SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 120 Posts

·
Registered
Joined
·
3,773 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)


Pożegnanie z myszą

Ten wynalazek może zrewolucjonizować branżę informatyczną. Microsoft zaprezentował nowatorski prototyp komputera sterowanego dotykiem.

Surface udowadnia, że fantazje rodem z takich filmów science fiction, jak "Raport mniejszości" mogą się ziścić. Pozostaje tylko pytanie, co zrobić, by umożliwić konsumentom zakup nowego produktu.

Na niewątpliwy sukces medialny prototypu komputera Surface, wyposażonego w poziomy ekran dotykowy miał wpływ jego efektowny wygląd oraz fakt, że obudził on nadzieje na dalsze innowacje w informatyce. Lecz przed końcem roku, kiedy nowe urządzenie znajdzie się w sklepach, nikt nie będzie mógł powiedzieć, czy rzeczywiście stworzy ono na rynku nową jakość.



Od czasu wynalezienia komputerów osobistych około 1975 roku zasadniczo niewiele się one zmieniły. Udoskonalono ich moc, pamięć i parametry techniczne, następnie pojawiły się laptopy, a internet przeobraził sposób ich zastosowania w społeczeństwie. W tym czasie ceny spadały w zawrotnym tempie. Jednocześnie wcale czy prawie wcale nie zmieniał się sposób interakcji z użytkownikiem: do urządzenia niezmiennie przypisane były myszka i klawiatura.

Bill Gates wiele razy powtarzał, że przemysł zajmujący się produkcją sprzętu utrudniał rozwój komputerów osobistych, gdyż nie rozumie on, co to znaczy "naturalny sposób porozumiewania się człowieka z programem komputerowym". Microsoft przez wiele lat pracował nad innymi formami komunikacji użytkownika z urządzeniem. Wydaje się, że wreszcie dysponuje produktem o ogromnych rynkowych możliwościach. Przy cenie wyjściowej 7 tysięcy euro komputer dotykowy pozostaje jednak urządzeniem o zastosowaniu luksusowym. Dodajmy: zbyt luksusowym.

W odróżnieniu od ekranów dotykowych wykorzystywanych na przykład w kasach automatycznych, gdzie palcem uruchamia się grupę diod, ekran Surface tak naprawdę nie jest wrażliwy na dotyk: zestaw kamer i czujników rozpoznaje wszystko, co dotyka jego powierzchni. Różnica tkwi tak naprawdę w sposobie komunikacji: poprzez kontakt dochodzi do takiej interakcji, jaką w tradycyjnym PC uzyskuje się wydając instrukcje za pomocą klawiatury bądź myszki. Surface rozpoznaje na swoim horyzontalnie umieszczonym ekranie o przekątnej 76 centymetrów ruch palców czy przyborów w kształcie ołówka. Umożliwia też pracę kilku osobom naraz.

System rozpoznaje również urządzenia mające specjalną etykietę elektroniczną czy kod kreskowy. Jak możemy zobaczyć na stronie internetowej www.microsoft.com/surface, jeśli postawimy na ekranie kieliszek, komputer interpretuje to jako prośbę użytkownika o kartę win i natychmiast pokazuje nam uporządkowaną listę z rekomendacjami ekspertów. Ten elektroniczny sommelier jest jedynie ciekawym dodatkiem w porównaniu z możliwością ściągnięcia zdjęć z aparatu fotograficznego czy komórki, a następnie ich sklasyfikowania, obrobienia i zapisania lub przesłania dalej.

Na ten rok ogłoszono trzy możliwości zastosowania nowego sprzętu. W kasynach Harrah’s w Las Vegas klienci będą mogli zarezerwować stolik i bilet na spektakle; z czasem Surface mógłby służyć jako stół do gier elektronicznych. Niektóre hotele sieci Sheraton usprawnią z jego pomocą rutynowe obowiązki portierów. Sklepy operatora T-Mobile w Stanach Zjednoczonych użyją go jako wirtualnego przewodnika po telefonach komórkowych. Niewykluczone, że Microsoft zezwoli też na zastosowanie jego produktu w szpitalach.

