SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 193 Posts

·
************
Joined
·
305 Posts
Discussion Starter · #1 ·
W Środzie powstaje coraz więcej ciekawych inwestycji, więc myślę, że temat się przyda.

-----Przy ul. Dąbrowskiego
Stary (a jednak nowy) Pewex

Po 400 m kw na parterze i piętrze do wynajęcia na sklepy * w Środzie postaje nowa galeria handlowa w miejscu po dawnym Peweksie, na działce przy ul. Dąbrowskiego i Wiosny Ludów.

Właściciele działki i powstającego budynku * Agnieszka Zychar * Kaczmarek i Roman Kaczmarek * kupili obiekt po likwidowanym przedsiębiorstwie Mars jeszcze w 2006 roku. Sześć miesięcy trwały wszelkie formalności z przygotowaniem projektu, uzgodnieniami konserwatorskimi i budowlanymi i w maju mogły ruszyć pełną parą prace. Projekt budynku przygotowała średzka firma Architech Mariusza Jankowiaka, ta sama która wygrała konkurs na koncepcję Starego Rynku w Środzie. * Kiedy konserwator zabytków zobaczył projekt, bez wahania zgodził się na częściową rozbiórkę budynku po byłym Peweksie * mówi A. Zychar * Kaczmarek. Poprzedni budynek znajdował się bowiem ponoć w podręczniku dla architektów ze wskazaniem, jakich obiektów nie należy projektować w starej zabudowie miejskiej.

Nowy obiekt zdecydowanie nawiązuje do starej zabudowy, zwłaszcza do budynku stojącego po drugiej stronie ul. Wiosny Ludów. Będzie niższy i jego właściciele w całości zamierzają przeznaczyć na wynajem. * Ma tutaj znaleźć się galeria handlowa ze sklepami z różnych branż. Do 20 września budynek powinien być gotowy. Planujemy, że obiekt będzie podświetlany * mówi R. Kaczmarek.

Obecnie trwają prace rozbiórkowe prowadzone przez głównego wykonawcę EuroBud. Zdjęty został dach oraz strop, a także rozebrane ściany wewnątrz budynku. Parter zostanie podwyższony, powstanie nowe piętro, zabudowany będzie także dziedziniec od strony ul. Wiosny Ludów. Co ciekawe, obiekt Peweksu, który powstał tutaj w 1992 roku, miał powierzchnię 500 m kw, z czego powierzchnia handlowa na parterze i piętrze wynosiła zaledwie 200 m kw. Teraz powierzchnia handlowa na parterze i piętrze będzie wynosiła po 400 m kw.

Właściciele budynku chcieliby, aby nazwa galerii nawiązywała do Peweksu. * Może Stary Pewex, jak do dzisiaj o tym miejscu mówią średzianie? * zastanawiają się A. Zychar * Kaczmarek i R. Kaczmarek. Problem w tym, że Pewex to nazwa zastrzeżona. * Zamierzamy napisać do właścicieli nazwy, może się zgodzą * mówią.

www.gazetasredzka.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,291 Posts
O tak. Będzie o wiele lepiej :)

Po wysypie supermarketów czas na taką architekturę.

To się nasze miasto zaczyna rozwijać. Kupiec Średzki, nowy budynek obok sądu, remont Dąbrowskiego i okolicznych ulic oraz "pewex".

Jako, że ostatnio rzadziej bywam w Środzie mógłbyś Mateuszu troszkę pofocić.(Remont sądu i kamiennicy na starym rynku, wymiana kostki na bruk, budynek przy ul. Przecznica, budynek obok KŚ) :)
 

·
Registered
Joined
·
1,291 Posts
Przy ul. 20 Października
Niewykorzystany placTuż obok budynku po pubie „Kotłownia”, znajduje się duży plac. Pełno na nim dziur i nierówności. Tymczasem, po przebudowie mógłby się stać całkiem pojemnym parkingiem.

Plac należy do spółdzielni „Kryształ”. Jak się dowiedzieliśmy, sąsiadująca Spółdzielnia Mieszkaniowa już kilkukrotnie zwracała się do „Kryształu” o remont placu. Bez skutku. „Kryształ” nie ma pieniędzy na tę kosztowną drogową inwestycję.

Tymczasem jeden z naszych czytelników zwraca uwagę, że przy obecnym deficycie parkingowym remont placu i zmiana organizacji ruchu i wyznaczenie miejsc parkingowym mogłyby mieć dla mieszkańców całego osiedla bardzo duże znaczenie. Może zatem warto, by w inwestycje zaangażowało się w jakiejś formie także miasto?
gazetasredzka.pl

Wszyscy trąbią o braku miejsc parkingowych w mieście, a ja jakoś zawsze bez problemu takowe znajduje.


