SkyscraperCity banner
1 - 20 of 791 Posts

·
Registered
7,636 Posts
Discussion Starter · #1 ·

Powstanie kawałek ulicy

Amerykański koncern AIG Lincoln zamierza odtworzyć zachodnią pierzeję ulicy Marszałkowskiej między ulicą Świętokrzyską a Królewską

AIG Lincoln, który dotychczas wybudował w Warszawie kilka biurowców (między innymi Saski Crescent na rogu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej), kupił już część gruntów pod tę inwestycję. Równocześnie stara się też o decyzję o warunkach zabudowy.

- To powinno zająć jeszcze jakieś dwa, trzy miesiące -mówi Mirosław Szydelski, dyrektor polskiego oddziału AIG Lincoln. - Na projekt architektoniczny ogłosimy konkurs.

Zdobycie takiej decyzji sprawi, że firma będzie mogła wystąpićo pozwolenie na budowę. AIG Lincoln chce wzdłuż Marszałkowskiej wznieść budynki tej samej wysokości co po drugiej stronie ulicy. Tym samym zrezygnowała już z wcześniejszego pomysłu zbudowania wysokiego, 40-piętrowego wieżowca na rogu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej.

W nowych budynkach znalazłyby się biura, sklepy, punkty usługowe i ewentualnie mieszkania (jeśli zgodzi się na to Biuro Naczelnego Architekta Miasta).

Budowa dojdzie jednak do skutku tylko wtedy, gdy AIG skupi wszystkie grunty w tym miejscu. Większość z nich należy na razie do miasta.

- Wszystko zależy teraz od władz Warszawy i ich chęci do zabudowania tego terenu - tłumaczy Szydelski. - Jeśli ratusz ogłosi przetarg na sprzedaż swych działek w tym miejscu, weźmiemy w nim udział.

Urząd Miasta nie zamierza jednak na razie sprzedawać gruntów wzdłuż Marszałkowskiej, bo są do nich roszczenia spadkobierców przedwojennych właścicieli. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że AIG skupuje te roszczenia. Jeśli skupi wszystkie, to będzie mogła odzyskać te grunty od miasta albo odkupić je, rezygnując wcześniej z roszczeń.

Dużo bardziej zaawansowane są prace nad inną inwestycją AIG w centrum miasta. Chodzi o budowę 7-piętrowego biurowca (z parkingiem podziemnym) na ul. Grzybowskiej, przed synagogą Nożyków. Firma ma już projekt, a w 2006 r. chce rozpocząć budowę.

:cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

·
Inwestor
2,634 Posts
Świetne wieści :cheers: !! Już ktoś o tym wspomniał w wątku o nowych inwestycjach , ale teraz mamy oficjalne potwierdzenie informacji .

Martwi tylko to " Tym samym zrezygnowała już z wcześniejszego pomysłu zbudowania wysokiego, 40-piętrowego wieżowca na rogu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. " , ale z tym sie juz pogodziliśmy dawno :)

PS . Przepraszam Michale , ale zmieniłem tytuł wątku . Poprzedni był zbyt długi . Krytykę przyjmuje za zbyt duże ingerowanie , ale tak będzie wygodniej i łatwiej :) .

·
Registered
7,636 Posts
Discussion Starter · #3 ·
cudak said:
PS . Przepraszam Michale , ale zmieniłem tytuł wątku . Poprzedni był zbyt długi . Krytykę przyjmuje za zbyt duże ingerowanie , ale tak będzie wygodniej i łatwiej :) .
Spoko Zbychu :cheers1:

·
Registered
2,620 Posts
To świetna wiadomość. Nareszcie znikną te straszne budy. Wieżowca trochę szkoda, ale są znacznie lepsze miejsca na wysokie inwestycje w Wawie. Jeśli budynki będą nawiązywały do tych po drugiej stronie Marszałkowskiej, to będzie OK.

OFF TOPIC
Bardzo lubię ten biurowiec (niemal codziennie tamtędy przyjeżdżam)

·
Registered
4,340 Posts
OMG co to ma byc ? Wygląda jak mix China Town ze slumsem :puke, nie mniej jeszcze bardziej sie ciesze z tej inwestycji, dzieki temu te budy znikna z powierzchni ziemi !

·
Registered
3,225 Posts
Niby powinienem się cieszyć, ale... wieżowiec na stacją metra Świętokrzyska to było moje mażenie. Teraz straciłem wszelką nadzieję :( Ale dobrze, że się coś dzieje:), bo dawno nie było newsów o większych inwestycjach w Wawie

·
Moderator
8,168 Posts
Dobrze że coś drgnęło w tej sprawie, ale z tekstu wynika że do tej inwestycji jeszcze droga daleka... Parę lat pewnie minie zanim zacznie się budowa... :moods:

·
Expert
3,149 Posts
Ehhhh, tylko wieżowca żal... :(

A tak na marginesie, to czy teren przy stacji Świętokrzyska należy do AIG? Czy może jest dopiero w zamyśle (jeżeli jeszcze nie mają wszystkich działek)? A co w takim razie z Wolfem? Wolf z tego co słyszałem to często robił plany na działkach do których nie miał jeszcze żadnego tytułu. Może tak było/jest też w tym przypadku... Lupusie, any comment please???

