SkyscraperCity Forum banner

[Śląskie] Kolej Metropolitalna - plany

103118 Views 726 Replies 96 Participants Last post by  Exelcior
Kontynuacja wątku o Szybkiej Kolei Regionalnej.


***

http://katedr.republika.pl/krr.htmPodstawą komunikacyjną prawie wszystkich wielkich aglomeracji miejskich jest szybka komunikacja szynowa o standardzie metra. Stanowi ona zawsze swoistą ramę, na której dopiero opierają się inne środki komunikacji: autobusy, tramwaje, motoryzacja indywidualna (poprzez system parkingów). Jest to typowy układ komunikacyjny dla wiekszych skupisk ludzkich., cechuje się on bardzo dużą przepustowością pasażerów i prostotą układu. System taki minimalizuje ilość przesiadek i znacznie przyspiesza poruszanie się w danej aglomeracji miejskiej. Skutecznie poprawia on jakość życia w mieście.

Bez takiego systemu komunikacji zbiorowej pasażer gubi sie wśród kilkuset linii autobusowych i kilkudziesięciu tramwajowych, podróże trwają niemiłosiernie długo, a komunikacja publiczna traci ogromnie na znaczeniu. Ludzie masowo wybierają wygodniejszą, prostszą i szybszą motoryzację indywidulaną. Efektem tego jest hałas, zanieczyszczenie, ogromne zużycie energii (wszak samochody to najbardziej energochłonny rodzaj transportu, który także generuje największe koszty zewnętrzne poprzez wypadki, zatłoczenie miast itd). W efekcie następuje wzmożona migracja na przedmieścia, gdzie byli mieszkańcy miast mieszkają w spokoju i ciszy z dala od hałaśliwych arterii samochodowych. Sami jednak muszą korzystać z samochodu, co prowadzi do błędnego koła. Efekty tego procesu są znakomicie widoczne w miastach USA, na przykład w Los Angeles, gdzie drogi i infrastruktura samochodowa to 70 procent powierzchni miasta, a dawne centrum jest opanowane przez gangi przestępcze. Chodzenie piechotą jest tam niezwykle niebezpieczne i pieszych na ulicach brak całkowicie. Wszyscy bez wyjątku jeżdżą samochodami.


Projekty


Prace projektowe nad nowoczesnym systemem komunikacji zbiorowej dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego zaczęto dosyć wcześnie. Ze względu na szkody górnicze technologii metra nigdy nie brano pod uwagę, skupiono się za to na sieci kolejowej.Większość wypracowanych wtedy koncepcji obejmowała dwie linie szybkiej kolei miejskiej: prowadzącą ze wschodu na zachód linię łączącą Pyskowice,Gliwice, Zabrze, Rudę, Świętochłowice, Chorzów, Katowice, Sosnowiec, Będzin i Dąbrowę Górniczą. Była to najważniejsza część projektu, stanowiąca oś średnicową całego okręgu przemysłowego, zamieszkałego bądź co bądź przez prawie cztery miliony ludzi. Druga linia miała połączyć Tarnowskie Góry , Bytom, Chorzów, Katowice i Tychy.

Linie te miały biec równolegle do istniejących linii kolejowych. Byłyby to linie z oddzielnymi parami torów, dokładnie na takiej samej zasadzie jak Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. A poza tym był jeszcze wczesniejszy pomysł, z 1972 roku, ŚKR (Ślaska Kolej Regionalna), oparty na koncepcji linii poprowadzonej po zupelnie nowym śladzie (gdzies na Pn. od Spodka w Katowicach). W każdym razie ten projekt miał być 2-3* kosztowniejszy od KRR. Pas chroniony pod tą inwestycję przebiegał na Północ od ul.Grabowej (za budynkiem KOPEXu) .

"W celu definitywnego usprawnienia i modernizacji ruchu pasażerskiego projektuje się budowę na terenie GOP szybkiej kolei regionalnej. Złożą się na nią dwie linie - równoleżnikowa: Łabędy-Gliwice-Chorzów-Katowice-Dąbrowa Górnicza-Ząbkowice Będzińskie, aż do huty "Katowice", oraz południkowa Tarnowskie Góry-Tychy. Łączna ich długość wyniesie 125 km. Między Chorzowem a Katowicami linia ta prowadzona będzie pod ziemią, co pod względem technicznym będzie bardzo trudne do przeprowadzenia na tym terenie. Takie rozwiązanie jest tutaj jednak konieczne."

