SkyscraperCity banner

1 - 20 of 20396 Posts

·
Robert
Joined
·
9,862 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
W papierowym Echa Miasta proinwestycyjno-wiezowcowej gazecie zamieścili na dwie pełne strony Wielkie budowanie w Warszawie czyli co nas czeka 2006 roku
tj

flamaster plany-prace na pl Defilad maja ruszyć
otwarcie nowego Terminalu na Okęciu
otwarcie Rondo 1
otwarcie stacji metra marymont
otwarcie ZT -szacują że w pierwszym miesiacu otwarcia ZT odwiedzi ponad 1 milion ludzi!! . Oczywiście my juz zwiedziliśmy :)
Oczywiście jak zejdą śniegi[tak napisali]ruszą prace na Krakowskim Przedmieściu
Dworzec......
 

·
Inwestor
Joined
·
2,629 Posts
Centralny musi się zmienić
Dziś zaczynamy dyskusję: wyremontować czy zburzyć dworzec?


Stacja zaczyna się zmieniać. Wczoraj uruchomiono w niej nową salę obsługi podróżnych. Jednak są architekci, którzy twierdzą, że budynku nie ma co modernizować.Miastu potrzebna jest zupełnie nowy dworzec.

Centralny musi się zmienić. To pewne, bo przy nowoczesnych Złotych Tarasach wygląda jak ubogi krewny. Kolej o tym wie. Jednak na razie robi niewiele.

Krok w dobrą stronę

Wprowadzane zmiany to kroki w dobrym kierunku. Jednak do celu, jakim jest stworzenie nowoczesnej stacji, jest ciągle daleko.

Od wczoraj na dworcu można kupować bilety w centrum obsługi klienta. Mieści się w hali głównej, pod apteką. Wygląda jak salon telefonii komórkowej. Uzyskamy w nim informacje o połączeniach, kupimy bilety na pociąg i do... teatru. Można tu też zamówić taksówkę, a nawet zarezerwować bilety lotnicze. Obsługa zna języki obce.

Liftingowi poddano też halę główną. Otwarto w niej nowoczesną poczekalnię. Są w niej wygodne krzesełka i nie ma bezdomnych. Nad bezpieczeństwem pasażerów czuwają ochroniarze.

Zburzyć go?

Ale mimo wprowadzonych zmian dworzec ciągle sprawia przygnębiające wrażenie. To duża, zaniedbana przestrzeń. Wielu architektów nie widzi sensu „reanimowania trupa”. Ich zdaniem, gmach trzeba zburzyć.

Jerzy Skrzypczak, współautor m.in. wieżowca Marriott oraz Banku Handlowego, proponuje wybudowanie w miejscu dworca wysokościowca. – Taki budynek mógłby dobrze współgrać z istniejącymi już wieżowcami – twierdzi architekt. I dodaje, że błędem było nie powiązanie planów budowy nowej stacji z powstającymi właśnie Złotymi Tarasami.

W 2000 roku PKP poszukiwały inwestora, który miał pomóc spółce w przeobrażeniu stacji w prawdziwy dworzec. Do przetargu stanęły tak renomowane firmy jak holenderski ING – inwestor Złotych Tarasów, i szwedzka Skanska. Ale PKP wycofały się z przetargu nie podając konkretnych powodów.

Albo przebudować!

W końcu kolej przestała myśleć o rozbiórce budynku stacji, a w grudniu 2005 roku zleciła firmie architektonicznej Epstein wykonanie koncepcji modernizacji dworca. Przewiduje ona przebudowę istniejącej hali. Dach miałby być płaski i podparty stalowymi wysięgnikami.

Wschodnia i zachodnia strona dworca zostaną przeznaczona na sklepy. Oba skrzydła mają być połączone podwieszanym mostem. Na kładce będą znajdować się mniejsze kioski. Nie wiadomo jeszcze, czy ta koncepcja zostanie zrealizowana.

Tymczasem dworzec podupada. We wtorek pasażerom lała się na głowy woda, bo dach przeciekał w kilku u miejscach. Najbliższą zaplanowaną modernizacją ma być wymiana okładzin, na tle których wisi napis: Warszawa Centralna.

Czy to wystarczy? Zachęcamy Państwa do dyskusji na naszych stronach internetowych i udziału w ankiecie: Co zrobić z Dw. Centralnym? Zburzyć go czy remontować? Adres naszej strony to: www.zw.com.pl, nasz telefon:022 334-89-11.