·
Iroquois of Europe
9,867 Posts
Budowa dojdzie jednak do skutku tylko wtedy, gdy AIG skupi wszystkie grunty w tym miejscu. Większość z nich należy na razie do miasta.

- Wszystko zależy teraz od władz Warszawy i ich chęci do zabudowania tego terenu - tłumaczy Szydelski. - Jeśli ratusz ogłosi przetarg na sprzedaż swych działek w tym miejscu, weźmiemy w nim udział.

Urząd Miasta nie zamierza jednak na razie sprzedawać gruntów wzdłuż Marszałkowskiej, bo są do nich roszczenia spadkobierców przedwojennych właścicieli. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że AIG skupuje te roszczenia. Jeśli skupi wszystkie, to będzie mogła odzyskać te grunty od miasta albo odkupić je, rezygnując wcześniej z roszczeń.
Przy obecnych władzach miasta to ja nie wróżę tej inwestycji zbyt dużych szans. :sleepy:

Jeśli chodzi o wieżę, to cieszę się, że nie powstanie, bo od początku nie była to według mnie odpowiednia lokalizacja na tak wysoką zabudowę. Marzy mi się natomiast odpowiednik berlińskiego kwartału Daimler Chrysler z 50-metrowymi akcentami na obu końcach, które współgrałyby z Centrum Królewska z jednej strony i z Centrum Zielna z drugiej.
http://www.emporis.com/pl/il/im/?id=353036
http://www.emporis.com/pl/il/im/?id=155198

EDIT
Może wreszcie powstanie pierwsze prawdziwie miejskie wejście do metra. Inwestor mógłby też dofinansować wyście ze Stacji Świętokrzyska na drugą stronę Marszałkowskiej. ;)

·
senior assistant designer
1,426 Posts
Jakos nie zaluje tego wiezowca. Jak dla mnie stalby troche samotnie na tym rogu, tak jakos dzwine to mi sie wydaje. Natomiast pomysl nowej pierzeji ladnych budynkow jest bardzo ok. Jak polacza to ze wschodnia strona Marszalkowskiej, to powstanie naprawde ladny kawalek miasta. Ciekaw tylko jestem ile pieter beda mialy te budynki - 10, moze wiecej?

·
Inwestor
2,634 Posts
No to jest okazja do zastanowienia i porozmawiania jak może wyglądać ten kwartał ?

Pomysł z dominantami na końcach oczywiście bardzo mi się podoba , ale chciałbym tutaj pokazać kilka koncepcji jakie dla tego terenu zostały wykonane przez studentów . To sa tylko projekty koncepcyjne , pokazywane przy okazji wystawy "Plany-akwarelki-na-Przyszłość-Kaczyński" w zeszłym roku . Może macie jakieś jeszcze to pokarzcie !

Na fotkach macie miniaturki 400x550 w linkach macie duże zdjecia 1300x1550

Tutaj masz duży obrazek

Tutaj masz duży obrazek

Tutaj masz duży obrazek

Tutaj masz duży obrazek

Tutaj masz duży obrazek

·
Pan od przyrody
3,245 Posts
Dużo bardziej zaawansowane są prace nad inną inwestycją AIG w centrum miasta. Chodzi o budowę 7-piętrowego biurowca (z parkingiem podziemnym) na ul. Grzybowskiej, przed synagogą Nożyków. Firma ma już projekt, a w 2006 r. chce rozpocząć budowę.
To jest świetna wiadomość! Ale jeśli oni mówią, że dużo bardziej zaawansowana, a zaczyna się w 2006, to kiedy to centrum BIS zacznie powstawać? :sleepy:

·
Iroquois of Europe
9,867 Posts
@Cudak nie otwiera się koncepcja "Połączenie Ogrodu Saskiego z Centrum", która zresztą najbardziej mnie zainteresowała. ;)

·
Registered
571 Posts
szkoda że to jeszcze całe lata zanim ta inwestycja ruszy, bo to chyba jeden z paru kluczowych punktów dla Warszawy. Oczywiście władze powinnyu zrobić wszystko, żeby ułatwić inwestorowy przygotowanie inwestycji i pomóc w rozwiązaniu kwestii roszczeniowych. Niestety to ewentualnie za rok, półtora.

·
...
2,120 Posts
Swietna wiadomosc. Wiezowca nie zaluje, bo to nie jest na niego miejsce. Natomiast bardzo chcialbym zobaczyc tam jakas dominate naprzeciwko Centrum Krolewska. Mam nadzieje, ze przy realizowaniu tej inwestycji nie zapomna o zmianie wejsc do metra Swietokrzyska, bo te obecne sa po prostu brzydkie i nie pasuja do miejsca. Dlaczego najbrzydzsze wejscia do metra sa w samym centrum miasta?

·
Iroquois of Europe
9,867 Posts
cudak said:
Już działa :) .
Dzięki.
Ciekawie nawet wygląda ten projekt, ale żaden inwestor nie pójdzie na tak małe wykorzystanie działki o takiej lokalizacji. Z tych samych powodów mam nadzieję na przynajmniej jednego midrise'a.

1 - 20 of 791 Posts