SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 654 Posts

·
Registered
Joined
·
4,554 Posts
Strona projektu : http://www.blok910.pl/Strony/blok910.aspx
Kamery na plac budowy : http://www.blok910.pl/inwestycja/Strony/kamery.aspx

Ponieważ jest projekt na największą inwestycję, jest pozwolenie na budowę, imponujące wymiary chłodni kominowej, oraz zaproszenie do składania ofert dla 5 firm - to inwestycja zasługuje na swój wątek :)

Inwestor: PKE SA Elektrownia Jaworzno III (Grupa Tauron)
Przedmiot inwestycji: Budowa nowych mocy w technologiach węglowych w PKE S.A. - budowa bloku energetycznego o mocy 800 - 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III - Elektrownia II - w zakresie kocioł parowy, turbozespół, budynek główny, część elektryczna i AKPiA bloku.

Całkowita wartość lub zakres: Powyżej kwoty 4 845 000,00 EUR,
Realizacja: 59 miesięcy

Krótki opis zamówienia lub zakupu
Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie, dostawy, montaż, rozruch i przekazanie do eksploatacji bloku energetycznego na parametry nadkrytyczne wraz z instalacjami i obiektami przynależnymi w PKE S.A.Elektrownia Jaworzno III - Elektrownia II.
Dane techniczne bloku energetycznego - wymagania Zamawiającego:
a) moc elektryczna brutto - minimum 800 MWe, maksimum 910 MWe;
b) paliwo podstawowe - węgiel kamienny (miejscowe kopalnie);
c) typ kotła - parowy;
d) typ turbozespołu - turbina kondensacyjna (brak członu ciepłowniczego);
e) zabudowa instalacji gwarantujących spełnienie norm emisji obowiązujących w Polsce i w Unii Europejskiej;
f) sprawność bloku energetycznego netto wraz z instalacjami przynależnymi - minimum 45 %;
g) układ chłodzenia z zastosowaniem chłodni kominowej mokrej z ciągiem naturalnym.
Przedmiot zamówienia realizowany będzie na wydzielonym terenie Południowego Koncernu EnergetycznegoS.A.
Zamówienie będzie wykonane w formule "pod klucz", która obejmuje: projektowanie, dostawę, budowę, szkolenie personelu, rozruch i przekazanie do eksploatacji oraz serwis w okresie gwarancyjnym.
Równolegle z realizacją niniejszego zamówienia będą realizowane przez Zamawiającego roboty związane zbudową instalacji pomocniczych bloku energetycznego i inwestycji towarzyszących.Źródło: http://www.pke.pl/sites/default/files/blok_800_910_w_pke.ppt
Copyright: http://www.pke.pl/

Konsorcjum Alstom Power z PBG, Budimex, Polimex-Mostostal oraz konsorcjum Rafako z Mostostalem Warszawa znalazły się wśród siedmiu wykonawców zaproszonych do składania ofert w przetargu na budowę bloku energetycznego o mocy 800- 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III.
Poniżej lista konsorcjów zaproszonych do złożenia oferty wstępnej w przetargu na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III:

1. Alstom Power - PBG;

2. SNC Lavalin - Hitachi;

3. Rafako - Mostostal Warszawa;

4. Budimex;

5. China Overseas;

6. Polimex-Mostostal;

7. Warbud - Doosan - Skoda.

Złożenie ofert wstępnych w tym postępowaniu zaplanowano na początek lipca.

Planowany termin oddania bloku do eksploatacji to 2016 rok.
źródło: http://energetyka.wnp.pl/siedmiu-wykonawcow-zaproszonych-do-skladania-ofert-na-blok-w-jaworznie,143322_1_0_0.html

W tym poście wykorzystałem informacje z źródeł Tauron/PKE, oraz dotychczas publikowanych w temacie [Jaworzno] Inwestycje postach autorstwa m.in. MichałGT86, Hawkmoon, Jawcio - którym bardzo dziękuję.

