SkyscraperCity Forum banner

[Śródmieście] Borowskiego wizja Pl. Konstytucji

18925 Views 67 Replies 48 Participants Last post by  Corrny
Plac Konstytucji dla spacerowiczów

Władze miasta chcą zmienić oblicze centrum stolicy

Prostymi i mało kosztownymi metodami można przywrócić plac Konstytucji mieszkańcom Warszawy. – Mamy taki plan – zapowiada Michał Borowski, naczelny architekt Warszawy.


Stołeczny architekt przekonuje do pomysłu stworzenia w stolicy sieci miejskich placów, wzorem Paryża, Rzymu czy innych europejskich stolic. Na pierwszy ogień Ruch kołowy będzie tu minimalny, a ludzie będą spotykać się w dzień i wieczorami. Siedząc na ławkach, będą czytać książki, gazety, rozmawiać. W pierwszej kolejności w skład tej sieci weszłyby place: Konstytucji, Trzech Krzyży i Teatralny. Urzędnicy zapowiadają, że za porządkowanie placów wezmą się jeszcze w tym roku. Na pierwszy ogień ma iść plac Konstytucji. Jakie nas czekają zmiany w tym miejscu?

Z pewnością nie będzie rewolucji,natomiastzastosowanych zostanie kilka prostych rozwiązań, dzięki którym przestrzeń między ulicami Koszykową, Marszałkowską i Waryńskiego stanie się magnesem dla spacerowiczów. Samochody precz – Zasadniczym problemem placu jestparkingwjegocentralnejczęści, międzydwoma jezdniami Marszałkowskiej. Zniknie on i tu będzie serce placu – mówi architekt Michał Borowski. Tu gdzie dzisiaj parkują setki samochodów, powstaną aleje dla pieszych, ustawione zostaną ławki, będą posadzone nowe drzewa. Ideałem byłoby, zdaniem Borowskiego, schowanie parkingu pod ziemię i połączenie go z galerią handlową.Na to jednak na razie nie ma szans, bo inwestycja taka pochłonęłaby dziesiątki mln zł.

Dodatkowym krokiem w stronę ograniczenia ruchu kołowego na placuKonstytucji ma być również zapowiadane przez Borowskiego zlikwidowanie przystanków autobusowych na placu. Autobusy zostaną przeniesione na inne, pobliskie ulice lub będą tędy przejeżdżać, ale nie będą się tu zatrzymywać. Wiaty zostaną ustawione w odległości 100-150 metrów od centrum placu. Centrum placu zostanie oświetlone dodatkowymi latarniami.

Na środku nie będzie jednak żadnych pubów i kafejek, ale za to rozgoszczą się one na brzegach wolnej przestrzeni. W tymroku? Jeśli plan miasta powiódłby się, nowe oblicze placu moglibyśmy obejrzeć przed Bożym Narodzeniem. Podobne inwestycje wstępnie zaplanowano na placach Trzech Krzyży i Teatralnym, ale będą one realizowane w drugiej kolejności, nie wcześniej niż za rok. Wprzyszłości i tumająpowstać podziemne parkingi, z galeriami handlowo-usługowymi oraz bary i restauracje. Być może również sale kinowe.
See less See more
1 - 20 of 68 Posts
Znowu chore pomysły: nie budować od lat planowanego podziemnego parkingu "bo drogo". Przystanki autobusowe (ciekawe co z tramwajowymi?) won poza plac - może i niegłupio, ale ciekawe czy powiążą te nowe przystanki z planowaną stacją metra między Wilczą a placem?
Kolejny "pic na wodę". Niech się wezmą za Krakowskie Przedmieście, bo jakoś średnio im wychodzi.
Jak ja tych eunuchów i nieudaczników nie lubię!
Borowski widzi na jedno oko: chce zamykac dla samochodów
kolejne obszary miasta, ale jaką alternatywę proponuje?
Parkingi podziemne, parkingi na obrzeżach centrum,
usprawnienie linii autobusowych i tramwajowych?
A może dogęszczenie przystanków metra w centrum
(np. na placu Konstytucji, Muranowie), by mogło ono zastąpić
komunikację samochodową?
Nic z tych rzeczy. Centrum 'jego' Szkokholmu jest
względnie spokojne komunikacyjnie, dlatego że wszystkie
powyższe elementy w nim są (z wyjątkiem tramwajów, rzecz
jasna).
See less See more
ciekawe czy uda mu sie choc jedna rzecz doprowadzic do konca ??? snuc koncepcje i planowac kazdy moze
Anakin: skad ten artykul? Gdzie mozna znalezc wiecej o info ? Jakies moze komentarze ? :)APEL.
Jak wklejacie artykuly dawajcie linka do tegoz artykulu !!
Dla mnie bardzo atrakcyjna wizja marzę o choćby jednym placu w Warszawie. A dodatkowo pl Konstytucji mógłby być bardzo atrakcyjny dla turystów ze względu na pierwszorzędny socreal
rcube said:
Anakin: skad ten artykul? Gdzie mozna znalezc wiecej o info ? Jakies moze komentarze ? :)APEL.
Jak wklejacie artykuly dawajcie linka do tegoz artykulu !!
Życie Warszawy dzisiejsze
Powinna zostac wybudowana stacja metra przy Wilczej zanim zapadnie decyzja o wyrzuceniu przystankow autobusowych z pl. Konstytucji. Nie wyobrazam sobie 20 linii autobusowych omijajacych pl. Konstytucji przez "inne pobliskie ulice". Poza tym Warszawa cierpi na chroniczny miejsc brak parkingowych. Likwidujac taki parking zmusza sie kierowcow do parkowania gdzie indziej lub w ostatecznosci do rezygnacji z podrozy samochodem. To ostatnie jest ok pod warunkiem, ze zapewni sie sprawna komunikacje zbiorowa, a nie odetnie sie ja. Troche nieprzemyslana ta wizja, choc cel szczytny. Wzorem Wonsbelfra proponuje skupienie sie na Krakowskim Przedmiesciu. Po zakonczeniu jego rewitalizacji bedzie sie rozgrzebywac inne miejsca w stolicy.
Wszystko pięknie i ładnie , ale to tylko plany na papierze - rzeczywistość napisze i tak pewnie jakiś inny scenariusz . Dobrze tutaj koledzy wcześniej pisali - lepiej skończyć jedno a porządnie , niż rozkopać pół miasta i nic nie dociągnąć do końca ( żeby to jeszcze choć te inne projekty były na etapie , jak to nazwałem , wykopów ) .
Wybory, wybory... :eek:hno:
Nawet "pod publiczke", ale niechby cos rozsadnego nareszcie, kurza twarz, zrobili. Mozna domniemywac, ze wczesniej sie wstrzymywali, zeby w roku wyborczym wystartowac i wykazac sie efektywnoscia w najwazniejszym z politycznego punktu widzenia okresie (ze traciloby na takiej strategii miasto, to mniejsza; przeciez skoro "Prostymi i mało kosztownymi metodami można przywrócić plac Konstytucji mieszkańcom Warszawy", to czemu nie zrobiono tego 2 lata temu). Ale jak i teraz skonczy sie na gadaniu, to tylko kij wziac w reke...
megaptera said:
Ale jak i teraz skonczy sie na gadaniu, to tylko kij wziac w reke...
Tak mi się skojarzyło z tym "kijem": W czasie wojny północnej w polskim wojsku koronnym spiewano taką pioseneczkę:
"Bijże Szweda bij,
wziąwszy tęgi kij.
Sieczże Szweda siecz,
wziąwszy ostry miecz.
Walże Szweda wal,
wbijaj go na pal"

