Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 104 Posts

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Przystań kajakowa w Łowiczu

Łowiczanie mogą już korzystać z nowej przystani kajakowej na rzece Bzurze.
Miłośnicy kajaków są zgodni, że pomost ułatwi im uprawianie sportów wodnych. Ta pierwsza w mieście przystań powstała w parku Błonie.
Krzysztof Kaliński, burmistrz Łowicza z przekonaniem podkreśla, że przystań będzie dużą atrakcją w Łowiczu.

https://www.radiolodz.pl/posts/4367-przystan-kajakowa-w-lowiczu
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Maspex Wadowice zainwestuje 200 mln zł w Łowiczu. Plantatorzy się cieszą.

Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy Maspex Wadowice zapowiada, że kierowana przez niego spółka w ciągu najbliższych kilku lat chce zainwestować w Łowiczu 200 mln złotych. Deklaracja ta cieszy producentów owoców i warzyw, którzy liczą na zwiększenie produkcji płodów rolnych.
Wadowicki Maspex jest jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej z branży spożywczej. Polska spółka produkuje m. in. soki, napoje, kakao, herbaty rozpuszczalne oraz makarony. Należą do niej takie marki jak Tymbark, Kubuś i Lubella. W wakacje stała się ona właścicielem zakładu Agros Nova w Łowiczu. Są w nim produkowane nie mniej znane marki takie jak: Łowicz, Kotlin i Krakus. AN jest liderem w sprzedaży produktów dżemowych, gotowych sosów i koncentratów zup. Przejęta przez GMW spółka jest także jednym z czołowych producentów keczupów, koncentratów pomidorowych, zup gotowych, a także dań warzywno-mięsnych.
Nowy właściciel zapowiada budowę od podstaw zakładu produkcyjnego z instalacją nowoczesnych linii produkcyjnych, stworzenie zautomatyzowanego centrum logistycznego oraz rozbudowę zaplecza służącego przetwórstwu owoców i warzyw. Aby plany te stały się realne spółka wnioskuje do władz miasta o zmianę planu przestrzennego zagospodarowania tej części Łowicza oraz stara się o wprowadzenie Agros Nova do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jarosław Samsel, wiceprezes wadowickiej spółki, mówi wprost, że chce ona przetwarzać polskie owoce i warzywa, gdyż są one wysokiej jakości. A to gwarantuje odpowiedni poziom produków finalnych. Władze spółki MW już prowadzą rozmowy z plantatorami z województwa łódzkiego na temat zwiększenia dostaw zakontraktowanych owoców i warzyw.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z przejęcia Agros Novej przez Maspex Wadowice - mówi Ireneusz Znyk, prezes Zrzeszenie Plantatorów Owoców i Warzyw w Łowiczu, które skupia około 130 producentów rolnych z powiatów: łowickiego, kutnowskiego i łęczyckiego. - Szczególnie liczymy na zwiększenie produkcji pomidora gruntowego. Gdy tworzyliśmy nasze struktury w 2004 roku, to produkowaliśmy go 30 tysięcy ton. Potem zdarzały się lata, gdy było to zaledwie 4-5 tys. ton rocznie.
Szef łowickiej grupy producenckiej dodaje, że Agros Nova w końcu znalazł się w rękach innego branżowego potentata, a nie funduszu inwestycyjnego czy innej grupy osób, która nastawiona była jedynie na zysk, a nie na rozwój samego zakładu przetwórstwa owoców i warzyw.
Obecnie w łowickiej Agros Nova pracuje około 600 osób. Maspex chce powiększyć załogę o 30 osób.

http://www.strefaagro.dzienniklodzk...e-200-mln-zl-w-lowiczu-plantatorzy-sie-ciesza
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Chińczycy będą pić mleko z Łowicza

Jan Dąbrowski, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, podpisał w Chinach umowę na dostawę 4 mln litrów mleka Łowickiego.
Porozumienie zawarto w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, który uczestniczył w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym w Szanghaju. Do Chin pojechali przedstawiciele blisko 80 polskich przedsiębiorców reprezentujących różnego rodzaju gałęzie przemysłu i bankowości.
OSM w Łowiczu była jedyną polską mleczarnią, która podpisała umowę podczas forum. Odbiorcą mleka Łowickiego będzie chińska spółka rządowa.
- Podpisana umowa to bardzo ważny kolejny krok w zdobywaniu przez naszą mleczarnię rynku chińskiego, którego potencjał jest ogromny - informuje Irena Uczciwek z OSM w Łowiczu. - To także umacnianie pozycji marki Łowickie na tym rynku.
Łowiczanka w pasiastym stroju ludowym z logo OSM już teraz jest w Chinach jednym ze spożywczych symboli naszego kraju.
Łowicka mleczarnia, zatrudniająca blisko 1,8 tys. osób, w ciągu doby przerabia od 1, 6 do 1,7 mln litrów mleka. Jest jednym z trzech największych tego typu zakładów w Polsce.

