SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 512 Posts

·
FAN-AUDI
Joined
·
300 Posts
Discussion Starter #1
:runaway: Hipermarket w Łomży za 45 mln

Echo Investment podpisał umowę z „real” na budowę hipermarketu w Łomży. Umowa dotyczy budowy a także oddania go do korzystania spółce „real” na okres 15 lat. Za łomżynski hipermarket „real” ma zapłacić - równowartość w złotych polskich - 11 mln 322 tys. euro netto. Na dzień zawarcia umowy jest to kwota 45 mln 854 tys. złotych.

Warunkiem rozwiązującym umowę jest nie nabycie przez Echo Investment w ciągu najbliższych 12 miesięcy jeszcze jednej działki niezbędnej pod realizację planowanej inwestycji. Chodzi o przebiegającą niemalże przez sam środek zakupionego przez Echo Investment terenu u zbiegu ulic Sikorskiego i Zawadzkiej drogę miejską – tzw. Starozawadzką. Spółka stara się odkupić ją od władz miasta od dłuższego czasu...
Kolejnym warunkiem jaki musi spełnić Echo Investment jest jest uzyskanie ostatecznego pozwolenia na budowę do 30 czerwca 2007r.

Dodajmy, że umowę pomiędzy Echo Investment - Centrum Handlowe Łomża Sp. z o.o. z siedzibą w Kielcach (w której Echo Investment S.A. posiada bezpośrednio i pośrednio 100% udziałów) a z real,- Sp. z o.o. podpisano 22 czerwca 2005 roku jednak dopiero w czwartek 8 września 2005r. spółka poinformowała o tym w komunikacie giełdowym. 

·
Registered
Joined
·
677 Posts
Przyjsć, kupić MMB (mleko, masło, bułki) i wyjsć.
Obiekt klasy "blaszak+" (za kopułkę i troche cegieł). Może na kolejnych renderach będzie wyglądać lepiej.
 

·
Moderator
Joined
·
8,111 Posts
To dobre wiadomości dla Łomży, ale zmieniam tytuł wątku - pamiętajcie żeby nazwę miasta dawać na początku i w nawiasach kwadratowych - to naprawdę nic trudnego a znacznie podnosi przejrzystość Forum ;)
 

·
FAN-AUDI
Joined
·
300 Posts
Discussion Starter #8
Być albo nie być... oto pytanie na niedzielę

Galeria „Veneda” - tak nazywać się ma centrum handlowo-usługowe, które w Łomży przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Zawadzkiej chce wybudować kielecka firma Echo Investment. Galeria „Veneda” będzie miała ponad 18 tys m.kw. powierzchni użytkowej i znajdzie w niej pracę ponad 500 osób – przekonuje inwestor.
O tym czy inwestycja ma szansę na realizację w najbliższą niedzielę w referendum mają odpowiedzieć mieszkańcy Łomży.
wizualizacja galerii
wizualizacja galerii
wizualizacja galerii
wizualizacja galerii
Krzysztof Giemza z Echo Investment
Krzysztof Giemza z Echo Investment
Plany budowy w tym miejscu centrum handlowego sięgają jeszcze XX wieku. Pierwsze decyzje administracyjne w tej sprawie były wydawane w 1999 roku. I choć od tego czasu minęło już kilka ładnych lat – zakończyły się dwie samorządowe kadencje, Echo Investment wydało na ten cel już ok. 17 mln zł i jest właścicielem niemal 100 % terenów pod inwestycje (brakuje jedynie działki miejskiej z tzw. drogą starozwadzką) w dalszym ciągu inwestycja jest w tym samym miejscu – czyli na rysunkach.
Inwestycja od początku wzbudza wiele kontrowersji. Przeciwnicy podnoszą, że hipermarket w tym miejscu doprowadzi do upadku wielu małych sklepów, że samochody jadące do centrum, zatamują ruch na dwóch ważnych ulicach miasta, i że to centrum byłoby zbyt blisko Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Zwolennicy twierdzą zaś, że nowoczesne centrum handlowe przyczyni się do rozwoju miasta, a mieszkańcy nie będą musieli na większe zakupy wybierać się do Białegostoku czy Warszawy.
Za inwestycją w ubiegłym roku opowiedziała się Rada Miasta, ale uchwalone plany zagospodarowania przestrzennego tego terenu umożliwiające budowę sklepu wielkopowierzchniowego zostały uchylone przez Sąd Administracyjny jako niezgodne z prawem.
Na jednej z ostatnich sesji łomżyńscy radni zdecydowali o przeprowadzeniu lokalnego referendum, które ma rozstrzygnąć czy łomżanie chcą mieć hipermarket przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Zawadzkiej. Referendum to ma się odbyć w niedzielę 12 listopada w raz z wyborami samorządowymi.
I właśnie to referendum było pretekstem dla Echo Investment do – po raz pierwszy publicznego przedstawienia planów centrum w Łomży. To ogromny – dwukondygnacyjny budynek. Na dole ma być parking na 600 samochodów, a wyżej sklepy.
Galeria „Veneda” ma kosztować ponad 90 mln zł. Poza hipermarketem sieci Real (8,5 tys m.kw.) ma w nim znajdować się jeszcze 60 innych sklepów i punktów usługowych.
Inwestor podkreśla, że poza nakładami na budowę Galerii przeznaczy co najmniej 4,6 mln zł na przebudowę łomżyńskich dróg.
Krzysztof Giemza z Echo Investment podkreśla, że jeśli podjęte byłyby wszystkie wymagane prawem decyzje administracyjne, sama budowa centrum zajęła by mniej niż rok. Niemniej na uzyskanie wszelkich planów i zgód dziś potrzebne jest co najmniej 18 miesięcy.
Przedstawiciele Echo Investment dodają, że poparcie od mieszkańców w referendum niewątpliwie przyspieszyłoby proces podejmowania decyzji administracyjnych. Zaznaczają jednak, że jeśli w referendum łomżanie powiedzą „Nie” „będą podejmować działania w kierunku, aby centrum powstało”.
cz
wt, 07 listopada 2006 16:13
Data ostatniej edycji: 2006-11-07 19:02:23 

