SkyscraperCity banner

5461 - 5480 of 5994 Posts

·
Kot Schrödingera
***** ***
Joined
·
5,824 Posts
To zdjęcie pokazuje barbarzyństwo powojennych władz. Z 5 widocznych na zdjęciu kamienic, które w dobrym stanie przetrwały wojne, odbudowę Warszawy przetrwały tylko 2. Czasami mam wrażenie, że w trakcie odbudowy więcej zburzono niż odbudowano..
 

·
Before you die, you see..
Joined
·
6,630 Posts
Oraz zdjęcia ze strony inwestycji:
Ostatnio się przyjrzałem inwestycji i niestety ten budynek, mimo, że w narożniku siedzi idealnie to stwarza kolejny problem urbanistyczny.Apartamentowiec stoi bezpośrednio przy ulicy, kiedy to zabudowa wschodniej strony ul. Dobrej w kierunku Starego Miasta jest cofnięta i ma zupelnie inna linie zabudowy, do której już dostosowała się EC Powiśle.. jedyną nadzieją na połączenie obu linii będzie budynek, który doklei się do Dobrej 32.
 

·
Balthazar Bux
Joined
·
29,061 Posts
Ostatnio się przyjrzałem inwestycji i niestety ten budynek, mimo, że w narożniku siedzi idealnie to stwarza kolejny problem urbanistyczny.Apartamentowiec stoi bezpośrednio przy ulicy, kiedy to zabudowa wschodniej strony ul. Dobrej w kierunku Starego Miasta jest cofnięta i ma zupelnie inna linie zabudowy, do której już dostosowała się EC Powiśle.. jedyną nadzieją na połączenie obu linii będzie budynek, który doklei się do Dobrej 32.
Coś mi mówi że nie ma na to szans i nowy budynek będzie tak zbudowany że będzie tworzyć uskok na granicy z którą z tych inwestycji.
 

·
Kot Schrödingera
***** ***
Joined
·
5,824 Posts
^^
Hotel z usługami w parterze chce budować inwestor z Sopotu na pasie zieleni między Smolną a Al. Jerozolimskimi. To początek zabudowy w tym rejonie.

– Do śródmiejskiego urzędu dzielnicy trafił kilka dni temu wniosek o wydanie pozwolenia na budowę dla hotelu z usługami w parterze przy ul. Smolnej – potwierdza „Stołecznej” Kamil Dąbrowa, rzecznik stołecznego ratusza. Budynek miałby powstać między Smolną a Al. Jerozolimskimi, nieopodal ronda de Gaulle’a. Dziś w tym miejscu jest długi wąski skwer noszący imię Stanisława Wisłockiego. Na brzegu skweru, od strony Smolnej rośnie szpaler dorodnych drzew. W głębi zieleńca rośnie trawa i kilka iglaków otaczających pomnik partyzanta.
Zabudowa w miejscu drzew?

Warszawiacy przyzwyczaili się do tego widoku. Spora część mieszkańców pewnie nie zwróciła uwagi, że większość tego skweru została przeznaczona pod zabudowę w uchwalonym w 2017 r. planie zagospodarowania rejonu ul. Foksal. Dopuszczono tam budynki o wysokości do 25 metrów. Zaznaczono, że budynki mają łączyć się ścianami szczytowymi, a w parterach należy wytyczać przejścia bramowe lub pasaże łączące Al. Jerozolimskie i Smolną. Od zabudowy wolny ma być tylko kwadratowy fragment skweru przy samym Nowym Świecie.

– Zieleń w centrum miasta jest bardzo ważna, zwłaszcza ta wysokiej jakości, z dużymi drzewami dającymi cień. Mały skwer przy Smolnej nie do końca spełnia taką rolę – przyznaje Kuba Czajkowski ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Dodaje: – W tym przypadku należy również wziąć pod uwagę argumenty urbanistyczne, mówiące o potrzebie tworzenia bardziej zwartej zabudowy w ścisłym centrum miasta. Z tego, co wiem, inwestycja powstaje zgodnie z planem zagospodarowania, a nie poprzez warunki zabudowy, co również należy docenić.

Do 1944 r. w tym miejscu stały kamienice. Zostały zburzone podczas powstania warszawskiego. Nie odbudowano ich.


