurierzy. Kurierzy DPD, Rabena, DHL, UPS czy czegoś tam innego. Ładują dziesiątki czy setki nawet paczek na setki samochodów rano i cały dzień tymi dużymi samochodami dostawczymi jeżdżą po mieście do odbiorców.
Ta jazda nie jest idealna. Jest chaotyczna i przypadkowa. Czasem kogoś nie ma to paczka wraca do magazynu, czasem się stoi w korku lub kurier blokuje drogę dostawczakiem. Sto kombinacji. Dodatkowy ruch na drogach. Nieefektywność.

A teraz wyobraźmy sobie świat gdzie nie ma kurierów i dostawczaków wcale, lub jest ich niewielu.
Po prostu przyjeżdża dostawa do paczkomatu i zamiast 200 km po mieście kurier robi 20 km i ma z głowy. Mniej spalania, mniej jeżdżenia, mniej blokowania wąskich ulic i ruchu na nich. Oczywiście paczkomaty już są, potrzeba tylko sprawić by ta oferta była jeszcze bardziej konkurencyjna, powszechna, tańsza i efektywna czasowo. Ideałem jest pozbycie się z miasta setek samochodów dostawczych i pozbycie się zupełnie nieefektywnych dostaw do domów tam gdzie da się to zrobić.

Już coś świta?

No to pójdźmy dalej. Zamiast dostawczaka na silnik spalinowy sobie wyobraźmy pojazd elektryczny. Po to te ładowarki mają być. Zamiast setek dostawczaków spalinowych krążących po mieście od domu do domu będzie tylko kilkanaście dostawczaków elektrycznych poruszających się pomiędzy paczkomatami. Znikają spaliny i znika hałas. Znikają setki pojazdów z ruchu ulicznego, setki dużych pojazdów dostawczych. Wraz z nimi znika pośpiech kurierów, znika widok dostawczaków stojących w najprzeróżniejszych miejscach i niszczących trawniki i chodniki.

Ale to nie koniec. Dziesiątki paczkomatów zintegrowanych z punktami ładowania i rozproszonych po mieście to jest gratka dla wszelkich służb miejskich. Można będzie porzucić silniki cieplne na rzecz elektrycznych. Kolejne setki cichych i niesmrodzących pojazdów. Obligatoryjnie elektryczne taksówki za kilka lat. I pojazdy służb.

Jak można tego nie rozumieć?
 

·
Registered
Joined
·
13,812 Posts
Warto też się zastanowić ile z tych dostawczaków ma wycięty filtr cząstek stałych, dzięki czemu przyczynia się powstawania smogu przez cały rok.
A na tym tle warto się zastanowić jak strumień świadomości piękny w swej kryształowości RwR ma się do realnego funkcjonowania paczkomatów i do realnej elektromobilności - odpowiem nijak się ma - a owa PRem okreszona elektromobilność w realu ma się mniej więcej tak samo jak ów wycięty filtr powiertrza w dieslu ale zawsze miło bajki z okolic PHZ poczytać ... nawet lubię bajki czasem fajne są. A i logistyka paczkomatów też nie jest idealna - tak się składa że wtedy czesto zamiast kuriera klienci dojeżdzają autami do paczkomatów bo świat nie jest idealny i sami miłośnicy hulajnog i elektryki z metali ziem rzadkich na nim nie żyją i hulajnogami tv nie wiożą a łańcuch logistyki przy paczkomatach też jest nieco bardziej złożony niż w pięknej baśni Ronalda.. Świta ? Czy nadal snujemy opowieści o idealnym systemie ...

Malowanie trawy za Gierka było bliższe realiom niż elektromobilność w firmach które działają na terenie Polski.
 

·
Registered
Joined
·
1,424 Posts
Ktoś: zostawianie paczek zbiorczo przez kuriera w jednym miejscu jest bardziej ekologiczne niż wożenie paczek po całym mieście.
Daruś: malowanie trawy za Gierka, opowieści o idealnym świecie, bajki z okolic PHZ, baśni Ronalda.

jprl XD
Pomijam logikę: "postawmy dużo paczkomatów, żeby każdy miał do nich blisko, np. dwa bloki dalej" skonfrontowane z "a bo ludzie dojeżdzają do paczkomatów autami". Tak, ja specjalnie ze swojego Widzewa wybieram nie ten przy domu, tylko jeżdze na Dąbrowę. Ba, dopłacam, bo lubię pojechać dalej i popatrzeć na... newurbanizm!
 

