SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1014 Posts

·
Registered
3,924 Posts
Discussion Starter #1
Czy poza nielicznymi wyjątkami takowa istnieje?

Wczoraj zrobiłem test trasy Katowice-Tarnowskie Góry. Poza możliwym do przejechania odcinkiem wzdłuż WPKiW (oczywiście ścieżki niet, szeroki chodniczek) byłem skazany na tzw. ruskie kombinacje chodnik/dwupasmówka.

Części kierowców rowerzysta na dwupasmówce się nie podobał, a nawierzchnia chodnika/drogi obok pozostawiała wiele do życzenia. Przeglądając sieć nie znalazłem zbyt dużej ilości pożytecznych informacji odnośnie infrastruktury rowerowej w regionie, pytanie więc do kolegów z GOP - co się dzieje z kwestią jakiejkolwiek organizacji ścieżek/innej infrastruktury rowerowej w regionie?

·
Przyjaciel KM - Gliwice
7,560 Posts
Raczej nie istnieje nic takiego, jak międzymiejski system ścieżek. Zresztą, z uwagi na odległości, nie sądzę, żeby taki system znalazł jakąś większą grupę użytkowników. Tak więc ścieżki są, ale każde miasto robi je po swojemu. No i w większości są to ścieżki rekreacyjne, a nie takie umożliwiające szybki dojazd do centrum. Poza tym, brakuje zupełnie infrastruktury rowerowej, np. stojaków.

Więcej szczegółów znajdziesz z pewnością tutaj: http://www.obywatelenarowery.pl

·
Wodzisław Śl. i okolice
177 Posts
Wszystko zależy od miasta/gminy. Na terenie samego Rybnika jest grubo ponad 100 km znakowanych szlaków rowerowych, w wielu okolicznych gminach tez ich jest sporo. Przebiegają różnorodnymi drogami: utwardzonymi polnymi, wydzielonymi, asfaltowymi ale mało uczęszczanymi. W Urzędach Gminy czy Starostwach Powiatowch można przy odrobinie szczęścia dostać mapki tych ścieżek.
Nie wiem tylko czy informacje o ścieżkach rowerowych w tym regionie (Rybnik Wodzisław Racibórz) można podłączyć pod GOP - jeśli nie to DEL, jeżeli tak - to mogę w przyszłości coś więcej napisać na ten temat.

·
Registered
3,924 Posts
Discussion Starter #4
To dziwne, że w GOPie rowerzyści są tak marginalizowani. Fakt faktem, że są rejony, gdzie jest ostro pod górkę, ale ścieżka Chorzów-Katowice, Katowice-Mysłowice czy Chorzów-Bytom miała by rację bytu - mam tu na myśli normalne ścieżki asfaltowe na trasach tranzytowych, w miastach na kole jeździ się jako-tako.

·
Registered
3,228 Posts
To dziwne, że w GOPie rowerzyści są tak marginalizowani. Fakt faktem, że są rejony, gdzie jest ostro pod górkę, ale ścieżka Chorzów-Katowice, Katowice-Mysłowice czy Chorzów-Bytom miała by rację bytu - mam tu na myśli normalne ścieżki asfaltowe na trasach tranzytowych, w miastach na kole jeździ się jako-tako.

W Katowicach rowerem najlepiej porusza się lasami ;) Są tam nawet jakieś ścieżki wytyczone od strony Murcek, Kostuchny, Ochojca w kierunku centrum.
Przebicie ścieżka rowerową przez centrum następuje przez Dolinę 3 stawów. Później przez wyremontowany przejazd pod 1maja wzdłuż DK86 (jedna z ładniejszych inwestycji miasta Katowice ;) ) Następnie zjazd wzdłuż Rawy i najlepiej na Bogucickiej od razu Kierować się na DTŚ. Tam w miarę szerokim chodnikiem można dojechać aż do Parku Wojewódzkiego. Jest to jedyny sensowny ciąg rowerowy w Katowicach chyba nawet oznaczony na całej długości

