SkyscraperCity banner

1 - 20 of 51 Posts

·
Jestem z Miasta...
3,960 Posts
No ladne foki yy fotki. Dla mnie Swidnik jest bardzo podobny do Mielca. Al. Raclawickie w Swidniku i glowna ulica Mielca...momentami mozna starcic oreintacje gdzie sie jest i ktore to miasto. Podobnie wyglada rowniez jedna z ulic w Rzeszowie, to jest w okolicahc wylotowki na Krosno, Barwinek, przed skzryzowaniem z obwodnica.

·
Registered
858 Posts
Discussion Starter · #3 ·
znam ten rejon Rzeszowa i szerze mówiąc jakoś mi się nie kojarzy. No ale każdy ma swój punkt widzenia. A zdjęcia są nie moje, znalezione w internecie.
A a propos Krosna i Barwinka to mam babcie w połowie drogi między tymi miejscowościami :)

·
Jestem z Miasta...
3,960 Posts
Moja luba pochodzi z Krosna..to jesli chodzi o koligacje rodzinne. A wspolnym lacznikiem tych miast jest jeden budynek, w Rzeszowie jest tam teatr albo kino i zdaje sie jest na nim napis wsk rzeszow. W Mielcu maja podobna fontanne jak w Swidniku no i wspomniany budynek. tylko tyle.

·
Registered
932 Posts
Świdnik nieznany

Świdnik zazwyczaj jest postrzegany jako jedna wielka przyzakładowa sypialnia. A to tylko część prawdy. Ma także zabytkową dzielnicę Adampol, dawne letnisko, z charakterystyczną, przeważnie drewnianą, zabudową letniskową.

Voila:

i starą stacją kolejową:

·
Registered
858 Posts
Discussion Starter · #6 ·
oooo.... przyznam się, że w ogóle nie słyszałem o tym i pierwszy raz widze. :)

·
Registered
4,029 Posts
Miasto z odpowiednio wybudowanych bloków 11 piętrowych, tworzących zabudowę pierzejową by bardzo monumentalnie wyglądało, ot taka refleksja. ;)

A zdjęcia ładne.

·
Lublinianin (Lubelak)
4,462 Posts
Z Kuriera Lubelskiego:
ŚWIDNIK: Rzeź w parku
BULWERSUJĄCA DECYZJA PRAWIE PIĘĆSET DRZEW DO WYCIĘCIA

Liczby przerażają: aż 431 sosen i 36 drzew liściastych, w większości dzikich czereśni, zakwalifikowano do wycięcia w parku sąsiadującym z halą Avii i Parkiem Przemysłowym.

O pozwolenie wycięcia 123 drzew zwrócił się w styczniu do Starostwa Powiatowego Urząd Miasta. Bo uschnięte, zagrażają bezpieczeństwu spacerujących po alejkach, a tocząca je choroba rozprzestrzenić się może na pozostały drzewostan. Do wniosku dołączono ekspertyzę jednej, losowo wybranej sosny, wykonaną przez lubelską firmę ogrodniczą. Powiat uznał, że przez wzgląd na zagrożenie, jakie stanowią żerujące na obumarłych drzewach szkodniki, wyciąć należy 467 drzew.
– Konsultowaliśmy sprawę z leśnikiem – mówi Ewa Parcheta, inspektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa świdnickiego starostwa.
– To była jedynie rozmowa telefoniczna, jako leśnik odpowiedziałem na ich pytania, tłumacząc, jakie zjawiska występują w lesie, ale nie robiłem żadnej ekspertyzy, bo nie jestem do tego uprawniony, ani nie typowałem tych drzew – wyjaśnia wskazany pracownik Nadleśnictwa Świdnik.
Tymczasem obszerna notatka podpisana nazwiskiem leśnika tłumaczy, że drzewa padły ofiarą suchego lata 2005 i to deficyt wody przyczynił się do ich silnego osłabienia, wzrostu populacji szkodników i masowego zamierania drzew. Według leśników, mogło tak być, ale nie musiało. W firmach zajmujących się zielenią uważają podobnie: – Może to być efekt jednego roku, ale i skutek wieloletnich zaniedbań, jeśli suche drzewa stały nie wycinane całymi latami, a drzewostan nie był należycie pielęgnowany. Przecież ekspertyzę sosny zrobiono w połowie roku 2005.
Przyglądanie się sprawie przypomina płacz nad rozlanym mlekiem. Suche drzewa, jako zagrażające pozostałym, trzeba wyciąć. Jak czytamy we wzmiankowanej notatce – do 1 marca. Tymczasem mamy drugą połowę kwietnia, a drzewa stoją.
– Najpierw przetarg, wycinka w czerwcu – mówi zastępca burmistrza ds. gospodarki komunalnej i inwestycji Ryszard Sudoł.
Stan parku, jednego z nielicznych w Świdniku, zawsze pozostawiał wiele do życzenia. W wydziale zajmującym się m.in. ochroną środowiska usłyszałam, że to sami świdniczanie zaśmiecają i dewastują park, a w sprawie drzew – że z przyrodą człowiek nie wygra, a szkodniki to siła wyższa.
Tylko kto tu zaszkodził? Urząd broni się, że park przejął od PZL dopiero przed kilku laty. CZYK

NASZ KOMENTARZ
Wszystko wyciąć w pień?