·
Registered
Joined
·
28,964 Posts
Ja tylko przypomnę, ze paczkomaty dzisiaj sa co kawałek, wiec to nie jest tak jak dawniej, ze gdzieś musisz jechac specjalnie samochodem. Ba paczki nie musisz odebrać tego samego dnia, więc możesz zamówić to tak jak ci wygodnie np po drodze do/z pracy lub sklepu jesli akurat amsz takiego pecha ze w okolicy paczkomatów nie ma
 

·
Urban Hymns
Joined
·
732 Posts
Idzie nowe z tymi paczkomatami poczty polskiej ale Ronald to co piszesz i jest w tym dużo racji ekologicznej to jednak to działanie to bardziej wymóg zmieniającej się sytuacji rynkowej, za chwilę bowiem na scenę wchodzi największy gigant z polską wersją wszystkiego co jest w sprzedaży i w innych krajach zachodnich już od dawna czyli wejście smoka-Amazon.

Pełna polska wersja spowoduje, że ilość tych paczek dostarczanych przez kurierów poczty zwiększy się tysiąc razy czy więcej więc rzeczywiście będziemy obserwować wzrost instalowania paczkomatów pod kątem ich obsługi.

I fizycznie nie będzie innej możliwości by tak to rozwiązać, najlepiej duży paczkomat na kilka bloków, ale technicznie to chyba niemożliwe taka duża ilość. Na pewno przy każdym centrum handlowym, stacji benzynowej, dużym sklepie, żabce, aptekach etc. gdzie te przepływy ludzi są znaczne.

W każdym razie suma sumarum nie ma innego rozwiązania i to dobry kierunek, należy pamiętać, że to idzie w drugą stronę więc oprócz odbioru będziemy mogli sami też nadawać paczki bez chodzenia na pocztę.

Czy poczta polska zainwestuje w elektryki powinna tak samo jak MPK w pierwszej kolejności.

Ps. zawsze mnie zastanawiało dlaczego kurier rano nie wykonał 20 telefonów do klientów która godzina właściwa czyli nie tworzył sobie grafiku tylko jechał na ślepo w dym myśląc, że ktoś jest w domu, strzał jeden na 10, że kogoś zastawał.... był chyba sukcesem, przecież telefon gsm rozmowy bez limitu czemu jeździli zawsze na ślepo, pisało się dostawa rano do 10 byli o 13, pisało się po południu po 16 byli o 19.......w każdym razie paczkomaty są the best odbierasz kiedy chcesz i jeszcze jest sms, że już możesz odebrać więc dawny kurier idzie do lamusa.
Jest drobny niuans trzeba wyjąć z paczkomatu najlepiej tego samego dnia inaczej system zapchał by się( zwrot do magazynu) max 48h.

Ja tylko zwrócę uwagę, że te paczkomaty niektóre są instalowane tak, że żadne auto nie jest w bliskości żadnej by móc ładować ale to będą dopiero te nowe paczkomaty, nie te co już są, w każdym razie to muszą być miejsca z placykiem do ładowania aut, ciekawe jaki plan projekt takiego miejsca czy uniwersalne dla każdego miejsca miasta? mini parking 30 m2 ? ile to zajmie ?


W ramach porozumienia "Green City", zawartego przez Miasto Łódź i firmę InPost, miasto udostępniło 70 nowych lokalizacji, w których powstaną nowoczesne paczkomaty wyposażone w stacje ładowania samochodów elektrycznych.

"Chcemy, żeby Łódź była miastem ekologicznym

W Łodzi staną paczkomaty z ładowarką aut elektrycznych (msn.com)
Na Widzewie przy Żabce mam wersję super ekologiczną, dokoła trawnik a płytki mają szerokość butów by było bardzo ekologicznie, dwie osoby nie miną się więc trawnik zamienił się w dobre klepisko.
To na zdjęciu to komfortowa wersja, u mnie jedna płytka szeroka na połowę jednej dużej ze zdjęcia,
brawo InPost.

