SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 261 Posts

·
Registered
Joined
·
18,868 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Jeśli jest taki wątek, to proszę o przeniesienie ;)

Oddajmy plac przy Chmielnej pieszym!

Ze skrzyżowania kilku ulic w centrum miasta można stworzyć klimatyczny miejski plac - proponują architekci i deweloperzy. Urzędnicy przyznają: - Ten pomysł jest zbieżny z naszą wizją zmian w Śródmieściu

Pieszy deptak, jakim jest ul. Chmielna, na wysokości nowego biurowca Dom Jabłkowskich przecinają ukośnie Bracką, Zgoda i Szpitalna. Ni to plac, ni to zwykłe skrzyżowanie. I piesi, i kierowcy czują się tam niewygodnie.

- To chaotyczne miejsce można by przekształcić w placyk taki jak w hiszpańskich czy włoskich miastach. To idealna lokalizacja na miejsce spotkań - przekonuje Robert Mandżunowski z firmy deweloperskiej LHI, która zbudowała nowy Dom Jabłkowskich, a kawałek dalej wznosi przy Chmielnej kolejny biurowiec. Pomysł przekształcenia skrzyżowania w plac podchwycił od architektów z pracowni PRC Architekci, którzy od dawna przekonują do takiego rozwiązania.

- Sam kształt tego placu jest jak na Warszawę nietypowy, bo ulice przecinają się ukośnie. To trochę jak Broadway w Nowym Jorku, który przechodzi na ukos przez poprzeczne ulice. Takie ukośne widoki są najciekawsze. To mogłoby być miejsce, gdzie restauracje i kafejki wylewają się na chodniki, przy których ludzie siadają, by wypić kawę i przeczytać gazetę, spoglądając, jak świat miga przed oczami - opowiada z zapałem Andrzej Michalik z PRC Architekci. Zwraca uwagę, że od 30 lat w zachodnioeuropejskich miastach jest zauważalny wyraźny trend polegający na tym, że kawałki miasta oddaje się pieszym. Podkreśla, że nie chodzi o to, by całkiem wyeliminować ruch kołowy, ale by go zwolnić. - Niedawno w ten właśnie sposób zmieniła się ulica Exhibition Road w Londynie. Położono równą nawierzchnię na całej szerokości między budynkami. Kierowcy nadal tamtędy jeżdżą, ale z respektem wobec pieszych. Jeżeli nawierzchnia jezdni jest na poziomie chodnika i kierowca ma świadomość, że to piesi mają pierwszeństwo, to zwalnia, nawet bez malowania pasów i bez sygnalizacji świetlnej. Dziś na przecięciu Brackiej i Chmielnej kierowcy czują, że to oni mają pierwszeństwo, bo ulica wyraźnie przecina plac - uważa architekt.

- Pomysł jest więc taki: w tym miejscu należy znacznie spowolnić ruch do jakichś 20 km na godz. Dziś i tak przez większą część dnia nie da się tam jeździć szybciej - mówi Robert Mandżunowski.

Proponuje, by zrównać poziom ulicy z chodnikami i wyłożyć je eleganckimi kamiennymi płytami bez wyraźnego rozgraniczania ruchu samochodowego. Bracka, Szpitalna i Zgoda miałyby zostać zwężone do jednego pasa. - To zresztą formalność, bo choć dziś te ulice mają dwa pasy, to jeden jest zawsze zajęty przez parkujące samochody. W ten sposób plac by się powiększył, powstałoby miejsce, które można by przekazać pieszym. Ten placyk dałby bodziec do aktywności lokalnej. Imprezy mogliby tu organizować okoliczni przedsiębiorcy, którzy mają swoje stowarzyszenie. Pewnie włączyłyby się znajdujące się obok Instytut Goethego i Instytut Francuski... - wylicza. Wyraźnym sygnałem dla kierowców, że to miejsce, w którym to piesi są ważniejsi, miałyby być pasma diod LED zatopionych w nawierzchni placu.

- To skrzyżowanie rzeczywiście niepotrzebnie rozbija nam Chmielną - przyznaje Urszula Majewska, rzeczniczka urzędu Śródmieścia. - Na 2014 r. mamy zaplanowany remont nawierzchni ul. Chmielnej, ale placu zmienić nie możemy. Tym rejonem administruje Zarząd Dróg Miejskich, który nie podlega dzielnicy, tylko władzom miasta - mówi.