http://www.strefabiznesu.dzienniklodzki.pl/artykul/chinczycy-beda-pic-mleko-z-lowicza
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Burmistrz Łowicza chce rewitalizacji starówki

W tym roku Łowicz obchodzi 880-lecie istnienia. Ratusz ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania zabytkowego centrum miasta.

Jej celem jest zrewitalizowanie łowickiej starówki. W jej centrum obecnie jest duży parking, który szpeci Stary Rynek. Tym bardziej że wokół znajdują się cenne zabytki architektury świeckiej i sakralnej, które mają po kilkaset lat. Burmistrz Krzysztof Kaliński przy okazji rewitalizacji Starego Rynku wraz z przyległymi ulicami chce także zagospodarować zakupioną przez ratusz nieruchomość przy ul. Kaliskiej.

Komisja konkursowa, której przewodniczy Jan Salm, kierownik Zakładu Historii Architektury, Budowy Miast i Konserwacji Zabytków Politechniki Łódzkiej, na prace czeka do 29 kwietnia. Wcześniej, bo do 28 stycznia, należy zgłosić chęć uczestnictwa w burmistrzowskim konkursie.

Ogłoszenie wyników planowane jest na 16 czerwca. Pula nagród wynosi 60 tysięcy złotych. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma od władz Łowicza 35 tys. zł nagrody oraz kolejne 10 tys. zł za odkupienie praw autorskich do zgłoszonego projektu.

Za drugie miejsce przewidziano nagrodę 15 tys. zł. Zwycięska koncepcja posłuży urzędnikom do przygotowania wniosku o unijne wsparcie rewitalizacji starówki.

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/9284803,burmistrz-lowicza-chce-rewitalizacji-starowki,id,t.html
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Budra kupiła teren pod budowę mieszkań w Łowiczu

Spółka Budra wygrała pod koniec ub.r. miejski przetarg na sprzedaż nieruchomości zlokalizowanej w Łowiczu.
Inwestor nabył teren położony w rejonie ulic Mickiewicza i Szkolnej. Za grunt o powierzchni 0,17 ha, zabudowany obiektem o powierzchni 0,5 tys. mkw. w złym stanie technicznym, inwestor zapłaci blisko ponad 444 tys. zł.
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działki przeznaczone są pod inwestycje o funkcjach mieszkaniowych i usługowych.
Budra zrealizowała w br. m.in. osiedle z 24 lokalami przy ul. Wojska Polskiego.

http://www.housemarket.pl/inwestycje/102/budra_kupila_teren_pod_budowe_mieszkan_w_lowiczu,4691.html
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
W Łowiczu ma powstać pierwszy blok socjalny

Władze Łowicza w tym roku oddadzą do użytku blok komunalny z 40 mieszkaniami. Burmistrz Krzysztof Kaliński na wniosek Joanny Miki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej planuje już budowę kolejnego budynku wielorodzinnego. Za parę lat ma powstać pierwszy w mieście blok o charakterze socjalnym.

Dyrektor Mika chce, aby zasiedliły go m. in. osoby, które są uciążliwe dla innych lokatorów ZGM. – Dlatego też nowy budynek powinien zostać tak skonstruowany, aby wejście do każdego z mieszkań prowadziło nie z zamkniętej klatki schodowej, ale z półotwartej loggii – informuje szefowa ZGM. Nowy blok może powstać na Czajkach lub w rejonie ul. Armii Krajowej. ZGM potrzebuje nowych mieszkań o niższym standardzie nie tylko dla osób, które już oczekują na mieszkania socjalne, ale także dla tych, którzy niedługo zawitają do ratusza, aby szukać nowego lokum.