Jackie Fenn, analityk firmy Gartner, uważa, że to prawdziwa rewolucja w informatyce. Coś, czego szukano przez dziesiątki lat, okazało się możliwe dzięki systemowi operacyjnemu Vista. Michael Gartenberg z Jupiter Research widzi raczej podobieństwa do Star Trek i przepowiada, że Surface wyznacza kierunek, w którym będą ewoluować komputery. Bill Buxton, naukowiec pracujący dla Microsoftu, przyznaje w swoim blogu, że niezwykle ważne były prace między innymi Philipsa i Toshiby nad koncepcją urządzenia odbierającego w tym samym czasie więcej niż jeden bodziec dotykowy.

Co do innych firm: HP wprowadza do sprzedaży komputer dotykowy w tradycyjnym formacie, Touchsmart IQ770 – w zeszłym roku zaprezentował swój prototyp Misto, uderzająco podobny do modelu Microsoftu. Apple, który wkrótce zamierza wypuścić na rynek telefon komórkowy iPhone z dotykowym ekranem, uzyskał patenty Fingerworks i nie można wykluczyć, że ta sama technologia pojawi się wkrótce w którymś z urządzeń z rodziny Mac.
 

·
Registered
Joined
·
3,773 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Robot-miś - najlepszy przyjaciel żołnierza

onet
Robot o wyglądzie przypominającym misia - zabawkę ma wynosić z pola bitwy rannych żołnierzy - informuje "New Scientist".
Wszelkie osiągnięcia współczesnej medycyny nie na wiele się zdadzą, jeśli ranny szybko nie trafi do szpitala. Jednak wyniesienie go spod ostrzału oznacza narażanie życia kolejnych żołnierzy bądź sanitariuszy.

Opracowywany na potrzeby US Army robot, nazywany w skrócie BEAR (niedźwiedź) dzięki systemowi żyroskopów chodzi na dwóch nogach, ma 180 centymetrów wzrostu i potrafi za pomocą hydraulicznych ramion podnieść nawet najcięższego żołnierza (udźwig do 135 kilogramów) jednym płynnym ruchem, tak, by nie spowodować bólu i dodatkowych obrażeń u przenoszonej osoby. Z pełnym obciążeniem może się poruszać po trudnym terenie, wchodzi po schodach i jest na tyle wąski, że mieści się w drzwiach. Aby uspokajać rannych, "głowa " robota przypomina kształtem głowę pluszowego misia. Kamery i mikrofony pozwalają na zdalne kierowanie urządzeniem.REKLAMA Czytaj dalej

Robot ma być gotowy do testów w ciągu pięciu lat. Zdaniem pracującej nad nim firmy Vecna, może się przydać także w cywilu - do przenoszenia szczególnie otyłych pacjentów.
 

·
Registered
Joined
·
3,773 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Moc bez kabli

Technologia bezprzewodowego przekazywania energii na niewielkie odległości może uwolnić urządzenia elektroniczne od kłopotów z zasilaniem, przynajmniej w zamkniętych pomieszczeniach - informuje "Science".
Kierujący zespołem naukowców prof. Marin Soljacic wpadł na pomysł bezprzewodowego przekazu energii kilka lat temu, gdy kolejny raz w ciągu tego samego miesiąca obudził go sygnał telefonu komórkowego, który zapomniał wcześniej doładować. Pomyślał wtedy, że telefon powinien sam się troszczyć o energię - co wymagało opracowania bezprzewodowej metody przekazu energii.

