Skyscraper City Forum banner
41 - 60 of 169 Posts

·
To ja!
Joined
·
8,556 Posts
Discussion Starter · #42 ·
Wreszcie jakaś poważna mieszkaniówka :banana:Skierniewicka spółka JHM Development jeszcze w tym roku rozpocznie budowę pierwszego z trzech planowanych budynków mieszkalnych w miejscu po byłych kotłowniach przy ul. Medycznej oraz Bonifraterskiej. Znajdzie się w nim 25 mieszkań o metrażach od prawie 30 do ponad 70 m².Inwestycja firmy deweloperskiej ze Skierniewic zakłada realizację trzech pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych. Zostaną one pobudowane w miejscu wyburzonych już miejskich kotłowni, które ratusz sprzedał JHM Development w drodze przetargów nieograniczonych za łączną kwotę 787,8 tys. zł. Dwa bloki powstaną odpowiednio przy ul. Medycznej 10 i 12, trzeci natomiast przy ul. Bonifraterskiej 18. Nowe mieszkania będą sąsiadować z blokami Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jak zapewnia inwestor, planowana architektura będzie połączeniem elegancji i nowoczesności.

Budynki zostały zaprojektowane na rzucie prostokąta, w formie prostopadłościanów z akcentami w postaci stref wejściowych. Elewacje kształtują balkony w postaci wystających „pudełek” oraz tzw. loggie, które wraz z oknami tworzą przemyślaną kompozycję przestrzenną. Wszystkie lokale będą posiadać przestronne balkony i loggie, nowe bloki zostaną też wyposażone w nowoczesne, cichobieżne windy. Każdy z trzech budynków wielorodzinnych będzie miał piwnice. Znajdą się w nich komórki lokatorskie, miejsca na wózki/rowery oraz pomieszczenia gospodarcze.

- W pięciokondygnacyjnych budynkach przyszli nabywcy znajdą pełen wachlarz najbardziej poszukiwanych metraży, poczynając od niewielkich 28,55 m² kawalerek, poprzez dwupokojowe mieszkania w metrażach od 48,64 m² do 55,13 m², trzypokojowe od 59,77 m² do 64,34 m², kończąc na ciekawych czteropokojowych o powierzchni 70,47 m² - czytamy na temat bloku przy ul. Medycznej 12 na stronie internetowej JHM Development.

Jak informuje Kaja Mirgos, dyrektor ds. sprzedaży skierniewickiej spółki, przewidywany termin rozpoczęcia prac przy budowie pierwszego z budynków to październik tego roku. Inwestycja powinna zostać ukończona kilkanaście miesięcy później. - W tej chwili podpisujemy już umowy rezerwacyjne - powiedziała nam Kaja Mirgos. Jeśli realizacja inwestycji będzie przebiegała zgodnie z kalendarzem prac, pierwsi lokatorzy mogą wprowadzić się do nowych mieszkań na Bratkowicach w kwietniu 2017 roku.

http://www.lowicz24.eu/wiadomosci/l24/7890-wiemy-jak-beda-wygladaly-nowe-bloki-przy-ul-medycznejI info ze strony inwestora:

Łowicz ul. Medyczna 10,
Medyczna 12


Zapraszamy do zapoznania się z wyjątkowym projektem budynków mieszkalnych, zlokalizowanych w Łowiczu, przy ul. Medycznej 10 i 12.

Inwestycja zakłada realizację dwóch pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych, stylowo skomponowanych z otoczeniem. Architektura budynków to wysmakowane połączenie elegancji i nowoczesności.

Inwestycja powstanie na Osiedlu Bratkowice, które ze względu na swoje walory jest najlepszą lokalizacją dla osób młodych oraz rodzin z małymi dziećmi. Bliskość placówek oświatowych, sklepów, lokali usługowych to główne atuty inwestycji.
Doskonała infrastruktura, dostępna dosłownie w zasięgu ręki, czyni to miejsce wyjątkowym.