·
Registered
Joined
·
3,843 Posts
To przypomina Biala bez tych "nawiazan" to fabrycznej architektury. Faktycznie wyglada lepiej.
 

·
FAN-AUDI
Joined
·
300 Posts
Discussion Starter #13
Zdecydowane „TAK” dla pierwszego centrum handlowo-usługowego w Łomży, Galerii Veneda!
Echo Investment S.A.
2006-11-13 09:06

Aż 80% mieszkańców Łomży poparło projekt budowy pierwszego centrum handlowo-usługowego u zbiegu ulic Sikorskiego i Zawadzkiej! Tak duża liczba głosów „za” budową Galerii Veneda świadczy o dużej potrzebie powstania tego typu obiektu w mieście. Do wymaganej ustawowo, 30% frekwencji zabrakło jedynie 0,83% głosów. Jednak dla przyszłych radnych, którzy zostali wybrani przez mieszkańców Łomży w wyborach, powinno to stanowić wskazówkę dla poparcia projektu.

„Cieszy nas tak duże poparcie mieszkańców dla budowy Galerii Veneda, które wyrazili w referendum. Jestem przekonany, że mimo wymaganej ustawą, 30% frekwencji, głosy mieszkańców staną się wiążące dla miejskich radnych. Łomżanie potrzebują bowiem nowoczesnego centrum handlowo-usługowego, a miasto nowej inwestycji w wysokości 90 milionów złotych”, powiedział Krzysztof Giemza, Dyrektor Działu Centrów Handlowych Echo Investment S.A. Galeria

Veneda to nowoczesne centrum handlowo-usługowe, które pod swoim dachem pomieści 60 punktów usługowych i sklepów. Inwestor, notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka Echo Investment S.A., co miesiąc będzie wpłacać do budżetu gminy 57 000 złotych z podatku od nieruchomości i 30 000 tytułem PIT5. Rocznie do kasy miejskiej wpływać będzie ponad 1 000 000 złotych, które miejski samorząd może przeznaczyć na nowe inwestycje, rozbudowę infrastruktury czy cele socjalne. W ramach umowy z Radą Miasta Echo Investment zmodernizuje też miejskie drogi przeznaczając na to 4 600 000 złotych. Nowa inwestycja może być także sygnałem dla innych inwestorów do zainteresowania się Łomżą, jako miejscem potencjalnych inwestycji. Powstawanie sklepów wielkopowierzchniowych w miastach średniej wielkości jest zjawiskiem ogólnoeuropejskim i dowodzi rozwoju danego ośrodka. Dla miasta i okolic inwestycja oznacza nowe miejsca pracy i stały dochód dla wielu gospodarstw domowych. W Centrum docelowo zostanie zatrudnionych około 520 osób. Galeria Veneda to także możliwość znalezienia zatrudnienia dla lokalnych firm partnerskich, współpracujących z inwestorem takich jak firmy budowlane i wykończeniowe czy firmy sprzątające. Według szacunkowych danych Echo Investment, na zatrudnienie przy budowie centrum w poszczególnych etapach inwestycji może liczyć łącznie 900 osób.