Samo przekazywanie energii bez przewodów nie jest niczym nowym - wystarczy wspomnieć o falach radiowych. Jednak choć pozwalają one znakomicie przekazywać informacje, przekazywanie mocy jest nie dość wydajne. Fale radiowe rozchodzą się we wszystkich kierunkach, co znaczy, że przeważająca część energii bezużytecznie się rozprasza. Skupione wiązki mikrofal czy światła laserowego nie byłyby ani praktyczne, ani bezpieczne - pomijając niszczycielskie właściwości takiej wiązki, przekaz energii byłby możliwy tylko przy całkowitym braku przeszkód między nadajnikiem a odbiornikiem, a w przypadku poruszającego się odbiornika nadajnik musiałby mieć wyrafinowany mechanizm śledzenia.REKLAMA Czytaj dalej

Te trudności udało się ominąć zespołowi Soljacica, w skład którego weszli naukowcy z Massachusetts Institute of Technology. Opracowana przez nich technologia o nazwie WiTricity opiera się na wykorzystaniu rezonansu. Dwa obiekty o tej samej częstotliwości rezonansowej mogą wymieniać energię w wydajny sposób, jednocześnie nie wpływając znacząco na inne, nierezonujące obiekty.

Przytaczanym przez naukowców przykładem rezonansu mechanicznego jest dziecko na huśtawce - aby się rozhuśtać, musi się odpychać nogami lub poruszać ciałem w takim rytmie, jaki odpowiada częstotliwości rezonansowej huśtawki. Innym przykładem może być pokój, w którym znajduje się 100 kieliszków z winem - każdy wypełniony do nieco innego poziomu i mający inną częstotliwość rezonansu. Jeśli śpiewaczka o naprawdę mocnym głosie wyda długi, pojedynczy dźwięk, odpowiadający częstotliwości danego kieliszka, może to doprowadzić do jego rozpadnięcia się pod wpływem nagromadzonej energii.

W przypadku takich sprzężonych rezonatorów transmisja energii jest bardzo wydajna. Naukowcy z MIT skupili się na rezonatorach sprzężonych magnetycznie - każdy jest wyposażony w dwie miedziane cewki magnetyczne o częstotliwości liczonej w megahercach. Ich oddziaływanie ze zwykłymi obiektami, na przykład ze ścianami czy ludzkim ciałem, jest bardzo nieznaczne. Energia, która nie dociera do cewki odbiorczej, pozostaje związana z cewką nadawczą.

Na razie udało się w ten sposób zasilać żarówkę z odległości dwóch metrów, a w przyszłości można by zasilać na przykład laptopy, telefony komórkowe, odtwarzacze mp3 czy domowe roboty - bez kabli, choć tylko tam, gdzie byłyby zainstalowane odpowiednie rezonansowe nadajniki. Pozwoliłoby to w wielu przypadkach na rezygnację z drogich i ciężkich baterii lub akumulatorów.

źródło: onet

^^ jesli dobrze kojarze to byl kiedys w XIXw. serbski naukowiec Tekla czy jakos tak to on opracowal rozwiazanie przekazywania energii bez przewodu na wielkie odleglosci za pomocą specjalnych slupow przekaznikowych niestety on zbankrutowal i nie mogl tego wdrozyc w zycie a plany zaginely.. do teraz nikt tego nie potrafi zrobic no cóż mam nadzieje ze ten projekt bedzie wlasnie zalążkiem do tego (takie slupy przekaznikowe z prądem pieknie by nocą wygladaly :):) )
 

·
Banned
Joined
·
4,151 Posts
jesli dobrze kojarze to byl kiedys w XIXw. serbski naukowiec Tekla czy jakos tak to on opracowal rozwiazanie przekazywania energii bez przewodu na wielkie odleglosci za pomocą specjalnych slupow przekaznikowych niestety on zbankrutowal i nie mogl tego wdrozyc w zycie a plany zaginely.. do teraz nikt tego nie potrafi zrobic no cóż mam nadzieje ze ten projekt bedzie wlasnie zalążkiem do tego (takie slupy przekaznikowe z prądem pieknie by nocą wygladaly )
Nie Tekla tylko Tesla i nie wiadmo czy kiedykolwiek udało mu się przesać prąd bezprzewodowo.
 