·
adaś z gór
3,636 Posts

·
Registered
240 Posts
Raczej nie istnieje nic takiego, jak międzymiejski system ścieżek. Zresztą, z uwagi na odległości, nie sądzę, żeby taki system znalazł jakąś większą grupę użytkowników.
rozumiem Twoje zadowolenie z likwidacji tramwaju w Gliwicach, bo przecież w Twoim mniemaniu nie ma potrzeby połączenia tramwajowego Gliwic z Zabrzem i resztą Silesi, ale chociaż nie nakreślaj tu wizji wg której pewnie tylko pociąg ma służyć do komunikacji pomiędzy miastami. U mnie w pracy spośród kilkunastu najbliższych współpracowników 3 dojeżdża (w miarę możliwości) na rowerze z Dąbrowy Górniczej(Gołonóg) i Sosnowca do Katowic. Poza tym znam kilka innych osób które w dni powszednie korzystają z roweru na trasach: Będzin-Dąbrowa Gór., Katowice-Chorzów,Swiętochłowice.
Tak więc w moim mniemaniu ścieżki takie jak najbardziej są potrzebne, tym bardziej że mogą skrócić czas dojazdu i zachęcić innych, a nikt nie mówi tu przecież o dojazdach z Dąbrowy Gór. do Gliwic.
PS.
czas dojazdu w w/w przypadkach jest nie dłuższy niż czas dojazdu autobusem, choć przyznam, że trasa Dąbrowa-Katowice jest pokonywana przez wytrawnego rowerzystę.

·
Registered
3,924 Posts
Discussion Starter #9
Dzisiaj zarejestrowałem jeszcze kawałek ścieżki w Bytomiu przy Strzelców Bytomskich w rejonie kościoła Św. Józefa.

Przydałaby się na odcinku od Zajezdni Tramwajowej w Stroszku do centrum Bytomia normalna ścieżka, bo musiałem wyprzedzać auta stojące w korku do dwupasmówki poboczem, (coś, co pełniło rolę chodnika średnio nadawało się do szybkiej jazdy), jak będę miał wolna chwilę, to zapodam ten mini odcinek na mapie.

·
I am the passenger
5,559 Posts
Ja właśnie wracam z Zagłębia Ruhry, gdzie ścieżki rowerowe wprowadzono wszędzie, gdzie się da i ludzie faktycznie chętnie nimi jeżdżą. Samochody w jednym z najbardziej zmotoryzowanych krajów świata już za niedługo chyba zostaną całkowicie wyparte, bo wszakże można nimi wjechać prawie wszędzie to jednak mało kto nimi jeździ. Kiedy wróciłem do Polski i następnego dnia jechałem w godzinach szczytu przeżyłem lekki szok.

Wygląda to tam tak, że wzdłuż każdej ulicy głównej (za główną uważam tę, która ma wymalowaną linię dzielącą kierunki jazdy) z OBU stron jest chodnik i ścieżka rowerowa. Czasem, gdy brak jest miejsca ścieżka rowerowa i chodnik biegną tym samym szlakiem, chyba jest u nich to legalne.

·
I am the passenger
5,559 Posts
To nawet nie wiedziałem. Kiedyś dostałem mandat za jeżdżenie rowerem po chodniku, więc myślałem, że u nas nie można. Ale to nie jest tak, że chodnik musi wtedy spełnić jakieś kryteria szerokości czy coś?

·
Iroquois of Europe
9,827 Posts
^^
Owszem. Ustawa Prawo o ruchu drogowym:
Art. 33.

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym, jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1. opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, lub
2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów.
jednak gmina może wyznaczać trasy pieszo-rowerowe oznakowane takimi znakami:

Wówczas nie występują tego typu ograniczenia, jednak pierwszeństwo na takich szlakach mają piesi:
Art. 33.

1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
1a. W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 5, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni.

·
Registered
3,924 Posts
Discussion Starter #15
Ogłoszono przetarg na pierwszą część trasy rowerowej nr 1 w Będzinie:

