SkyscraperCity banner

41 - 60 of 77 Posts

·
I love Piotrkowska ;*
2,303 Posts
Discussion Starter · #41 ·
Część 11

Postanowiłem lekko zmienić format mojego wątku - zamiast wrzucania po dziesięć fot na zestaw, będę teraz wrzucał jedynie po pięć. Wydaję mi się że w ten sposób wątek zyska na atrakcyjności, iż przy otwieraniu strony, nie będzie się ładować tyle fotek naraz ;D

Jedenasty zestaw:

111. Łódzkie bliźniaki po raz kolejny

112. Północna pierzeja Andrzeja na wysokości Wólczańskiej, patrząc w strone Pietryny

113. Konrast po łódzku

114. Pod pokładem

115. ŁCB

CDN :)

·
I love Piotrkowska ;*
2,303 Posts
Discussion Starter · #42 ·
część 12

och, trochę zaniedbałem swój wątek, to chyba przez te mistrzostwa ;). No cóż, po długiej przerwie czas na kolejny zestaw.

116. Łódzki downtown.

117. Duma Łodzi - Piotrkowska :)

118. Na Sienkiewicza.

119. Na Piotrkowskiej...

120 Łódź - miejsce spotkań :)

·
I love Piotrkowska ;*
2,303 Posts
Discussion Starter · #45 ·
Część 13, wydanie specjalne: kamienica przy Wólczańskiej 75

Kamienice i jej podwórko odwiedziłem rok temu w Sierpniu. Nie spodziewałem się że aż tak mi się tam spodoba, a wszystko przez jej wyjątkowy klimat.

Nooo, tak się cieszę że wszedłem na to podwórko.. Ono miało taki niesamowity klimat.. Czułem się jak na jakimś planie filmowym. Wyglądała jak
typowa scena ze "Wschodniej Europy" według zachodnich filmów.
Szare, wysokie mury w małych odległościach. Jakaś emerytka się na mnie gapiła z któregoś okna. Wszędzie dużo gołębi. Po chwili jakiś dzieciak (5 lat) wyszedł na balkon i zawiesił się na barierkach i też się na mnie gapił. Wszystko to oddawało taki zimny, mroczny klimat. Normalnie jak jakieś Kosowo czy cos :O
121. Najpierw przedstawię kamienicę od frontu, będzie łatwiej skojarzyć która to z pod siedemdziesiątki-piątki :)

122. Teraz już ogólny widok na podwórko. Co prawda nie jest kolorowo-przedszkolowo ale przynajmniej było czysto i to bardzo :)

123. Ciekawostką jest, iż w kamienicy mieści się oddział PZU.

124. Północna oficyna.

125. Kończę partie widokiem na niebo.

CDN

·
Registered
1,361 Posts
Czy ktorys z Lodzian ma detalnego listu genezji liczby mieszkancow Lodzi? Interesuje mnie, bop wedlug mnie Lodz to najbogatsze polskie miasto architektury XIX wieku?! Jezeli ktos czyms takim posiada, dziekuje z gory za podanie linku.

·
I love Piotrkowska ;*
2,303 Posts
Discussion Starter · #47 ·
Ja niestety nic konkretnego nie posiadam, ale na wiki można znaleźć taką listę ludności:

1793: 190
1806: 767
1830: 4,300
1850: 15,800
1880: 77,600
1905: 343,900

1925: 538,600
1990: 850,000
2003: 781,900
2005: 767,628

·
Czasy Wielkiej Depresji
2,480 Posts
Z duzych miast Lodz jest chyba najbrzydsza :( sorry chlopaki !!! to miasto prawie sie nie rozwija !!!! i te brudne kamienice... po co to te zdjecia...
Wybacz, ale trzeba wyjątkowo powierzchownie patrzeć na Łódź, żeby nie dostrzec w niej piękna.
Łódź jest świetna.Mógłbym mieszkać tam przez jakiś czas.:)Za 10 lat to będzie absolutny hit!!

·
I love Piotrkowska ;*
2,303 Posts
Discussion Starter · #49 ·
Część 14

126. Mniej więcej taką Łódź widzą goście po wyjściu z fabrycznego

127. Na Piotrkowskiej jest wiele pałaców, ten jest na wprost od Katedry

128. A ten już jest za Katedrą

129. Uwielbiam tą kamienice, ładna i bardzo charakterystyczna.

130. W co się tak wpatruje Tuwim?

CDN

·
Registered
29 Posts
Jakość zdjęć wprost fenomenalna:bow:
Samo miasto, w którym byłam jakoś na początku lat 90-tych, wygląda na zdjęciach niestety na dość zaniedbane. Aczkowlwiek potencjał ma ogromny. Myślę, że za jakieś 10 lat, po wyremontowaniu wszystkich kamienic będzie perełką.:cheers:

A tak btw, czy ktoś się orientuje jak bardzo Łódź ucierpiała w czasie wojny?