·
TANNED
Joined
·
6,387 Posts
Tyle że jego słupy były niczym więcej jak zabawkami ekscentrycznego naukowca - i służyły do tworzenia nawwet 10 metrowych łuków elektrycznych. Przesył bezprzewodowy to to może był, ale nie można powiedzieć że był on oszczędny ani bezpieczny dla otoczenia... :p
 

·
Registered
Joined
·
3,773 Posts
Discussion Starter · #6 · (Edited)
Krok w kierunku stworzenia zręczniejszego robota.

Projekt ten, ma na celu stworzenie w ciągu dwóch lat implantu móżdżka, który zostanie wszczepiony robotowi, aby ten mógł poruszać się i reagować na otoczenie bardziej „po ludzku”.
Móżdżek jest częścią naszego centralnego ośrodka nerwowego, czyli mózgu. Odpowiada on za funkcje motoryczne naszego ciała.

Naukowcy mają też nadzieję, że ich badania będą mogły pomóc w ustaleniu metod leczenia takich chorób jak Parkinson.
Badania, które zostały powzięte w Departamencie Architektury i Technologii Komputerowych na Uniwersytecie w Grenadzie, jest częścią większego Europejskiego projektu nazwanego Sensopac.

Większa subtelność

Sensopac łączy w sobie działania elektroników, fizyków oraz neuronaukowców z wielu uniwersytetów włączając Edinburgh, Izrael i Paryż z grupami, takimi jak German Aerospace Centre. Projekt otrzymuje także około 6.5 miliona euro z funduszu Komisji Europejskiej.
Ich celem jest zaimplementowanie móżdżku robotowi zaprojektowanemu przez German Aerospace Centre w ciągu zaledwie dwóch lat.

Prace prowadzone na Uniwersytecie w Grenadzie koncentrują się na zaprojektowaniu mikrochipów, które miałyby zarządzać systemem neuronowym, w taki sposób jak robi to móżdżek z ludzkim systemem nerwowym.
Profesor Eduardo Ros Vidal, który koordynuje pracami na Uniwersytecie w Grenadzie, twierdzi, że zaimplementowanie móżdżka stworzonego przez człowieka do robota pozwoli mu manipulować i reagować z obiektami z dużo większą gracją i subtelnością niż mogą to aktualnie robić roboty przemysłowe.

“Pomimo tego, że roboty stają się coraz ważniejsze dla naszego społeczeństwa i mają coraz bardziej zaawansowane technologicznie komponenty, to nie potrafią jeszcze wykonywać pewnych zadań, które aktualnie są wykonywane przez ssaki”, dodaje profesor.
Stwierdza także, że: “mówimy wprawdzie o humanoidach od lat, ale nadal nie widzimy ich na ulicy, ani nie wykorzystujemy nieograniczonych możliwości, które są nam przez nie oferowane”. Taką możliwością może być chociażby pomoc osobom niepełnosprawnym.

Roboty interaktywne

Następnym planowanym krokiem projektu Sensopac jest wyprodukowanie sztucznej skóry dla robotów, która sprawiłaby, że maszyny bardziej przypominałyby ludzi, a także opracowanie metody, która symulowałaby ludzki zmysł dotyku.
Taki system jest opracowywany przez German Aerospace Centre przy współpracy innych grup badawczych.



Ten ambitny projekt jest tylko jednym z wielu tego typu.

Inny europejski projekt badawczy – nazwany Feelix Growing – otrzymał 2,3 miliona euro, aby rozwinąć technologię umożliwiającą robotom uczenie się od ludzi oraz reakcje socjologiczne i emocjonalne.

Środowisko medyczne robi wielkie postępy w wykorzystywaniu wykonanych przez człowieka sztucznych części do usprawniania pracy mózgu. W ubiegłym roku naukowcy wszczepili w mózg sparaliżowanego mężczyzny sensor, który umożliwił mu kontrolowanie obiektów używając tylko myśli.