Budynki zostały zaprojektowane na rzucie prostokąta, w formie prostopadłościanów z akcentami w postaci stref wejściowych. Elewacje kształtują charakterystyczne balkony w postaci wystających „pudełek” oraz loggie, które wraz z oknami tworzą przemyślaną kompozycję przestrzenną.
Nowoczesna zabudowa utrzymana w jasnej kolorystyce będzie doskonale harmonizowała z grafitowymi akcentami balkonów oraz stolarki okiennej.
Przyjęta forma architektoniczna z jednej strony dopasowuje się do sąsiadującej zabudowy, a z drugiej strony posiada unikalne, wyraźnie cechy współczesne.
Osiedle zostało zaprojektowane w sposób mający zapewnić jego użytkownikom maksimum komfortu.


W planowanej inwestycji znajdzie się 55 mieszkań w układach dwu-, trzy- i cztero-pokojowych od 30 m2 do 72 m2. Mieszkania w najbardziej poszukiwanych metrażach charakteryzują się przemyślanymi i komfortowymi rozkładami. W każdym z mieszkań zaprojektowano przestronny balkon lub loggię.
W budynkach przewidziano nowoczesne, cichobieżne windy.

W piwnicy znajdować się będą komórki lokatorskie, wózkownie/rowerownie oraz pomieszczenia gospodarcze.
Teren wokół budynków zaprojektowano bardzo starannie. Zielone trawniki, niewysokie drzewka i krzewy stworzą estetyczną wizytówkę tej wyjątkowej inwestycji.

Przewidywany termin budowy to październik 2015 rok, a zakończenie inwestycji kwiecień 2017 rok.

Łowicz, ul. Medyczna 12


Nowoczesny budynek wielorodzinny zostanie zrealizowanyw Łowiczu przy ul. Medycznej 12.
Miejsce zawdzięcza swą wyjątkowość wysoko rozwiniętej infrastrukturze, ułatwiającej codzienne życie mieszkańców. Inwestycja powstanie na osiedlu Bratkowice, w pobliżu przedszkoli, szkół, sklepów, lokali usługowych, placówek służby zdrowia.
Medyczna 12 to inwestycja kierowana zarówno do młodych, aktywnych ludzi poszukujących mieszkania w pobliżu centrum miasta, jak również osób ceniących sobie komfort, bezpieczeństwo i nowoczesną estetykę.

Architektura budynku charakteryzuje się elegancką formą, prostym detalem i spokojną, stonowaną kolorystyką. Elewacje kształtują charakterystyczne balkony w postaci wystających „pudełek" oraz loggie, które wraz z oknami tworzą przemyślaną kompozycję przestrzenną.
Nowoczesna zabudowa utrzymana w jasnej kolorystyce będzie doskonale harmonizowała z grafitowymi akcentami balkonów oraz stolarki okiennej.
Prosta, a zarazem niebanalnai stylowa architektura wyróżnia budynek na tle otoczenia.

Przestrzeń to coś, czego z pewnością nie zabraknie przyszłym mieszkańcom. W pięciokondygnacyjnym budynku przyszli nabywcy znajdą pełen wachlarz najbardziej poszukiwanych metraży, poczynając od niewielkich 28,55 m2 kawalerek, poprzez dwupokojowe mieszkania w metrażach od 48,64 m2 do 55,13 m2, trzypokojowe od 59,77 m2 do 64,34 m2, kończąc na ciekawych czteropokojowych o powierzchni 70,47 m2. Dopracowany w najdrobniejszych szczegółach rozkład każdego z nich pozwoli zaaranżować wnętrza w funkcjonalny i wygodny sposób, zgodnie z oczekiwaniami Klienta.
Wszystkie lokale będą posiadać przestronne balkony i tarasy.
Budynek wyposażony zostanie w cichobieżną, nowoczesną windę.