Edit.
Autostrada Wielkopolska
Autostrada plusem

Dziś we Wrześni zawiązuje się Stowarzyszenie Autostrada Wielkopolska, która ma skupiać i wspólnie promować samorządy, przez które przebiega wielkopolski odcinek autostrady A2.

Autostrada A2 przebiega przez dwie gminy w powiecie średzkim. Gmina Środa działa już w Stowarzyszeniu S11, ale ma ono inny cel * lobbing za przebudową całej tej trasy w drogę ekspresową. Udziałem w Stowarzyszeniu A2 zainteresowana jest gmina Dominowo, która upatruje w nim szansę na swoją promocję.
gazetasredzka.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,291 Posts
Średzkie jezioro
Ze znakiem zapytania

Pod coraz większym znakiem zapytania stoi budowa w tym roku zjeżdżalni na średzkim kąpielisku. Nie ma chętnych, którzy chcieliby ją wybudować.

Niewiele firm w kraju buduje zjeżdżalnie. I niestety, zapewne w związku z dużym zainteresowaniem, to one dyktują warunki finansowe. * Ceny są wysokie i firmy wolą budować w Chorwacji niż u nas * mówi Wojciech Grząślewicz, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Środzie. OSiR już dwukrotnie ogłaszał konkursy na budowę zjeżdżalni w Środzie. Dwukrotnie do przetargu nie stawała ani jedna firma.

W budżecie gminy Środa na budowę zjeżdżalni zaplanowano ok. 170 tys. zł. Po niepowodzeniu pierwszego przetargu dyrektor W. Grząślewicz zdecydował się zrezygnować z kilku elementów. Przede wszystkim zjeżdżalnia miała być krótsza o 5 m, nie było już mowy o konkretnej kolorystyce i zimowym demontażu ślizgu. Mimo to także drugi przetarg nie zainteresował kogokolwiek.

W. Grząślewicz ogłosi jeszcze jeden * już trzeci przetarg. Dokładnie w takiej samej formie jak drugi. Jeśli i tym razem nie zgłosi się chętny do wybudowania zjeżdżalni w cenie do 170 tys. zł, dyrektor OSiR chciałby szukać wykonawcy z wolnej ręki, czyli bez kolejnego ogłaszania przetargu.

Problem w tym, że pieniędzy w budżecie na budowę zjeżdżalni wydaje się być zbyt mało, a poza tym czasu do wakacji pozostało niezbyt wiele. Może zatem w tym roku wykonanie zjeżdżalni na kąpielisku okaże się po prostu niemożliwe.
gazetasredzka.pl

ciekawe kto by skorzystał z tej zjeżdżalni skoro jezioro brudne :/


Trzeci przetarg
Raz jeszcze czwarty ogródek

Burmistrz zdecydował się po raz trzeci ogłosić przetarg na dzierżawę terenu pod ogródek piwny na Starym Rynku w Środzie. Dotychczas zainteresowanie ogródkami było niewielkie.

Przypomnijmy, że do pierwszego przetargu stanęły dwie osoby, do drugiego jedna. Te trzy podmioty już postawiły knajpki na centralnym placu miasta. Do zagospodarowania pozostała jeszcze jedna działka. Czy tym razem, podczas licytacji 28 maja, uda się wyłonić ostatniego dzierżawcę?
gazetasredzka.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,291 Posts
Boisko wielofunkcyjne
Niedługo przyjadą kosze

Do 4 czerwca mają zostać zakończone prace przy budowie boiska wielofunkcyjnego na obiekcie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Środzie.

* Prace powinny zostać zakończone w terminie * deklaruje Wojciech Grząślewicz, dyrektor OSiR. Ale mówi też, że w użytkowaniu boiska pewien priorytet dostaną hokeiści, którzy będą tam mogli ćwiczyć poszczególne elementy gry, np. wykonywanie krótkich rogów. Boisko będzie jednak dostępne dla wszystkich, choć z całą pewnością nie we wszystkich godzinach. W najbliższym czasie zostaną zamontowane nowe kosze do koszykówki.

Nowe boisko wielofunkcyjne będzie oświetlane i nawet wiosną oraz jesienią będzie można z niego korzystać długo po zapadnięciu zmroku. * Prawdopodobnie boisko będzie otwarte do godz. 22:00. Jest to zresztą, zgodnie z regulaminem obiektu, godzina zamknięcia całego obiektu.
gazetasredzka.pl

Osiedle Armii Krajowej
Potrzebny parking? Potrzebne drogi!

Mieszkańcy Osiedla Armii Krajowej czują się oszukani. Obiecywano im w tym roku nowe drogi osiedlowe, a zakończy się tylko jedną ulicą...