Warto podkreślić, że w tym roku miasto straci dwie kamienice przy ul. Bielawskiej, w których mieszka blisko 30 rodzin. Jeden z budynków już został przejęty przez spadkobierców prawowitych właścicieli (ul. Bielawska 7), a drugi ma zostać oddany przez ratusz pod koniec czerwca (ul. Bielawska 5). Idea budowy bloku socjalnego jest kusząca także z powodów finansowych. Połowę kosztów jego powstania można pozyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego.

http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/a/w-lowiczu-ma-powstac-pierwszy-blok-socjalny,10055042/
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Osiem firm chętnych na modernizację boiska przy SP nr 2 w Łowiczu

Prawdopodobnie w tym tygodniu zostanie rozstrzygnięty przetarg na budowę boiska wielofunkcyjnego dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 i działającego przy niej Gimnazjum nr 2 w Łowiczu. O prawo realizacji inwestycji wycenianej przez miasto na ok. 450 tys. zł ubiega się osiem firm. To już drugi przetarg na modernizację najgorszego w mieście przyszkolnego boiska.

Najniższą ofertę złożyła firma Ram-Bud z Radomia, która opiewa na ponad 437 tys. zł. Z kolei najwięcej, bo ponad 550 tys. zł za te same prac chce Dro-Mar ze Skaryszewa. Z łowickich firm swoich sił w przetargu spróbowała jedynie Budra Rafała Wacha. Przedsiębiorąca zaproponował miastu, że zrealizuje zlecone prace za niespełna pół miliona złotych. Miejscy urzędnicy pierwotnie planowali, że przyszkolna inwestycja zakończy się przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Teraz mówi się już o końcu września. Jedną trzecią kosztów prac modernizacyjnych ma dołożyć Ministerstwo Sportu i Turystyki.

http://www.dzienniklodzki.pl/wiadom...zacje-boiska-przy-sp-nr-2-w-lowiczu,10057846/

 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Łowicki ratusz ma geotermalny pomysł na Kaliską 5

Władze Łowicza po rezygnacji łódzkiego stowarzyszenia JA Ty My mają nowy pomysł na zagospodarowanie części miejskiej nieruchomości przy ul. Kaliskiej 5. Chcą pozyskać unijne pieniądze na odwiert geotermalny.

Podwładni burmistrza Krzysztofa Kalińskiego przygotowują wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o sfinansowanie w całości geotermalnej próby. Mówi się o jej dwóch głębokościach: ponad 2 tys. metrów oraz ponad 4 tys. metrów. Koszt wykonania pierwszej z nich to około 12 mln zł, a druga jest o 8 mln zł droższa. Inicjatorem tych działań jest Zakład Energetyki Cieplnej w Łowiczu.

- Ponad 30 lat temu podczas poszukiwań ropy naftowej wykonano próbny odwiert w Kompinie i okazało się, że na głębokości 4,2 tys. metrów znajduje się woda o temperaturze 107 stopni Celsjusza - przypomina Zbigniew Wójcik, prezes ZEC w Łowiczu. - Jest ona wystarczająca do efektywnego wprowadzenia wody do systemu grzewczego.

W ubiegłym tygodniu ZEC podpisał umowę z prof. Wiesławem Bujakowskim, szefem Zakładu Odnawialnych Źródeł Energii i Badań Środowiskowych Polskiej Akademii Nauk. Za 90 tys. zł, z których 75 proc. dołoży łódzki fundusz ochrony środowiska, stworzy on projekt techniczny tego przedsięwzięcia. Obejmie on m. in. lokalizację próbnego odwiertu. Do końca października okaże się, czy może on zostać umiejscowiony przy ul. Kaliskiej 5. Miałoby to kilka zalet.

W pobliżu znajduje sieć ciepłownicza ZEC, która mógłby korzystać z wód geotermalnych. Z wyższych pokładów można natomiast czerpać np. solankę na cele lecznicze. Poza tym, władze miasta uniknęłyby społecznej krytyki, gdyż coraz więcej osób wytyka burmistrzowi Kalińskiemu, że sprzeniewierzył się pierwotnemu celowi, dla którego nabyto działkę w centrum miasta. Gdy ratusz kupował ją dwa lata temu, to motywował to chęcią adaptacji budynków na mieszkania komunalne oraz potrzeby miejskiej biblioteki publicznej. Po wyborach utworzono zaś spółkę, w której potrzeby merytoryczne mieszały się z politycznymi. Została ona ostatecznie zlikwidowana w tym roku.