W piwnicy znajdować się będą komórki lokatorskie, wózkownie/rowerownie oraz pomieszczenia gospodarcze.
Teren wokół budynku zaprojektowano bardzo starannie. Zielone trawniki, niewysokie drzewka i krzewy stworzą estetyczną wizytówkę tej wyjątkowej inwestycji.
Połączenie praktycznych rozwiązań z nowoczesną architekturą i wysokim standardem wykończenia czyni inwestycję bardzo atrakcyjną.
Przewidywany termin budowy to październik 2015 rok, a zakończenie grudzień 2016 rok.
http://jhmdevelopment.pl/menu/0_3_2/


http://jhmdevelopment.pl/s/products/p/24555640/0/ 

·
Registered
Joined
·
447 Posts
Architektonicznie całkiem spoko - jak na Łowicz;) ale 4 pokoje na 70 m2? poza tym mam obawę, czy w w rzeczywistości zamiast białej elewacji nie pojadą pastelkami, jak wszystkie bloki wokół. A co do Bonifraterskiej, to rozumiem, że chodzi o tą kotłownię bliżej Długiej, na tyłach "Jubilata"?
 

·
To ja!
Joined
·
8,556 Posts
Discussion Starter · #45 ·
^^ Tak a w miejscu kotłowni bliżej Starościńskiej będzie salon motoryzacyjny :cheers:Przy Ułańskiej powstanie salon motoryzacyjny


Ratusz sprzedał nieruchomość przy ul. Ułańskiej, na której znajduje się niewykorzystywana kotłownia. Kupcem jest poważna spółka, działająca na rynku motoryzacji.

Sprzedana działka ma powierzchnię 453 m², nowy właściciel kupił ją w czasie licytacji za 272 tys. zł, dokonując jednego postąpienia od ceny wywoławczej.

Jak się dowiedzieliśmy, nowym właścicielem nieruchomości jest spółka Liberty Motors z Łodzi, która zajmuje się sprzedażą motocykli oraz części zamiennych zarówno do motocykli jak i samochodów.

Burmistrz Krzysztof Kaliński powiedział nam, ze z rozmów z inwestorem wynika, że ma zamiar na nieruchomości uruchomić dwukondygnacyjny punkt handlowy.

-------------------------

http://www.lowiczanin.info/gospodarka/wydarzenia/-Przy-Ulanskiej-powstanie-salon-motoryzacyjny/
 

·
Registered
Joined
·
225 Posts


Teren inwestycyjny położony w centralnej części miasta, w niedalekiej odległości od Starego Rynku, przy ul. 3 Maja. Od wschodu graniczy z dworcem autobusowym i znajduje się w bliskiej odległości od dworca PKP Łowicz Główny, obsługiwanego przez Koleje Mazowieckie, Łódzką Kolej Aglomeracyjną, Przewozy Regionalne oraz PKP Intercity, które realizują połączenia m.in. do Warszawy i Łodzi. Inwestycja zakłada budowę parku handlowego.
Lokalizacja:
- centrum miasta
- sąsiedztwo dworców PKP i PKS
- otoczenie nieruchomości: lokale handlowo-usługowe, budynki mieszkalne jedno i wielorodzinne; po drugiej stronie torów, w niedalekiej odległości, znajduje się sklep sieci Biedronka oraz supermarket Mila.
Teren inwestycji: 1,70 ha
Powierzchnia komercyjna GLA: 5 000 m2
Szacunkowa wartość projektu: 7,8 mln EUR
Przewidywany termin zakończenia inwestycji: 2019

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/pietnascie-nowych-projektow-deweloperskich-pkp-sa/hfg7nq
 

·
Registered
Joined
·
21,069 Posts
Maspex Wadowice zainwestuje 200 mln zł w Łowiczu. Plantatorzy się cieszą.

Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy Maspex Wadowice zapowiada, że kierowana przez niego spółka w ciągu najbliższych kilku lat chce zainwestować w Łowiczu 200 mln złotych. Deklaracja ta cieszy producentów owoców i warzyw, którzy liczą na zwiększenie produkcji płodów rolnych.
Wadowicki Maspex jest jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej z branży spożywczej. Polska spółka produkuje m. in. soki, napoje, kakao, herbaty rozpuszczalne oraz makarony. Należą do niej takie marki jak Tymbark, Kubuś i Lubella. W wakacje stała się ona właścicielem zakładu Agros Nova w Łowiczu. Są w nim produkowane nie mniej znane marki takie jak: Łowicz, Kotlin i Krakus. AN jest liderem w sprzedaży produktów dżemowych, gotowych sosów i koncentratów zup. Przejęta przez GMW spółka jest także jednym z czołowych producentów keczupów, koncentratów pomidorowych, zup gotowych, a także dań warzywno-mięsnych.
Nowy właściciel zapowiada budowę od podstaw zakładu produkcyjnego z instalacją nowoczesnych linii produkcyjnych, stworzenie zautomatyzowanego centrum logistycznego oraz rozbudowę zaplecza służącego przetwórstwu owoców i warzyw. Aby plany te stały się realne spółka wnioskuje do władz miasta o zmianę planu przestrzennego zagospodarowania tej części Łowicza oraz stara się o wprowadzenie Agros Nova do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jarosław Samsel, wiceprezes wadowickiej spółki, mówi wprost, że chce ona przetwarzać polskie owoce i warzywa, gdyż są one wysokiej jakości. A to gwarantuje odpowiedni poziom produków finalnych. Władze spółki MW już prowadzą rozmowy z plantatorami z województwa łódzkiego na temat zwiększenia dostaw zakontraktowanych owoców i warzyw.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z przejęcia Agros Novej przez Maspex Wadowice - mówi Ireneusz Znyk, prezes Zrzeszenie Plantatorów Owoców i Warzyw w Łowiczu, które skupia około 130 producentów rolnych z powiatów: łowickiego, kutnowskiego i łęczyckiego. - Szczególnie liczymy na zwiększenie produkcji pomidora gruntowego. Gdy tworzyliśmy nasze struktury w 2004 roku, to produkowaliśmy go 30 tysięcy ton. Potem zdarzały się lata, gdy było to zaledwie 4-5 tys. ton rocznie.
Szef łowickiej grupy producenckiej dodaje, że Agros Nova w końcu znalazł się w rękach innego branżowego potentata, a nie funduszu inwestycyjnego czy innej grupy osób, która nastawiona była jedynie na zysk, a nie na rozwój samego zakładu przetwórstwa owoców i warzyw.
Obecnie w łowickiej Agros Nova pracuje około 600 osób. Maspex chce powiększyć załogę o 30 osób.

http://www.strefaagro.dzienniklodzk...e-200-mln-zl-w-lowiczu-plantatorzy-sie-ciesza
 

·
Registered
Joined
·
21,069 Posts
Chińczycy będą pić mleko z Łowicza

Jan Dąbrowski, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, podpisał w Chinach umowę na dostawę 4 mln litrów mleka Łowickiego.
Porozumienie zawarto w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, który uczestniczył w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym w Szanghaju. Do Chin pojechali przedstawiciele blisko 80 polskich przedsiębiorców reprezentujących różnego rodzaju gałęzie przemysłu i bankowości.
OSM w Łowiczu była jedyną polską mleczarnią, która podpisała umowę podczas forum. Odbiorcą mleka Łowickiego będzie chińska spółka rządowa.
- Podpisana umowa to bardzo ważny kolejny krok w zdobywaniu przez naszą mleczarnię rynku chińskiego, którego potencjał jest ogromny - informuje Irena Uczciwek z OSM w Łowiczu. - To także umacnianie pozycji marki Łowickie na tym rynku.
Łowiczanka w pasiastym stroju ludowym z logo OSM już teraz jest w Chinach jednym ze spożywczych symboli naszego kraju.
Łowicka mleczarnia, zatrudniająca blisko 1,8 tys. osób, w ciągu doby przerabia od 1, 6 do 1,7 mln litrów mleka. Jest jednym z trzech największych tego typu zakładów w Polsce.