Szybki rozwój robotyki natychmiast nasuwa ważne pytania o to, jak mocno androidy zintegrują się z ludzkim społeczeństwem.
Część ludzi żąda wprowadzenia kodeksu etycznego dla robotyki, podczas gdy inni zastanawiają się, jak ludzki gatunek poradzi sobie w konfrontacji z inteligentnymi maszynami.

źródło: http://www.nauka.gildia.pl/
------------------------
mam nadzieje ze roboty beda coraz lepsze (mniej pracy dla nas :D)
 

·
Registered
Joined
·
552 Posts
te ostatnie wiadomości są jak dla mnie przerażające... :|
nauczyć roboty logicznie myśleć, czuć, uczyć się etc., to jest przesada w moim przekonaniu :( juz widze za lat "n" jak to robociki z normalną skórą, przechadzają się po ulicach, i wyrywają panienki albo coś innego :p i po co roboty mają przypominać ludzi? to jest już zabawa w Boga... :/
 

·
Registered
Joined
·
3,773 Posts
Discussion Starter · #8 ·
^^ a ja widze sexy roboty kobiety ktore mają ciągle ochote :D:D

Podwodne boje energetyczne

Wyglądem przypominają miny głębinowe, lecz ich zadaniem nie jest niszczenie. Pierwsze z tych podwodnych urządzeń czerpiących energię z fal powinny pojawić się przy brytyjskim wybrzeżu w roku 2008.

AWS Ocean Energy opracowała podwodną boję, która wykorzystuje energię fal na głębokości 50 metrów. Ta brytyjska firma twierdzi, że, w przeciwieństwie do innych tego rodzaju urządzeń, boja, dzięki umieszczeniu w całości w wodzie, nie będzie uszkadzana przez sztormy ani nie będzie przeszkadzać statkom w żegludze.

Pięć pierwszych boj zostanie w przyszłym roku zakotwiczonych do dna morskiego w miejscu testowym przy szkockim wybrzeżu.

Moc z fal nie jest niczym nowym. Prawdopodobnie najlepiej znanym urządzeniem czerpiącym ją jest Pelamis - czerwony, unoszący się na powierzchni morza system przypominający węża, generujący energię, gdy fale poruszają jego częściami w górę i w dół.

Jednakże generatory powierzchniowe są nieodporne na silne sztormy. Urządzenie firmy AWS, wykonane z tych samych materiałów, co podwodne sekcje platform wiertniczych, spoczywa spokojnie na pewnej głębokości, a energię wytwarza wskutek zmian ciśnienia, jakie są wywoływane poprzez zwiększanie i zmniejszanie kolumny wody nad boją, gdy przechodzą fale.

Boje są wypełnione wewnątrz ściśliwym gazem, dzięki czemu górna ich część może poruszać się w górę i w dół. Gdy na powierzchni przechodzi fala, kolumna wody jest większa, rośnie lokalne ciśnienie wody wywierane na boję, więc jej górna część zostaje pchnięta w dół. Pomiędzy falami ciśnienie jest mniejsze, tak więc górna część boi unosi się.

To pompowanie przez wodę jest przetwarzane na elektryczność, którą można normalnie włączyć w sieć energetyczną.

„By zasilić miasto liczące 55.000 tysięcy mieszkańców, potrzeba pół kilometra kwadratowego dna morskiego pokrytego setką boi”, twierdzi przedstawiciel AWS.

Dodaje także, że urządzenia będą efektywne na Północnym Atlantyku, od Szkocji po Portugalię, następnie wzdłuż amerykańskiego brzegu Pacyfiku, od San Francisco po Vancouver, jak również wzdłuż wybrzeża Chile, a nawet w Południowej Afryce i Nowej Zelandii. Jednak w spokojniejszych akwenach, na przykład Morzu Śródziemnym, fale nie osiągają wystarczających wysokości, żeby pompować boję.