– Te tereny były zabudowane jeszcze przed wojną. Zachowamy szpalery najcenniejszych drzew, zabudowę przewidujemy w miejscu krzewów – tłumaczył w styczniu 2014 r. Marek Sawicki, planista z pracowni Dawos, która opracowała plan zagospodarowania.

Wniosek o pozwolenie na budowę hotelu złożyła spółka NDI Smolna, powiązana z sopocką firmą deweloperską NDI. Według naszych informacji inwestor zabiega o zgodę na budowę sześciopiętrowego budynku. Ze względu na to, że skwer urządzony jest na niewielkiej skarpie, od strony Al. Jerozolimskich budynek miałby wysoki parter z antresolą. Od Smolnej kondygnacja parterowa byłaby niższa. Z naszych informacji wynika, że ma to być budynek o prostej, współczesnej architekturze, nieudający starej kamienicy. Ostatnie kondygnacje mają być wycofane, tworząc tarasy. Szczytowe ściany budynku mają być ślepe, umożliwiając doklejenie się kolejnych budynków. Na wstępnych wizualizacjach przedstawionych urzędnikom na tych ścianach widać pnącą roślinność, która ma zmiękczać odbiór ślepej ściany.

– Decyzja o inwestycji o takich rozmiarach to kompetencja dzielnicy. Mogę zapewnić, że architektowi miasta zależy na jakości architektury i będę namawiać inwestora do dopracowania rozwiązań – deklaruje Marlena Happach, naczelna architektka miasta.
Wolałbym rekonstrukcję kamienic, ale chyba sprawa jest przegrana. Jeśli architektonicznie będzie poprawnie (byle nie cała szklana elewacja), to niech będzie.
 

·
TURBO-modernista
Joined
·
4,358 Posts
Popularny skwer przy Smolnej idzie pod zabudowę. Hotel w miejscu drzew?

http://warszawa.wyborcza.pl/warszaw...olnej-idzie-pod-zabudowe-hotel-w-miejscu.html
No prawie cały, bo o ile pamiętam zabudowa ma nie dochodzić do samego ronda. Zabudowa bardzo zmieni odbiór tej części miasta, i to na plus. Teraz za rondem w kier. Wisły to klimaty, co by nie mówić - lekko ,,dzielnicowe''.

Marzę o zabudowie parkingu przed ,,tygrysami'' czymś ,,cienkim'' (tak jak plomba z jego drugiej strony) co połączyłoby pierzeję banku z pierzeją muzeum. IMO. warte to nawet kosztem zasłonięcia b. gmachu PZPR od Jerozolimskich, a odzyskaniem fragmentu prawdziwego śródmiejskiego miasta.
 

·
Kot Schrödingera
***** ***
Joined
·
5,824 Posts
Niestety Dom Partii to świetna architektura i fatalna urbanistyka :(
Schodki wszędzie dookoła, ukośna lokalizacja względem reszty zabudowy. Urbanistyczny koszmar.
 

·
Registered cat
Joined
·
12,099 Posts
[o Nowym Świecie 64, w głębi działki]

Bardzo fajny dogęszczacz może z tego wyjść. Jeden z niewielu projektów który nie jest wciśnięty chamsko w istniejącą zabudowę.
...w zamian za to jest chamsko wciśnięty w podwórko :troll:

Skoro to hotel, a nie blok mieszkalny, to nie można go po prostu wyburzyć i zbudować czegoś równoległego do Zgody? Ewentualnie odbudować kamienicę ze Zgody 6 (zna ktoś jakiekolwiek jej zdjęcia?).

Kusząca propozycja, ale skoro budynek już jest wycofany, a okolica już teraz zmaga się z kurczącymi zasobami wolnej hipsteropowierzchni, to bym nie umierał za ten narożnik.

Btw, ten blok zdaje się ma konstrukcję typu rama H. Ściany elewacyjne nie są nośne, więc można podejrzewać, że zostaną całkowicie wymienione. Jeżeli to projektują Skandynawowie, to można podejrzewać, że na szkielecie z 1967 powstanie coś tak pięknego, że wszyscy będą zachwyceni.
 

·
wpiekłowzięty
Joined
·
2,548 Posts
Srry, nie stadion, a budynek przy Racławickiej, w której był basen, sekcja judo, w której trenowałem i klinika.
 
5461 - 5480 of 5994 Posts
Top