·
Łodzianin
9,153 Posts
GOŚKA;22572862 said:
Jakość zdjęć wprost fenomenalna:bow:
Samo miasto, w którym byłam jakoś na początku lat 90-tych, wygląda na zdjęciach niestety na dość zaniedbane. Aczkowlwiek potencjał ma ogromny. Myślę, że za jakieś 10 lat, po wyremontowaniu wszystkich kamienic będzie perełką.:cheers:

W czasie wojny nie było zbyt wielu strat, ale później nastał komunizm...

·
Registered
5,495 Posts
GOŚKA;22572862 said:
http://lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/663545.html

Straty wojenne Łodzi
31.10.2006

Urząd Miasta Łodzi opublikował raport z oszacowania strat wojennych poniesionych przez miasto podczas II wojny światowej.

Wynika z niego, że straty materialne miasta w latach 1939-45 oraz wynikających z organizacji i funkcjonowania Litzmannstadt Getto wynoszą ok. 60 mld złotych.

Drobiazgowe wyliczenia i opis negatywnych zjawisk znalazły się w ponadstustronnicowym wydawnictwie, w ramach Kronik Miasta Łodzi, do którego dołączono niemiecką mapę miasta z 1942 roku. Zespół opracowujący raport utworzony został pod egidą łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. W jego skład weszło pięciu naukowców, reprezentujących Archiwum Państwowe, Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Łódzki i PTE.
::: Reklama :::

Najtrudniejsze według badaczy, było przyjęcie metody badawczej i wyliczeniowej. Wątpliwości budziło niemal wszystko: od przedwojennego kursu dolara, poprzez sposoby szacowania strat, ustalania kryteriów wartości poszczególnych elementów i okresu przyjętego do wyliczeń. Raport wymienia także straty niematerialne takie jak śmierć ludności i wysiedlenia, które dotknęły ponad 350 tys. osób.

- Mówi się, że Łódź nie poniosła znaczących strat wojennych. To błędny pogląd - czytamy we wstępie do raportu pióra Jerzego Kropiwnickiego, prezydenta Łodzi. - Łódź straciła blisko 40 proc. mieszkańców, poniosła straty gospodarcze, doświadczyła grabieży dzieł sztuki.

Kosztujący 60 tys. złotych raport powstał na zlecenie Rady Miejskiej w Łodzi. Trafi m.in. na biurka parlamentarzystów i premiera Jarosława Kaczyńskiego.
(mm) - POLSKA Dziennik Łódzki

http://www.dlapolski.pl/Lodz-liczy-straty-spowodowane-przez-Niemcow-art939.html

Łódź liczy straty spowodowane przez Niemców
33 mld zł - tyle, według niepełnych szacunków,
straciła Łódź w wyniku II wojny światowej
33 mld zł - tyle, według niepełnych szacunków, straciła Łódź w wyniku II wojny światowej. Praca niewolnicza w Litzmanstadt Getto, w przemyśle zbrojeniowym Trzeciej Rzeszy, utracone mienie, skradzione zbiory muzealne, unieruchomiony przemysł, zniszczona tkanka miejska - katalog strat jest długi i z pewnością niepełny. Raport może być podstawą do ewentualnych roszczeń wobec strony niemieckiej.