źródło: newscientist.com
 

·
Registered
Joined
·
3,773 Posts
Discussion Starter · #9 · (Edited)
Dziwaczne bronie amerykańskiej armii

Bomba gejowska, zbroja niewidzialności, rekiny jako szpiedzy, teleportacja... to tylko kilka z dziwnych pomysłów, nad którymi co roku pracują tajne laboratoria amerykańskiej armii.

Wojskowi mają wiele zwariowanych pomysłów - mówi Noah Shactman prowadzący bloga Danger Room na łamach magazynu Wired - ale trudno wprowadzić je w życie. Ostatnio ujawniono projekt bomby, która zdetonowana na terenie wroga miała emitować tak silne substancje pobudzające, że żołnierze zamiast walką zajęliby się swoimi kolegami. Z innych interesujących dziwacznych broni należy wspomnieć o rekinach wyposażonych w chemiczne implanty i kamery służących jako podwodni szpiedzy, stymulowanie mózgu nie pozwalające zasypiać przez całe dnie czy zbroja sprawiająca, że żołnierz ją noszący staje się niewidzialny. Prowadzono badania nad psychiczną teleportacją (podróżowanie umysłem na duże odległości) i podobno uzyskano bardzo pozytywne rezultaty. Wojsko chciało też wydać ponad 30 milionów dolarów na zbudowanie nuklearnego granatu.

Zdaniem niektórych takie fantastyczne idee są niezbędne, bo bez nich nie doszłoby do prawdziwego postępu technologicznego. Co roku w USA na badania zbrojeniowe i kosmiczne wydaje się 78 miliardów dolarów, z czego prawie 10 miliardów może iść na niecodziennie pomysły, o których nawet nie wiemy. Jak pisze znawczyni militarnej technologii Sharon Weinberger w swojej kontrowersyjnej książce Imaginary Weapons, w USA co sekundę wydaje się na wojenną technologię 50 tysięcy dolarów. I dodaje na poły optymistycznie: Jeśli chodzi o fundusze przyznawane przez Pentagon wyobraźnia jest ograniczana dwiema rzeczami: prawami natury i prawami budżetu.
------------------------------
tekst dnia na SSC- bomba gejowska :lol: , a tak poza tym zaczynam sie obawiac tych badan amerykanskich kto wie moze w przyszlosci jeszcze wymysla specyfik rodem z resident evil, ze wroga armia zamienia sie w zombie skoro taką bombe probuja stworzyc :eek:hno: aha no i raczej sceptycznie podchodzilem do UFO a teraz to juz w ogole nie wierze, oni to pewno wciaz ukrywają przed swiatem hehh i pewno czasem przylatują na nasze polskie ziemie do wylatowa :D
 

·
Registered
Joined
·
3,773 Posts
Discussion Starter · #11 · (Edited)
IBM pokazał najszybszy komputer świata

^^ hmm a mi sie wydaje ze i tak angole i tak juz rozwalili porzadnie swe srodowisko poprzez urbanizacje ;) takze coo tam

Elektroniczny gigant IBM zaprezentował najszybszy komputer świata. Ma on trzy razy większą moc obliczeniową od swego poprzednika.

Maszyna nazywa się Blue Gene/P i jest sto tysięcy razy szybsza niż przeciętny komputer biurowy. Prędkość superkomputera to mniej więcej tysiąc bilionów operacji na sekundę. Taką sprawność zapewnia prawie trzysta tysięcy procesorów współpracujących ze sobą dzięki szybkiej sieci optycznej. Producenci zapewniają, że w razie potrzeby prędkość komputera można zwiększyć trzykrotnie.

Pierwszy egzemplarz kupił od firmy IBM amerykański rząd dla departamentu energii. Kolejne trzy maszyny trafią do naukowców w USA i w Wielkiej Brytanii.