http://www.strefabiznesu.dzienniklodzki.pl/artykul/chinczycy-beda-pic-mleko-z-lowicza
 

·
Registered
Joined
·
21,069 Posts
Burmistrz Łowicza chce rewitalizacji starówki

W tym roku Łowicz obchodzi 880-lecie istnienia. Ratusz ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania zabytkowego centrum miasta.

Jej celem jest zrewitalizowanie łowickiej starówki. W jej centrum obecnie jest duży parking, który szpeci Stary Rynek. Tym bardziej że wokół znajdują się cenne zabytki architektury świeckiej i sakralnej, które mają po kilkaset lat. Burmistrz Krzysztof Kaliński przy okazji rewitalizacji Starego Rynku wraz z przyległymi ulicami chce także zagospodarować zakupioną przez ratusz nieruchomość przy ul. Kaliskiej.

Komisja konkursowa, której przewodniczy Jan Salm, kierownik Zakładu Historii Architektury, Budowy Miast i Konserwacji Zabytków Politechniki Łódzkiej, na prace czeka do 29 kwietnia. Wcześniej, bo do 28 stycznia, należy zgłosić chęć uczestnictwa w burmistrzowskim konkursie.

Ogłoszenie wyników planowane jest na 16 czerwca. Pula nagród wynosi 60 tysięcy złotych. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma od władz Łowicza 35 tys. zł nagrody oraz kolejne 10 tys. zł za odkupienie praw autorskich do zgłoszonego projektu.

Za drugie miejsce przewidziano nagrodę 15 tys. zł. Zwycięska koncepcja posłuży urzędnikom do przygotowania wniosku o unijne wsparcie rewitalizacji starówki.

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/9284803,burmistrz-lowicza-chce-rewitalizacji-starowki,id,t.html
 

·
Registered
Joined
·
21,069 Posts
Budra kupiła teren pod budowę mieszkań w Łowiczu

Spółka Budra wygrała pod koniec ub.r. miejski przetarg na sprzedaż nieruchomości zlokalizowanej w Łowiczu.
Inwestor nabył teren położony w rejonie ulic Mickiewicza i Szkolnej. Za grunt o powierzchni 0,17 ha, zabudowany obiektem o powierzchni 0,5 tys. mkw. w złym stanie technicznym, inwestor zapłaci blisko ponad 444 tys. zł.
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działki przeznaczone są pod inwestycje o funkcjach mieszkaniowych i usługowych.
Budra zrealizowała w br. m.in. osiedle z 24 lokalami przy ul. Wojska Polskiego.

http://www.housemarket.pl/inwestycje/102/budra_kupila_teren_pod_budowe_mieszkan_w_lowiczu,4691.html
 

·
To ja!
Joined
·
8,556 Posts
Discussion Starter · #57 ·
Nie mam kompletnie czasu wstawiać zdjęć to chociaż wkleję artykuł:

Łowicz będzie miał swój Maszt Wolności

Radni miejscy zabezpieczyli w budżecie miasta 50 tysięcy złotych na budowę Masztu Wolności w centrum Ronda Solidarności. Już za dwa miesiące na szczycie konstrukcji będzie powiewała flaga Łowicza.
Instalacja nie będzie miała oczywiście takich rozmiarów jak stołeczny Maszt Wolności. Mierzący ponad 60 metrów filar z biało-czerwoną flagą stoi na środku ronda Zgrupowania AK „Radosław” w Warszawie i jest najwyższym masztem flagowym w kraju.