W sierpniu minie rok od ekspertyzy chorej sosny. Jeśli uschnięte drzewa zagrażają pozostałym, wkrótce po parku zostanie tylko wspomnienie. W niewielkim Świdniku sprawami ochrony przyrody zajmują się dwa wydziały, jeden w ratuszu, drugi w starostwie, a przyroda usycha.
Pisaliśmy o świdniczanach, którzy latami prosili o wycięcie zasłaniających im światło i ciepło drzew. W tym roku miasto chwyciło za piły. Fachowość „prześwietleń” drzew i krzewów poddał pod wątpliwość podczas ostatniej sesji jeden z radnych. O kwalifikacje i kompetencje osób decydujących o „być albo nie być” drzew pytają telefonujący do redakcji Czytelnicy. W dodatku plany zakładają, że tylko na ul. Wyspiańskiego pod topór pójść ma 58 drzew, na ul. Norwida – 24. „Głos Świdnika” opisał niedawno sprawę wiekowego kasztanowca, który – bez zdecydowanej reakcji jednego z mieszkańców – ścięty zostałby nadprogramowo. Jak przyznali urzędnicy, przez pomyłkę. Czy decyzje o ogołacaniu miasta z zieleni podejmuje się jedynie na podstawie rozmów telefonicznych i ekspertyzy jednej sosny?
Były pieniądze na rzeźbę łabędzi i ich niefortunne, oślepiające kierowców oświetlenie, a nie było na pielęgnację zieleni, którą w końcu przyjdzie wyciąć w pień?
Jolanta Chwałczyk

·
Lublinianin (Lubelak)
4,462 Posts
Z Dziennika Wschodniego:
Świdnik w 2020 roku
Jak się zmieni nasze miasto

Na świdnickim lotnisku co godzinę lądują samoloty pasażerskie. Przywożą turystów, którzy stąd jadą do Lublina lub na Roztocze. W mieście są gładkie, równe ulice, chodniki z kostki i ścieżki rowerowe. To nie pobożne życzenia.
Tak może wyglądać Świdnik za kilkanaście lat.
Fot : TomekWilczkiwicz

W świdnickim Urzędzie Miasta leżą plany i projekty inwestycji, które mają być realizowane w najbliższych latach. Najwięcej z nich dotyczy modernizacji i budowy dróg. Te najważniejsze związane są z budową drogi ekspresowej z Lublina w kierunku wschodniej granicy Unii Europejskiej. Do centrum Świdnika od strony Lublina będzie można dojechać z tzw. węzła Witosa (przecinając Drewnianą i dojeżdżając do alei Lotników Polskich), a z kierunku Chełm-Zamość planowany wjazd poprowadzi przez ulicę Sosnową.
Od ulicy Spokojnej do drogi krajowej nr 17 wybudowana zostanie ul. Wyszyńskiego. Na poprawę bezpieczeństwa ruchu wpłynie też budowa ul. Gospodarczej z oświetleniem, kanalizacją sanitarną i deszczową. Kiedy wybudowana zostanie ulica Drewniana, będzie tam świetne miejsce na osiedle domków jednorodzinnych czy bloków. Działki pod domki pojawią się także, kiedy miasto zainwestuje w ulice Wiejską, Spokojną, Widokową, Sosnową, Hryniewicza, Cisową, Cyprysową, Cedrową, Leśną i Orzechową. Natomiast dzięki budowie ul. Nadleśnej pojawią się nie tylko możliwości budowy nowych domów, tam także w przyszłości powstanie strefa obsługująca lotnisko.
Po Świdniku będzie też można jeździć łatwiej i bezpieczniej, bo miasto planuje wybudować ulicę Klonową od Kusocińskiego do Wyszyńskiego, ulicę Krańcową, która połączy gminę Świdnik i Mełgiew, wyremontować ulicę Żwirki i Wigury razem z wiaduktem nad aleją Lotników Polskich, a przy okazji modernizacji węzła komunikacyjnego: Warsztatowa, Szkolna i Lotników Polskich powstanie więcej parkingów. Łatwiej będzie można też zaparkować po przebudowie ulicy Okulickiego i Targowej.
Zmieni się także teren wokół WSK PZL Świdnik, gdzie rozbudowany zostanie park Przemysłowy. Miasto wykupi też i uzbroi teren w strefie przemysłowej przy ul. Armii Krajowej, który teraz należy do Coca-Coli. Dzięki temu znajdą się inwestorzy na ten teren.
To nie wszystko, bo w mieście przybędzie też terenów zielonych i rekreacyjnych, m.in. pomiędzy osiedlami Brzeziny I a Brzeziny II oraz przy ul. Fabrycznej. Kapitalny remont czeka stadion sportowy klubu Avia i boiska przy szkołach. Świdnik będzie także miastem bezpiecznym, bo to co dzieje się na ulicach, będą obserwowały kamery.
Monika Połowska
04. Maja 2006 13:58