Czas i badania prof. Bujakowskiego pokażą na ile ten plan jest realny. Ponadto ratusz goni czas. NFOŚiGW na geotermalne wnioski czeka do 29 listopada. Do ich złożenia potrzebne są dwa miejskie programy, z których ratusz finalizuje przygotowanie tylko jednego, a dopiero szuka w trybie ekspresowym wykonawcy drugiego.

http://www.dzienniklodzki.pl/aktual...-ma-geotermalny-pomysl-na-kaliska-5,10707708/
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Zrzeszenie Plantatorów Owoców i Warzyw w Łowiczu dostało wilczy bilet

Zrzeszenie Plantatorów Owoców i Warzyw jest zmuszone zmienić siedzibę. Do końca tego miesiąca musi wyprowadzić się ze szkolnego budynku. Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łowiczu pod koniec wakacji wypowiedziała grupie plantatorów umowę najmu z dwumiesięcznym wypowiedzeniem.

- Decyzja ta związana jest z przeprowadzoną za unijne pieniądze termomodernizacją szkolnych budynków - wyjaśnia starosta łowicki Krzysztof Figat. - Nie mogą w nich być prowadzone działania o charakterze komercyjnym.

- Dowiedzieliśmy się o tym dość nieoczekiwanie i choć umowa zakładała trzymiesięczny okres wypowiedzenia, to skrócono go o jedną trzecią - informuje Ireneusz Znyk, prezes Zrzeszenia Plantatorów Owoców i Warzyw, które rocznie szkolną kasę zasilało kwotą około 4 tys. zł. - W trybie awaryjnym nabyliśmy 27-arową działkę przy ul. Matejki i do istniejącej tam 600-metrowej hali dobudowujemy część biurową z zapleczem socjalnym.

Inwestycja wykonywana sposobem gospodarczym przez członków zrzeszenia ma kosztować około 200 tys. zł. Za te pieniądze powstanje obiekt o powierzchni 120 metrów kwadratowych na parterze oraz z 80-metrową salą konferencyjną za użytkowym poddaszu.

-Będzie to miejsce na szkolenia oraz spotkania z firmami, z którymi współpracujemy - dodaje prezes Znyk. - Bardzo przyda się nam także hala, w której będziemy mogli zająć się konserwacją i remontami maszyn rolniczych.

Łowicka grupa producencka w murach szkoły rolniczej przy ul. Blich działa od 2004 roku. Już rok wcześniej jej inicjatorzy zabiegali, aby właśnie ZSP nr 2 był siedzibą zrzeszenia plantatorów. Chodziło nie tylko o to, aby rolniczą szkołę połączyć z wizją nowoczesnej produkcji rolnej. Równie ważny był fakt, że wielu byłych oraz obecnych członków ZPOiW jest absolwentami ponadgimnazjalnej dwójki.

Warto także przypomnieć, że łowickie zrzeszenie było pierwszym tego typu przedsięwzięciem w województwie łódzkim. Dziś skupia blisko 150 plantatorów, którzy produkują dla zakładu przetwórczego Agros Nova w Łowiczu głównie pomidory przemysłowe oraz buraki ćwikłowe. Są to producenci rolni z powiatów: łowickiego, kutnowskiego, łęczyckiego i zgierskiego.

- Do Agros Nova oddajemy pomidory z 250 hektarów, a buraki ze 120 ha - mówi prezes Znyk. - Mimo spadających cen produkowanych przez nas warzyw jesteśmy zadowoleni, że mamy wewnętrznego odbiorcę. Zazdrości nam tego wielu plantatorów z naszego kraju.

W tym roku pomidory i buraki obrodziły tak bardzo, że przekroczono kontraktowe limity. Udało się to między innymi dzięki trzem kombajnom do maszynowego zbioru pomidorów.

- Jeżeli nie będzie przymrozków, to pomidory będziemy zbierać do końca tego tygodnia - zapowiada reprezentant łowickiej grupy producenckiej.

http://www.dzienniklodzki.pl/aktual...rzyw-w-lowiczu-dostalo-wilczy-bilet,10714200/
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
(...)
Natomiast Łowicz dostał blisko 7 mln złotych dofinansowania na modernizację systemu transportu zbiorowego w mieście. Do końca przyszłego roku Miejski Zakład Komunikacji wzbogaci się o cztery nowe autobusy. Zastąpią one wysłużone, 15-letnie jelcze. Inwestycja obejmuje też montaż biletomatów, modernizację wiat przystankowych, pętli autobusowych i przebudowę ulicy Dworcowej z budową parkingu na blisko dwieście aut.