* Jesteśmy rozczarowani, bo jeszcze nie tak dawno, także na łamach „Gazety Średzkiej” pojawiła się informacja, że wreszcie na osiedlu powstaną drogi i chodniki. A tu burmistrz nam mówi, że pieniędzy na całość nie ma i powinniśmy się cieszyć, że dostaniemy nowe miejsca parkingowe. A my tych miejsc nawet nie chcemy * mówi nasz czytelnik. Jego zdaniem nowe miejsca parkingowe będą wykorzystywane tylko w okresie Wszystkich Świętych. Poza tym będą świeciły pustkami.

Rzeczywiście, w tym roku osiedle nie zyska zbyt wielu nowych dróg. Gotowa jest dokumentacja na całe osiedle. Naprzeciwko obecnego parkingu przy ul. Nekielskiej, ale już na terenie osiedla ma za to powstać 61 miejsc parkingowych. Droga osiedlowa równoległa do Nekielskiej także ma być gotowa najpóźniej do końca października. Na najbliższej sesji rady miejskiej inwestycja ma zostać wprowadzona do budżetu. Zostanie na nią przeznaczonych 277 tys. zł z kredytu preferencyjnego. Po wprowadzeniu do budżetu będzie można ogłosić przetarg.

Marcin Bednarz z Biura Obsługi Burmistrza mówi, że drogi na osiedlu będą wykonywane systematycznie w kolejnych latach. Ale mieszkańców to nie zadawala i trudno temu się dziwić. * Mieszkamy na tym osiedlu już sporo lat. I ciągle obiecuje nam się budowę dróg. To naprawdę jest coraz bardziej irytujące * mówi jeden z nich.
gazetasredzka.pl

Liceum ogólnokształcące
Trybuna w rękach gminy

W hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Środzie potrzebne są dodatkowe prace i wyposażenie. Powiatu jednak nie stać na kolejne inwestycje w obiekcie. Tym bardziej, że jest to koszt rzędu 100 tys. złotych. O pomoc poprosiła więc gminę Środa.

Z wnioskiem, o dostosowanie sali do pełnej funkcjonalności, do zarządu powiatu zwróciła się Komisja Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu. Zdaniem radnych konieczne w chwili obecnej jest zamontowanie żaluzji, wytłumienie ścian i zainstalowanie trybun. To będzie jednak dość kosztowna inwestycja. Kosztorys przygotował kierownik Wydziału Administracji Architektoniczno * Budowlanej Czesław Guzewski i zapoznał z nim zarząd. Izolacja akustyczna ścian szczytowych w sali kosztować będzie 51.006 zł, montaż żaluzji 5.300 zł. Natomiast rozkładane trybuny na 120 miejsc kosztować mają 35.136 złotych, a w przypadku 160 miejsc * 48.800 zł. Całe zadanie, w zależności od wyboru trybuny, kosztowało będzie 91.442 zł lub 105.106 złotych.

Zdaniem członków zarządu, sala ta służy nie tylko uczniom liceum, ale zdecydowanie większej liczbie mieszkańców gminy i powiatu. W związku z tym postanowił zwrócić się z wnioskiem do burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego o współudział gminy w wysokości 80 procent kosztów. I to od decyzji gminy zależeć będą ewentualne kolejne prace w sali.
gazetasredzka.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,291 Posts
Dąbrowskiego, Kilińskiego

Bruk już położony

Do 20 maja miały zostać zakończone prace przy budowie nowej nawierzchni na ulicach Dąbrowskiego oraz Kilińskiego. Firma Trans*Masz z umowy wywiązała się, ale ulica nie jest jeszcze otwarta.

Choć ulica Kilińskiego nie została jeszcze odebrana, wykonawca zgłosił zakończenie prac. Zamontowano także próg spowalniający. Przypomnijmy, że budowa nawierzchni na ulicach Dąbrowskiego i Kilińskiego kosztowała budżet gminy 430 tys. zł
gazetasredzka.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,291 Posts
Osiedle Armii Krajowej
Potrzebny parking? Potrzebne drogi!

Mieszkańcy Osiedla Armii Krajowej czują się oszukani. Obiecywano im w tym roku nowe drogi osiedlowe, a zakończy się tylko jedną ulicą...

* Jesteśmy rozczarowani, bo jeszcze nie tak dawno, także na łamach „Gazety Średzkiej” pojawiła się informacja, że wreszcie na osiedlu powstaną drogi i chodniki. A tu burmistrz nam mówi, że pieniędzy na całość nie ma i powinniśmy się cieszyć, że dostaniemy nowe miejsca parkingowe. A my tych miejsc nawet nie chcemy * mówi nasz czytelnik. Jego zdaniem nowe miejsca parkingowe będą wykorzystywane tylko w okresie Wszystkich Świętych. Poza tym będą świeciły pustkami.