1156336


Smartboxy vs. Paczkomaty. Poczta Polska szykuje się na wojnę z InPostem


Łódź będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym firma InPost zlokalizuje paczkomaty z wbudowanymi stacjami ładowania aut elektrycznych – poinformowały władze miasta. 70 nowych paczkomatów będzie mogło ładować samochody elektryczne należące do kuriera.

Łódź została wytypowana jako pierwsze miasto w Polsce, w którym firma InPost wdroży paczkomaty ze zintegrowaną ładowarką elektryczną.

– To innowacja na skalę światową, opatentowana przez InPost. Dziękujemy włodarzom Łodzi za udostępnienie lokalizacji pod nowe paczkomaty. Ze swojej strony, w ramach paktu dla miasta, zobowiązujemy się do wymiany floty samochodów, które będą dostarczać przesyłki w Łodzi, na superekologiczne pojazdy elektryczne. I będziemy to robić w bardzo przyspieszonym tempie. To element naszego porozumienia – zaznaczył Rafał Brzoska, prezes InPost.
 

·
Banned
Joined
·
6,770 Posts
No też właśnie chodzi o to by tym nieuchronnym tendencjom wyjść naprzeciw. Może dzięki temu, że zaangażuje się miasto to te paczkomaty zaczną powstawać w mniej przypadkowych lokalizacjach i na nieco większej powierzchni.

Przyszłość i tak przyjdzie i tak. A Miasto angażując się w ten proces może go ułatwić, przyspieszyć, uczynić efektywniejszym etc.
Z zyskiem dla wszystkich zainteresowanych.
Ja bym nawet w imieniu Miasta zażądał od InPostu jakiejś skrzynki-wrzutki na korespondencję z urzędem lub skrzynki dla stacji ładowania kart miejskich.
 

·
Banned
Joined
·
13,122 Posts
Sporo lajków ta wypowiedź zebrała, stracę więc kilka minut aby kolejną rzecz oczywistą wytłumaczyć tym co nie kumają takich oczywistości.

Normalnie paczki dostarczają kurierzy. Kurierzy DPD, Rabena, DHL, UPS czy czegoś tam innego. Ładują dziesiątki czy setki nawet paczek na setki samochodów rano i cały dzień tymi dużymi samochodami dostawczymi jeżdżą po mieście do odbiorców.
Ta jazda nie jest idealna. Jest chaotyczna i przypadkowa. Czasem kogoś nie ma to paczka wraca do magazynu, czasem się stoi w korku lub kurier blokuje drogę dostawczakiem. Sto kombinacji. Dodatkowy ruch na drogach. Nieefektywność.

A teraz wyobraźmy sobie świat gdzie nie ma kurierów i dostawczaków wcale, lub jest ich niewielu.
Po prostu przyjeżdża dostawa do paczkomatu i zamiast 200 km po mieście kurier robi 20 km i ma z głowy. Mniej spalania, mniej jeżdżenia, mniej blokowania wąskich ulic i ruchu na nich. Oczywiście paczkomaty już są, potrzeba tylko sprawić by ta oferta była jeszcze bardziej konkurencyjna, powszechna, tańsza i efektywna czasowo. Ideałem jest pozbycie się z miasta setek samochodów dostawczych i pozbycie się zupełnie nieefektywnych dostaw do domów tam gdzie da się to zrobić.

Już coś świta?

No to pójdźmy dalej. Zamiast dostawczaka na silnik spalinowy sobie wyobraźmy pojazd elektryczny. Po to te ładowarki mają być. Zamiast setek dostawczaków spalinowych krążących po mieście od domu do domu będzie tylko kilkanaście dostawczaków elektrycznych poruszających się pomiędzy paczkomatami. Znikają spaliny i znika hałas. Znikają setki pojazdów z ruchu ulicznego, setki dużych pojazdów dostawczych. Wraz z nimi znika pośpiech kurierów, znika widok dostawczaków stojących w najprzeróżniejszych miejscach i niszczących trawniki i chodniki.

Ale to nie koniec. Dziesiątki paczkomatów zintegrowanych z punktami ładowania i rozproszonych po mieście to jest gratka dla wszelkich służb miejskich. Można będzie porzucić silniki cieplne na rzecz elektrycznych. Kolejne setki cichych i niesmrodzących pojazdów. Obligatoryjnie elektryczne taksówki za kilka lat. I pojazdy służb.