Więcej wizualizacji, danych technicznych oraz informacje o przetargach, pozwoleniach budowlanych i innych inwestycjach - w kolejnych postach w tym temacie (mam nadzieję, że ich autorzy również zaczną uczestniczyć w tym temacie).
 

·
Registered
Joined
·
3,104 Posts
Hmm temat wydaje się być dobrze zrobiony i jest tylko jedna literówka ;)
Można by tu też dodawać jakieś zdjęcia z postępu przyszłych prac i jeżeli byłaby zgoda Tauronu kamerka która by pokazywała rzeczywisty postęp prac ,ale to raczej tylko marzenie :tongue2:
 

·
Registered
Joined
·
21 Posts

·
Registered
Joined
·
4,554 Posts
Discussion Starter · #7 · (Edited)

·
Registered
Joined
·
331 Posts
jezeli chlodnia ma miec okolo 200 m wysokosci patrzac na wizualizacje i proporcje chlodnia:budynek kotlowni wnioskuje, ze kotlownia bedzie miala pewnie ponad 100 m wysokosci... krajobraz Jaworzna bedzie niezmiernie ksiezycowy z dwoma elektrowniami wielkich gabarytow... (II i III)...
 

·
Audytor barier arch. ;)
Joined
·
910 Posts
jezeli chlodnia ma miec okolo 200 m wysokosci patrzac na wizualizacje i proporcje chlodnia:budynek kotlowni wnioskuje, ze kotlownia bedzie miala pewnie ponad 100 m wysokosci... krajobraz Jaworzna bedzie niezmiernie ksiezycowy z dwoma elektrowniami wielkich gabarytow... (II i III)...
Budynek kotłowni będzie miał około 160m:). W elektrowni bełchatów, nowy blok ma 858mw:).

Dla zainteresowanych
http://geodimex.pl/belchatow.htm
http://www.rafako.com.pl/komunikaty-prasowe/7369
 

·
Audytor barier arch. ;)
Joined
·
910 Posts
A wiadomo może ile będzie miał ten komin szerokości u podstawy i w który miejscu będzie dokładnie stał?
Szerokość jest podana w pierwszym poście. Z dostępnych informacji mogą to być dwa miejsca, w miejscu po z likwidowanych dwóch chłodniach kominowych, a było ich trzy (mapka z 1983 09 01), ale nie wiem których dwóch :). Na wizualizacjach tauronu widać, że po tych dwóch południowych, może hawkmoon będzie wiedział :).

Właśnie tworzę wizualizację nowego bloku :).
w trakcie prac
https://picasaweb.google.com/lh/photo/iKF7ViSPuCyWdjvzCo5w0wUUfQLeOWCnsWjhguhmAhA?feat=directlink Proszę nie cytować wizualizacji!.
 

·
Registered
Joined
·
4,554 Posts
Discussion Starter · #13 · (Edited)
A wiadomo może ile będzie miał ten komin szerokości u podstawy i w który miejscu będzie dokładnie stał?
126 m (wymiary chłodni masz w 1 poście).
Co do miejsca - gdzie będzie stał nowy blok, to patrząc po podanych nr działek - jest to teren po południowej i południowo zachodniej stronie obecnej elektrowni Jaworzno II. I tak jak napisał Michał - będą wyburzane 2 chłodnie, a nowy blok będzie wykorzystywał istniejące turbiny.

Ciekawy (choć trochę archiwalny) wywiad, wcześniej nie było go wrzuconego na wątek jaworznicki.

Kocioł na biomasę i blok dużej mocy dla „Jaworzna”2010.05.10
Rozmowa z Kazimierzem Szynolem – dyrektorem Elektrowni Jaworzno III.

24 maja padły aż dwie zapowiedzi, a w zasadzie została w końcu oficjalnie potwierdzona informacja o budowie dwóch nowych jednostek wytwórczych w Elektrowni Jaworzno III – bloku o mocy 50 MWe na biomasę i pierwszego w PKE bloku o wielkiej mocy – rzędu co najmniej 800 megawatów. Jak się czuje dyrektor elektrowni, która rozpoczyna takie inwestycje?