·
Semper Invicta
26,598 Posts
Może i ładne może i zadbane... ale to nie jest miasto, to jest "miasto". Bez duszy. Gdzie tam jest jakieś Centrum, jakis odnośnik, miejsce do spotkań... Ot spore osiedle... Pomimo ciekawych założeń mimo wszystko blokowisko. Nie mógłbym tam mieszkać. Może sąsiedztwo lublina rekompensuje wszechobecne bloki... Niby są tam te "drewniane domki":) ale to napewno kropla.. Troche wygląda to jak nadanie praw miejskich wiosce:) i dobudowanie kilku osiedli:) krytycznie... ale tak postrzegam Świdnik...

·
Owce
3,616 Posts
to ja z prespektywy lubelaka powiem , ze swidnik bardzo mi się podoba, blisko lublina -kilka minut, a kilmat i spokoj malego miasteczka, leniwie toczace sie zycie, duzo zieleni, skwerów no i klimatycznego, starego socrealu, ktory lubie; to , ze nie ma dużo "drewnianych domków" to moim zdaniem zaleta, bo przy swojej kameralnosci odbiega od małych miejscowosci z zażulonym rynkiem i ostro przycietymi kikutami drzew dookola, jedyna wada to nowe bloki z lat pozniejszych, faktycznie miastem bym tego nie nazwal , to spokojna dzielnica , z przyroda dokola

·
Fortuna favet fortibus
2,920 Posts
Rzeczywiscie socrealizm, ale zadbany. Mnie się podoba, przypomina niektóre nowe dzielnice Konina (i pewnie dzielnice innych miast tez) powstałe w PRL-u. :)

·
Lublinianin (Lubelak)
4,462 Posts
Z Kuriera Lubelskiego:
ŚWIDNIK SYMBOL TRADYCJI LOTNICZEJ MIASTA ZOSTANIE WYREMONTOWANY

– A śmigłowiec gdzie? – zastanawiają się świdniczanie. Przez ostatnie dwa dni pytali o to nie tylko oni, bo o zniknięciu maszyny zawiadamiały komendę także policyjne patrole.

To dość zaskakujące. Zdawałoby się, że przejeżdżając kilka razy dziennie obok ustawionego na rogatkach Świdnika śmigłowca, nikt już na niego nie zwraca uwagi. Tymczasem brak dostrzeżony został natychmiast.
– Zniknięcie śmigłowca sygnalizowano nam z każdej strony, aż dziw bierze, jakim czujnym okazaliśmy się społeczeństwem – śmieje się Ryszard Nalewajko, oficer prasowy szefa KPP w Świdniku. – Nie ma jednak w tej sprawie żadnej sensacji, śmigłowiec nie został ukradziony, pojechał do remontu.
SM-1, symbol tradycji lotniczej miasta, po latach postoju pod gołym niebem rzeczywiście wymagał liftingu. Rozpisywali się na ten temat ostatnio choćby świdniccy internauci.
– Aby nadal mógł być symbolem, a nie straszakiem, został przewieziony do Zakładu Lotniczego, gdzie zostanie wyremontowany, odświeżony, oczyszczony z rdzy i pomalowany. Na koszt wytwórni, oczywiście – referuje Jan Mazur, rzecznik PZL-Świdnik.
SM-1 to pierwszy model śmigłowca na radzieckiej licencji wytwarzanego w Świdniku od 1956 do 1965 roku, kiedy ruszyła produkcja Mi-2.
Przed laty, nieopodal śmigłowca stał szybowiec. Niestety, niżej zawieszony, przez co powszechnie dostępny, został zdewastowany. CZYK

·
Registered
932 Posts
bardzo dobrze. pomniki tego typu, tak jak w ogóle konstrukcje lotnicze są niestety delikatne i wrażliwe na wpływy atmosferyczne.

1 - 20 of 51 Posts