SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 43 Posts

·
Buja mnie Łódź ;-)
Joined
·
9,435 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Witam! Ponieważ pozazdrościłem kolegom z forum, posiadającym własne wątki ze zdjęciami Łodzi postanowiłem utworzyć własny. Będę w nim dość nieregularnie wrzucał fotki, jakie wykonuje swemu ukochanemu miastu podczas okazjonalnych spacerów. Na pewno nie będą to zdjęcia na miarę Yeża Hodowcy, bo talent nie ten. Miasto staram się fotografować takim, jakie ono jest – czasem piękne, czasem przyprawiające o rozpacz. Ale zawsze intrygujące i inspirujące.

No to w takim razie Spacer 1 (07.07.2009)

Otwiera go zdjęcie odrestaurowanego pałacyku przy Jaracza 47. Dalej szedłem ulicami POW, Rewolucji 1905 roku, Włókienniczą, Wschodnią, Jaracza, Więkckowskiego, Wólczańską i aleją 1 Maja. Pierwszą porcję zdjęć zakończę przy Gdańskiej 28.

No to po kolei:
Jaracza 47
Róg POW i Jaracza


Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ
Łódzka Drukarnia Dziełowa


Fajna modernistyczna kamienica przy Rewolucji 1905 nr 46
Willa Rappaporta przy Rewolucji 44 – zwraca uwagę balkon… :eek:hno:
„modernizacja” dawnej PALM-y
 

·
Buja mnie Łódź ;-)
Joined
·
9,435 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
C.d.

Róg Rewolucji i Kilińskiego


Rewolucji 28


Rewolucji 29 – czarna rozpacz…. :eek:hno::eek:hno::eek:hno:


Domy przy Kilińskiego


Ulica Włókiennicza…. :eek:hno::eek:hno::eek:hno::eek:hno::eek:hno:


W tej kamienicy mieszkał Hilary Majewski


„Kochankowie z ulicy Kamiennej”Włókiennicza raz jeszczeKolejna porcja zdjęć, obejmująca głównie stare Polesie, wkrótce :)
Zapraszam do komentowania i dopowiadania
 

·
kawiarniana lewica
Joined
·
931 Posts
No to ja skomentuję :)
Za dużo zdjęć na posta dajesz, w końcu tak zapchasz stronę, że nikomu nie będzie chciało się czekać, aż się wszystko załaduje, więc proponuję, abyś wrzucał mniej na raz.

Kurde, nie bałeś się wyciągać aparatu na Włókienniczej? :)
 

·
Buja mnie Łódź ;-)
Joined
·
9,435 Posts
Discussion Starter · #5 ·
EDIT Zgodnie z Waszymi sugestiami troszeczkę rozrzedziłem wątek :)

Troszkę mnie martwi brak komentarzy, ale nie zrażony tym dorzucam obiecaną porcję zdjęć z Polesia. Spod budynku AM wędrowałem dalej aleją 1 Maja. Następnie skręciłem w Żeromskiego, by udać się do najbardziej klimatycznego z łódzkich zaułków, tj. skrętu z Próchnika w Lipową. Stamtąd wróciłem na aleją 1 Maja, by przez Pogonowskiego udać się na Legionów. Z Legionów zaś skręciłem w Żeromskiego, by przy skrzyżowaniu z Próchnika domknąć pętelkę :)

No to zdjęcia czas wrzucić:
 

·
Pijcie portera z BŁ!
Joined
·
18,232 Posts
Wypas! Łódź potrzebuje wątków fotograficznych. Ale potrzbuje też remontów, o wiele bardziej niż Wrocław czy Poznań. Widać to na Twoich zdjęciach.
 

·
Łodzianin
Joined
·
9,293 Posts
EDIT Zgodnie z Waszymi sugestiami troszeczkę rozrzedziłem wątek :)

Troszkę mnie martwi brak komentarzy, ale nie zrażony tym dorzucam obiecaną porcję zdjęć z Polesia. Spod budynku AM wędrowałem dalej aleją 1 Maja. Następnie skręciłem w Żeromskiego, by udać się do najbardziej klimatycznego z łódzkich zaułków, tj. skrętu z Próchnika w Lipową. Stamtąd wróciłem na aleją 1 Maja, by przez Pogonowskiego udać się na Legionów. Z Legionów zaś skręciłem w Żeromskiego, by przy skrzyżowaniu z Próchnika domknąć pętelkę :)
Super zdjęcia, na prawdę :) Zwłaszcza, że Polesie jest tak mało obfocone :) Z jednej strony łódzcy forumowicze narzekają, że jest mało wątków o Łodzi, a z drugiej nawet nie przeglądają tych, które są. Musisz się zareklamować na łódzkim dziale, warto obejrzeć, gratuluję odwagi z wejściem z aparatem na Włókienniczą, ja dziś na Abramowskiego się nie przemogłem :D Obyś tylko częściej wrzucał foty do wątku ode mnie :)
 

·
Buja mnie Łódź ;-)
Joined
·
9,435 Posts
Discussion Starter · #10 · (Edited)
Stoki part A

