SkyscraperCity banner

1 - 20 of 238 Posts

·
Silesia Inferior
918 Posts
Discussion Starter #1
Witam!
Co powiecie o miescie o bogatej historii, dawniej jednym z najwiekszych i najpotezniejszych miast polski (XIV i XV w.), dawnej stolicy Ksiestwa Swidnicko-Jaworskiego, ktore w latach swietlnosci siegalo od Raciborza po dzisiejszy Berlin.
Dzis lekko zapomniana, lecz tez moze pochwalic zabytkami na skale europejska (Kościol Pokoju - wraz z Jaworskim jedyne taki budowle w Europie, wpisane na liste swiatowego dziedzictwa UNESCO, jedyne obiekty z tej list w zachodniej Polsce, Katedra pw. Sw. Sw. Stanislawa i Waclawa i inne zabytki).
Zabytkow w karajowym rejestrze zabytkow jest tu ponad 100, a lacznie zabytkow nie wpisanych jest ponad 800.
Dzis jednak powoli jest przywracany dawny wizerunek miasta, zabytki sa odnawiane a cale stare miasto wyglada pieknie, zwlaszcza noca.
Mieszkam w tym miescie od urodzenia i jestem jego pasjonatem. Wiec zachecam wszystkich do opowiedzenia cos o swoich wrazeniach z jakis wypraw do tego miasta, a jak jeszcze nie byliscie tutaj to zachecam do odwiedzenia go.
Pozdrawiam!

·
Silesia Inferior
918 Posts
Discussion Starter #2

KOSCIOL POKOJU

Katedra pw. Sw. Sw. Stanislawa i Waclawa:

Rynek:

Dobra, u mnie na www.swidica-city.prv.pl sa setki zdjec z mojego miasta, poza tyum zapraszam tez na www.swidnicaslaska.prv.pl tu tez jest duzo zdjec.
I zapomnialem dopisac u gory - od 25 marca 2004 świdnicki kosciol pw. Sw. Sw. Stanislawa i Waclawa zostal podniesiony do rangki Katedry a Swidnica stala sie siedziba Biskupa.
Oraz w Swidnicy mieszkal slynny pilot I Wojny Swiatowej - Manfred Baron von Richthofen, ktory zestrzelil 80 samolotow i sam stal sie czlowiekiem legenda. W Swidnicy w parku Sikorsiego znajduje sie jego mauzoleum oraz kamien narzutowy (fotki z tego tez sa na stronie), a niedaleko od tego miejsca znajduje sie jego dom.
Zapraszam do dyskusji!
Pozdrawiam!

·
Registered
1,362 Posts
Swidnica to rzeczywiscie perla architektoniczna, ale takich miast z podobnym klmatem, architektura jest na Dln Slasku bardzo duzo. Na mysl przychodzi mi Boleslawiec, Jelenia Gora, Klodzko, Kamienna Gora, Jawor, Glogow, itd. Podoba mi sie Swidnica, choc w przewazajacej czesci dominuja kamienice barokowe, gdyz miasto bylo zburzone, bodajze w wojnie trzydziestoletniej, i odbudowane w nowym stylu. Brak jest budynkow z poprzednich okresow. Czesc St. Miasta zajmuja komunstyczne bloki, ale nie jest ich duzo i co najwazniejsze klimat starego miasta zostal zachowany. Co wiecej, gdyby Swidnica miala szanse dalszego rozwoju, to widze przed oczami piekne srodmiescie, obecnie w miescie spotkamy spore place i ciekawe zalozenia urbanistyczne. Jak zwykle w przypadku slaskich miast, w srodmiesciu dominuje monumentalna, wysoka zabudowa(4-5 pietrowe kamienice) mimo, ze miasto liczy jakies 70 tys.

·
Я.
6,755 Posts
Swidnica to przepiêkne miasto. Ma niessamowity klimat który tworz¹ wysokie, niesamowicie bogate kamienice na Rynku, kosció³ ktory ma chyba sto-kilkanascie metrów wysokosci (o ile dobrze pamiêtam?) i dobre zarz¹dzanie miastem.

Za kazdym razem jak jestem w Swidnicy to zastanawiam sie czy to miasto nie jest czasem jak¹s stolic¹ województwa- piêknie odremontowany rynek z zieleni¹, klimatem wiekszego miasta, ruchem i knajpkami; doskonale zorganizowany ruch (w³acznie z najlepszym jaki znam w Polsce systemem parkowania;)), przyjazni ludzie. I cos co mnie w Swidnicy najbardziej urzeka- drewnianewitryny sklepowe (jak w Pradze!).
Swidnica to zdecydowanie per³a, któr¹ nie mo¿na siê nie zachwycic.

PS witamy nowego forumowicza i prosimy o wiêcej zdjêc ( i to takich lepszej jakosci niz te pokazane;))

·
Registered
16,840 Posts
Witam kolejnego ZDolnego Slazaka :)
Musze Ci powiedziec, ze Swidnica byla tu prezentowana wielokrotnie m.in. przeze mnie i innych forumowiczow z Wrocka.
Tytul trafny. O tym z ejest to perla nie trzeba nikogo przekonywac :)
Jednak jeszcze tam nie bylem co mam zamiar nadrobic w te wakacje.

pzdr.