- Koncepcja placu Pięciu Rogów jest zbieżna z naszym myśleniem o tym, jak powinno zmieniać się centrum miasta. Poprosimy Zarząd Dróg Miejskich o przeprowadzenie analiz, jakie konsekwencje miałoby ograniczenie ruchu samochodowego w tym rejonie - deklaruje Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza. Nie chce jednak spekulować, kiedy inwestycja mogłaby się zacząć. Mówi tylko: - Ograniczanie ruchu w centrum można przeprowadzać dopiero, gdy wzmocni się trasy tranzytowe na obrzeżach. Będziemy obserwować, jak zmienia się ruch w Śródmieściu po dociągnięciu południowej obwodnicy miasta do Puławskiej i po uruchomieniu II linii metra.

- Bracka, Szpitalna i Zgoda już teraz nie powinny służyć dla ruchu tranzytowego, są to ulice dla okolicznych mieszkańców. Na obwodnicę trzeba czekać z ograniczaniem ruchu na ważniejszych ulicach, takich jak Jana Pawła czy Marszałkowska - oponuje Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia Siskom promującego rozwój komunikacji publicznej.Dla mnie jest to jedno z najbardziej przygnębiających miejsc w Śródmieściu. W ogóle jak idę przez Plac Powstańców do Smyka to płakać się chce, więc inicjatywa świetna i oby coś z niej było. Niech to będzie pierwszy krok do całkowitej rewitalizacji Chmielnej
 

·
Alles nur künftige Ruinen
Joined
·
3,345 Posts
Jakiś zupełny fantasta to wymyślił. Po pierwsze, brak jezdni nie przejdzie w ZDM. Po drugie (co jest gorszym problemem) brak jezdni i brak słupków oznacza, że powstanie tam parking. Czy projektant nie był np. na Szpitalnej w godzinach pracy?
 

·
Registered
Joined
·
18,868 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Jakiś zupełny fantasta to wymyślił. Po pierwsze, brak jezdni nie przejdzie w ZDM. Po drugie (co jest gorszym problemem) brak jezdni i brak słupków oznacza, że powstanie tam parking. Czy projektant nie był np. na Szpitalnej w godzinach pracy?
Po pierwsze primo, jak będzie wola polityczna, to ZDM będzie się musiał dostosować. Poza tym dla mnie powinno się systematycznie ograniczać ruch w obrębie Marszałkowska-Królewska-KP/NŚ-Aleje ze Świętokrzyską włącznie, więc ten pomysł się idealnie w to wpisuje. Po drugie primo, parking. Jak służby będą działać to parkingu nie będzie. No i dotykamu tu kolejny już raz problemu parkingów podziemnych, a taki mógłby powstać pod Placem Powstańców.
Ech Decapitated - stary forumowicz, a w niewłaściwy dział wrzuca wątek, który ma dodatkowo dość mało precyzyjną nazwę... Wstyd...
Czemu niewłaściwy dział? Przecież tu były dyskutowane wątki w stylu Placu Grzybowskiego czy Trzech Krzyży, a to podobna inwestycja. A nazwa specjalnie taka, żeby miała możliwości rozwojowe ;)
 

·
Robert
Joined
·
10,893 Posts
za każdym razem jak przechodzę tamtędy z forumowiczami to jest temat "kiedy dla pieszych?
Miejsce sę prosi aby tam można przejść w każdym miejscu[tak to robią turyści]
Nie ma słupków,może obawa być ale sam pomysł do rozważenia al'a wiedeński.Ulica tak zaprojektowana że można przejść w każdym miejscu .
 

·
TURBO-modernista
Joined
·
4,438 Posts
Jako mały OT:
Salon Plusa w nowo wybudowanej plombie, jaką jest pomyłką widać późnym wieczorem, a zwłaszcza po meczach w trakcie Euro kiedy to zawalona ludźmi Chmielna była otwarta ze swoimi kafejkami , nagle wszystko się urywało - czyli Salon Plusa - i dalej za tym nieszczęsnym skrzyżowaniem życie ponownie wracało.
 

·
Mam bez liku...
Joined
·
9,352 Posts
Prędzej, choć nie za szybko, doczekamy się rozbudowy Smyka
 

·
Alles nur künftige Ruinen
Joined
·
3,345 Posts

·
Registered
Joined
·
18,868 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Prędzej, choć nie za szybko, doczekamy się rozbudowy Smyka
Wtedy to juz musowo trzeba będzie zrobić tam deptak :D
Taak. Jeśli, jak, gdyby, pod warunkiem.
Twoja wypowiedź jest taka sama - jeśli kierowcy będą łamac prawo, to będzie parking.
 