Najkrótsza odpowiedź w tej sprawie – wspaniale! Ale na poważnie, 24 maja został podpisany uroczyście kontrakt na dostawę i budowę kotła na biomasę wraz z urządzeniami pomocniczymi, jak również z układem składowania oraz podawania biomasy w Elektrowni Jaworzno III. Umowa ta została podpisana pomiędzy Południowym Koncernem Energetycznym SA a konsorcjum firm RAFAKO i OMIS SC. Termin realizacji umowy to 30 września 2012 roku.

Podczas spotkania z okazji podpisania kontraktu na budowę kotła biomasowego Zarząd Południowego Koncernu Energetycznego poinformował także o stanie realizacji projektu budowy dużego bloku energetycznego klasy 800 megawatów. 18 maja został ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy przedmiotowego zadania. Dla zainteresowanych, szczegółowe informacje o przetargu są umieszczone na stronie internetowej PKE SA oraz w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Ogłoszenie można też znaleźć w TED (Tenders Electronic Daily), który jest internetową wersją „Suplementu do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej” poświęconą europejskim zamówieniom publicznym.

Proponuję jednak najpierw kilka słów o mniejszej inwestycji w Elektrowni Jaworzno III.

Oferta konsorcjum obejmuje wykonanie projektu, dostawę, montaż i uruchomienie kotła OFZ 201 na biomasę w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II. Wartość oferty wynosi ok. 230 mln zł netto. Jeżeli chodzi o koszty budowy, to obejmują one nie tylko sam kocioł, ale również urządzenia pomocnicze, towarzyszące, jak również i układ składowania i podawania biomasy. Stąd postronnemu obserwatorowi może się wydawać, że kocioł na biomasę jest trochę droższy od standardowego kotła fluidalnego na węgiel kamienny.

W Jaworznie budowany będzie jedynie kocioł wraz z urządzeniami towarzyszącymi, bo turbina...

Jednostka wytwórcza odnawialnego źródła energii w Południowym Koncernie Energetycznym SA Elektrowni Jaworzno III – Elektrowni II będzie wyposażona w nowy kocioł fluidalny dedykowany do spalania wyłącznie biomasy, który będzie współpracował z już istniejącą turbiną TG 1 – obecnie połączoną z kotłem K4, który będzie wyłączony z eksploatacji w momencie ukończenia budowy nowej jednostki. Zakładamy nominalną pracę kotła przy udziale biomasy pochodzenia tzw. agro na poziomie co najmniej 20 procent. Pozostałe 80 proc. stanowić będzie biomasa pochodzenia leśnego. Do tej pory Południowy Koncern Energetyczny nie posiada kotłów spalających wyłącznie biomasę. Czy z budową takiej jednostki wiążą się jakieś specyficzne problemy?

Jest to kocioł, który będzie spalał tzw. trudne paliwo. Chemia zawarta w biomasie pochodzenia roślinnego (głównie chlor, fosfor, potas) jest naprawdę trudnym wyzwaniem dla projektantów i wykonawców. Powoduje też konieczność zastosowania unikalnych materiałów aby wyeliminować korozję wysokotemperaturową, co podnosi znacząco koszt inwestycji.

Kocioł na biomasę wraz z urządzeniami towarzyszącymi będzie budowało konsorcjum, w którym wiodącą rolę odgrywa RAFAKO. Co to oznacza dla nas w praktyce?

RAFAKO posiada duże doświadczenie w prowadzeniu tego typu inwestycji, oznacza to więc, że PKE posiada solidnego i godnego zaufania partnera w realizacji ważnego dla nas zadania inwestycyjnego. Zgodnie z harmonogramem, za dwa lata odbędzie się uroczyste rozpalenie kotła. Podstawowym zadaniem nowej jednostki wytwórczej OZE będzie praca w trybie kondensacyjnym i produkcja zielonej energii elektrycznej.

