SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1606 Posts

·
- -
Joined
·
3,395 Posts
Discussion Starter #1
Ponad 130 mln zł za Elektrociepłownię Powiśle

W miejscu Elektrociepłowni Powiśle irlandzki inwestor chce zbudować drogie, ekskluzywne mieszkania. Czy to już koniec zabytkowego kompleksu fabrycznego? Wręcz przeciwnie: ogromny sukces obrońców zabytków

Nieczynny od dawna zakład kupiła firma Menolly Poland, pokonując w przetargu 11 konkurentów. To polska spółka-córka największego w Irlandii dewelopera. Tylko w okolicach Dublina buduje około 2 tys. mieszkań rocznie. Z naszych informacji wynika, że licząca 4,2 hektara prostokątna działka między Dobrą, Zajęczą i Wybrzeżem Kościuszkowskim kosztowała ponad 130 mln zł.

- Nie potwierdzam ani nie zaprzeczam - mówi Katarzyna Gerl, członek zarządu Menolly, zasłaniając się tajemnicą handlową. Przyznaje, że jej firma planuje tu budowę "jednego z najpiękniejszych w Warszawie zespołów mieszkaniowych".

Batalia o zabytek

Elektrociepłownię Powiśle zamknięto w 2001 r. - M.in. ze względu na ochronę środowiska - przypomina Edyta Kwapich, rzecznik Elektrociepłowni Warszawskich, które od pięciu lat należą do szwedzkiego koncernu Vattenfall. Jej firma zażarcie walczyła o to, by ułatwić inwestowanie na tym terenie. Planom tym przyklaskiwał ówczesny zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków Jacek Laskowski (dziś szef Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego). "Kotłownie rozbierzemy, teren posprzątamy i wystawimy na przetarg. Jest nam obojętne, kto go kupi i co tu zbuduje" - oznajmił w marcu 2003 r. Jacek Dreżewski, prezes Elektrociepłowni Warszawskich SA.

Gdy zamiar ten ujawniliśmy w "Gazecie", rozpętała się burza. Pomysł skrytykowali architekci, historycy i samorządowcy (protestowali m.in. radni Śródmieścia). Wtedy przełożony Laskowskiego Ryszard Głowacz zapowiedział, że nie pozwoli tak łatwo zburzyć elektrociepłowni. W grudniu zeszłego roku doprowadził do wpisania obiektu do rejestru zabytków. Mimo odwołań Elektrociepłowni Warszawskich w czerwcu konserwator ostatecznie potwierdził, że dawna fabryka to "cenny dokument rozwoju przemysłu warszawskiego i znaczący element współczesnego krajobrazu Powiśla". Dlatego nie wolno zmieniać rozmiarów ani elewacji budynków rozdzielni, kesonu, hali maszyn i kotłowni. - Zadaniem dewelopera będzie zdobycie wszystkich zgód potrzebnych na budowę w tym miejscu tego, co sobie zaplanował - mówi tym razem rzeczniczka Elektrociepłowni Warszawskich.

Stara Papiernia na Powiślu?

- Uszanujemy zapisy konserwatorskie - zapewnia "Gazetę" Katarzyna Gerl. I obiecuje, że stare budynki pofabryczne będą po remoncie przekształcone prawdopodobnie w centrum handlowo-rozrywkowe. Miałoby ono przypominać Starą Papiernię w Konstancinie-Jeziornie urządzoną w pieczołowicie odrestaurowanej zabytkowej fabryce. Wokół powstaną budynki mieszkalne. Cały kompleks zaprojektuje Stefan Kuryłowicz, autor m.in. ekskluzywnych osiedli mieszkaniowych jak Eko-Park przy Polu Mokotowskim i Marina Mokotów przy Racławickiej. Prace nad projektem są już bardzo zaawansowane. Menolly chce, żeby robotnicy pojawili się na terenie Elektrociepłowni Powiśle na początku 2007 r.
Oby z zabudowaniami elektrowni szybko ruszyli, będzie warszawski Stary Browar! :cheers:
 

·
Boxes rule
Joined
·
1,422 Posts
Swietna wiadomosc! (mam nadzieje :)) Duzo ostatnio buduja w okolicy.

Na zdjeciu ponizej: elektrownia widziana ze skarpy, a konkretnie z Oboznej. Zdjecie z kwietnia. W tej chwili juz jej tak dobrze nie widac bo wybudowali dom mieszkalny w miejscu dzwigow. 