Całość kosztować ma około 10 milionów złotych.

https://www.radiolodz.pl/posts/29657-skierniewice-bez-dofinansowania-na-nowe-autobusy
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Władze Łowicza chcą wydać w przyszłym roku na inwestycje prawie 33 mln zł

Władze Łowicza pracują nad projektem przyszłorocznego budżetu miasta. Zanosi się na to, że burmistrz Krzysztof Kaliński na inwestycje wyda prawie 33 mln zł, czyli znacznie więcej niż w tym roku (ok. 13,6 mln zł). Aby tak się stało, to ratusz będzie musiał pożyczyć 19,5 mln zł.

Wstępnie zakłada się, że budżetowe dochody wyniosą prawie 118,9 mln zł przy wydatkach rzędu 132,7 mln zł. Przy takim układzie finansowym budżetowe braki wyniosą 13,8 mln zł.

Blisko 25 proc. budżetowych wydatków pochłoną inwestycje. Największą z nich będzie modernizacja taboru Miejskiego Zakładu Komunikacji wraz z unowocześnieniem całego systemu transportu zbiorowego. Dotowany przez Unię Europejską projekt oszacowano na blisko 9,9 mln zł.

Natomiast prawie 8 mln zł wydatkowane zostanie na modernizację oczyszczalni ścieków Zakładu Usług Komunalnych. Kilkuletnia inwestycja szacowana jest na ponad 86 mln zł. Gros pieniędzy wyłoży na nią UE.

Z kolei budowa dróg dojazdowych do planowanego przez PKP PLK wiaduktu w Łowiczu ma w przyszłym roku kosztować 7,4 mln zł. Ratusz ubiega się o rządowe pieniądze na budowę ul. Domowskiego, która połączy rondo Niepodległości z nowym skrzyżowaniem z ruchem okrężnym. Będzie się z niego wjeżdżać na wiadukt, który ma powstać w ciągu najbliższych trzech lat. Miejscy urzędnicy 1,5 mln zł chcą przeznaczyć na wykup gruntów. O połowę mniej pochłonie rata za nabycie przez miasto nieruchomości przy ul. Kaliskiej, na której niegdyś działał hotel „Zacisze”.

Z mniejszych inwestycji warto wymienić modernizację Przedszkola nr 5 (300 tys. zł), wykonanie dokumentacji zaplecza stadionu wykorzystywanego przez Klub Sportowy Pelikan (60 tys. zł) oraz urządzenie Skweru Ofiar Katastrofy Smoleńskiej (55 tys. zł). Burmistrz Kaliński 1 mln zł przeznaczył na dziesięć drobniejszych inwestycji, które będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Łowiczanie wybiorą je do połowy grudnia.

W przyszłym roku władze miasta planują zaciągnąć 19,5 mln zł kredytu. Spłata już zaciągniętych zobowiązań finansowych będzie kosztować ratusz prawie 6,7 mln zł. W efekcie zadłużenia Łowicza na koniec przyszłego roku wyniesie 33,5 mln zł, czyli ma być wyższe o 12 mln zł niż obecnie.

W 2018 roku włodarz Łowicza zamierza posiłkować się kredytem w wysokości 17,7 mln zł, a rok później chce pożyczyć kolejne 12,1 mln zł. Gdyby tak się stało, to zadłużenie miasta na 31 grudnia 2019 roku wyniosłoby 44,3 mln zł, czyli ponad 36 proc. dochodów. Rok później dług Łowicza ma spaść do 34,3 mln zł.