Jak można tego nie rozumieć?
To
No też właśnie chodzi o to by tym nieuchronnym tendencjom wyjść naprzeciw. Może dzięki temu, że zaangażuje się miasto to te paczkomaty zaczną powstawać w mniej przypadkowych lokalizacjach i na nieco większej powierzchni.

Przyszłość i tak przyjdzie i tak. A Miasto angażując się w ten proces może go ułatwić, przyspieszyć, uczynić efektywniejszym etc.
Z zyskiem dla wszystkich zainteresowanych.
Ja bym nawet w imieniu Miasta zażądał od InPostu jakiejś skrzynki-wrzutki na korespondencję z urzędem lub skrzynki dla stacji ładowania kart miejskich.
[/QUOT to
Sporo lajków ta wypowiedź zebrała, stracę więc kilka minut aby kolejną rzecz oczywistą wytłumaczyć tym co nie kumają takich oczywistości.

Normalnie paczki dostarczają kurierzy. Kurierzy DPD, Rabena, DHL, UPS czy czegoś tam innego. Ładują dziesiątki czy setki nawet paczek na setki samochodów rano i cały dzień tymi dużymi samochodami dostawczymi jeżdżą po mieście do odbiorców.
Ta jazda nie jest idealna. Jest chaotyczna i przypadkowa. Czasem kogoś nie ma to paczka wraca do magazynu, czasem się stoi w korku lub kurier blokuje drogę dostawczakiem. Sto kombinacji. Dodatkowy ruch na drogach. Nieefektywność.

A teraz wyobraźmy sobie świat gdzie nie ma kurierów i dostawczaków wcale, lub jest ich niewielu.
Po prostu przyjeżdża dostawa do paczkomatu i zamiast 200 km po mieście kurier robi 20 km i ma z głowy. Mniej spalania, mniej jeżdżenia, mniej blokowania wąskich ulic i ruchu na nich. Oczywiście paczkomaty już są, potrzeba tylko sprawić by ta oferta była jeszcze bardziej konkurencyjna, powszechna, tańsza i efektywna czasowo. Ideałem jest pozbycie się z miasta setek samochodów dostawczych i pozbycie się zupełnie nieefektywnych dostaw do domów tam gdzie da się to zrobić.

Już coś świta?

No to pójdźmy dalej. Zamiast dostawczaka na silnik spalinowy sobie wyobraźmy pojazd elektryczny. Po to te ładowarki mają być. Zamiast setek dostawczaków spalinowych krążących po mieście od domu do domu będzie tylko kilkanaście dostawczaków elektrycznych poruszających się pomiędzy paczkomatami. Znikają spaliny i znika hałas. Znikają setki pojazdów z ruchu ulicznego, setki dużych pojazdów dostawczych. Wraz z nimi znika pośpiech kurierów, znika widok dostawczaków stojących w najprzeróżniejszych miejscach i niszczących trawniki i chodniki.

Ale to nie koniec. Dziesiątki paczkomatów zintegrowanych z punktami ładowania i rozproszonych po mieście to jest gratka dla wszelkich służb miejskich. Można będzie porzucić silniki cieplne na rzecz elektrycznych. Kolejne setki cichych i niesmrodzących pojazdów. Obligatoryjnie elektryczne taksówki za kilka lat. I pojazdy służb.

Jak można tego nie rozumieć?
To może ja wyjaśnię tez twoj post. Bo jak zwykle piekny jezyk profesorski ton i masa niedopowiedzen. Na poczatek zgoda ze paczkomat powoduje zmniejszenie podrozy tych kurierów. I jak bys na tym skonczyl to w sumie bym sie nie czepial. Ale potem to bajopisarstwo zmusza do odpisania.
1 paczkomaty sa od dawna. Jest ich w Łodzi pelno. Kto chce to z reguly korzysta bo na to swoje zalety.
2 ładowarki elektryczne nic nie dadza jesli chodzi o ich popularność. To taki typowy pusty gest nie wiadomo po co.
3 paczkomaty juz sa jednym z najpopularniejszych sposobów dostawy jeśli nie najpopularniejszym. Wiec nie liczylbym na radykalne zmniejszenie liczby kurierow
4 nie kazda paczka wejdzie do paczkomatu. Sa tez klienci co wola tradycyjnie kuriera.
 

