SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 535 Posts

·
Moderator
Me at the RHC Convention
Joined
·
62,660 Posts
Discussion Starter · #1 ·


PAP said:
Komitet Społeczny Budowy Pomników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku poinformował w komunikacie, że 29 stycznia, w jego imieniu, Jacek Sasin złożył do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wniosek o "ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego na terenie zamkniętym, dotyczącego budowy Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.". - We wniosku wskazano, że pomnik miałby stanąć na obszarze zielonym, pomiędzy placem Józefa Marszałka Piłsudskiego w Warszawie a ulicą Królewską - cytuje komunikat PAP.

Jak informuje PAP, 2 lutego wojewoda mazowiecki zatwierdził ten wniosek, wydając decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji na terenie zamkniętym, która stała się ostateczna z dniem 5 lutego. Jak tłumaczy stało się tak, bo w postępowaniu była tylko jedna strona - inwestor - więc urząd nie spodziewał się odwołania. I dodaje, że w między czasie decyzję uzgodnił ją jeszcze wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki.

- Tym samym rozpoczynamy prace związane z budową. Jesteśmy coraz bliżej spełnienia oczekiwań wielu milionów Polek i Polaków dotyczących godnego upamiętnienia Ofiar Tragedii Smoleńskiej - podkreślono w komunikacie komitetu.
 

·
Registered
Joined
·
253 Posts
Czyli ta lokalizacja jest już ostateczna? No cóż, dobrze, że chociaż sam pomnik jest zaskakująco neutralny i wyważony, jak już go muszą na siłę nam go wciskać i to w miejscu, które IMO powinno być już "kompozycją zamkniętą"...
 

·
Registered
Joined
·
5,854 Posts
https://warszawa.onet.pl/warszawski...-pomnika-ofiar-katastrofy-smolenskiej/pgxe8x5

Warszawski ratusz próbuje nie dopuścić do budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej przy Placu Piłsudskiego. Prawnicy już szukają sposobu na zablokowanie decyzji wojewody mazowieckiego, Zdzisława Sipiery - informuje RMF FM.

Podstawą zaskarżenia podjętej przedwczoraj decyzji mają być wcześniejsze dyrektywy wydane przez wojewodę oraz ich uzasadnienia. Prawnicy chcą powołać się na rozstrzygnięcia zakazujące inwestycji w tzw. terenach zamkniętych, a właśnie taki status od kilkunastu tygodni nosi Plac Piłsudskiego.

Jak podaje RMF FM, przykładem takiego rozstrzygnięcia może być odmowa lokalizacji stacji LGP na takim obszarze. Uzasadniając swoją decyzją, wojewoda przekazał, że inwestycja nie ma związku z bezpieczeństwem i obronnością. W przypadku pomnika prawnicy chcą powołać się na te same argumenty.
PS Przypomni ktoś projekt FRW?
Tu jest wątek - http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=759820

Tutaj - opis na stronie FRW - http://www.forumrozwoju.waw.pl/placpilsudskiego/plac.html
 

·
Registered
Joined
·
31,612 Posts
mam nadzieje, ze Warszawa zapamieta ten gwalt na schodach
 
  • Like
Reactions: filosss

·
Semper Invicta
Joined
·
30,811 Posts
Ech oni są tak przewidywalni jak budowa cepa. Także ten tego kochani Warszawiacy, będziemy pamiętać - w jaki sposób i jakimi metodami to miasto otrzyma ten pomnik...

I inna kwestia:
- 29.01 - złożenie wniosku,
- 02.02 - wydanie decyzji,
- 05.02 - ostateczność decyzji.

Co to za super tryb, aby tydzień od złożenia wniosku mieć w ręku ostateczną decyzję lokalizacyjną na to "cudo"... Żeby oni chociaż zachowali pozory przyzwoitości... A tu jeb tempo ekspresowe, adekwatne do ekspresowej śmierci ofiar katastrofy...

I poza protokołem - jak myślicie - pomnik będzie tak samo często oblewany farbą i innymi płynami - jak dajmy na to pomnik Berlinga przy TŁ? Kij ma dwa końce... Bo kto farbą wojuje, ten też farbą dostanie...
 

·
Registered
Joined
·
31,612 Posts
Zobaczysz, ze jak nie od razu to po jakims czasie zaparkuja tam na stale radiowoz. Co to dla nich za problem?
 
  • Like
Reactions: filosss

·
Registered cat
Joined
·
21,953 Posts
Projekt FRW świetny. Trochę się mści wieloletnja bezradność władz jeżeli chodzi o zabudowę placów. Tu ktoś postawi samolot tu pomnik i pytanie co jeszcze!?
Ja bym tu widział stragany z dewocjonaliami, watą cukrową i gabinet śmiechu.

Kiedyś zresztą był pomysł, żeby tu zrobić wesołe miasteczko:nuts:
 

·
Registered
Joined
·
31,612 Posts
jak juz to chyba Stairway To Hell... bo oni schodzili.
 

·
Moderator
Me at the RHC Convention
Joined
·
62,660 Posts
Discussion Starter · #19 · (Edited)
Pomnik ofiar tragedii smoleńskiej stanie między pl. Piłsudskiego a Królewską. Samorząd, historycy i urbaniści protestują.

Na obrzeżach pl. Piłsudskiego, naprzeciwko hotelu Victoria, wczoraj pojawili się robotnicy. Prowadzą prace przygotowawcze poprzedzające budowę pomnika. Dopiero wtedy służby wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery (PiS) wydały komunikat, potwierdzając, że urząd wojewódzki wydał tzw. decyzję lokalizacyjną dla monumentu – wstępną zgodę poprzedzającą pozwolenie na budowę.

Tempo rozpatrywania sprawy było imponujące: komitet budowy pomnika złożył wniosek 29 stycznia, 2 lutego wojewoda wydał decyzję, która 5 lutego stała się – według urzędników wojewody – ostateczna.

– Do środy można było składać wnioski o uznanie za stronę w tej sprawie. Zgłosiliśmy się we wtorek. Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Przykro nam, że nikt nas nie wysłuchał – mówi Beata Michalec, szefowa Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

– Składamy wniosek o wznowienie postępowania. Nie zostaliśmy uznani za stronę, odebrano nam prawo reprezentowania interesów mieszkańców Warszawy – mówi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Irytuje się na tryb ustawiania pomnika, przekonując, że specjalnie wybrano taką drogę, by pominąć władze Warszawy.

Jesienią ówczesny minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak (PiS) nadał rejonowi pl. Piłsudskiego status terenu zamkniętego, jaki mają poligony, składy amunicji czy najważniejsze dworce kolejowe. Tłumaczył to względami bezpieczeństwa. Tereny zamknięte wyjęte są spod zarządu władz miasta, pozwolenia na budowę w takich rejonach wydaje wojewoda. Na Mazowszu jest nim Zdzisław Sipiera (PiS). Osobną decyzją teren placu przekazał mu w zarząd minister budownictwa Andrzej Adamczyk (PiS).

– Jaki związek z funkcją terenu zamkniętego ma pomnik? – pyta Michał Olszewski.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszaw...-stanac-przy-pl-pilsudskiego-bez-zadnych.html
 
  • Like
Reactions: loloo

·
Moderator
Me at the RHC Convention
Joined
·
62,660 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Po drugiej stronie pl. Piłsudskiego, symetrycznie do pomnika smoleńskiego, stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego.

 
  • Like
Reactions: Triglav and loloo
1 - 20 of 535 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top