Data: 2006-01-05

DANIEL ZYŚK, SŁAWOMIR śLUBOWSKI
 

·
Registered
Joined
·
7,627 Posts
Z Rzepy :

ZMIANY NA DWORCU CENTRALNYM

Bliżej Europy

Ogonki do kas i informacji mają należeć do przeszłości. Od wczoraj życie pasażerom będzie ułatwiać Centrum Obsługi Klienta spółki PKP IntercityCentrum otwarto w hali głównej Dworca Centralnego. Pod oknami zebrali się gapie. Za szybą - inna kolejowa rzeczywistość: kwiaty, komputer z darmowym dostępem do Internetu, można napić się kawy, obejrzeć film.

- Witamy w nowym świecie - zapraszał szef PKP Intercity Jacek Prześluga na konferencji prasowej. - Zmiany są konieczne, aby przyciągnąć klientów. Rok 2006 będzie rokiem pasażera - ogłosił.

W COK jest 5 kas i 3 stanowiska doradcze.

- Pracownicy podpowiedzą, z jakiej zniżki skorzystać, zamówią taksówkę, pokój w hotelu i stolik w restauracji - obiecuje Anna Rosiek, rzeczniczka firmy.

Cudzoziemcy nie powinni mieć kłopotów z uzyskaniem informacji. Kierowniczka COK Anna Krajewska zapewnia, że pracownicy znają języki obce. Sama mówi pięcioma językami, m.in. po niderlandzku.

Centra, podobne do warszawskiego, powstaną we wszystkich miastach, do których docierają pociągi spółki. Stołeczny COK działa w godzinach 6.30 - 21.30. Jego uruchomienie kosztowało 800 tys. zł.
 

·
Registered
Joined
·
1,071 Posts
cudak said:

W końcu kolej przestała myśleć o rozbiórce budynku stacji, a w grudniu 2005 roku zleciła firmie architektonicznej Epstein wykonanie koncepcji modernizacji dworca. Przewiduje ona przebudowę istniejącej hali. Dach miałby być płaski i podparty stalowymi wysięgnikami.
Wschodnia i zachodnia strona dworca zostaną przeznaczona na sklepy. Oba skrzydła mają być połączone podwieszanym mostem. Na kładce będą znajdować się mniejsze kioski. Nie wiadomo jeszcze, czy ta koncepcja zostanie zrealizowana.
Mowiono o tym we wczorajszym (4.01.06) TKW i pokazano obrazek przebudowanej dworcowej hali z kladka laczaca antresole. Do obejrzenia tu: http://ww2.tvp.pl/2044.dzialy.
 

·
Pan od przyrody
Joined
·
3,245 Posts
^^ Ale pokazali;) Kawałek wnętrza. Wygląda jak odnowione stare +most przez środek głównej sali w kierunku W-E. Najważniejsze, czyli czy będa zmiany i jakie na zewnątrz budynku. Choc ja uważam, że taka renowacja to nie porozumienie. Ten budynek jest w fatalnym stanie, remont tak wielu elementów będzie kosztował bajońskie sumy. Nie lepiej dołożyć trochę grosza i postawic coś senswonego? Coś na czym będzie mozna jeszcze zarobić.Najbardziej podabało mi się zdanie prezesa IC "Będzie można spokojnie posiedzieć, nie będąc nękanym przez mieszkańców dworca" Nie wiedziałem, że na centralnym mozna sie juz meldować;)
 

·
Registered
Joined
·
5,581 Posts
Z Zycia Warszawy:
Kolej stawia na modernizacje

Z Jackiem Przesluga, prezesem PKP Intercity, rozmawia Slawomir Slubowski


Co zrobic z Dworcem Centralnym?

Przede wszystkim nalezy go uporzadkowac. Obecnie przypomina jakas zalosna, postkomunistyczna choinke. Gdzie nie spojrzec, tam stoja budki, sklepiki, geszefty. W tym chaosie pasazer sie gubi.

Ale handel przynosi dochody. Wiele dworców np. w Niemczech, to dodatki do centrów handlowych.

Oczywiscie, ale tam sa centra, a nie sto róznych prowizorek. Centralny jest jak bazar. Wladze PKP popelnily ogromny blad, ze nie weszly w spólke ze Zlotymi Tarasami. Mozna bylo wtedy polaczyc budowe Zlotych Tarasów z modernizacja obiektu. Dworzec dysponuje przeciez ogromna powierzchnia, która jest zupelnie niewykorzystana.