Eksperci twierdzą, że dzięki nowemu komputerowi będzie można prowadzić skomplikowane symulacje w dziedzinie nanotechnologii, fizyki cząstek czy zmian klimatycznych.
:nuts: :nuts: :nuts:
 

·
1990
Joined
·
2,122 Posts
Ten temat wydawał mi się najodpowiedniejszy ;)

Kaczor Donald z marca 2001

Kompresja zrobila swoje napisze poniżej jakby ktoś się nie umiał doczytać:

Kto by się spodziewał! Drapacze chmur uginają się pod naporem wiatru! Na co dzień nie widać tych przechyłów, jest jednak sposób na to, by się o nich przekonać

(Na białym tle widać dobrze :) )

World Trade Center w Nowym Jorku przechyla się aż o 4 metry

 

·
Registered
Joined
·
3,773 Posts
Discussion Starter · #13 ·
^^ też zbierałem kaczory donaldy :D:D heh poniewaz juz nie ma WTC to artykul mozna przerobic i zamienic nazwe WTC na np. Petronas Towers :)
 

·
Registered
Joined
·
3,773 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Kto chce lecieć na Marsa?


Mars, jedna z najlepiej zbadanych i jednocześnie najpopularniejszych planet, wciąż kusi
Tym razem naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej szukają ochotników gotowych przeżyć dłuższy czas w takich samych warunkach, jakie czekają kosmonautów. Na razie w... Moskwie.

"Wynajmę komfortowy pokój z widokiem na górę Olimp". To ogłoszenie nie zachwala walorów greckiego hotelu, ale w bliższej lub dalszej przyszłości planetę Mars i jej najwyższą górę, która wznosi się na 27 km.


Powierzchnia Marsa, fot. NASA

Nie chodzi jednak jeszcze o planowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną podróż na Czerwoną Planetę, która wyznaczy nowe granice podboju kosmosu. ESA ogłosiła natomiast apel do ochotników, gotowych poświęcić prawie dwa lata dla nauki. Aby przygotować przyszłe loty załogowe na Marsa, agencja chce zbadać reakcje ludzkiego ciała i umysłu na długie odosobnienie poza Ziemią. W tym celu planuje szeroko zakrojony eksperyment symulacyjny pod nazwą "Mars 500". Specjalną "bazę" przygotowano w Moskwie. Ma w niej przebywać, początkowo przez 105 dni, sześciu starannie dobranych ochotników, których zadaniem będzie wytrwać w zamkniętym, samowystarczalnym miejscu. Próba ma się odbyć w połowie 2008 roku. Potem przewiduje się drugi pobyt innej ekipy, który potrwa równie długo. Właściwy eksperyment będzie trwał 520 dni, bo taki jest przewidywany czas podróży na Marsa. Możliwe jednak, że przedłuży się do nawet do 700 dni.

"Marsjonauci" będą żyli w rytmie "trzy razy osiem" (8 godzin pracy, 8 godzin wypoczynku, 8 godzin snu). Ochotnicy nie mogą raczej liczyć na wyrafinowaną kuchnię, chyba, że do eksperymentu włączy się francuski szef kuchni, mistrz Alain Ducasse. Inne ograniczenie: będą mogli komunikować się tylko z ekipą naukowców znajdujących się w Moskwie. I aby zbliżyć wszystko do realiów i dodać próbie pikanterii, będą porozumiewali się ze światem zewnętrznym w "czasie względnym", czyli biorącym pod uwagę rosnące oddalenie statku kosmicznego od Ziemi w drodze na Marsa. Opóźnienie radiowej transmisji będzie się zwiększać, aż osiągnie 45 minut. Warunki lokalowe załogi będą spartańskie, każdy jej członek dostanie do dyspozycji boks o powierzchni 3 m2. Rozrywkę zapewnią... ćwiczenia ratunkowe związane z symulacją awarii na pokładzie statku.

Ochotnicy mogą wypełnić formularze i wysłać je na adres [email protected].