·
Moderator
Joined
·
7,904 Posts
Świetne wieści - Kuryłowicz gwarantuje wysoki poziom nowych budynków a w połączeniu z odnowioną starą elektrownią może powstać coś naprawdę wyjątkowego :cheers:

W tej chwili EC powiśle nie wygląda za ciekawie, ale pewnie niedługo to się zmieni:

Parę fotek z www.warszawa1939.pl 

·
Registered
Joined
·
77 Posts
Wspaniała wiadomość :))) Powiśle odżywa. To może być naprawde fajna dzielnica z elegancką częścia - Solec (eleganckie mieszkania i parki) oraz środkową - uniwersytecko-rozrywkową. Będą nowe apartmentowce, budynki UW (vis a vis BUWu), centrum handlowo-rozrywkowe, kawiarnie no i Kopernik. Choć ja widziałabym tam obiekt zwiazany z UW, a Kopernika przesunęłabym na Łuk Siekierkowski, tam gdzie ma powstać miasteczko naukowe. Nad Wisłą możnaby zrobic teren rekreacyjno-uniwersytecki, dostepny dla wszystkich.
 

·
Registered
Joined
·
6,911 Posts
Powisle budzi sie po letargu. Przed wojna byla to dzielnica biedoty. Po wojnie senne miasteczko kolo centrum miasta. Teraz stanie sie eskluzywna i droga snobistyczna dzielnica. Ale to naturalne, wszedzie w Europie brzeg rzeki jest terenem bardzo intensywnie zabudowanym.
 

·
Registered
Joined
·
77 Posts
Powiśle było biedne, ale rejon bliżej obecnej Trasy Łazienkowskiej już nie. Dobrze byłoby gdyby na tej fali zyskał też Mariensztat. Ze względu na małe mieszkania i bliskość UW rewelacyjnie nadaje się na dzilenicę studencką. I aż prosi się tam o kawiarnie i miejsca spotkań - np. rynek Mariensztatu, który jest zupelnie martwy. Można zrobić tam też place do gier etc.
 

·
Registered
Joined
·
1,369 Posts
fantastyczne wiadomosci.
po pierwsze miasto sie zagesci w kierunku wisly.
po drugie zrewitalizuja stary kompleksy przemyslowy.

w warszawie, w ktorej zabytkow przemyslowych jest jak na lekarstwo, trzeba kazdy taki obiekt traktowac go z szacunkiem. ciesze sie ze uda sie ten kompleks uratowac
 

·
Registered
Joined
·
6,911 Posts
misia_sert said:
. Dobrze byloby gdyby na tej fali zyskal tez Mariensztat. Ze wzgledu na male mieszkania i bliskosc UW rewelacyjnie nadaje sie na dzilenice studencka. I az prosi sie tam o kawiarnie i miejsca spotkan - np. rynek Mariensztatu, który jest zupelnie martwy. Mozna zrobic tam tez place do gier etc.
Ale w poprzek tych planów stoja mieszkancy Mariensztatu, którzy chca wszystkiego tylko nie gwarnego rynku. Wola martwice. Niestety na zmiany na Mariensztacie trzeba poczekac jeszcze kilka lat gdy zaczna wymierac obecni jego mieszkancy...
 

·
Registered
Joined
·
77 Posts
Z tym lekarstwem to przesada ;-) Podobnie należy się cieszyć z przejęcia terenu na Spokojnej przez ASP (może ktoś by jakies fotki porobil?)... Ciekawe co czeka fabryki na Szwedzkiej i Jasińskiego.
 

·
Registered
Joined
·
77 Posts
Na razie to się nic nie zmienia :-( Teren Bougues jest ogrodzony, ale prace jeszcze się nie zaczeły, blaszak z dywanami na swoim miejscu, budynek filologii straszy - wszystko po staremu ;-) Natomiast zaczęli tynkować apartamentowiec budowany przez Viterrę na Leszczyńskiej. Swoją drogą przydałby się remont tej szkole obok - to naprawdę ciekawy budynek...
 

·
Registered
Joined
·
6,911 Posts
Troszeczke się zmienia - chociażby apartamentowce przy Leszczyńskiej. BUW oczywiście stoi od kilku lat. Za kilka lat Powisle bedzie wyglądało zupełnie inaczej...
 

·
arch & urb
Joined
·
527 Posts
Świetna wiadomość mam nadzieję, że nie powstanie ogrodzone osiedle jak Marina . W gazecie "papierowej" jest jeszcze jedna informacje, że na Dobrej 12/16 działkę na sprzedaż wystawiła Akademia Muzyczna działka o powierzchni 3,8tys mkw cena wywoławcza 13,7mln zł. Na Leszczyńskiej nie tylko tynkują ale front obkładaja kamieniem . Oby tylko siedzibę województwa zrobili godną funkcji oraz lokalizcji ( czyli odmienną od renderu :) ) Jeszcze ekploratorium i budynki uniwersyteckie ale się dzieje :cheers:
 

·
arch & urb
Joined
·
527 Posts
misia_sert said:
A gdzie jest dokładnie ta działka Akademii Muzycznej? ?
między Tamka a Czerwonego Krzyża mniej-więcej w połowie, pierzeja od strony Wisły. Takie baraczki, garaże...
 