Rzeczywiście, w tym roku osiedle nie zyska zbyt wielu nowych dróg. Gotowa jest dokumentacja na całe osiedle. Naprzeciwko obecnego parkingu przy ul. Nekielskiej, ale już na terenie osiedla ma za to powstać 61 miejsc parkingowych. Droga osiedlowa równoległa do Nekielskiej także ma być gotowa najpóźniej do końca października. Na najbliższej sesji rady miejskiej inwestycja ma zostać wprowadzona do budżetu. Zostanie na nią przeznaczonych 277 tys. zł z kredytu preferencyjnego. Po wprowadzeniu do budżetu będzie można ogłosić przetarg.

Marcin Bednarz z Biura Obsługi Burmistrza mówi, że drogi na osiedlu będą wykonywane systematycznie w kolejnych latach. Ale mieszkańców to nie zadawala i trudno temu się dziwić. * Mieszkamy na tym osiedlu już sporo lat. I ciągle obiecuje nam się budowę dróg. To naprawdę jest coraz bardziej irytujące * mówi jeden z nich.
gazetasredzka.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,291 Posts
Autobus OSiR
Sportowcy * wizytówki miasta

Piękną panoramę miasta na autobusie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Środzie możemy już od jakiegoś podziwiać na własne oczy. W niedługim czasie folią zostanie oklejona także druga strona autokaru.

Folię wykonuje średzka firma Anaconda. Na owej drugiej stronie autobusu znajdą się wizerunki wybitnych średzkich sportowców, których sukcesami dzisiaj cieszymy się najbardziej. W centralnym miejscu znalazł się nasz 400*metrowiec Rafał Wieruszewski (Orkan Środa). Po jego lewej stronie stoją hokeiści * reprezentanci Polski Dariusz Małecki (Pocztowiec Poznań )i Tomasz Marcinkowski (Grunwald Poznań). Po prawej stronie R. Wieruszewskiego stoi zawodnik taekwondo, nasz kolejny reprezentant kraju, Łukasz Śmigaj (UKS Taekwondo Środa).

Poza tymi znanymi postaciami na autobusie pojawią się również scenki z piłkarzami, hokeistami oraz karatekami oraz hasło: „Środa Wielkopolska * Miasto Ludzi Aktywnych”. Może tylko szkoda, że brakuje tam przedstawicieli wielu innych sportów, jakie uprawiają średzianie: zapaśników, pływaków, koszykarzy, siatkarzy, tenisistów zarówno ziemnych, jak i stołowych, przedstawicieli różnych sportów lekkoatletycznych, rowerzystów... Wszystkich nie sposób zapewne wymienić.

Ofoliowanie będzie kosztowało Urząd Miejski w Środzie 11 tys. zł. W sumie zostanie wykorzystanych 67 m kw folii.
gazetasredzka.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,291 Posts
Powiatowa Kolejka Wąskotorowa
Przyjaciele kolejki

W poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie Stowarzyszenia Miłośników Średzkiej Kolei Wąskotorowej. Jej pomysłodawcy chcą ratować średzką ciuchcię.

Inicjatorem powołania stowarzyszenia, które dbałoby o dobrą promocję kolejki, było inicjatorem nowych pomysłów jak przyciągać do Środy turystów i pomagało władzom w rozwoju ciuchci są Arkadiusz Kaczmarek i Marcin Kriger. Młodzi, którzy o kolejce wiedzą praktycznie wszystko. Mają pomysły, są pełni zapału i przede wszystkim wierzą, że nie tylko im los kolejki nie jest obojętny.

Wszystkich, którzy chcieliby, aby kolejka wąskotorowa była w Środzie i aby znano ją nie tylko w naszym kraju, ale i poza jego granicami * miłośnicy kolejki zapraszają na spotkanie inaugurujące działalność stowarzyszenia. Rozpocznie się ono w poniedziałek 4 czerwca o godz. 17:00 na terenie Powiatowej Kolejki Wąskotorowej. Dodatkowe informacje znaleźć można na stronie internetowej www.środa*wask.prv.pl.
gazetasredzka.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,291 Posts
Debata w Ośrodku Kultury w Środzie
Jaki Stary Rynek?

We wtorek 12 czerwca w Ośrodku Kultury w Środzie odbędzie się debata poświęcona koncepcji przebudowy Starego Rynku. Początek o godz. 18:00.