transinfo.pl said:
Prezydent Miasta Będzina ogłasza przetarg na wykonanie robót budowlanych w zakresie budowy trasy rowerowej nr 1 o długościach poszczególnych odcinków jak niżej:
1) odcinek nr 1 : od granicy administracyjnej miast Będzin - Dąbrowa Górnicza do ul. Bory - długość 384 m - na koronie wału p.powodziowego
2) odcinek nr 2: od ul. Bory do ul. Krętej i zjazdu na ul. Prostą - długość odcinka 666 m - na koronie wału p.powodziowego
3) odcinek nr 3: ul. Prosta - ul. Kręta - ul. Zielona - długość 1684 m - po drogach publicznych
4) odcinek nr 4:wjazd na wał z ul. Zielonej (przy skrzyżowaniu z ul. Zaciszną) do mostu na ul. Siemońskiej - długość 258 m - na kronie wału p. powodziowego
5) odcinek nr 5:eek:d mostu na ul. Siemońskiej do zjazdu z wału przed Małpim Gajem - długość 1140 m - na koronie wału p. powodziowego
6) odcinek nr 6: alejka parkowa w Małpim Gaju u podnóża wału p.powodziowego - długość 432 m
7) odcinek nr 7: od wjazdu na wały za Małpim Gajem do chodnika przy ul. Kołłątaja - długość 579 m - na koronie wału p.powodziowego
8) odcinek nr 8: po chodniku przy ul. Kołłątaja zjazd pochylnią do przejścia podziemnego i dalej do punktu informacyjnego - długość 271 m
Całkowita długość trasy nr 1 wynosi - 5414 m. Przewidywany termin zakończenia robót to 31.10.2011 r. Oferty można składać do dnia 6 lipca 2010 roku.
Planowane ścieżki rowerowe w Będzinie, niestety większość o charakterze rekreacyjnym:

·
Registered
35 Posts
Jeżeli ktoś jest zainteresowany to w Centrum Informacji Turystycznej można otrzymać (bezpłatnie) mapę szlaków rowerowych GOP. Powiem jedno - w końcu jakaś porządna mapa - zobaczymy czy pokrywa się z sytuacją jaka jest w terenie :)

·
Dear Donald, Yours Ever
33,774 Posts
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8208343,Slaskie_na_rowery__Pokaz_nam_swoje_ulubione_trasy.html

Śląsk i Zagłębie są pełne pięknych miejsc, które warto odwiedzić na dwóch kółkach. Jeśli dołożymy do tego Beskidy możemy powiedzieć, że mieszkamy w rowerowym raju.

Co prawda w wielu miastach rowerzyści traktowani są jak piąte koło u wozu, ale wystarczy z nich wyjechać, a jest lepiej. A przy okazji przekonać się, że nasz region wcale nie jest szary i brudny, ale pełen malowniczych krajobrazów i zielonych zakątków. Szczęście do takich okolic mają np. mieszkańcy Tychów. Zaledwie o kwadrans, albo i dwa drogi rowerem od centrum są przepiękne Paprocany, a za nimi lasy kobiórskie. Zaś kto w tamtą stronę wyprawi się nieco dalej dojedzie do jest zielonej perły Śląska, Pszczyny. Powodów do narzekania nie mają też mieszkańcy Zagłębia. Wyprawa nad kompleks zbiorników Pogoria sprawia, że można się poczuć jak na Mazurach. Jest też czego zazdrościć w tej sprawie mieszkańcom Rybnika. To chyba najbardziej przyjazne rowerzystom miasto w naszym regionie. I też ze znakomitymi trasami - wokół Zbiornika Rybnickiego, przez Lasy Królewskie. Pięknie jest też w okolicach Jaworzna, Chorzowa, Gliwic czy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Miłośnicy industrialnych klimatów też znajdą coś dla siebie - trasy wiodące pomiędzy hałdami, kominami, opuszczonymi fabrykami. Takie trasy są np. w Bytomiu, który od pewnego czasu zachęca do turystyki alternatywnej.

Bielsko-Biała i Beskidy to jeszcze jeden raj dla rowerzystów. Szczególnie urokliwe są Wisła, Ustroń, Istebna, Koniaków, Dolina Czarnej Wisły, a możliwości do rowerowych wypraw jest mnóstwo.

A ty gdzie lubisz jeździć? Zaproponuj nam swoją trasę po województwie śląskim. Wyślij nam tekst i zdjęcia mailem na adres [email protected]. Dla autorów najlepszych pięciu tras mamy nagrody - sprzęt sportowy od współorganizatora konkursu - firmy PAJAK z Bielska-Białej. Na trasy czekamy do 10 września.

Więcej o rowerach, przykłady tras, niezbędnik rowerzysty oraz regulamin konkursu na stronie www.katowice.gazeta.pl/rowery

·
Registered
3,924 Posts
Discussion Starter #20
^^ Wczoraj zarejestrowałem jakiś kawałek ścieżki rowerowej w Śródmieściu Katowic (rejon Placu Miarki), poza tym zbyt wielu ułatwień w Śródmieściu nie ma.

1 - 20 of 1014 Posts