·
Silesia Inferior
918 Posts
Discussion Starter #7
Co do rynku Barokowego. Faktem jest ze znaczna czesc miasta zostala zniszczona w czasie wojny XXX letniej. ale rynek w wiekszosci ocalal, a to ze kamienice sa barokowe to dlatego ze mieszczanie przerabiali w tym okresie kamienice na styl barokowy i wiekszosc z kamienic jets w stylu barokowym. Ale caly rynek ma piwnice sredniowieczne, kilku poziomowe. Poza tym zachowalo sie ze 2 - 3 kamienice sredniowieczne co jest na ponizszym zdjeciu:

tutaj ta pierwsza z lewej jest naperno sredniowieczna i druga chyba tez. Dalsze chyba nie. To jest pierzeja polnocna, a zachodnia z ktorej ylo robione zdjecie ma tez przynajmniej jedna kamienice sredniowieczna.
Niestety w PRL zburzono najstarsze dzielnice miasta, jak ul. Siostrzana gdzie byly 2 pietrowe kamieniczki, ul. Garbarska tez takie byly, oraz kilka kamienic jak. np. na ul. Dlugiej (kamienica pod Jeleniem byla) dzis w tych miejscach staja bunkry z wielkiej plyty. Ostatnio ktos wyremontowal taka kamienice z wielkiej plyty tez na ul. Dlugiej i efekt byl murujacy, kolory wprowadzono takie jak na dawnych kamienicach i w sumie ten dom "wtopil" sie w pierzeje calej ulicy. Moze w przyszlosci zostana tak samo wyremontowane inne wielko plytowe domy.
A co do tych kamieniczek na ul. Siostrzanej i Garbarskiej ( i na kilku innych ulicach) to po wojnie byly troche zapuszczone a uwczesnym wladzom nie chialo sie remontowac bo nie znali wartosci tych kamienic i zburzono je :(
Jak narazie odnalazlem jedna taka kamieniczke schowana pomiedzy wysokimi kilku pietrowymi kamienicami. Kiedys byly takie dwie ale jedna ulegla spaleniu.
Pozdrawiam!

·
Registered
1,362 Posts
Plac Grunwaldzki

Plac św. Małgorzaty

Aleja Niepodległości i Plac 1000-lecia

ul. Bohaterow Getta

ul. Westerplatte

ul. gen. W. Sikorskiego i ul. Komunardów

·
...
11,939 Posts
a mi się marzy taki mega thread o miasteczkach i zabytkach w dolnym śląsku z wieloma zdjęciami :D

a jeśli chodzi o Świdnice czy to prawda, że po jednej stronie rynku nie stoją żadne kamienice tylko blokowiska ??

·
Я.
6,755 Posts
Raine said:
a mi siê marzy taki mega thread o miasteczkach i zabytkach w dolnym œl¹sku z wieloma zdjêciami :D

a jeœli chodzi o Œwidnice czy to prawda, ¿e po jednej stronie rynku nie stoj¹ ¿adne kamienice tylko blokowiska ??
Zdecydowanie NIE!!!! Rynek Swidnicki to najbardziej klimatyczny rynek w Polsce (nawet wyprzedza wroc³awski!) Tego nie widac na tych zdjêciach- wysokie wyremontowane kamienice, urz¹dzona zieleñ, bardzo bogate drewniane witryny, pomniki etc. To jest klimat z jakim siê nigdzie na œwiecie nie spotka³em!:)

·
hræddur köttur
3,778 Posts
w Swidnicy mieszkal slynny pilot I Wojny Swiatowej - Manfred Baron von Richthofen
i jest nawet o nim piosenka:

not the red baron
not charlie brown
think i got the message figured
another pilot down
and are their devils with halos
in beautiful capes
taking them into the flames

not judy g
not jean jean with a hallowed
heart
i see that screen go
down in the flames
with every step with every beautiful heel
pointed

not the red baron i'm sure
not charlie brown's wonderful dog
not anyone i really know
just another pilot down
maybe i'll just sing him a last
little sound many there know some girls
with red ribbons
the prettiest
red
ribbons

·
Registered
5 Posts
To prawda Swidnica to bardzo ladne miasto z wieloma ciekawymi budynkami. Ostatnio bylem w Kosciele Pokoju niestety wewnatrz wyglada on bardzo kiepsko i jak na moje oko (oko laika) wymaga ogromnych prac konserwatorskich. Bardzo lubie szwedac sie po tym miescie i po Parku Centralnym
Bardzo podoba mi się ten most

·
Silesia Inferior
918 Posts
Discussion Starter #20
Zapraszam na krotki spacer po Swidnica :)

Katedra pw. Św. Stanisława i Św. Wacława:
fot. M. Wilk
fot. [email protected]

fot. M.Wilk
Fot. M.Wilk
fot. M.Wilk

Kosciol Pokoju pw. Św. Trojcy (wpisany na liste swiatowego dziedzictwa UNESCO):

Rynek:

fot. M. Wilk

Kosciol pw. Św. Jozefa:

Plac Św. Malgorzaty:

Kamienica Pod Bykami (najstarszy budynek w miescie):

Ul. K. Pułaskiego:

fot. M. Wilk

Plac 1000 lecia:

fot. M. Wilk

Ul. Ksieca Bolka:

Parki:

- - - - - - - - - - - - -
to bylo by na tyle.
Zdjecia pochodza ze stron: www.swidnicaslaska.prv.pl ; www.wylko.prv.pl ; www.swidnica-city.prv.pl

1 - 20 of 238 Posts