Pierwszą koncepcję przygotował architekt Mariusz Jankowiak, właściciel firmy Architech. Z nim właśnie burmistrz Wojciech Ziętkowski podpisał umowę na przygotowanie projektu Starego Rynku. Po dyskusji, jaka odbyła się przed paru miesiącami w ośrodku kultury, w której uczestniczył m.in. przedstawiciel konserwatora zabytków, a także Tadeusz Osyra * kustosz Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach, Bożenna Urbańska * prezes Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego oraz burmistrz Środy, projektant miał do dyspozycji nowy materiał. Jakich zmian dokonał, jaki zaproponuje wizerunek najważniejszego placu w mieście, przekonamy się właśnie 12 czerwca. Już dzisiaj na tę debatę zapraszamy mieszkańców Środy.
gazetasredzka.pl
 

·
************
Joined
·
305 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Euro 2012
Do Poznania w 15 minut

Spośród wielu inwestycji, które czekają Polskę przed EURO 2012, większości dotyczy komunikacji. Dzięki mistrzostwom zmodernizowana ma zostać także linia kolejowa przebiegająca przez Środę.

O modernizacji linii kolejowych w Wielkopolsce z prezesem PKP Polskie Linie Kolejowe rozmawiał w ubiegłym tygodniu wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak. Sprawa dotyczy sześciu kierunków od Poznania, w tym dwóch o znaczeniu krajowym. Pociągi w kierunku Warszawy i Wrocławia mają w 2012 roku pędzić z prędkością do 200 km na godz. W pozostałych kierunkach, m.in. na trasie 272 do Kluczborka przez Środę, Jarocin i Ostrów, pociągi mają mknąć z prędkością do 120 km/h. Inne wskazane przez Wielkopolskę kierunki to trasa kolejowa na Gniezno, Bydgoszcz i Gdańsk oraz regionalne połączenia z Poznania do Wągrowa oraz Wolsztyn * Luboń.

Prace te sfinansowane mają zostać ze środków unijnych zaplanowanych na rozwój kolei. Tylko w zachodniej Polsce przeznaczono na ten cel ponad miliard euro.

Takie prędkości mogą oznaczać, że pociąg pospieszny ze Środy do Poznania dojeżdżał będzie w 15 minut!

Przy okazji spotkania samorządowców z miast, gdzie odbędą się mecze EURO 2012 z przedstawicielami rządu, ci pierwsi przedstawili pierwsze propozycje dotyczące przygotowań do tego wielkiego wydarzenia.

Na spotkaniu padła propozycja, która ucieszy uczniów i studentów, a raczej licealistów, którzy wybierają się na studia i za 5 lat będą studiować. Samorządy zaproponowały rządowi, by w 2012 roku skrócić rok szkolny i rok akademicki.

gazetasredzka.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,291 Posts
Radni dyskutują (za zamkniętymi drzwiami)
Nowa spółka z udziałem gminy?


Od kilku tygodni, na razie za zamkniętymi drzwiami, trwają rozmowy dotyczące możliwości powołania spółki z udziałem gminy Środa. Partnerem miałoby być niemieckie miasto Henningsdorf.

* Nasze kontakty z miastem Henningsdorf sięgają dwóch lat. Natomiast dwa miesiące temu burmistrz Henningsdorfu i przewodniczący tamtejszej komisji współpracy zagranicznej, a z naszej strony burmistrz Wojciech Ziętkowski i starosta Piotr Piekarski podpisali list intencyjny i wolę współpracy * mówi wiceburmistrz Rafał Piechowiak. Porozumienie ma doprowadzić do bliższych kontaktów między obu miastami. Być może nawet powstania spółki z udziałem kapitału gminy Środa.

Za powołaniem spółki opowiada się m.in. Zbigniew Pogorzelski, szef PAWOK*u, który zajmuje się m.in. administrowaniem nieruchomościami. * Od dłuższego czasu zastanawiam się, jak stworzyć warunki dla rewitalizacji Środy. I sądzę, że korzystając z doświadczeń niemieckiego Henningsdorfu, możemy w Środzie powołać spółkę, która z jednej strony będzie zajmowała się pozyskiwaniem środków z Unii Europejskiej, z drugiej będzie przygotowywała wszelkiego rodzaju analizy, koncepcje dotyczące rozwoju miasta * mówi Z. Pogorzelski. Jego zdaniem, spółka mogłaby świadczyć tego rodzaju usługi nie tylko na rzecz Środy, ale także dla innych miast.

Z. Pogorzelski opowiada o spółce, która działa właśnie dla takich celów w Henningsdorfie. * Pracuje tam 31 osób, w okresie od 1993 do 2003 roku pozyskała dla niemieckiego miasta z różnych źródeł ok. 600 mln. euro. Dlaczego nie mielibyśmy pójść podobnym tropem * mówi. Tego rodzaju instytucja dawałaby także impuls do rozmowy i dyskusji na temat przyszłości Środy i znajdowania odpowiedzi, jak sobie wyobrażamy nasze miasto i jakimi drogami do tego będziemy dążyć.