·
Registered
Joined
·
28,964 Posts
Co prawda to Trzaskowski mówi, ale warto miec gdzieś na uwadze i obserwowac temat, bo jak 'dobrze' pójdzie to będzie mówiąc delikatnie kiepsko. No ale cóż ważne, ze KDP w planach...

Rafał Trzaskowski: Rząd chce poróżnić samorządy i dyskryminować duże miasta. Nie damy się podzielić
Partia, która dziś jest u władzy, w cyniczny sposób próbuje zantagonizować duże miasta z małymi. Uwielbia strategię dzielenia – i chyba właśnie takie jest założenie projektu „Krajowego Planu Odbudowy". Tak podzielić środki, żeby duże i małe miasta kłóciły się o pieniądze, a rząd mógł spokojnie patrzeć na ten konflikt – napisał w oświadczeniu prezydent Warszawy.
  • Duże miasta nie mogą być traktowane rażąco gorzej niż pozostałe miejscowości tylko dlatego, że są duże.
  • Prezydent Warszawy napisał, że rząd odcina duże miasta od pieniędzy na najbardziej ekologiczny transport publiczny.
  • Nie ma danych, które by potwierdzały, że to właśnie małe i średnie miasta zostały najbardziej dotknięte efektami pandemii.

Rafał Trzaskowski wydał oświadczenie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.


- Polski samorząd jest silny, kiedy współdziała. Wszystkie części Polski są tak samo ważne. Wyrównywanie różnic życia między wielkimi metropoliami i mniejszymi ośrodkami zawsze było celem Unii Europejskiej. Pandemia COVID-19 nie zmieniła tego. Unia, tworząc Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF), nadal chce rozwijać spójność – napisał prezydent stolicy.


Jak podkreślił, średnie i mniejsze miejscowości nie mogą być w gorszej sytuacji niż duże ośrodki. Jednak – stwierdził Trzaskowski - zasada spójności musi działać w obie strony: duże miasta nie mogą być traktowane rażąco gorzej niż pozostałe miejscowości tylko dlatego, że są duże.

Prezydent Warszawy napisał, że rząd odcina duże miasta od pieniędzy na najbardziej ekologiczny transport publiczny.

- Duże polskie miasta będą odcięte od unijnego finansowania m.in. dla transportu szynowego, który najlepiej sprawdza się w dużych aglomeracjach. Projekt KPO przewiduje, że unijne wsparcie pójdzie wyłącznie na tabor autobusowy (elektryczny lub wodorowy) wraz z infrastrukturą towarzyszącą – napisał.
Jak tłumaczy, w efekcie takich decyzji Wrocławowi, Łodzi, Gdańskowi czy Szczecinowi dużo trudniej będzie znaleźć pieniądze na rozwój sieci tramwajowej czy szybkiej kolei miejskiej.


- A Warszawie - na tramwaj i przede wszystkim na metro, które jest najbardziej ekologicznym i najbardziej wydajnym środkiem transportu. I które do tej pory było finansowane z funduszy unijnych – zauważył Trzaskowski.
Prezydent Warszawy tłumaczy, że małe i średnie miasta będą finansować zakup elektrycznych autobusów, bo to autobusy są podstawą ich systemów transportowych. Duże miasta nie będą mogły inwestować w podstawowy rodzaj transportu - transport szynowy, który w ich przypadku jest najbardziej ekologiczny.
- Czy to jest logiczne? Nie jest! A przecież to duże miasta emitują najwięcej gazów cieplarnianych. Jak możemy serio mówić o znaczącej redukcji emisji, jeśli inwestycje w dużych miastach będą ograniczane? – stawia pytanie Trzaskowski.