Oczywiście wszystkie podane powyżej kwoty mogą ulec zmianie. Ostateczny kształt przyszłorocznego budżetu i kolejnych będzie zależał od decyzji Rady Miejskiej w Łowiczu.

http://www.dzienniklodzki.pl/aktual...roku-na-inwestycje-prawie-33-mln-zl,11476590/
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Działka ZPOW Agros Nova w Łowiczu została włączona do ŁSSE

Tereny zakładu przetwórstwa owoców i warzyw Agros Nova, który wchodzi w skład Grupy Maspex Wadowice, zostały włączone do łowickiej podstrefy ŁSSE. O tym fakcie poinformował w piątek, 2 grudnia na specjalnej konferencji prasowej Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Grupa MW dysponuje w Łowiczu ponad 16 hektarami gruntów. Działająca na nich przetwórnia pracuje w halach pamiętających lata 60. XX wieku. Są one za małe, aby wprowadzić do nich nowoczesne linie technologiczne i urządzić w nich magazyn wyrobów. W związku z tym właściciel ZPOW Agros Nova planuje budowę nowego zakładu produkcyjnego z instalacją nowoczesnych linii produkcyjnych, stworzenie zautomatyzowanego centrum logistycznego oraz rozbudowę zaplecza służącego przetwórstwu owoców i warzyw. Ma to kosztować 124 mln zł. Dzięki planowanej inwestycji GMW utrzyma obecne zatrudnienie w liczbie 590 osób i utworzy 20 nowych miejsc pracy.

http://www.dzienniklodzki.pl/aktual...-w-lowiczu-zostala-wlaczona-do-lsse,11532050/
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Głosowanie na projekty w ramach łowickiego budżetu obywatelskiego

Do piątku (9 grudnia) trwa głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego przez mieszkańców Łowicza.

W przyszłorocznym budżecie na realizacje tych inwestycji zarezerwowano milion złotych, czyli po sto tysięcy na każde z dziesięciu osiedli miasta. Burmistrz Krzysztof Kaliński mówi o dużym zainteresowaniu mieszkańców ideą budżetu obywatelskiego. - W poprzednim roku mieliśmy prawie trzy tysiące głosów - dodaje. - Mamy w sumie 32 inwestycje do wyboru.

Wśród zgłoszonych propozycji jest między innymi zorganizowanie plaży nad Bzurą.

https://www.radiolodz.pl/posts/3097...ty-w-ramach-lowickiego-budzetu-obywatelskiego
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Łowicz chce sięgnąć po wody geotermalne

Miasto złożyło wniosek w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i ubiega się o dotację w wysokości 21 milionów złotych na odwiert badawczy.

Odwiert miałby powstać przy Rondzie Niepodległości, wyjaśnia burmistrz Krzysztof Kaliński. - To ma być odwiert na głębokość 2500 - 2800 metrów. Kiedy już będziemy wiedzieli o jakich parametrach mamy wodę, będziemy szukać możliwości jej wykorzystania, czy to do basenów termalnych, czy do sieci grzewczej Zakładu Energetyki Cieplnej - informuje.

Wnioski o dotacje z programu „Geologia i górnictwo – poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych” w regionie łódzkim złożyły też Radomsko i Sieradz.

https://www.radiolodz.pl/posts/31000-lowicz-chce-siegnac-po-wody-geotermalne
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Łowicki budżet obywatelski 2017 (Wyniki głosowania)

Rekordowo wielu łowiczan wzięło udział w głosowaniu na propozycje zgłoszone do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Burmistrz Krzysztof Kaliński tradycyjnie już przeznaczył na ich realizację 1 mln zł, czyli po 100 tys. zł na każdą z dziesięciu dzielnic Łowicza.

W tym roku w głosowaniu wzięło prawie 3,8 tys. łowiczan. To o półtora tysiąca głosów więcej niż rok wcześniej. Najbardziej aktywni byli mieszkańcy Nowego Miasta, którzy oddali łącznie prawie 1,1 tys. głosów. Budżetowe głosowanie cieszyło się także dużym zainteresowaniem na Korabce (698 głosów) i na Przedmieściu (480 głosów).

Najmniej osób zaangażowało się w nie na os. Dąbrowskiego.

Oddano tam zaledwie 109 głosów, ale warto przypomnieć, że zgłoszone inwestycje bardziej interesowały mieszkańców domków jednorodzinnych, a nie dużego blokowiska Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Poniżej przedstawiamy listę wybranych do realizacji inwestycji:

Os. Bratkowice:
Najfajniejszy plac zabaw w Łowiczu - modernizacja placu zabaw między blokami 4 i 5.

Stare Miasto: Wykonanie oświetlenia ulicy Jana Wegnera. Zatorze: Budowa chodnika wzdłuż ul. Żwirki i Wigury.

Górki: Budowa ul. Kurpińskiego. Korabka: Budowa nawierzchni ul. Sochaczewskiej – część.