Witam ponowie. Tym razem chciałbym szanownych forowiczów zabrać na wycieczkę w jedno z najciekawszych miejsc Łodzi, a mianowicie Stoki. Położone na wschód od centrum miasta Stoki to malownicze osiedle zbudowane na zboczach sporego naturalnego wzniesienia.
Tak naprawdę składają się one z zespołu trzech osiedli: starego, przedwojennych jeszcze domów Towarzystwa Osiedli Robotniczych, zlokalizowanych w rejonie ulicy Krokiew, po drugie sporego osiedla zabudowy szeregowej, zbudowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej, po trzecie zaś nazywanego „góralskim” osiedla bliźniaków, zbudowanego dla kolejarzy w latach 50-tych XX wieku.
Centralny punkt osiedla stanowi jednak wspomniana Górka Stokowska, stanowiąca piękny park im. Zaruskiego. Na jej szczycie znajduje się osiedla TOR oraz krańcówka tramwajów 12 i 43. Zbocza wzniesienia zajmuje osiedle poniemieckie. Nieco dalej na wschód mieści się natomiast osiedle „domków góralskich”.
Nazwa tej części miasta nie jest żadną nizinną fantasmagorią, przewyższenia występujące w otulinie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich mogą bowiem zadziwić niejednego górala. Cechą charakterystyczną osiedla są też nazwy ulic o tematyce górskiej.
Szczegółowe informacje na temat Stoków znajdziecie w Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stoki_(osiedle_w_Łodzi)

Na początek zamieszczam mapkę swego spaceru po Stokach. Moją fotorelację podzieliłem na trzy części: A, B, i C. Część A obejmuje osiedla zwaną „góralską”.


No to czas zacząć. Na początek zapraszam do obejrzenia uroczych domków z ulicy Skalnej:


Przy ulicy Henrykowskiej, rozdzielającej osiedle „góralskie” od niemieckiego, znajduje się dość spory blok. Zwróćcie uwagę na nachylenie jezdni
 

·
Buja mnie Łódź ;-)
Joined
·
9,435 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Stoki part B

No to czas na część B, czyli osiedle poniemieckie.
Najwyżej znajduje się ulica Potokowa:


Widok na dół, w kierunku ulicy Zbocze


Czy na pewno jesteśmy w Polsce???
Dom przy ulicy Zbocze
Ulica Zbocze
Dochodzimy do skrzyżowania kilku ulic pośrodku osiedla. Widok na ulicę Pieniny. Stylowe poniemieckie budynki ciągną się aż do ulicy Przełęcz. A przy skrzyżowaniu z Telefoniczną mieści się szpital im. SonnenbergaZa komuny Stoki „wzbogacono” o kilka bloków


Widok z ulicy giewont na ulicę Szczytową


Ulica Giewont – początek najciekawszego chyba elementu osiedla, jaką jest serpentyna
 

·
Buja mnie Łódź ;-)
Joined
·
9,435 Posts
Discussion Starter · #12 · (Edited)
Stoki part C

Mało kto chyba wie, że mamy w Łodzi, jak na górskie miasto przystało, z prawdziwego zdarzenia drogową serpentynę w ciągu ulicy Giewont, pozwalającą na pokonanie znacznej różnicy wzniesień. Co jeszcze ciekawsze, jak całe osiedle wyłożona jest ona zabytkowym brukiem, a w swym wnętrzu kryje piękny park
No to się wspinamy:
Wnętrze serpentyny wypełnia park. Widać chyba wyraźnie, jak spore jest tam przewyższenie


Po drugiej stronie, na dnie przepaści, znajduje się stary stadion, powoli zamieniający się w elegancki kompleks sportowy


Na samiuśkim szczycie serpentyny znajduje się szkoła podstawowa
Marzy mi się, by po wyremontowaniu bruku urządzić na stokach metę jakiegoś poważnego wyścigu kolarskiego, a najlepiej kryterium uliczne. Finisz byłby zupełnie niczym na Mount Ventoux :)

Za szkołą dawne mieści się dawne osiedle TOR (sorki, ale już mi się nie chciało tam wspinać)


Skrzyżowanie ulic Giewont i Krokiew


Kilkadziesiąt metrów poniżej znajduje się urokliwa krańcówka 12-tki i 43


Stąd tramwaje dość delikatnym zjazdem dojeżdżają do ulicy Pieniny i szpitala Sonnenberga. Później przez szybko się rozwijające, ale dość brzydkie osiedla domków jednorodzinnych zmierzają ulicą Telefoniczną w kierunku centrum, pokonujac potem, zupełnie niczym pociągi odcinek trasy pomiędzy działkami i osiągając w rejonie CKD UM ulicę Pomorską. Ale to już temat na oddzielny spacer :)

Tymczasem stary tramwaj linii 43 zawiózł me zmęczone sacerkiem po kocich łbach nogi do domu. Ale na pewno na Stoki będę jescze wracał :)
 

·
Buja mnie Łódź ;-)
Joined
·
9,435 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Nie mogłem nie wykorzystać dzisiejszej pogody i chciałbym podzielić się z Wami widokiem Łodzi w ten mroźny styczeń. A przy okazji odświeżyć wątek ;)

Trasa spaceru przedstawia się następująco:Początek. Plac Dąbrowskiego


NarutowiczaHotel Polonia

 

·
Buja mnie Łódź ;-)
Joined
·
9,435 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Park SienkiewiczaSienkiewicza

Prawdziwe „centrum” miasta :lol:Pasaż Schillera – niegdyś kultowe miejsce, dziś ….parking 
1 - 20 of 43 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top