Trzaskowski dodał, że małe i średnie miasta będą miały pierwszeństwo do wsparcia oddolnych projektów zazieleniania przestrzeni i zmiany modelu życia mieszkańców (parki, obiekty publiczne, rewitalizacja ekologiczna, itp.). Jak przekonuje, także w unijnych dotacjach na inwestycje w źródła ciepła (chłodu) w systemach ciepłowniczych jest dysproporcja: 388 mln euro zostanie rozdzielone najpierw pomiędzy spółki, których udziałowcami są samorządy z listy 255 miast średnich, lub których instalacje mają całkowitą moc nie przekraczającą 50 MW. - Wsparcie dla „pozostałych" (czytaj: dużych miejskich spółek), jeśli coś zostanie – napisał Rafał Trzaskowski.
Prezydent stolicy zwrócił jeszcze uwagę, że arbitralną decyzją rządu 381 mln euro na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 ma być dostępne przede wszystkim dla gmin, w których nie funkcjonują miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. - Duże miasta, które w tym obszarze inwestowały, wykonały wysiłek, nie dostaną nic - skomentował.
Zdaniem Trzaskowskiego rząd pozbawia pomocy samorządy, które ucierpiały w wyniku pandemii.

- Mamy bardzo poważne wątpliwości czy przygotowany przez rząd projekt Krajowego Planu Odbudowy jest zgodny z ramami, które wyznaczyła Rada Europejska. W tym projekcie nie ma (choć powinien być) rozdziału zawierającego ocenę wpływu planowanej interwencji na wzmocnienie odporności gospodarczej, społecznej i instytucjonalnej – pisze.
Jak dodaje, nie ma w KPO nawet danych, które by potwierdzały, że to właśnie małe i średnie miasta zostały najbardziej dotknięte efektami pandemii. A – jak zauważa – to przecież właśnie w dużych miastach najbardziej rozwinięty jest sektor gastronomii, turystyki i innych usług, który w kryzysie ucierpiały najbardziej.

- To naprawdę zaskakujące, że taką dyskryminację Warszawy (i innych dużych miast) firmują dwie najważniejsze osoby w Polsce, które na co dzień mieszkają właśnie w Warszawie – Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki – kończy swoje oświadczenie Rafał Trzaskowski.
 

·
Registered
Joined
·
13,812 Posts
Akurat to że wspierają to osoby mieszkające w Warszawie wymienione na końcu tekstu - mnie specjalnie nie dziwi. Brutalna prawda jest też taka że pozycja Warszawy jest taka że powoduje odrealnienie osób tamże mieszkających ;) mogą zakładać że skoro poradzi sobie WArszawa ( a poradzi sobie ) to poradzą sobie inni tymczasem sytuacja miast powyżej 200 tysięcy wszystkich tych dużych za Warszawą aż tak dobra i dominująca jak Warszawy nie jest i tu brak programów skierowanych na metropolię będzie najdotkliwszy ...
Złośliwie tylko dodam że UMŁ stawia na zwijanie miasta i na małomiasteczkowość Łodzi a to też dołuje miasto to może uda się przekonać rząd w KPO że Łódź jest całkiem małym miastem ;).
 

·
Registered
Joined
·
334 Posts
Paczkomaty są fajne, wygodne i wreszcie można być niezależnym od "pana kuriera", który nie zadzwoni wcześniej tylko jak już stoi pod domem i lekko wypominkowym tonem mówi "to gdzie mam zostawić?". Trzeba warować jak przyjdzie sms, ze dostawa między 9 a 15 na przykład. Nie każdy ma takie możliwości.
Inna sprawa to nie wiem jaki jest klucz ustawiania tych urządzeń. Stary Widzew, paczkomaty w moim zasięgu na osiedlu zero. Jest niby paczko punkt w sklepie ale to już ograniczone godzinami otwarcia i ewentualne czekanie w kolejce. Muszę dygać albo: Tesco na Widzewskiej, Cirkle K vis-a-vis stadionu, Lidl po drugiej stronie Piłsudskiego i to jeszcze na tyłach albo Tulipan. Sorry ale zimą nie będę robił turystycznych przejażdżek rowerkiem czy hulajnogą. Wybieram auto. Jedyne co robię od siebie dla "eko" to jak mam zamówione kilka sztuk to czekam jak się zbiorą 2-3-4 sztuki i wtedy zbiorczo odbieram.
Miejsc na tym osiedlu jest sporo. Ot choćby naprzeciwko kościoła przy ścianie budynku ze sklepami na Teodora. Idealnie środek. Kilka minut piechotą z każdego punktu a i samochodem jak ktoś wraca z pracy można przystanąć. No ale... trzeba dygać.
 