Kandydaci powinni jednak spełniać kilka warunków: wiek 25 do 50 lat, mniej niż 1,85m wzrostu, silna motywacja, nie mogą palić tytoniu. Pożądane jest również, aby znali angielski i rosyjski. Ostateczny termin zgłaszania kandydatur to 30 września. Uczestnicy otrzymają rekompensatę finansową w wysokości 120 euro za dzień. Ci, którzy nie zakwalifikują się do eksperymentu, mogą spróbować innej szansy: ESA poszukuje również ochotnika do spędzenia roku w bazie Concordia, w samym środku Antarktydy.

dawajcie lecim :D:D jak ktos chetny to ja lece ;)
 

·
Registered
Joined
·
3,773 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Chiński okręt podwodny na Google Earth

Użytkownicy Google Maps i Google Earth mają możliwość podziwiania nowoczesnej chińskiej łodzi podwodnej, która zdaniem Hansa Kristensena, analityka zajmującego się bronią atomową, może przenosić międzykontynentalne rakiety balistyczne.

Kristensen znalazł okręt klasy Jin na zdjęciu, które zostało zrobione przez satelitę Quickbird pod koniec zeszłego roku. Łódź została sfotografowana podczas postoju w bazie okrętów podwodnych Xiaopingdao.

Odkrycie tej łodzi może sprawić, że rząd amerykański, już wcześniej zaniepokojony wysoką jakością zdjęć satelitarnych dostępnych szerokiej rzeszy użytkowników internetu, spróbuje nałożyć ograniczenia na takie programy, jak Google Earth.

źródło: http://www.fas.org/blog/ssp/2007/07/new_chinese_ballistic_missile.php
 

·
Registered
Joined
·
3,773 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Najszybsze na świecie prywatne łącze internetowe

75-letnia Sibritt Löthberg z Karlstad w Szwecji dysponuje prawdopodobnie najszybszym prywatnym łączem internetowym na świecie. Połączenie ma prędkość 40Gb/s!

Niesamowicie dużą prędkość zawdzięcza swojemu synowi, Peterowi Löthbergowi, specjaliście do spraw optycznych łączy internetowych, pracującemu w Cisco. Ma to być rodzajem efektownej prezentacji bardzo szybkich łączy światłowodowych jako platformy, która może być dostępna komercyjnie.

Peter Löthberg przyznał, że chciał w ten sposób pokazać, że są inne metody dostępu do internetu niż staromodne, jego zdaniem kable czy łącza radiowe, które nie mają takich możliwości jak włókna optyczne.

Sekretem takiej prędkości jest najprawdopodobniej nowa technika modulacji, która umożliwia transferowanie danych pomiędzy dwoma routerami odległymi o 2 tysiące kilometrów bez żadnych przekaźników. Pozwala to na przesyłanie informacji na duże odległości bez żadnych strat.

Przy takiej prędkości, jaką dysponuje pani Löthberg film w jakości DVD można ściągnąć w dwie sekundy.

źródło: http://www.nauka.gildia.pl/
----------------------------------------------------------------
ciekawe po co babce taki net i ile to kosztuje:nuts:
 

·
Registered
Joined
·
3,773 Posts
Discussion Starter · #20 ·

Naukowcy wynaleźli mówiące rośliny

Rośliny, które mówią - to najnowszy wynalazek naukowców z Nowego Jorku. Komunikację głosową zapewnia specjalny elektroniczny system przetwarzania Kurier New.
Roślina potrafi przedstawić się i oświadczyć na przykład, że potrzebuje wody czy nawozu. System działa w prosty sposób. Rośliny podłączone są do czujników, a czujniki wysyłają sygnał do urządzenia, które przetwarza dane i dzwoni do właściciela.

Autorka projektu Katie Landon podkreśla, że w dobie bezdusznych sms-ów i e-maili, dzięki roślinom, komunikacja staje się bardziej ludzka. System wymaga jednak dopracowania.

Projekt będzie niedługo gotowy. Naukowcy nie zamierzają jednak spocząć na laurach. Chcą wymyślić rośliny, które będą rozmawiały między sobą.
-------------------------------------------------------------------------
"R-hej kaktus jak tam leci dzionek
K-sp...aj różo bo słońce mi zabierasz" :D
 
1 - 20 of 120 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top