24 maja, przy okazji podpisania kontraktu na budowę kotła na biomasę, Zarząd PKE poinformował także o kolejnej wielkiej inwestycji w Jaworznie.
Konkretnie o opublikowaniu 18 maja ogłoszenia o przetargu na budowę jednostki dużej mocy – bloku klasy 800 MW w Elektrowni Jaworzno III. Jest to jednostka, która będzie spalała węgiel kamienny, pochodzący z tutejszych kopalń. Czego dotyczy to ogłoszenie?

Budowy nowych mocy w technologiach węglowych w PKE SA – a więc budowy bloku energetycznego o mocy 800 - 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II, w zakresie: kocioł parowy, turbozespół, budynek główny, część elektryczna i AKPiA bloku.

Mówiąc dokładniej, przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie, dostawy, montaż, rozruch i przekazanie do eksploatacji bloku energetycznego na parametry nadkrytyczne wraz z instalacjami i obiektami przynależnymi. Jakie będą parametry techniczne tego bloku?

Dane techniczne bloku energetycznego zgodne z naszymi wymaganiami to: moc elektryczna brutto – minimum 800 MWe, maksimum 910 MWe, paliwo podstawowe – węgiel kamienny, głównie z lokalnych kopalń, typ kotła – parowy, typ turbozespołu – turbina kondensacyjna, zabudowa instalacji gwarantujących spełnienie norm emisji obowiązujących w Polsce i w Unii Europejskiej, sprawność bloku energetycznego netto wraz z instalacjami przynależnymi – minimum 45 proc., układ chłodzenia z zastosowaniem chłodni kominowej mokrej z ciągiem naturalnym.

Przy okazji podobnych informacji nie sposób ustrzec się pytań o koszt takiej inwestycji i dokładną jej lokalizację. Jest to projekt o wartości ponad 6 mld złotych. Blok ten powstanie na terenie Elektrowni II, obejmując również teren osiedla awaryjnego. W związku z tym konieczne będzie wyburzenie znajdujących się tam obiektów mieszkalnych. Dotychcza¬sowym mieszkańcom zostaną zaproponowane inne mieszkania w nowo wzniesionych w tym celu budynkach. Co oznaczają obydwie nowe inwestycje dla PKE i lokalnej społeczności?

Duży blok węglowy będzie budowany w najnowszej technologii. Aktualnie zaledwie parę takich bloków istnieje bądź dopiero powstaje na świecie. Będzie to blok na parametry nadkrytyczne, charakteryzujący się największą z obecnie możliwych sprawnością wytwarzania. Obie te inwestycje: blok na biomasę i duża jednostka węglowa są szansą na niebywały skok technologiczny i rozwój zarówno dla nas – Południowego Koncernu Energetycznego, dla całej Grupy Tauron Polska Energia, elektrowni i lokalnej społeczności Jaworzna.

Dziękujemy za rozmowę i obiecujemy, że będziemy na bieżąco relacjonować postępy obydwóch jaworznickich inwestycji.
Andrzej Cygielski
http://www.pke.pl/wydawnictwa/magazyn-koncern/artykuly/kociol-na-biomase-i-blok-duzej-mocy-dla-jaworzna

Oraz wklejane już w sierpniu w wątku jaworznickich inwestycji - ogłoszenie o pozwoleniu na budowę.

Jaworzno, 12 sierpnia 2011 r.
UA-BD.6740.2.38.2011


OBWIESZCZENIE


Działając na podstawie art. 38 i art 95 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko /Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm./,PREZYDENT MIASTA JAWORZNA
podaje do publicznej wiadomości, że*

w dniu 11 sierpnia 2011 r. została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę dla przedsięwzięcia pn:
„Budowa bloku energetycznego o mocy 800-910 MW na parametry nadkrytyczne w PKE S.A. Elektrownia Jaworzno III – Elektrownia II” na działkach nr: 28/3, 28/89, 28/93, 29.97, 40, 41/1, 41/2, 58/1, 58/3, 58/4, 58/6, 58/7, 58/8, 58/10, 58/11, 58/12, 58/14, 58/15, 58/16, 58/17, 58/18, 58/20, 58/21, 58/23, 58/24, 58/25, 58/26, 58/27, 58/28, 58/29, 58/30, 59/1, 59/2, 59/3, 75/3, 75/4, 75/5, 284/4, 284/6, 284/7, 284/10, 290/3, 290/10, 290/16, 290/18, 345 w obrębie 165 w Jaworznie.


