SkyscraperCity banner

1461 - 1480 of 1498 Posts

·
Kot Schrödingera
3,688 Posts
Szczerze mówiąc, kiedy oglądam wizualizacje, to dochodzę do wniosku, że ten budynek w tym miejscu nabierze sensu dopiero wtedy, kiedy będzie stanowił zwieńczenie pierzei wzdłuż Marszałkowskiej (w kierunku Ogrodu Saskiego). Póki co będzie wyglądał dziwacznie. Mimo to cieszę się, że budowa ma miejsce - to jedno z najważniejszych skrzyżowań w Warszawie i dobrze, że zmieni się na lepsze.
Właśnie dlatego ten budynek jest taki ważny, bo to pierwszy zwiastun zmian w tym rejonie.

·
Semper Invicta
25,062 Posts
A mi nie żal, bo reprezentuje sobą standardową prlowsko-modernistyczną urbanistykę. Nie ma to jak wsadzić trójkątny budynek na rogu 2 ulic pod kątem 90 stopni. Ukośnie względem absolutnie każdej możliwej ulicy w okolicy. A po drugie za wysoki.
Położenie budynku względem prostopadłej siatki ulic byłoby tu drugorzędną kwestią, jeżeli weźmiemy pod uwagę omawiany teren i w zasadzie wyeksponowanie narożnego budynku niemal z każdej strony. Jedynie od strony północnej istnieje możliwość wydłużenia zabudowy w kierunku ul. Królewskiej. Nie wierzę w zabudowę u zbiegu Zielnej i Świętokrzyskiej, tak samo jak poprzez uchwalenie obecnego mpzp uśmiercono możliwość zabudowy narożnika Parku Świętokrzyskiego... A w takiej ekspozycji - przy szerokiej Marszałkowskiej i równie szerokiej Świętokrzyskiej (jeżeli weźmiemy pod uwagę zieleń parkową) budynek byłby ciekawie wyeksponowany. No, ale byłby... Nie powstał więc skupiamy się na CP, który ze względu na zakładane proporcje może faktycznie być zbyt przysadzisty, ale... poczekajmy na osiągnięcie docelowej wysokości... Doświadczenie uczy, że większość warszawskich "wysokościowców" spotyka się z krytyką proporcji, która zazwyczaj w miarę osiągania docelowej wysokości ustępuje...

·
Registered
1,585 Posts
Nie ma co ukrywać że to będzie taki przysadzisty knypek, wieżowce są najładniejsze gdy są smukłe i maja odpowiednie proporcje. Na tym skrzyżowaniu planowano wieżowiec od "zarania dziejów".
Pojawiał się podczas konkursu na ścianę wschodnia pod koniec lat 50-tych.

Były też koncepcje z czasów po upadku komuny. Jednak najbardziej mi żal że nie zrealizowano projektowanego w latach 70-tych 156 metrowego wieżowca Mostostalu.

Dwupoziomowe skrzyżowanie Marszałkowskiej ze Świętokrzyską mówi wszystko o obłąkanej peerelowskiej urbanistyce :nuts:
A mi nie żal, bo reprezentuje sobą standardową prlowsko-modernistyczną urbanistykę. Nie ma to jak wsadzić trójkątny budynek na rogu 2 ulic pod kątem 90 stopni. Ukośnie względem absolutnie każdej możliwej ulicy w okolicy. A po drugie za wysoki.
No jednym bokiem stałby wzdłuż Bagna wg stanu z 1944 :troll:

·
Kot Schrödingera
3,688 Posts
Wróciłem do grudniowego artykułu o "Uśmiechu Warszawy" i znalazłem tak tami fragment:

(Trzaskowski - dop. Grvl)Przypomniał też, że między Zielną a Marszałkowską jest zarezerwowane miejsce na nowy ratusz stolicy. Trzykrotnie podkreślił, że nie jest to inwestycja priorytetowa, ani nawet przesądzona. - Analizy ekonomiczne pokazały, że nie jest dobre, gdy mamy urząd rozsiany po kilkudziesięciu miejscach. Warto porozmawiać z warszawiakami, czy zachowujemy tę przestrzeń na przyszłość na ten cel, czy przeznaczamy jednak na coś innego - podsumował.

Makieta przyszłego centrum Warszawy
https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/nowe-centrum-warszawy-wizja-zmian-rafala-trzaskowskiego-plany-miasta-2567745

O którą (które?) działki chodzi? O całą pierzeję Marszałkowskiej między Central Point a Królewską?

·
Kot Schrödingera
3,688 Posts
^^
O, przechodziłem dziś obok i nie chciało mi się robić zdjęcia, ale widzę, że kolega mnie wyręczył :)

·
Registered
285 Posts
@Redzio
Mówisz i masz :)
Zdjęcia nie są może pierwszej świeżości, bo zrobione w środę, 19 lutego 2020, ale wcześniej nie za bardzo miałem je jak ogarnąć. Dość intensywny urlop nastawiony na przeżywanie tego co tu i teraz, podczas którego Warszawa była jedynie kilkugodzinnym przerywnikiem. Dopiero teraz siadam do kompa, zapewniając, że w ciągu doby pojawi się i Varso i cały Daszyniak, a także kilka ujęć wieżowcowo-kolejowych, bowiem Warszawa widziana z końca pociągu mknącego na Śląsk po prostu miażdży :cheers:
Wracając jednak do tematu, Central Point fotografowany może i szrotem, ale z całkiem fajnym zoomem, prezentował się tydzień temu tak:

Tyle w temacie tej budowy.
Dla mnie jest ona jedną z tych bardziej wyczekiwanych, bo sporo zmieni w miejscu niemal zaklętym przez sto lat planowania i tradycyjne polskie niedasię.

Reszta zdjęć pojawi się w dedykowanych wątkach najpóźniej jutro wieczorem.

Pozdrawiam

·
Registered
3,114 Posts
Niesamowite, że pod spodem można sobie spokojnie chodzić. Dzięki za zdjęcia! Przechodząc codziennie dołem będę mieć te obrazy w głowie :)

·
To ja!
4,964 Posts
Konstrukcja budynku będzie trochę przypominać Cosmopolitana. Czekamy na stalowe belki bo zapowiadana była tego rodzaju konstrukcja - ewenement w Warszawie:cheers: Swoją droga kilka źródeł podaje wysokość 93 metry.

Jedna z niewielu wież w Warszawie o konstrukcji betonowo-stalowej - Orco Tower.

·
Registered
1,465 Posts
Konstrukcja budynku będzie trochę przypominać Cosmopolitana. Czekamy na stalowe belki bo zapowiadana była tego rodzaju konstrukcja - ewenement w Warszawie:cheers: Swoją droga kilka źródeł podaje wysokość 93 metry.
A przypadkiem nie jest tak, że 86 m będzie do dachu, a 93 m do szczytu konstrukcji - obejmującej dodatkowe panele elewacji?
Swoją drogą, szkoda, że w tym przypadku nie jest nieznacznie wyższy, np 116 m (wysokość rzucam ot tak, dodając hipotetyczne piętra, o które według mnie mógłby być wyższy) Jest to kolejny przykład wieżowca w mieście, w przypadku którego trochę marnuje się potencjał powierzchni użytkowej, zaś architektonicznie traci sporo przez to, że nie jest trochę wyższy. Takich przykładów można podać więcej. Akurat Central Point byłby o wiele przyjemniejszy w odbiorze, gdyby było tych 5-6 pięter więcej.

1461 - 1480 of 1498 Posts