Kostka: Wykonanie wiat i utwardzenia na kontenery na osiedlu Kostka oraz powstanie miejsca na spotkania międzypokoleniowe przy ul. Łódzkiej.

Os. Starzyńskiego Dokończenie chodnika wzdłuż ulicy Starzyńskiego. Naprawa ławek i tzw. „kwadratów” na deptaku przy targowicy. Ustawienie stojaków na rowery przy targowicy.

Os. Dąbrowskiego Remont ulicy Słowackiego.

Nowe Miasto: Stworzenie plaży nad Bzurą.

Na Przedmieściu po zaciekłej walce na głosy wstępnie wygrało oświetlenie ścieżki zdrowia w Lasku Miejskim (188 głosy). Wstępnie, gdyż inwestycja ta zaledwie o cztery głosy wyprzedziła propozycje utwardzenia placu pomiędzy blokami 1A i 1B na os. Czajki.

- Planujemy weryfikację zebranych głosów, gdyż w glosowaniu internetowym wygrało ścieżka zdrowia, a w formie papierowej największe poparcie uzyskał plac na Czajkach – informuje Magdalena Kłosińska, szefowa zarządu osiedlowego na łowickim Przedmieściu.

http://www.dzienniklodzki.pl/aktual...-obywatelski-2017-wyniki-glosowania,11574336/
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Powstanie duży parking w Łowiczu. Miasto ogłosiło przetarg

Do końca lipca przyszłego roku ulica Dworcowa w Łowiczu zmieni swoje oblicze. Przed dworzec PKP Łowicz Główny wrócą także autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Władze Łowicza ogłosiły przetarg na przebudowę ulicy Dworcowej oraz budowę parkingu na 178 samochodów. Inwestycja szacowana na ponad 3 mln zł jest częścią większego projektu dotowanego przez Unię Europejską. Na początku stycznia okaże się, kto wygra przetarg na prace zlecane przez ratusz.

Ulica Dworcowa zyska nowy układ geometryczny. Przebudowany zostanie także zieleniec. Natomiast przy planowanym parkingu powstanie wiata na 24 rowery.
- Przebudowa ul. Dworcowej będzie wiązała się z nową organizacją ruchu drogowego – informuje Grzegorz Pełka, naczelnik miejskiego wydziału inwestycji. – Zostaną wyznaczone zatoki parkingowe i skończy się parkowanie w cały świat. Dzięki temu na ul. Dworcową wróci przystanek MZK, a wraz z nim autobusy, które kilka lat temu musiały zmienić trasę kursowania z powodu bezmyślności części kierowców.

Szerokie na 2,5 metra pojazdy MZK miały problem z „przeciśnięciem się” przez gąszcz parkujących tam aut. PKP zapowiadało wprowadzenie znaków, na podstawie których policja mogłaby karać niechlujnie parkujących kierowców. Skończyło się jednak tylko na pustych deklaracjach.
Po zakończeniu przebudowy i wprowadzeniu nowej organizacji ruchu drogówka nie będzie miała już problemu z wymierzaniem kar kierowcom ignorującym zasady ruchu drogowego.

http://www.dzienniklodzki.pl/aktual...-w-lowiczu-miasto-oglosilo-przetarg,11578163/
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Inwestycje w łowicki transport

Do końca 2017 roku na ulicach Łowicza pojawią się nowe autobusy. Miasto zyska też nową infrastrukturę transportową.

Inwestycja zdobyła dofinansowanie unijne w wysokości blisko siedmiu milionów złotych, a całkowity koszt przedsięwzięcia to 10 milionów. - Kupimy cztery autobusy, zbudujemy duży parking na 182 samochody przy dworcu PKP - wymienia burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński. - Przy ulicy Dworcowej powstaną nowe przystanki i zatoki, a w pojazdach komunikacji miejskiej będą biletomaty.

Burmistrz dodaje, że ważną częścią inwestycji jest nowy parking przy dworcu, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli bezpiecznie pozostawić samochód, jadąc pociągiem do pracy w innych miastach.

https://www.radiolodz.pl/posts/31270-nowe-autobusy-w-skierniewicach
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Bardziej estetyczna strona inwestycji

Z ul. 3 Maja powoli znika betonowy mur

Mróz i zaparkowane samochody uniemożliwiły kontynuowania rozpoczętych prac przy rozbieraniu wykonanego z betonu ogrodzenia przy ul. 3 Maja w Łowiczu.