·
Banned
Joined
·
5,789 Posts
Najzabawniejsze, że proponuje to inwestor, który buduje budynek z parkingiem podziemnym na chmielnej. czyżby chodziło o to, że furki najemców będą się ładniej prezentowac jadąc po granicie?

Komentarz miasta jak zawsze ten sam: "ale najpierw trzeba oczywiście domknąc obwodnicę"
 

·
Alles nur künftige Ruinen
Joined
·
3,345 Posts
Twoja wypowiedź jest taka sama - jeśli kierowcy będą łamac prawo, to będzie parking.
Odkręcasz kota ogonem, Mruczek style - fakty są takie, że dzisiaj kierowcy masowo łamią prawo, a służby porządkowe masowo to ignorują. Przekonanie, że to się zmieni, bo ktoś skasuje białe linie na jezdni i wstawi w posadzkę placu parę diod jest naiwnością pierwszej wody.

Polecam spacery po Krakowskim Przedmieściu - jaki koń jest, każdy widzi.
 

·
Registered
Joined
·
18,868 Posts

·
Alles nur künftige Ruinen
Joined
·
3,345 Posts
No bywam tam dosc czesto i zauwazyles cos czego ja nie widze?
Ruch pojazdów bez przepustek, dostawy w godzinach w których miało ich nie być, dzikie parkowanie i indolencję SM.
 

·
Registered
Joined
·
9,516 Posts

·
Registered
Joined
·
1,190 Posts
Komentarz miasta jak zawsze ten sam: "ale najpierw trzeba oczywiście domknąc obwodnicę"
To mnie najbardziej rozwala. Bo Chmielną idzie tranzyt na Syberię...
Co do ludzi po meczu, to Sphinx odwala kapitalną robotę w tym miejscu. Plus oczywiście swoje, chociaż nie narzekałbym na niego jakoś straszliwie. Ostatnio byłem kupić bilety w Trafficu i generalnie ludzie przechodzą przez tamto skrzyżowanie bez większego respektu dla samochodów (w sensie że dobrze). Ale uspokojenie ruchu plus zieleń, zieleń, zieleń. Póki co strasznie tam betonowo-asfaltowo.
 

·
Razcep Razdrto
Joined
·
3,737 Posts
To bez sensu bo tam jest bardzo duży ruch kołowy, trzeba by w tej części warszawy ograniczyć ruch (mieszkańcy, przedsiębiorcy) wtedy miało by to sens, a tak to ten plac będzie rozjechany w kilka tygodni.
Dlatego Zgoda, Krucza (od Chmielnej do Alej) i Szpitalna powinny być zwężone do 1 wąskiego pasa. Zamiast drugiego powinny powstać miejsca parkingowe, a zamiast obecnych miejsc parkingowych - poszerzony chodnik. Samo wypłaszczenie placyku masz rację, niewiele pomoże.

Do tego legendarny parking podziemny pod Pl. Powstańców i w sumie kierowcy niewiele stracą. Przeciskanie się tym szlakiem samochodem już teraz to masakra.
 

·
Uliczny świrus
Joined
·
3,444 Posts
Oj nie sądzę. Ostatnie problemy projektowe na pewno przedłużą czas oczekiwania na rozpoczęcie jakichkolwiek prac...
Zakładam, że jakoś specjalnie dużo więcej to nie możesz powiedzieć, ale te problemy dotyczą nowego budynku, czy przebudowy Smyka na CDT?
 

·
Registered
Joined
·
9,516 Posts
Przede wszystkim CDTu, chociaż jest to poniekąd powiązane z nowym budynkiem. Głównie chodzi o kwestie takie, że wchodzące normy unijne dot. standardów konstrukcyjnych nie pozwalają aby CDT był przeznaczony na handel. Co najwyżej stał by się biurowcem. Dlatego rozważanych jest kilka wariantów co do przyszłego CDTu, łącznie z... wymianą całej konstrukcji (czyli defacto rozebranie CDT i postawienie nowego, ale to było by bardzo drogie rozwiązanie). Do tego wchodzi kwestia tego, że inwestor chce wrzucić dwukondygnacyjny parking pod obecnie stojący CDT. Generalnie odpadła już praktycznie opcja pt. "lifting CDT". Te kwestie powodują, że może się też odpowiednio zmienić projekt części podziemnej nowego budynku.
 
1 - 20 of 261 Posts
Top