O pomyśle powołania do życia spółki z udziałem Środy i Henningsdorfu rozmawiają na razie radni Ziemi Średzkiej. Z naszych informacji wynika, że nie ma wśród nich jednomyślności, a większość do propozycji jest nastawiona sceptycznie. Problem polega bowiem m.in. na tym, że gmina Środa musiałaby wyłożyć znaczne środki sięgające 75 procent całości kosztów. Rejestracja spółki pochłonęłaby ok. 50 tys. zł, zaś kapitał potrzebny w pierwszym roku działalności to szacunkowo ok. 800 tys. zł. Poza tym, niektóre osoby, z którymi rozmawialiśmy mówią na razie nieoficjalnie, że wątpią, by doświadczenia wschodnioniemieckie udało się przenieść na polski grunt.

Przeciwny powołaniu takiej spółki z udziałem gminy jest burmistrz Wojciech Ziętkowski. * Nie należy pieniędzy publicznych wydawać na takie przedsięwzięcia. Możemy oczywiście płacić za konkretne osiągnięcia, a więc np. prowizję za pozyskane środki zewnętrzne. Ale to tyle. Poza tym warto pamiętać, że kwoty wydane na działalność spółki, to konkretne pieniądze, które sami możemy wydawać na inwestycje * mówi burmistrz.

O pomyśle powołania spółki zapewne dalej będą rozmawiać radni Ziemi Średzkiej. Jeśli jednak ekipa, która ma dzisiaj przewagę w samorządzie nie przekona się do niego, ze spółki nic nie będzie.

gazetasredzka.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,291 Posts
Stary Rynek
Bez czwartego ogródka

Nie będzie czwartego ogródka piwnego na średzkim Starym Rynku. Do trzeciego przetargu nie przystąpił ani jeden oferent.

Ogródki piwne od kilku lat cieszą się mniejszym zainteresowaniem. W tym roku było potrzeba dwóch przetargów, aby wyłonić trzech dzierżawców, którzy miesięcznie będą płacić po 502 zł. Czwartego dzierżawcy nie udało się znaleźć. Piwne knajpki na Starym Rynku mogą prowadzić działalność do końca września.

gazetasredzka.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,291 Posts
Stary Rynek

Bez pomnika? Z odkrytym sądem?

Propozycje nowej wizualizacji Starego Rynku w Środzie zostaną przedstawione we wtorek w Ośrodku Kultury w Środzie. Nad szczegółami nadal pracuje projektant Mariusz Jankowiak (firma Architech), który nie chce jeszcze zdradzać proponowanych rozwiązań.

M. Jankowiak, który wygrał konkurs na przygotowanie koncepcji, teraz przygotowuje projekt według sugestii płynących z urzędu miejskiego oraz od konserwatora zabytków. Z naszych informacji wynika, że we wtorek zobaczymy projekt Starego Rynku, na którym nie będzie pomnika 700*lecia miasta, nie będzie także drzew od strony sądu. Na placu ma się za to znaleźć miejsce dla publicznej toalety, który to pomysł był mocno krytykowany podczas wcześniejszej debaty. Na pewno pozostałe drzewa na Starym Rynku miałyby być niższe, pojawiłyby się nowe lampy, fontanna...

Prace nadal trwają. Na pewno warto będzie przyjść zobaczyć propozycje we wtorek. „Średzka” omówi i pokaże projekt już za tydzień
gazetasredzka.pl

Debata w Ośrodku Kultury w Środzie
Jaki Stary Rynek?

Już we wtorek 12 czerwca w Ośrodku Kultury w Środzie odbędzie się debata poświęcona koncepcji przebudowy Starego Rynku. Początek o godz. 18:00.

Bez wątpienia warto przyjść na debatę, bo kolejna szansa, aby porozmawiać o tym, jak ma wyglądać rynek w Środzie może się już nie powtórzyć. Projekt przedstawi architekt Mariusz Jankowiak, właściciel firmy Architech ze Środy, który był także autorem zwycięskiej koncepcji przebudowy placu. Z nim właśnie burmistrz Wojciech Ziętkowski podpisał umowę na przygotowanie projektu, który jest obecnie uzgadniany z konserwatorem zabytków oraz burmistrzem. Podczas wtorkowej debaty na pewno będzie można zobaczyć wizualizacje nowego projektu.

Przypomnijmy, że podczas pierwszej debaty o rynku, jaka przed paru miesiącami odbyła się w ośrodku kultury, zdania na temat przebudowy były podzielone. Nie znaleziono kompromisu w sprawie pozostawienia lub wycinki wszystkich lub części drzew, nie wiadomo było co dalej zrobić z pomnikiem 700*lecia Środy i ewentualnie, jakie pomniki i budowle usytuować na placu. Znaków zapytania było bardzo dużo. We wtorek wiele powinno się wyjaśnić.

gazetasredzka.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,291 Posts
Szpitalne przetargi
Projekt po raz drugi

Po raz drugi szpital ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji dotyczącej rozbudowy szpitala. Inwestycja tym razem jednak została ograniczona. Powiat ma nadzieję, że tym razem uda się znaleźć firmę, która cały komplet dokumentów przygotuje maksymalnie za 140 tys. zł.