Jak zapowiada burmistrz Krzysztof Kaliński, łowicki maszt będzie mierzył ponad 22 metry. Podobnej wysokości są słupy oświetleniowe na stadionie im. 10 Pułku Piechoty przy ul. Jana Pawła II. Na ostatniej sesji miejscy radni przeznaczyli już 50 tys. zł na budowę masztu. Stanie on na środku Ronda Niepodległości. Teren zostanie utwardzony, a sam maszt - oświetlony.

Już za dwa miesiące, dokładnie 7 lipca, na Maszcie Wolności zatrzepocze flaga Łowicza. Uroczyste wciągnięcie błękitnego płótna z dwoma pelikanami odbędzie się w 880. rocznicę wydania bulli gnieźnieńskiej, w której po raz pierwszy wzmiankowano o mieście nad Bzurą.

- Mamy flagę Łowicza nad ratuszem, ale nie mamy flagi Polski nad miastem - przyznaje burmistrz. Dlatego 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, łowickie pelikany zostaną zastąpione biało-czerwonymi barwami. I tak flagi na maszcie mają się wymieniać - w okresie letnim nad rondem miałaby powiewać flaga Łowicza, zaś w zimowym - Polski.

Za dwa lata będziemy obchodzić okrągłą, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Myślę, że inne miasta będą nas naśladować i na drugi rok albo za dwa lata budować takie maszty - mówił Krzysztof Kaliński na ostatniej sesji.

http://www.lowicz24.eu/aktualnosci/l24/9553-lowicz-bedzie-mial-swoj-maszt-wolnosci
 

·
Registered
Joined
·
21,069 Posts
W Łowiczu ma powstać pierwszy blok socjalny

Władze Łowicza w tym roku oddadzą do użytku blok komunalny z 40 mieszkaniami. Burmistrz Krzysztof Kaliński na wniosek Joanny Miki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej planuje już budowę kolejnego budynku wielorodzinnego. Za parę lat ma powstać pierwszy w mieście blok o charakterze socjalnym.

Dyrektor Mika chce, aby zasiedliły go m. in. osoby, które są uciążliwe dla innych lokatorów ZGM. – Dlatego też nowy budynek powinien zostać tak skonstruowany, aby wejście do każdego z mieszkań prowadziło nie z zamkniętej klatki schodowej, ale z półotwartej loggii – informuje szefowa ZGM. Nowy blok może powstać na Czajkach lub w rejonie ul. Armii Krajowej. ZGM potrzebuje nowych mieszkań o niższym standardzie nie tylko dla osób, które już oczekują na mieszkania socjalne, ale także dla tych, którzy niedługo zawitają do ratusza, aby szukać nowego lokum.

Warto podkreślić, że w tym roku miasto straci dwie kamienice przy ul. Bielawskiej, w których mieszka blisko 30 rodzin. Jeden z budynków już został przejęty przez spadkobierców prawowitych właścicieli (ul. Bielawska 7), a drugi ma zostać oddany przez ratusz pod koniec czerwca (ul. Bielawska 5). Idea budowy bloku socjalnego jest kusząca także z powodów finansowych. Połowę kosztów jego powstania można pozyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego.

http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/a/w-lowiczu-ma-powstac-pierwszy-blok-socjalny,10055042/
 

·
Registered
Joined
·
21,069 Posts
Osiem firm chętnych na modernizację boiska przy SP nr 2 w Łowiczu

Prawdopodobnie w tym tygodniu zostanie rozstrzygnięty przetarg na budowę boiska wielofunkcyjnego dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 i działającego przy niej Gimnazjum nr 2 w Łowiczu. O prawo realizacji inwestycji wycenianej przez miasto na ok. 450 tys. zł ubiega się osiem firm. To już drugi przetarg na modernizację najgorszego w mieście przyszkolnego boiska.