Dla Łomżan powstanie centrum handlowo-usługowego oznacza wygodne zakupy bliżej domu, bez konieczności wyjeżdżania do Białegostoku czy Warszawy. Mieszkańcy będą mogli korzystać z oferty firm dotąd nieobecnych w Łomży, a dzięki koncentracji wielu sklepów w jednym miejscu zaoszczędzą swój czas i pieniądze.


NOWY RENDER:

 

·
Live slow - Ride fast
Joined
·
3,316 Posts
Ja tylko za offtopikuje, Tomek Ostrowiec znaczy ze jestes z Ostrowca Św.? Jeśli tak to pozdrawiam bo ja z pochodze z Ostrowca.
 

·
wnerwiający pytający!
Joined
·
1,146 Posts
Galeria Biala w Bialymstoku bardziej mi sie podoba...
moze to dlatego ze jestem Bialostoczaninem albo dlatego ze Bialystok jest tak spragniny centrow handlowych ze podobaja sie jego mieszkancom wszystkie :)
 

·
Registered
Joined
·
3,843 Posts
Hm bo ja wiem. "Biała" w tej formie to rzeczywiscie porazka. Juz lepiej bylo budowac bez tych "historycznych" "form", tylko radni chcieli. Alfa za to spelni oczekiwania. To CH rzeczywiscie wyglada sympatycznie.
 

·
Registered
Joined
·
502 Posts
dawno mnie nie było a widze temat o moim mieście więc dodam swoje 3 grosze :)

wiec wyglada sprawa tak. Teren pod inwestycje, nieliczac polnej drogi przebiegajacej przez sam srodek, wykupiono juz bardzo dawno z planem budowy CH.

Znalazly sie jednak w Łomzy siły które byly i sa przeciwne, boj trwa juz latami i obie strony roznie sobie radza. Kupcy wiadomo, nie chca konkurencji a przypomne ze Łomża jest w swoim regionie wybitnie handlowo-uslugowa i powierzchni handlowej na mieszkanca jest bardzo duzo -a tak duze CH zamieszaloby w kociolku ;) wiec kupcy truchleja ;)
Echo tez traci cierpliowsc, powiem tylko ze aresztowano architekta miejskiego w zwiazku z planem zagospodarowania tych terenow.

Referendum było, ponad 11 tysiecy ludzi glosowalo na tak, czyli okolo 80% glosujacych, niestety mniej niz procent zabraklo do 30% frekwencji by feferendum uznac za wazne. Pomijajac fakt ze referenda tego rodzaju i tak nie maja prawdziwej mocy sprawczej.

Galerii Łomzanie generalnie chca, fakt faktem jednak lokalizajca w srodku najwiekszego osiedla mieszkaniowego jest dyskusyjna, szczegolnie ze jest duzo miesjca na obrzezach. Z drugiej jednak strony tereny gdzie jest 'boom' mieszkaniowy na tym osiedlu sa w innym miejscu i jesli galeria nie powstanie to jeszcze dlugo beda tam haszcze i zarosla.

Pomijam sprzeciw kosciola (obok jest sanktuarium) bo dawniej nie slychac bylo sprzeciwu -przeszkadzac zaczelo stosunkowo niedawno. Zule pijacy w zaroslach na tym polu nie przeszkadzaja za to...wybaczcie, wole CH niz ich ;)

Projekt jest ladny, takie CH Łomza powinna miec, niedlugo pobuduja wszedzie w srednich miastach takie centra a Łomza zostanie w tyle, wtedy nasi kupcy dopiero zobacza recesje przez duze R kiedy lomzanie beda masowo jezdzic po duze zakupy do osciennych miast a do lozmy nikt.

ps obecnie najwieksze CH w Łomży to galeria storkotka

do wielkanocy do uzytku zostanie oddana galeria kaufland, podobnej wielkosci, tuz obok (rondo solidarnosci, osiedle poludnie) Do owej Venedy jest stamtad góra kilometr. Sa to jednak supermarkety, hipermarketu nie ma
 
1 - 20 of 512 Posts
Status
Not open for further replies.
Top