- Potrzeba dalszych badań nad stratami poniesionymi przez ¸ódź w wyniku II wojny światowej - podkreślał prof. Krzysztof Baranowski z Politechniki ¸ódzkiej, pod którego kierunkiem pracował specjalny zespół naukowców obliczających straty miasta. - Najważniejsze, by udało nam się w najbliższym czasie stworzyć pełny bilans na 1 września 1939 roku - powiedział. Według niego, Łódź pod względem oświaty, kultury, sztuki była jednym z przodujących miast w Polsce. Potrzebna jest więc monografia obejmująca nie tylko straty ekonomiczne, ale też kulturowe i oświatowe miasta. - Można by dokładniej zbadać archiwa warszawskie, gdzie jest sporo informacji na ten temat - powiedział prof. Baranowski. Jak podkreślali naukowcy podczas wczorajszego seminarium poświęconego raportowi, w czasie II wojny światowej Łódź ominęły bezpośrednie działania zbrojne. Niemcy okupujący miasto nie zburzyli wielu budynków, gmachów użyteczności publicznej czy fabryk. - Mówi się nawet, że Łódź nie poniosła znaczących strat wojennych - tłumaczył dr Lechosław Berliński z Politechniki Łódzkiej - to jednak błędny pogląd. Czy można mówić, że Łodzi nie dotknęła wojna, skoro straciła ona blisko 40 proc. mieszkańców, poniosła niezwykle dotkliwe straty gospodarcze i doświadczyła grabieży dzieł sztuki i eksponatów muzealnych na niespotykaną skalę. Dlatego po dwumiesięcznym - bardzo szybkim, jak na taki zakres prac - badaniu archiwów w Łodzi i Warszawie, studiowaniu materiałów bibliograficznych dotyczących Łodzi udało się ustalić straty miasta poniesione w czasie II wojny światowej na niebagatelną sumę 33,5 mld obecnych zł. - To wysoce prawdopodobna kwota strat - powiedział dr Berliński.
- Trzeba pamiętać, że nasze miasto przed wojną było jednym z największych, jeśli chodzi o rozwój przemysłu w Polsce - stwierdził. Podczas przygotowanych wyliczeń pod uwagę brano nie tylko zniszczenia budynków, ale także straty korzyści majątkowych mieszkańców. Oceniano straty demograficzne - tutaj wyceniono je na prawie 2 mld zł. Przed wojną w Łodzi mieszkało ponad 600 tys. osób, po jej zakończeniu zostało niespełna 400 tysięcy. W dokumencie nie zabrakło oszacowania strat, jakie poniósł budżet miasta z tytułu utraconych podatków i innych wpływów. Największe straty dotknęły łódzki przemysł - przygotowujący opracowanie podkreślają, że są to niepełne dane, gdyż dotyczą jedynie trzech jego gałęzi - włókiennictwa, maszyn i lotnictwa. Brakuje informacji o pozostałych branżach przemysłu, choćby chemicznym czy rolnictwie. Do ogólnej kwoty strat należy dodać ponad 2 mld zł za niewolniczą pracę w łódzkim getcie. Jak podkreślali też obecni na seminarium przedstawiciele Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę, trzeba doliczyć jeszcze 1,5 mld zł, gdyż do pracy w Rzeszy deportowano ponad 100 tys. ludzi. Podczas seminarium pojawiły się zarzuty, że straty oparte na utraconych korzyściach są mało wiarygodne i tak naprawdę badania, którym poświęcono wczorajsze spotkanie, są przeszacowane i nieadekwatne do rzeczywistości. Jednak według prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, to była okupacja obcego państwa i mamy prawo występować z roszczeniami za utracone przez to korzyści - powiedział.
Raport dotyczący strat Łodzi powstał na zamówienie prezydenta miasta. Kilka miesięcy temu to radni zobligowali Kropiwnickiego do przedstawienia strat, jakie miasto poniosło podczas wojny. Ekspertyza miała oszacować także zyski Trzeciej Rzeszy z pracy przymusowej i grabienia mienia mieszkańców Łodzi. Na jej wyniki trzeba będzie jeszcze poczekać.
Wcześniej podobne raporty sporządziły Warszawa i Poznań.
Anna Skopinska

http://www.lodz.ap.gov.pl/2006.html

Zakończenie kwerendy dt. strat wojennych Łodzi
Nakładem Urzędu Miasta Łodzi ukazał się "Raport z oszacowania strat i szkód poniesionych przez miasto Łódź wskutek wybuchu i trwania II wojny światowej oraz wynikłych z organizacji i funkcjonowania Litzmannstadt Getto". Autorzy to interdyscyplinarny zespół złożony z ekonomistów i historyków (wśród nich starszy kustosz APŁ Julian Baranowski). Szeroko zakrojona kwerenda objęła zbiory archiwalne Archiwum: częściowo zachowane akta administracji okupacyjnej, przedsiębiorstw, żydowskiego samorządu getta oraz powojennego Zarządu Miasta.

Autorzy raportu zaprzeczyli powszechnemu przekonaniu, że Łódź nie poniosła znacznych strat w okresie II wojny światowej. W przypadku miasta były to głównie straty demograficzne (liczba ludności zmniejszyła się o ok. 356 tys. osób). Zwrócono uwagę na szkody materialne poniesione przez mieszkańców miasta, urządzenia miejskie, łódzki przemysł i handel. Podsumowano także straty wynikające z funkcjonowania Litzmannstadt Getto (grabież mienia mieszkańców, ich niewolnicza praca). Zespół autorów Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego - Oddział w Łodzi oszacował straty wojenne Łodzi, po przeliczeniu na obecną wartość pieniądza, na 40 mld zł.

(Wystarczy wpisać w google: Łódź + straty wojenne) :)

·
I love Piotrkowska ;*
2,303 Posts
Discussion Starter · #55 ·
Część piętnasta

131. Pałac Przy Moniuszki po raz pierwszy

132. Po raz drugi

133. I ostatni, trzeci raz

134. "Depresja"

135. I na koniec dam jeszcze foto z kolorowej Piotrkowskiej

CDN.

·
I love Piotrkowska ;*
2,303 Posts
Discussion Starter · #56 ·
16

Czas na kolejną porcje fot.
136. Budynek ZUSu, ciekawe kiedy doczeka się remontu...

137. taka tam symetria :>

138. I ta sama kamienica w pełnej okazałości

139. Południowa Piotrkowska, w tle budynek Banku Pekao a kamienica druga od prawej to ostatnio odmalowana kamienica Pod Góralem

140. Kolejny kadr z magicznej Piotrkowskiej

CDN

·
Registered
67,204 Posts
ŁoŁ

^^
Prezentujesz BARDZO CIEKAWE (niektóre) fotki :applause:

m.in. FAJNE kolorki na tym ostatnim :eek:kay:

41 - 60 of 77 Posts