Chcecie przejac dworzec od spólki Dworce Kolejowe. Po co Wam to?

Chcemy, zeby obiekt mial gospodarza, który jest jednoczesnie przewoznikiem. Wówczas stacja moglaby pelniej sluzyc pasazerom. Bedzie wygodna sala dla pasazerów z biletami I klasy – napija sie tam gratis kawy. Planujemy zbudowac hotel, poprawic informacje, dworzec przestanie smierdziec, znikna bezdomni. Pasazer poczuje sie komfortowo i bezpiecznie.

Kiedy tak bedzie Panie Prezesie?

Chcialbym, zeby juz tak bylo.

Data: 2006-01-05
 

·
Moderator
Joined
·
8,147 Posts
Moim zdaniem plany przebudowy DC to na tyle ważny temat że zasługuje na swój własny wątek i tak właśnie zrobiłem.
Te plany które wczoraj pokazywali w TKW były w sumie rozczarowujące - liczyłem na przeszklony dach, a tam to wyglądało podobnie jak teraz, ale przynajmniej ten pomost łączący antresole wyglądał ciekawie...
 

·
Registered
Joined
·
7,270 Posts
jeśli bedzie modernizacja to ona tylko odwlecze wyburzenie Centralnego o 5-10 lat ale jego wyburzenie i budowa nawego dworca jest nieukniona
 

·
Registered
Joined
·
7,270 Posts
anakin said:
Dworzec jest budynkiem ciekawym. Po tej modernizacji moze stracic ten swój jedyny atut
ciekawym budynkiem ?? a co w nim jest ciekawego ?? i jaki atut straci, skoro bruła ma byc ta sama, że będzie mniej brudny ??....
 

·
Banned
Joined
·
2,472 Posts
dworzec trzeba zburzyc ,postawic nowa hale i 100-150m biurowiec. To PRLowskie pudlo ktore zostalo wykonane z tandetnych materialow w czasach kryzysu tam wogule nie pasuje.
 

·
Registered
Joined
·
5,581 Posts
Dworzec powstal oczywiscie z bardzo tandetnych materialów, ale sam projekt jest lekki i ciekawy. Gdyby zbudowany bylby porzadnie i gdyby o niego dbano, to bylaby to bardzo ciekawa hala dworcowa.
Modernizacja ma byc zwiazana z przebudowa, czyli zniszczeniem oryginalnego projektu. W takiej sytuacji jest to tylko pólsrodek który do niczego nie prowadzi i jest bez sensu. Wtedy najlepsza byla koncepcja Skrzypczaka wyburzyc i postawic cos wysokiego, co bedzie lacznikiem pomiedzy wiezami Marriotu i Oxford Tower a wiezowcami przy Emilii Plater
 

·
Registered
Joined
·
3,982 Posts
Oczywsicie ze dworzec (hale) trzeba zburzyc. Wygospodarowac miejsce na wiezowiec (moze i nawet dwa) i przyszla hale polaczyc z ZT.

Do istnienia obecnej hali DC nie przekona mnie nawet avatar Frediego :D
 

·
Banned
Joined
·
34 Posts
W bryle dworca również nie widzę niczego co mogłoby mu dodawać uroku. Prawda jest taka, że jeśli ktoś idąc Emilią Plater od strony Świętokrzyskiej nabrał przekonania że Warszawa jest pięknym i nowoczesnym miastem, to przechodząc koło Centralnego z pewnością owe przeświadczenie stracił.

pzdr.
 

·
Registered
Joined
·
2,690 Posts
anakin said:
Dworzec powstal oczywiscie z bardzo tandetnych materialów, ale sam projekt jest lekki i ciekawy. Gdyby zbudowany bylby porzadnie i gdyby o niego dbano, to bylaby to bardzo ciekawa hala dworcowa.
Modernizacja ma byc zwiazana z przebudowa, czyli zniszczeniem oryginalnego projektu. W takiej sytuacji jest to tylko pólsrodek który do niczego nie prowadzi i jest bez sensu. Wtedy najlepsza byla koncepcja Skrzypczaka wyburzyc i postawic cos wysokiego, co bedzie lacznikiem pomiedzy wiezami Marriotu i Oxford Tower a wiezowcami przy Emilii Plater
Anakin, czy moglbys nazwac po imieniu tandetne materialy z ktorych powstal dworzec centralny? Ja na przyklad uwazam ze granit, szklo i aluminium nie sa tandetne w przeciwuenstwie do wielu materialow uzywanych w obecnym budownictwie, jak np metalowe panele ktorymi oblozono Forum, kafle, styropian itd.
 