Pracownicy Zakładu Usług Komunalnych w Łowiczu, któremu ratusz zlecił rozebranie ogrodzenia, przystąpili do prac w czwartek 5 stycznia. Udało im się zdjąć płyty z długości około 50 metrów ogrodzenia. Prace jednak przerwali i już w poniedziałek, 9 stycznia ich nie kontynuowali.

Jak tłumaczył nam Marek Czyż, kierownik działu drogowego zakładu: – Problemem okazał się mróz: płyty przymarzły i bardzo trudno się je demontuje. Ponadto prosiliśmy kierowców o to, aby nie parkowali pod murem, powiesiliśmy tam nawet biało-czerwoną taśmę, ale niewiele to dało. Samochody zaparkowały a my nie możemy narażać ich na uszkodzenie w czasie prac, dlatego wstrzymaliśmy roboty- stwierdził. Jak dodał, rozbiórka płotu będzie kontynuowana gdy będzie cieplej.

Przypomnijmy, że usunięcie płotu kosztować będzie prawie 13 tys. zł. W jego miejsce zamontowane zostaną stalowe słupki, które oddzielą parking od chodnika. Na zmianę ogrodzenia zgodę wyraziły PKP.

http://lowiczanin.info/z-ul-3-maja-powoli-znika-betonowy-mur/


 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Kutnowski Trakt przebuduje ul. Dworcową w Łowiczu

Władze Łowicza rozstrzygnęły przetarg na modernizację ulicy Dworcowej oraz budowę parkingu na 178 samochodów. Wygrała go kutnowska firma Trakt, która zaoferowała najniższą cenę.

Do przetargu na wykonanie inwestycji szacowanej na ponad 3 mln zł stanęło sześć podmiotów gospodarczych. Najwięcej, bo ponad 3,3 mln zł chciał strykowski Budmel. Najkorzystniejszą cenowo ofertę złożył kutnowski Trakt, który za prace zlecone przez łowicki ratusz chce zainkasować niespełna 2 mln zł.

Do końca lipca ulica Dworcowa zyska nowy układ geometryczny. Przebudowany zostanie także zieleniec. Natomiast przy planowanym parkingu powstanie wiata na 24 rowery. Przebudowa ul. Dworcowej będzie wiązała się z nową organizacją ruchu drogowego. Miejsca parkingowe zostaną wydzielone, a w okolice dworca kolejowego Łowicz Główny wróci przystanek autobusowy Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Inwestycja jest częścią większego unijnego projektu, za sprawą którego MZK w Łowiczu wzbogaci się m. in. o cztery nowe autobusy

[/URL]http://www.dzienniklodzki.pl/aktual...kt-przebuduje-ul-dworcowa-w-lowiczu,11699197/
 

·
Registered
Joined
·
21,083 Posts
Władze Łowicza pozyskały pieniądze na wsparcie przedsiębiorców

Władze miasta pozyskały ponad 648 tys. zł na realizację unijnego projektu "Łowicz - centrum przetwórstwa rolno-spożywczego". Jest on kierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, które działają w tym sektorze rynku.

- Cały projekt opiewa na kwotę ponad 790 tys. zł - informuje Adrianna Kaczor z Wydziału Strategii, Rozwoju, Obsługi Przedsiębiorców i Zamówień Publicznych UM w Łowiczu. - W jego ramach organizowane będą m. in. targi, konferencje oraz zrealizowany zostanie program "Kupuj łowickie". Jego celem jest promocja produktów łowickich przedsiębiorców. Będą je oni mogli wystawiać w podwarszawskich Nadarzynie oraz w Niemczech. Program obejmie m. in. firmę Bracia Urbanek, spółdzielnię "Pszczółka" oraz przedsiębiorstwo Józefa Brejnaka, który produkuje majonezy, musztardy i krówki. Burmistrz Krzysztof Kaliński cieszy się, że wniosek przygotowany przez jego podwładnych osiągnął w Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi ponad 93 proc. możliwych do uzyskania punktów. Na przełomie stycznia i lutego władze Łowicza podpiszą dotacyjną umowę z przedstawicielami COP. Program będzie realizowany w latach 2017-18.

http://www.dzienniklodzki.pl/aktual...eniadze-na-wsparcie-przedsiebiorcow,11707858/
 
1 - 20 of 104 Posts
Top