·
Banned
Joined
·
315 Posts
misia_sert said:
A gdzie jest dok?adnie ta dzia?ka Akademii Muzycznej? Numeracja nic mi nie mówi... A ta siedziba województwa (sejmiku) to niestety ?y?czka dziegciu w tej beczce miodu. A czy ten projekt na Tamce ma jeszcze szanse na realizacj? - http://www.pbase.com/warsawfreak6/image/34270768 ?
mam nadzieje ze nie powstanie, projekt jest strasznie anty-miastotworczy. w takich kwartalach trzeba budowac przy samej ulicy a nie cofac budynki w glab dzialki, projektowanie jak za komuny ;)
 

·
Registered
Joined
·
7,279 Posts
Irlandzki inwestor ma zapłacić nawet 700 euro za metr kwadratowy gruntu na terenie Elektrociepłowni Powiśle - dowiadujemy się nieoficjalnieDeweloper miałby zachować stare zabudowania Elektrociepłowni Powiśle

Firma deweloperska Menolly Poland gotowa jest zapłacić 132 miliony złotych za liczący 42 tys. metrów kwadratowych teren dawnej Elektrociepłowni Powiśle w śródmieściu Warszawy.

Jak się dowiadujemy od osób wtajemniczonych w negocjacje między Menolly a sprzedającą nieruchomość spółką Elektrociepłownie Warszawskie SA (EWSA), 4 października został sporządzony projekt aktu notarialnego transakcji. Ostateczna kwota zakupu jest uzależniona od kilku warunków, między innymi od uzyskania zgody przez Menolly na budowę na tym terenie obiektów o łącznej powierzchni ponad 70 822 metrów kwadratowych oraz likwidację przez EWSA znajdującej się na Powiślu przepompowni - twierdzi nasz informator. Gdyby inwestorowi nie udało się uzyskać niezbędnych pozwoleń, cena gruntu ma wynieść tylko 96,5 mln złotych - dodaje.

Katarzyna Gerl, członek zarządu Menolly Poland, nie chciała potwierdzić tych informacji. - Na tym etapie wszystkie informacje związane z tym projektem są objęte ścisłą poufnością - informuje. Przedstawicielka Menolly przyznaje jednak, że jej firma pokonała w przetargu trzech rywali (Viterra Development, Pekao Development, Bouygues Immobilier) i prowadzi z EWSA wyłączne negocjacje w sprawie nabycia terenu. - Po sfinalizowaniu transakcji poinformujemy o jej szczegółach, jak również o naszym projekcie dewelopeskim - mówi.

Teren byłej Elektrociepłowni Powiśle jest jednym z ostatnich tak atrakcyjnych w pobliżu centrum Warszawy, który da się wykorzystać pod budownictwo mieszkaniowe. Według wstępnych założeń, Menolly chce tam stworzyć uniwersalne osiedle mieszkaniowe z wkomponowanymi budynkami komercyjnymi. Głównym atutem tej lokalizacji - obok bliskości centrum i terenów zielonych wzdłuż Wisły - jest to, że hałaśliwa Wisłostrada w tym miejscu jest przykryta tunelem, a inwestor w swoim projekcie będzie musiał zachować zabytkowe budynki elektrociepłowni.

Mimo atutów tej lokalizacji, przedstawiciele branży mieszkaniowej uważają, że Menolly sporo płaci za nieruchomość. - Jeżeli wspominana cena jest prawdziwa, to inwestor jest bardzo odważny - mówi Michał Kubicki, dyr. generalny hiszpańskiej firmy deweloperskiej Realia Polska Inwestycje, która przygotowuje się do budowy mieszkań w Warszawie. Kalkuluje, że koszt nabycia gruntu w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania wynosi ok. 460 euro. A to oznacza, że cena mieszkań na Powiślu będzie musiała sporo przekraczać 1,5 tys. euro za metr kwadratowy, aby inwestycja okazała się opłacalna.

Menolly Poland jest spółką zależną irlandzkiej firmy deweloperskiej Menolly Homes, należącej do małżeństwa Seamusa i Miory Ross. Firma specjalizuje się w budowie nieruchomości mieszkaniowych w Irlandii. Zakup nieruchomości w Warszawie będzie pierwszą inwestycją firmy poza ojczyzną.

Duża skala transakcji sprawia, że część przedstawicieli sektora nieruchomości podejrzewa, że Menolly będzie inwestowało na Powiślu wspólnie z zasobnym w gotówkę partnerem. - Jestem pewny, że przedstawiciele Vattenfalla (szwedzki koncern energetyczny jest właścicielem EWSA) sprawdzili wiarygodność nabywcy, skoro zdecydowali się wybrać go zamiast Viterry czy Bouygues - mówi przedstawiciel branży.
 
1 - 20 of 1606 Posts
Top