·
Inwestor
Joined
·
2,629 Posts
Pomysł na Centralny młodego architekta
Obecny budynek, ozdobiony zielenią będzie wyglądał pięknie


Zburzyć czy zmodernizować Dworzec Centralny? Na łamach Życia Warszawy prowadzimy dyskusję na ten temat. Dziś oddajemy głos Jakubowi Szczęsnemu, architektowi z grupy Centrala.

Centrala jest organizacją skupiającą młodych architektów. Jakub Szczęsny ma 33 lata, studiował na wydziale architektury w Barcelonie. Jest zdecydowanym przeciwnikiem zburzenia dworca.

– Ten budynek powinien zostać – twierdzi architekt. – Jest jednym z nielicznych przykładów dobrej, modernistycznej, powojennej architektury. Jest – podobnie jak Pałac Kultury czy Zamek Królewski – ikoną Warszawy, rozpoznawalną przez każdego Polaka.

Ogród zimowy

Ale to nie znaczy, że wszystko powinno tu pozostać, jak jest. Halę główną powinno się obsadzić dużą ilością zieleni. Powstałoby coś na kształt ogrodu zimowego. Teraz podróżni wychodząc na wielką halę czują się niczym robaki w wielkim pudełku – bezradnie szukają wyjścia. Zieleń zorganizowałaby ten ruch, nie mówiąc o tym, że pasażerom czekającym na pociąg byłoby przyjemniej. Tak właśnie zrobiono w Madrycie.

Proponujemy też zielone tarasy, czyli podwieszane balkony z trawnikami pod sufitem hali głównej, gdzie mogliby odpoczywać ludzie. Takie rozwiązania w podobnych miejscach stosuje się od ponad dwustu lat. Halę powinno się też doświetlić, modernizując dach tak, by wpadało tam dużo słońca.

Dworzec jak rolls-royce

Centralny wymaga remontu, nie burzenia! Jeśli w 50-letnim rolls-roysie odpada podsufitka, to nie zamienię go z tego powodu na współczesny wóz. Bo choć będzie luksusowy i wygodny, to taki sam jak dziesiątki innych.

Trzeba uporządkować ciągi handlowe w podziemiach, wykonać niezbędne remonty tak, by w całym obiekcie działała wentylacja. Ale nie trzeba burzyć dworca i stawiać w to miejsce kolejnego paskudnego wieżowca.

Myślenie o pieniądzach

Mówi się, że Dworzec Centralny jest za niski i źle wygląda na tle otaczających go ze wszystkich stron wieżowców. Zarzuca się, że budynek zajmuje zbyt dużą działkę w samym środku miasta. Więc należałoby w tym miejscu postawić komercyjny budynek, gdzie tylko dolną część zajmowałby dworzec. Resztę wieżowca stanowiłyby wynajęte biura. Ale to jest myślenie wyłącznie w kategoriach ekonomicznych.

Gdzie jest Wileński?

Gdyby podobnie rozumowano np. w Nowym Jorku, nie ostałby się ani kościół św. Patryka, ani Grand Central czyli nomen omen nowojorski dworzec centralny. Słyszy się czasem, że najbardziej udany mariaż kolei z kapitalizmem to Dw. Wileński, ale moim zdaniem ktoś się powinien puknąć w głowę, wygadując takie rzeczy. Pytam: gdzie jest dworzec Wileński? Teraz to maleńka łupina przyklejona do francuskiego giganta handlowego. Wykonana jest z najgorszych, najtańszych materiałów. Tam pasażer w ogóle się nie liczy. Centralny może być piękny. Po modernizacji może stać się udanym budynkiem i służyć jeszcze wiele lat.

Ocalmy co dobre

Jeśli zburzymy Dworzec Centralny – a takie są zakusy – zrównajmy też z ziemią pawilon Chemii przy Brackiej i Rotundę PKO. Wtedy w Warszawie poza paskudnym osiedlem Za Żelazną Bramą nie zostanie nam nic z dobrej architektury powojennej.

JUTRO W ŻW WYWIAD Z ARSENIUSZEM ROMANOWICZEM, KTÓRY ZAPROJEKTOWAŁ DWORZEC CENTRALNY

2006-01-06

NOTOWAŁ SŁAWOMIR ŚLUBOWSKI
 
1 - 20 of 20396 Posts
Top