Tyle bowiem w budżecie powiatu zabezpieczono na ten cel. Dzięki dokumentacji projektowo * kosztorysowej, powiat będzie mógł ubiegać się o środki unijne, o ile Urząd Marszałkowski ogłosi w tym roku konkurs. Pod ogólną nazwą inwestycji „Podniesienie jakości usług zdrowotnych świadczonych w SPZOZ w Środzie Wlkp.” kryje się rozbiórka parterowego pawilonu w którym jest siedziba oddziału dziecięcego. W to miejsce powstać ma nowy, czterokondygnacyjny budynek (w tym piwnica i poddasze użytkowe), połączony z budynkiem głównym szpitala.

Oferty można składać do 14 czerwca. Dokumentacja będzie musiała zostać przygotowana do 21 września.

gazetasredzka.pl
 

·
************
Joined
·
305 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Cieszy fakt, ze niedlugo bedzie zupelnie odmieniony sredzki Stary Rynek. Mam takze nadzieje ze kamienice wokol zostana jakos przy tej okazji 'odnowione', bo niektore szczerze mowiac sa troche szpetne...
 

·
Registered
Joined
·
1,291 Posts
Zjeżdżalnia
Nie nowa, ale czy zabezpieczona?

Zjeżdżalnia, która niedługo stanie nad średzkim jeziorem nie będzie nowa. Po renowacji jej stan ma być jednak idealny * zapewniał podczas sesji dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Środzie Wojciech Grząślewicz. Przy okazji wyszło jednak, że brakuje pomysłu, co zrobić by w godzinach wieczorowo * nocnych na obiekcie było bezpiecznie.

Temat zjeżdżalni powrócił pod obrady rady miejskiej po raz kolejny. Okazało się bowiem, że 171 tys. zł, które w budżecie zaplanowano na zakup i montaż nowej zjeżdżalni, nie skusiło żadnego producenta, by stanął w jednym z dwóch przetargów ogłoszonych przez OSiR. I dlatego dyrektor W. Grząślewicz zdecydował się szukać zjeżdżalni używanej i kupić ją z wolnej ręki, czyli bez przetargu.

Zjeżdżalnię znalazł w Krynicy Morskiej. Zdecydował się ją sprzedać przedsiębiorca, który przeniósł się do Malborka. Zjeżdżalnię chciał zabrać ze sobą, ale konserwator zabytków nie zgodził się na usytuowanie jej na jego działce, która leży blisko zamku krzyżackiego.

Zjeżdżalnia ma 7 lat i aż 60 metrów długości. Zjeżdżalnia, którą OSiR chciał kupić w przetargu miała mieć zaledwie 35 m długości. Ślizg znajduje się w bardzo dobrym stanie * zapewniał dyrektor, a rada miejska zaakceptowała pomysł, by 81,9 tys. zł przeznaczyć na zakup zjeżdżalni, a drugie tyle na koszty transportu, renowacji i montażu. * Zjeżdżalnia będzie jak nowa * zapewniał W. Grząślewicz.

Jednak podczas dyskusji nad funkcjonowaniem zjeżdżalni okazało się, że brakuje pomysłu, jak zabezpieczyć obiekt w godzinach wieczornych i nocnych. Kto będzie czuwał nad bezpieczeństwem po godzinach pracy ratowników? * pytał o to radny Andrzej Paciorkowski (Nasza Środa). Dyrektor W. Grząślewicz mówił, że OSiR nie może wziąć odpowiedzialności za to, co będzie się działo na zjeżdżalni wieczorem i w nocy. * Możemy zamknąć wieżyczkę, postawić tablice informujące o zakazie korzystania ze zjeżdżalni, wnioskować o zamontowanie monitoringu * mówił dyrektor podczas sesji.

Nie do końca to przekonało radnych. A. Paciorkowski mówił, że to jednak właściciel obiektu, czyli gmina, ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo na nim. A radny Paweł Owczarzak (Praworządna Środa * PiS), po tym, jak stwierdził że inwestycja nie jest do końca przygotowana, proponował przesunięcie środków na inne zadania. Wniosek nie znalazł jednak aprobaty u innych radnych poza Andrzejem Kobierskim.


gazetasredzka.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,291 Posts
Stary Rynek w Środzie
Pomnik (być może) na stadion... 700-*lecia​

Większość osób biorących udział w otwartej debacie na temat średzkiego Starego Rynku opowiadała się przeciwko lokalizacji na placu podziemnej toalety, wycięciu drzew wzdłuż budynku sądu, za to była za usunięciem pomnika 700*lecia. Jednak na debatę do ośrodka kultury przyszło zaledwie... trzydzieści osób.