Najniższą ofertę złożyła firma Ram-Bud z Radomia, która opiewa na ponad 437 tys. zł. Z kolei najwięcej, bo ponad 550 tys. zł za te same prac chce Dro-Mar ze Skaryszewa. Z łowickich firm swoich sił w przetargu spróbowała jedynie Budra Rafała Wacha. Przedsiębiorąca zaproponował miastu, że zrealizuje zlecone prace za niespełna pół miliona złotych. Miejscy urzędnicy pierwotnie planowali, że przyszkolna inwestycja zakończy się przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Teraz mówi się już o końcu września. Jedną trzecią kosztów prac modernizacyjnych ma dołożyć Ministerstwo Sportu i Turystyki.

http://www.dzienniklodzki.pl/wiadom...zacje-boiska-przy-sp-nr-2-w-lowiczu,10057846/

 

·
Registered
Joined
·
21,069 Posts
Łowicki ratusz ma geotermalny pomysł na Kaliską 5

Władze Łowicza po rezygnacji łódzkiego stowarzyszenia JA Ty My mają nowy pomysł na zagospodarowanie części miejskiej nieruchomości przy ul. Kaliskiej 5. Chcą pozyskać unijne pieniądze na odwiert geotermalny.

Podwładni burmistrza Krzysztofa Kalińskiego przygotowują wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o sfinansowanie w całości geotermalnej próby. Mówi się o jej dwóch głębokościach: ponad 2 tys. metrów oraz ponad 4 tys. metrów. Koszt wykonania pierwszej z nich to około 12 mln zł, a druga jest o 8 mln zł droższa. Inicjatorem tych działań jest Zakład Energetyki Cieplnej w Łowiczu.

- Ponad 30 lat temu podczas poszukiwań ropy naftowej wykonano próbny odwiert w Kompinie i okazało się, że na głębokości 4,2 tys. metrów znajduje się woda o temperaturze 107 stopni Celsjusza - przypomina Zbigniew Wójcik, prezes ZEC w Łowiczu. - Jest ona wystarczająca do efektywnego wprowadzenia wody do systemu grzewczego.

W ubiegłym tygodniu ZEC podpisał umowę z prof. Wiesławem Bujakowskim, szefem Zakładu Odnawialnych Źródeł Energii i Badań Środowiskowych Polskiej Akademii Nauk. Za 90 tys. zł, z których 75 proc. dołoży łódzki fundusz ochrony środowiska, stworzy on projekt techniczny tego przedsięwzięcia. Obejmie on m. in. lokalizację próbnego odwiertu. Do końca października okaże się, czy może on zostać umiejscowiony przy ul. Kaliskiej 5. Miałoby to kilka zalet.

W pobliżu znajduje sieć ciepłownicza ZEC, która mógłby korzystać z wód geotermalnych. Z wyższych pokładów można natomiast czerpać np. solankę na cele lecznicze. Poza tym, władze miasta uniknęłyby społecznej krytyki, gdyż coraz więcej osób wytyka burmistrzowi Kalińskiemu, że sprzeniewierzył się pierwotnemu celowi, dla którego nabyto działkę w centrum miasta. Gdy ratusz kupował ją dwa lata temu, to motywował to chęcią adaptacji budynków na mieszkania komunalne oraz potrzeby miejskiej biblioteki publicznej. Po wyborach utworzono zaś spółkę, w której potrzeby merytoryczne mieszały się z politycznymi. Została ona ostatecznie zlikwidowana w tym roku.

Czas i badania prof. Bujakowskiego pokażą na ile ten plan jest realny. Ponadto ratusz goni czas. NFOŚiGW na geotermalne wnioski czeka do 29 listopada. Do ich złożenia potrzebne są dwa miejskie programy, z których ratusz finalizuje przygotowanie tylko jednego, a dopiero szuka w trybie ekspresowym wykonawcy drugiego.

http://www.dzienniklodzki.pl/aktual...-ma-geotermalny-pomysl-na-kaliska-5,10707708/
 
41 - 60 of 169 Posts
Top