A zdaje się , że Pan Borowski szwedzkiej stolicy jest admiratorem, więc, może...... :D
Ech , tylko pusty śmiech ogarnia. A ciekawe dlaczego tych pytań, jakie tu padają nie stawiają dziennikarze "ŻW", "GW", "Rz", Tv Kuriera Warszawskiego ?
Najlepszą bronią (bo trudno się przed nią obronić) jest śmiech - obśmiać tych nędznych cwaniaczków!
o placu konstytucji czytalem na tym forum juz 3 lata temu...mial byc obnizony z galeria mylych sklepow....i nic..
rcube said:
Anakin: skad ten artykul? Gdzie mozna znalezc wiecej o info ? Jakies moze komentarze ? :)
!![/b]
Zycie warszawy
Nie ma żadnych komentarzy
dopiero co zrobili remont placu i marszalkowskiej, za co miasto wydalo gruba kase, a ktos te gruba kase wzial.
zostawic, jak jest!
what is this suppose to be? I don't understadn the purpose of this project and the various designs.
bardzo dobry pomysł! zamiast chodzić z głową w chmurach i śnić archgitektoniczne wizje w końcu ktoś powinien po prostu wykopsać ten obrzydliwy parking ze środka placu, poustawiac ławki, drzewka, kwiaty, posprzątać, zadbać o spójną estetykę reklam i szyldów; prawie nic nie kosztuje a cywilizuje miasto; ale my wolimy po polsku - śnic wielkie sny a mieć smród, brud i estetyczny burdel wszedzie dookoła
wholagun said:
what is this suppose to be? I don't understadn the purpose of this project and the various designs.
^Start re-learning Polish... There is far too much information in these posts to have someone translate them for you.

In a nutshell:
Borowski, the Chief Architect, is suggesting that the city's various squares be transformed to curtail automobile access and transform them into pedestrian friendly areas with green space, gardens, benches, fountains, walkways, etc. And link them to one another. His first target would be Constitution Square (which is a major transportation hub along Marszalkowska street south of the downtown. He wants to reduce vehicular traffic here, eliminate bus stops (move them 100m away from the square), and move the parking underground to open up pedestrian space.

However, he is not proposing any alternatives to where this traffic is suppose to go and what will happen to the numerous tram lines that stop at the square. The sketches above are older proposals from around 2 years ago for re-creating the square. For now, he seems to be simply talking as he likes to do- it's election time soon... hence our skepticism.

Hope that clears things up for you.
See less See more
jak zawsze minimalizm w tym miescie zwycieza....Borowski to gnida,boi sie odwaznych projektow.Borowski z Kaczuchem to najgorsza rzecz jaka mogla spotkac Warszawe.Jesli maja robic jakies prowizorki to niech zaostawia tak jak jest
Jacek dlaczego sie tak uczepiles Wholaguna ? Moim zdaniem supełnie bezpodstawnie ...
1 - 20 of 68 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top