Podczas wtorkowego spotkania architekt Mariusz Jankowiak przedstawił zmodyfikowany projekt Starego Rynku. Tak jak już napisaliśmy przed tygodniem, nie ma na nim drzew wzdłuż sądu i usunięto pomnik 700*lecia, nie ma także wgłębienia w rynku, właśnie w miejscu, gdzie pomnik znajduje się obecnie. W projekcie znalazła się za to podziemna toaleta, w narożnikach placu * fontanna, dwa pomniki * św. Wawrzyńca i Matki Boskiej, słup ogłoszeniowy, a na środku latarnia. Pomniki, słup i latarnia to ścisłe nawiązania do elementów, jakie na rynku istniały przed wojną.

Ławeczki pozostaną

Na placu pojawiłoby się nowe oświetlenie. Byłyby to zarówno lampy z jednym źródłem światła, zwisające na konstrukcji łukowej, jak i latarnie dwustronne. M. Jankowiak proponuje także, by na posadzce wyodrębnić zarys ratusza wraz z przyporami. Nawierzchnia placu zostałaby wykonana m.in. z kamieni, które najprawdopodobniej znajdują się pod posadzką granitową. Mimo że zniknęłaby jedna ściana drzew, na rynku pozostałyby drzewa na dwóch dotychczasowych ścianach, zachowana miałaby być liczba ławeczek, być może pasy niskiej zieleni byłyby nieco większe.

* Nie jestem dumny z rynku, jaki jest obecnie w Środzie. A jako średzianin chciałbym móc tutaj przyjść i poczuć się dobrze * mówił pod koniec debaty architekt M. Jankowiak. Jego zdaniem uszlachetnienie rynku spowoduje wzrost jego atrakcyjności, więcej ludzi tutaj będzie chciało przychodzić, właściciele budynków będą osiągali większe zyski i lepiej zadbają o nie najładniejsze dzisiaj elewacje budynków.

Nim jednak padły końcowe słowa, niewielka grupa ludzi, która przyszła na debatę zgłaszała swoje uwagi. Przede wszystkim nie podobał się pomysł odsłaniania budynku sądu poprzez wycinkę drzew oraz lokalizacja toalety. Wiceburmistrz Rafał Piechowiak, który prowadził debatę, powiedział, że gmina rozmawiała na temat lokalizacji toalety na niewielkim parkingu przy sądzie (przy ul. 17 Września), ale na ten pomysł nie przystał reprezentujący właściciela terenu prezes Sądu Rejonowego w Środzie. Padła propozycja, aby toalety wybudować przy ul. Małej Klasztornej. Problem polega na tym, że gmina miałaby wykupić teren od prywatnego właściciela, a to nie będzie łatwe.

O zachowanie zieleni na Starym Rynku apelowali emeryci, którzy w gorące letnie dni spędzają w tamtejszym cieniu wiele czasu. By nie wycinać drzew apelowali również radni Paweł Owczarzak i Andrzej Paciorkowski.

Koszty nieznane

Wiceburmistrz R. Piechowiak zachęcał jednak do kompromisu i odsłonięcia sądu oraz budynku banku. Tym bardziej, że na sądzie znajdują się ważne dla średzian tablice, pod którymi kilkakrotnie w ciągu roku są składane kwiaty. Infrastruktura na rynku ma za to zostać przygotowana tak, by scenę było można ustawiać tyłem zarówno do budynku sądu * jak to ma miejsce obecnie, jak i tyłem do kamieniczek senatorskich * jak to bywało w przeszłości.

* Po pomniku 700*lecia nikt nie będzie chyba płakał * mówił R. Piechowiak, który rozważał, czy pomnik mógłby zostać przeniesiony na stadion, który nosi nazwę... 700*lecia. Wiceburmistrz zapewnił jednak, że kwestia przeniesienia pomnika, podobnie jak i budowy toalet i wycinki drzew, ciągle nie są przesądzone. I obiecał kolejne spotkanie w sprawie rynku. Wiceburmistrz powiedział także, że obecnie, kiedy nie ma jeszcze projektu i kosztorysu nie można w ogóle mówić, ile realizacja projektu modernizacji rynku by kosztowała. * Przyjęliśmy z burmistrzem, że gdyby w budżecie udało się zagwarantować 2 mln zł, byłaby to już kwota, przy której o modernizacji można pomyśleć * mówił R. Piechowiak.

gazetasredzka.pl
 
1 - 20 of 193 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top