Geografia Ekonomiczna Polski, pr. zbiorowa pod red. R. Domańskiego, Warszawa 1989

Już za 15 lat !

Pierwsze prace ruszyły w 1987 roku, ich zakończenie planowano na 2002 rok.

System Szybkiej Kolei Miejskiej miał kursować w godzinach 4.00-23.00/0.00, w godzinach nocnych wzdłuż linii KRR miały kursować autobusy. Każdy przystanek miał zostać skojarzony z innymi środkami transportu (autobus, tramwaj, P+R), zakładano także wspólną taryfę z WPK, taxi (?) i opłatą parkingową (P+R). Odległość osiowa od innych torów miała wynieść bodajze 6m, perony miały być wyższe niz w PKP (równo z podłogą wagonów - powyżej 100cm) - wagony miały nie posiadać stopni (tabor zamierzano skonstruować na podstawie EN57). Tory KRR nie miały się krzyżować z żadnymi innymi szlakami - miały być zupełnie bezkolizyjne. Zastosowane miały zostać szyny o zmniejszonym współczynniku ścieralności - v średnia 40km/h, v max 90km/h, rozważane podwyższenie do 110km/h.

Oczywiście ruch na całej trasie zamierzano sterować komputerowo z centralnej nastawni w Pyskowicach i wspomagać z nastawni w Ząbkowicach. Odnoga do Pyskowic Miasta miała być jednotorowa (czyli nastąpiłaby adaptacja torow PKP), odnoga do Huty Katowice prawdopodobnie dwutorowa. KRR miał przez Katowice przebiegać od Szopienic do tzw. wolnych torów po północnej, a dalej południową stroną szlaku kolejowego.

Trasa niby Pyskowice - Dąbrowa Górnicza "juz za 15 lat" (czyli ok 2002r.). Zamierzano użytkować156 specjalnych EZT, v srednia=40km/h, v max=90km/h. U=3000V. Długość planowanej inwestycji to 69,6km. 40 przystanków (15 wspólnych z PKP).Częstotliwosc -5 min lub nawet 2,5 min, zdolność przewozowa 21tys. os./h.

Pierwotnie do przewozu pasażerów zakładano sklady 2xEZT i jedną "lokomotywownię" w Pyskowicach. To miało pozwolić na częstotliwość 5min. Gdyby to okazało sie za mało, rozważano dwie alternatywy - albo wzmocnienie składow do 3xEZT, albo budowę drugiej "lokomotywowni" w Ząbkowicach i zwiększenie częstotliwości do 2,5min...
Przystanki said:
początek Pyskowice Miasto
(adaptacja torów PKP)
Pyskowice Gł.
Gliwice Czechowice
G.Kuźnica
G.Łabędy
G.Kopernika
G.Śliwki
G.Gł.
G.Zabrska
G.Zatorze
G.Sośnica
Zabrze Maciejów
Z.Stadion
Z.Gł.
Ruda Śl.Zachodnia
R.Śl.
R.Śl.Gł.
R.Śl.Chebzie
R.Śl. Drogowa Trasa Średnic.
Świętochłowice Huta Florian
Świętochłowice Centrum
Chorzów Batory
Ch.Gałeczki
Katowice Os.Witosa
K. Huta Baildon
K. Centrum
K. Śródmieście
K.Paderewskiego
K.Bogucice
K.Szopienice
K.Morawa
Sosnowiec
S.Pogoń
S.Środula
Będzin Gł.
B.Góra Zamkowa
B.Ksawera
Dąbrowa Górnicza Centrum
D.G.Poniatowskiego
D.G.Smugi
D.G.Gołonóg
D.G.Pogoria
D.G.Ząbkowice.
dodatkowo odgałęzienie z D.G.Pogoria:
D.G.Huta Katowice Brama Gł.
D.G.Huta Katowice Brama 44.
Był to nawet lepszy projekt od tego od p. posła Warwasa. Wszystko skomplikowała neoliberalna transformacja gospodarcza, brak planów na cokolwiek poza UE i NATO, emigracja Polaków na Zachód, poćwiartowanie PKP wraz z jej prawnym, aspołecznym nastawieniem na handel po jakimś czasie, a nie na współpracę ze społeczeństwem, etc. Nie trzeba przypominać. Ale mam cichą nadzieję, że to wszystko będzie dało się odkręcić.
See less See more
1 - 20 of 727 Posts
Rozumiem, że kiedyś rozważano śląską SKM, ale czy zasługuje ona na osobny wątek tutaj?
Tak, tamten temat z liniami nr 132, 151 i 137 czy też 133 i 1 itd jest bardziej dla przewozów międzynarodowych, niż dla projektów regionalnych. Uwzględnia tylko rzeczy związane z modernizacją tych linii dla potrzeb E - 30, ergo sprawę KRR widzi więc w ograniczonym zakresie, bo formalnie rzecz biorąc, nie dotyczy go ten temat, w dodatku, przyjmując twoją optykę, byłby podzielony między 3 - 4 wątki - wrocławsko - katowicki, katowicko - krakowski, 162 i jedynka do Częstochowy, a to przecież temat bliższy mieszkańcom GOP - u. Jakoś jest temat dla spraw łódzkiej SKM czy Pomorskiej KM, ale KRR czy ten projekt Warwasa, oba z Id12 - 198, to nie. To niesprawiedliwe.
See less See more
^^
Jeśli sami nie zaczniemy chcieć SKM na Górnym Śląsku z kilkoma trasami to dalej będziemy w lesie za Warszawką Trójmiastem trzeba uderzać ostro.
Ogólnie powinno to nazywać się SKM Śląsk.
Proponuję jako jedną z tras Rybnik-Wodzisław-Jastrzębie-Pawłowice-Żory-Rybnik linie 158,159,148
Tu też możliwe inne
Gliwice-Knurów-Leszczyny-Rybnik linia 141,149, 140
Gliwice-Ornontowice-Orzesze-Łaziska Średnie-Tychy-Tychy browar linia 141,172,169.
See less See more
Albo połączyć ponownie 187 z Bielszowicami i dalej kopalnianą przez Halembę, Mikołów Śmiłowice, Mikołów i Tychy - mamy trasę TG/Pyskowice Miasto - Tychy/Oświęcim/BB i kolejową obwodnicę zachodnią Katowic w jednym. Może inna, niż zakładana w pierwotnych projektach, ale jednak.
Jest, owszem, kilka przystanków jest wspólnych - Morawa i Szopienice. Sprawdzę, co z Sosnowcem i Chorzowem, bo jeśli pójdzie to dalej na zachód, to Bogucice będą mieć sens.
Dotyczy ważnej trasy SKR, która po remoncie powinna stać się atrakcyjna do podróży pociągami w aglomeracji.