  • Like
Reactions: px33

·
Registered
Joined
·
3,457 Posts
To może ja wyjaśnię tez twoj post. Bo jak zwykle piekny jezyk profesorski ton i masa niedopowiedzen. Na poczatek zgoda ze paczkomat powoduje zmniejszenie podrozy tych kurierów. I jak bys na tym skonczyl to w sumie bym sie nie czepial. Ale potem to bajopisarstwo zmusza do odpisania.
1 paczkomaty sa od dawna. Jest ich w Łodzi pelno. Kto chce to z reguly korzysta bo na to swoje zalety.
2 ładowarki elektryczne nic nie dadza jesli chodzi o ich popularność. To taki typowy pusty gest nie wiadomo po co.
3 paczkomaty juz sa jednym z najpopularniejszych sposobów dostawy jeśli nie najpopularniejszym. Wiec nie liczylbym na radykalne zmniejszenie liczby kurierow
4 nie kazda paczka wejdzie do paczkomatu. Sa tez klienci co wola tradycyjnie kuriera.
Wyjaśnienie do wyjaśnienia.
Faktycznie powyższe nie jest napisane profesorskim tonem tylko są to zwykłe bzdety na poziomie przekupki na rynku.
Po uny te hotele/biurowce/inne budujo, ludziom by pinondze dali.
1. Niby są, ale np. @Maruś ci pokazał, że mogłoby być więcej z pożytkiem dla odbiorców i dla ekologii. I taki jest cel.
2. Nic nie dadzą bo jakiś bartas tak naplótł... A zestawienie kuriera w elektrycznym dostawczaku z ładowarką przy paczkomacie nic nie mówi? Użyj mózgu. Do myślenia.
3. A kto powiedział, że liczba kurierów ma się zmniejszyć? Ma się zmniejszyć liczba kursów spalinowymi dostawczakami.
4. A taką dużą paczkę to przywiezie gołąb cargo? A może ten sam kurier w elektryku...
 

·
Registered
Joined
·
28,964 Posts
W ramach Krajowego Planu Odbudowy, w którym ma być aż 6 mld € na zrównoważoną mobilność, to w dokumencie nie ma ani słowa o wsparciu budowy/rozbudowy sieci tramwajowych, metra, zakupu tego rodzaju taboru, budowy DDR, węzłów przesiadkowych,parkingów P&R, infry pieszej, uspokojenia ruchu itd.(co normalnie dostawało kasę z Unii) a w zamian jest taki niejasny zapis(ktoś ładnie lobbował):
Ale jest też sporo nowych programów, które trzeba zbudować praktycznie od podstaw. Dobrym przykładem może być nowy fundusz rozwoju potencjału mobilności zeroemisyjnej. Fundusz ma dysponować ogromną kwotą 1,16 mld euro (prawie 5 proc. całego dotacyjnego KPO), ma dokonywać wejść kapitałowych, udzielać pożyczek i dotacji, ale nie do końca wiadomo, na jakich zasadach ma działać

Dlatego zgłaszajcie na stronie KPO uwagi
Komponent E , strona 205 - brak wsparcia do budowy/rozbudowy sieci tramwajowych i metra oraz niezbędnego taboru.Bydowy dróg rowerowych, węzłów przesiadkowych, infrastruktury uspokojenia ruchu, parkingów P&R.
Oraz strona 206 gdzie zapis" Wsparcie kapitałowe dla instytucji wspierających rozwój w Polsce przemysłu dla rozwiązań zeroemisyjnych w zrównoważonej mobilności" oznacza wsparcie dla producentów generujących korki i hałas samochodów, tylko, że elektrycznych.
Zachęcam do zgłoszenia uwag, bo macie już nawet odpowiednie informacje podane. Nie trzeba sie nigdzie logowac, więc 1-2min i gotowe
 

·
Registered
Joined
·
3,146 Posts
Dzisiaj mozna powiedziec ze Łódż kroluje na gieldzie :)
Scientific-Industrial Complex of Medical Biotechnology
gen. Mariana Langiewicza 60 Street
95-050 Konstantynów Łódzki

Research and Development Center
Fabryczna 17 Street
90-344 Łódź

Trzeba liczyc ze druga lokalizacja jest glowna i podlega pod lodzka skarbowke :) Na gieldzie dzisiaj Mabion kroluje :)
 

·
Buja mnie Łódź ;-)
Joined
·
7,839 Posts
46581 - 46600 of 48080 Posts
Top