SkyscraperCity banner

581 - 586 of 586 Posts

·
Registered
Joined
·
2,093 Posts
Jak nowa. Chęcińska podstawówka – szkoła na miarę XXI wieku
Joanna Orkisz-Gola, wojer 2020-09-19 | Chęciny

UDOSTĘPNIJ: Jak nowa. Chęcińska podstawówka – szkoła na miarę XXI wieku

Nowe ławki, świeżo pomalowane ściany, przestronne korytarze i nowoczesne wyposażenie klas. Problemów z powrotem po wakacjach do chęcińskiej podstawówki nie było. Wszystkich uczniów… przyciągnęła ciekawość. Placówka przeszła gruntowny remont.


Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać to chęcińska „podstawówka” stała się szkołą na miarę XXI wieku. Wystarczy zajrzeć do środka. - Były tablice na kredę i inne ławki, a teraz jest wszystko zgodne z normami BHP i przyjemnie jest po prostu widzieć, że nasza szkoła też jest nowoczesna – mówi Rozalia Wrońska, uczennica SP w Chęcinach.

Nowoczesna, zadbana i doskonale wyposażona. - Tutaj mamy możliwości nie tylko wyświetlania zasobów internetu na tablicy interaktywnej, ale również tworzenia różnych ćwiczeń, zwłaszcza w moim przedmiocie matematycznym – zaznacza Renata Jarząb, nauczyciel w SP w Chęcinach.

Ale doskonałe wyposażenie w salach to nie wszystko. W czasie pandemii, dla dzieci i dbających o ich bezpieczeństwo rodziców istotne są też przestronne korytarze. - Najbardziej przypadł nam do gustu korytarz, bo jest szeroki, przestronny, a w dobie teraz pandemii koronawirusa, gdzie trzeba zachować ten dystans pomiędzy uczniami - to super sprawa – zaznacza Marta Lipiec, przewodnicząca Rady Rodziców w SP w Chęcinach.

Teraz, przed uczniami nauka odpowiedzialności, by to co nowe, swoją świeżość zachowało jak najdłużej. - Teraz trzeba dbać o to wszystko, ponieważ, jak załóżmy trzecia klasa dzisiejsza za rok będzie już czwartą i będzie przychodziła na ten górny korytarz, trzeba zostawić im ten ład – mówi Ignacy Gałek, uczeń SP w Chęcinach.

Bo w niedalekiej przyszłości, obecnych i przyszłych uczniów chęcińskiej podstawówki czekają kolejne zmiany. - Kolejne etapy tj. rozbudowa, czyli właściwie dobudowa dużej części. A w nowym budynku ma się znaleźć biblioteka, nowoczesna stołówka, pracownie, również sala dla tych najmłodszych, czyli dla oddziału przedszkolnego – mówi Iwona Samburska, dyrektor SP w Chęcinach.

Ostatni remont tej, ponad 60-letniej placówki miał miejsce 20 lat temu. - Już staramy się o kolejne dofinansowania, na kolejne etapy, tak, żeby szkoła przeszła zupełne przeobrażenie, tak, aby było w tej szkole zupełnie nowocześnie, komfortowo, ale przede wszystkim bezpiecznie – podkreśla Robert Jaworski, burmistrz Miasta i Gminy Chęciny.

Pierwszy etap remontu szkoły kosztował ponad milion złotych. Pół miliona pochodzi ze środków unijnych.
 
  • Like
Reactions: Luki_SL

·
Registered
Joined
·
2,093 Posts
Będą: smród, szczury i insekty. Gmina Łopuszno nie chce kontrowersyjnych inwestycji
23.09.2020 Naramów. Blokada inwestycji w Naramowie

23.09.2020 Naramów. Blokada inwestycji w Naramowie
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce
Władze gminy Łopuszno chcą zablokować kontrowersyjne inwestycje w miejscowości Naramów. Chodzi o biogazownię i 12 przemysłowych kurników, które miałyby produkować milion kurczaków tygodniowo. Przeciwko ich powstaniu protestują mieszkańcy, którzy obawiają się fetoru, hałasu i niedoborów wody.

Inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji środowiskowej rok temu. Od tego czasu nie ustają protesty mieszkańców.
  • Będą: smród, szczury i insekty. Będziemy mieć tu tragedię - mówi pani Aleksandra.
  • Nie chcemy tutaj ferm i nieprzyjemnych zapachów. To żadna przyjemność mieć takie sąsiedztwo - dodaje pani Zofia.
Irena Marcisz, wójt gminy Łopuszno informuje, że w odpowiedzi na protesty, rada gminy podjęła decyzję o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nowy dokument blokuje wszelkie budowy w Naramowie. To jednak dopiero początek drogi.
Przedsiębiorca złożył wniosek, a 4 instytucje wydają w tej sprawie opinie, a plan zagospodarowania jest dla nich pewną wskazówką. Uchwała blokuje powstawanie jakichkolwiek budynków na obszarze gdzie planowane są fermy, mieszkańcy innych części sołectwa Rudniki mogą stawiać domy i inne zabudowania.
Wody Polskie i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego wydały już pozytywną opinię dla planowanych inwestycji, z kolei sanepid z uwagi na protesty mieszkańców nie podjął w tej sprawie ostatecznej decyzji. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska również ma zastrzeżenia co do lokalizacji biogazowni, którą zaplanowano na terenie przeznaczonym pod zalesienie. Ostateczna decyzja należy do wójta gminy.

 
581 - 586 of 586 Posts
Top