2 mld zł na modernizację Magistrali Węglowej. Będzie remont torów między Chorzowem a Zduńską Wolą. PKP PLK właśnie ogłasza przetargi

Magistrala Węglowa ma istotne znaczenie dla ruchu pasażerskiego. W ramach inwestycji przebudowane zostaną stacje i przystanki m.in.: Chorzów Miasto, Chorzów Stary, Bytom, Tarnowskie Góry, Nakło Śląskie, Kalety, Radzionków, Rusiec Łódzki, Zduńska Wola Karsznice, Miasteczko Śląskie, Radzionków Rojca i Siedlce Łaskie. Na każdej stacji powstaną dwa nowe, wygodniejsze perony wraz z dojściami uwzględniającymi dostęp dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, wiatami, oświetleniem i czytelnym oznakowaniem.

Dzięki inwestycji mieszkańcy Chorzowa zyskają nowy przystanek kolejowy - między stacjami Chorzów Miasto i Chorzów Batory, w okolicach ulicy Strzelców Bytomskich – w pobliżu kampusów Uniwersytetu Śląskiego, Wyższej Szkoły Bankowej oraz szpitala. Również mieszkańcy Bytomia zyskają nowy przystanek w dogodniejszej lokalizacji. Planowane jest przesunięcie o około 500 metrów na północ przystanku Bytom Północny. Zmodernizowany odcinek linii kolejowej nr 131 Chorzów Batory – Tarnowskie Góry stanie się również ważnym elementem połączenia Katowic z lotniskiem w Pyrzowicach. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizują łącznie 165 km linii kolejowej z Chorzowa Batorego do Zduńskiej Woli. Prace obejmą wymianę torów, rozjazdów oraz sieci trakcyjnej. Podwyższona zostanie prędkość pociągów pasażerskich do 140 km/h. Pociągi towarowe pojadą z prędkością do 120 km/h. Nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym zapewnią sprawną obsługę większej liczby składów towarowych.

Opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizacja robót budowlanych planowane jest w latach 2018-2022.

http://www.dziennikzachodni.pl/stre...dunska-wola-pkp-plk-wlasnie-oglasza,12820290/
See less See more
  • Like
Reactions: 2
^^Obawiam się, że po tych wszystkich modernizacjach odcinek Chorzów Batory - Katowice może stać się wąskim gardłem, a perspektywy przebudowy są chyba dalsze niż przebudowa trasy Będzin - Katowice Ligota. Jest zrobiony w ogóle projekt dla tego odcinka?
Między Chorzowem a Bytomiem to jak wolno te pociągi się turlają? 30-40km/h? Trochę to powinno skrócić przejazd z Bytomia do Kato.
^^Obawiam się, że po tych wszystkich modernizacjach odcinek Chorzów Batory - Katowice może stać się wąskim gardłem, a perspektywy przebudowy są chyba dalsze niż przebudowa trasy Będzin - Katowice Ligota. Jest zrobiony w ogóle projekt dla tego odcinka?
Właśnie też się nad tym zastanawiałem. Pal licho Batory-Gliwice - tym szlakiem będą poruszały się jedynie pociągi jadące na zachód, ale odcinek Katowice-Batory wydaje się być kluczowy i możliwe, że będzie miał o 40% większy ruch niż Batory-Gliwice. Wypadałoby razem ze stacją Katowice go rozbudować do 4 torów.
See less See more
Dobry pomysł z poniższym przystankiemTeraz, kiedy Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg, reorganizacja ruchu kolejowego w naszym mieście staje się faktem. Między innymi powstanie nowy peron.
– Nowa stacja w Chorzowie to pewnik. Roboczo nazywana jest „Chorzów Uniwersytet”, co może się jeszcze zmienić, ale na pewno peron powstanie – mówi Jacek Karniewski z oddziału południowego Polskich Linii Kolejowych.

Studenci, chcąc dojechać na kampus Uniwersytetu Śląskiego przy ul. 75 Pułku Piechoty będą wysiadać w okolicy ulicy Głogowskiej, skąd na zajęcia dojdą w 10 minut. Czas dojazdu z Katowic będzie więc krótszy niż podróż autobusem, zwłaszcza w godzinach szczytu. PKP planuje też zwiększyć liczbę przejeżdżających przez Chorzów pociągów linii regionalnych, by jak najlepiej skomunikować metropolię.
See less See more
  • Like
Reactions: 1
PKP planuje też zwiększyć liczbę przejeżdżających przez Chorzów pociągów linii regionalnych, by jak najlepiej skomunikować metropolię.
Pociągów linii regionalnych? Chodzi o te na Kluczbork, Poznań ? :hm:
Pomysł z przystankiem świetny. Oczywiście liczę na dobudowę nowych torów w tym rejonie :)
See less See more
A ja się jeszcze zastanawiam czy przy okazji remontu nie można byłoby wybudować jeszcze peronów:
Bytom Chorzowska/Siemianowicka
Tarnowskie Góry Osada Jana

Bo w sumie jak to ma być kolej aglomeracyjna to te przystanki byłyby w sam raz.
  • Like
Reactions: 4
A ja się jeszcze zastanawiam czy przy okazji remontu nie można byłoby wybudować jeszcze peronów:
Bytom Chorzowska/Siemianowicka
Tarnowskie Góry Osada Jana

Bo w sumie jak to ma być kolej aglomeracyjna to te przystanki byłyby w sam raz.
Odpowiedź od UM Bytom. Proponowali przystanek na Rozbarku.
See less See more
  • Like
Reactions: 2
^^ Z punktu widzenia kolei regionalnej to była by dobra lokalizacja, gdyby był dobrze skomunikowany z osiedlem Arki Bożka i tamtą częścią Bytomia.
Na fb powstał funpage, którego pomysłodawcy walczą o przeniesienie stacji Chorzów Miasto bliżej centrum przesiadkowego.
https://www.facebook.com/chorzow.miasto.przy.rynku/?ref=br_rs
^^ To chyba niemożliwe. Obok huty za mało miejsca na stację. A jeśli jest to prędzej na nowe tory. Poza tym do obecnej stacji nie jest daleko...
A nie było planów przedłużenia ibzrobienia wyjścia z peronu na rynek? W okolicy estakady?
^^ To chyba niemożliwe. Obok huty za mało miejsca na stację. A jeśli jest to prędzej na nowe tory. Poza tym do obecnej stacji nie jest daleko...
Niemożliwe - z jednej strony tereny po hucie (poza PKP PLK), po drugiej ulica Moniuszki.
A nie było planów przedłużenia ibzrobienia wyjścia z peronu na rynek? W okolicy estakady?
Zobaczymy co będzie w projektach przebudowy LK131.
See less See more
1 - 20 of 727 Posts
Top