W związku z powyższym informuję, że zainteresowani mieszkańcy mogą się zapoznać z dokumentacją sprawy, z treścią wydanej decyzji pozwolenia na budowę oraz z uzgodnieniem zawartym w postanowieniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i opinią Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jaworznie w terminie 21 dni od ukazania się niniejszego obwieszczenia.
Dokumenty znajdują się do wglądu w Wydziale Urbanistyki i*Architektury Referat Budownictwa Urzędu Miejskiego w Jaworznie przy ul. Grunwaldzkiej 52, pokój nr 32 w*godzinach urzędowania tj. od poniedziałku do środy w godz. od 8:00 do 16:00, w czwartek w godz. od 8:00 do 17:00 i w piątek w godz. od 8:00 do 15:00.Z up. Prezydenta Miasta Jaworzna
Teobald Jałyński
NACZELNIK Wydziału Urbanistyki i Architektury
 

·
Audytor barier arch. ;)
Joined
·
910 Posts
I tak jak napisał Michał - będą wyburzane 2 chłodnie, a nowy blok będzie wykorzystywał istniejące turbiny.
Chłodnie zostały wyburzone przypuszczalnie w latach 90-tych, nowy kocioł 50mw, będzie korzystał z turbiny TG 1, a stary kocioł K4 zostanie zdemontowany.

Nowy blok 910mw będzie miał swoją własną turbinę.
Infrastruktura towarzysząca:
Budowa nowej linii kolejowej ZG Sobieski - El II
Budowa nowego przejazdu kolejowego na ul.Wojska polskiego i likwidacja obecnego, na rej samej ulicy
Budowa nowej linii energetycznej 400 kv do rozdzielni Bczyna
Budowa taśmociągu transportujący gips do Knauf-u.

Cały post z [Jaworzno] Inwestycje...
 

·
Registered
Joined
·
2,774 Posts
michalgt86;86567079 [URL="http://i1129.photobucket.com/albums/m519/michalgt86/nowy%20blok%20MWe%20910/8.jpg" said:
Nowy blok 910mw będzie miał swoją własną turbinę[/URL].
Infrastruktura towarzysząca:
Budowa nowej linii kolejowej ZG Sobieski - El II
Budowa nowego przejazdu kolejowego na ul.Wojska polskiego i likwidacja obecnego, na rej samej ulicy
Budowa nowej linii energetycznej 400 kv do rozdzielni Bczyna
Budowa taśmociągu transportujący gips do Knauf-u.

Cały post z [Jaworzno] Inwestycje...
A w którym miejscu na WP ma być zlokalizowany nowy przejazd kolejowy? Czy nie można tak zrobić linii kolejowej aby wykorzystywała obecny przejazd kolejowy? A czy ten przejazd nie ma być na Martyniaków?
 

·
Audytor barier arch. ;)
Joined
·
910 Posts

·
Registered
Joined
·
4,554 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Lokalizacja nowego przejazdu kolejowego. Zapomniałem o likwidacji przejazdu kolejowego na ul.Martyniaków i budowa nowego(może wiadukt?) na ul.Promiennej :).

Post z [Jaworzno] Infrastruktura drogowa.
Dzięki, gdzieś przegapiłem tego posta. Lub tylko pobierznie do niego zajrzałem. Przejazd w tym miejscu nie powinien mocno przeszkadzać.
Mam pytanie - czy obecny przejazd na Wojska Polskiego w kierunku Wysokiego Brzegu pozostaje, czy wylatuje? Ten za skrzyżowaniem z Promienną.
 
1 - 20 of 654 Posts
Top