SkyscraperCity banner

1 - 20 of 172 Posts

·
Registered
183 Posts
Discussion Starter #1
Przeglądając forum „Inwestycje w Polsce - Śląsk” nie znalazłem posta na temat naj większej inwestycji w Górach Izerskich.
A jest nią budowana od marca zeszłego roku Kolej Gondolowa na Stóg Izerski.
Co prawda inwestycja ma się ta powoli ku końcowi..ale pomyślałem ze warto jednak poruszyć ten temat na forum, tym bardziej że będzie to jedyna tak nowoczesna kolej w Polsce ( druga w Europie) ;-)

Dane techniczne kolejki:
długość trasy 2172 m
wysokość dolnej stacji 620 m.n.p.m
wysokość górnej stacji 1060 m.n.p.m
różnica wzniesień 440 m
długość trasy zjazdowej blisko 2500 m przy średnim nachyleniu 28%
przepustowość 2000 osób
wagonik pomieści 8 osób
czas przejazdu 8min.

·
Registered
1,333 Posts
Ja bym dodał do tego jeszcze, że obok Hiszpanie wywalają stary orczyk i już w przyszłym roku w zamian stawiają 4-osobowe krzesło, do tego od strony Novego Mesta pod Smrkem Czesi zaczynają budowę gondolki i 5-iu innych wyciągów. Wszystko oczywiście z czasem będzie rozbudowywane, a co najważniejsze wszystko będzie połączone ze sobą i NA JEDEN KARNET! Był o tym ostatnio artykuł w GW. To może być piękna alternatywa dla czeskich ośrodków, a nawet coś jeszcze lepszego. I to już niedługo!

·
Hirschberg
1,566 Posts
^^ W ciągu 3 lat taka kolejka ma powstać również w Karpaczu, tak podaly wczoraj wrocławskie Fakty. Dawaj fotki jak masz ;)

·
Registered
1,247 Posts
wysokość względna na pewno nie jest duża, co widać gołym okiem, ja kiedyś zresztą wchodziłem na ten Stóg i to trwało krótko. Poza tym trochę mnie przeraża takie uatrakcyjnianie gór na siłę w miejscach niekoniecznie do tego się nadających. Czy Świeradów - notabene ładne miasteczko - będzie w stanie zapewnić dużej liczbie turystów atrakcje poza kolejką i spacerami po deptaku? A jeśli tak to jakim kosztem, czy nie straci swojego uroku biorąc pod uwagę, że ani Góry Izerskie ani miasto nie ma szans wygrać w rywalizacji na atrakcje wyższego lotu z Karkonoszami i miastami karkonoskimi?
Może się skończyć na tym, że nastawią się na tych najmniej wymagających - zwolenników karuzel i festynów disco-polo.

Natomiast sensowne wydaje mi się - może to jest w planach?) zbudowanie kolejki ze Szklarskiej na któryś szczyt Gór Izerskich, bo wtedy nieco luźniej zrobiłoby się na szlakach karkonoskich, i spopularyzowałoby to bezludne w tym miejscu Góry Izerskie..

·
Registered
2,479 Posts
Natomiast sensowne wydaje mi się - może to jest w planach?) zbudowanie kolejki ze Szklarskiej na któryś szczyt Gór Izerskich,
Bujasz w obłokach i widać, że nie znasz się na turystyce narciarskiej

·
Registered
183 Posts
Discussion Starter #14

·
kierowca bombowca
1,254 Posts
juz sie ciesze :)

ładnie i fajnie że oświetlane

ale troche za płasko jak dla mnie

info o trasie:

Trasa narciarska

Trasa narciarska ma 2500m długości i zróżnicowany poziom trudności, będzie naśnieżana w sezonie zimowym oraz oświetlona (jazda nocna: 18 – 21).
Średnie nachylenie trasy: 28%
Szerokość trasy: min. 40m
Czas przejazdu koleją to 8 minut.

Naśnieżanie wykonywane będzie przez 21 armatek śnieżnych, rozmieszczonych mniej więcej co 120 m. Natomiast oświetlenie zapewni 41 masztów oświetleniowych po 800W każdy.

Bezpieczeństwo trasy zapewniać będzie system siatek ochronnych, wychwytujących i odgradzających
oraz zabezpieczenie słupów oświetleniowych specjalnymi materacami ochronnymi.

·
Registered
1,247 Posts
Bujasz w obłokach i widać, że nie znasz się na turystyce narciarskiej
no, fakt - te szczyty od strony Szklarskiej są po południowej stronie, czyli narciarstwo tam nie zagości, ale czy od północnej na Stogu zagoszczą narciarze i deskarze i inne tam?
Stok jest stromy, ale krótki.
A w dodatku....
Klimat się ociepla!
A poza tym zima nie trwa dłużej niż lato, a raczej nawet krócej, więc nie musiałem mieć na myśli turystykę narciarską, ale zwykłą, pieszą. Kiedyś w górach Izerskich było około - nie chce mi się sprawdzać, dlatego strzelam - 5-6 schronisk górskich. W l. bodajże 80. funkcjonowało już tylko jedno - na Stogu Izerskim. Nie ocalało nawet schronisko na najwyższym szczycie tego pasma, a było też.
Narciarstwo, powiadasz? Też, ale - to tylko 3 - 4 miesiące w roku.
pozostaje - jeśli dobrze liczę (hehe) 8 -9 miesięcy, dlatego wyciąg ze Szklarskiej na te pasmo Gór Izerskich po południowej stronie Szklarskiej miałby sens - latem.
O tusrystyce narciarskiem to mam pojęcie, bo na biegówkach sobie zwiedzam czasami, to jest zdaje się turystyka narciarska, na zjazdowych niestety nie bywam:)
PS a co do kolejki ze Świeradowa, po namyśle stwierdzam, że dobrze że powstaje, to są tereny zdegradowane ekologicznie, więc nie staniowią żadnej wartości przyrodniczej, miasto zapewne zyska atrakcje, tylko czy poza zimą cos
też zafunduje - jest fatalnioe połączone z opkoicą, to trzeba byłoby zmienić.

·
Registered
183 Posts
Discussion Starter #19
Zima trwa wiec budowa stoi.
Tak jak pisalem :D
:eek:hno: Budowa ostatni przestój miała na święta.
Obecnie chłopaki robią od rana do wieczora. Wczoraj zajechałem tam ok.godz. 17 i było widać że praca trwa;)

·
Registered
183 Posts
Discussion Starter #20
Nowe fotki z placu budowy ;)

http://swieradow-zdroj.com.pl/component/option,com_zoom/Itemid,93/catid,60/

"..Wagoniki będą w ciągłym ruchu, a w momencie wysiadania i wsiadania pasażerów będą poruszały się z prędkością 30 cm/s czyli (1,08 km/h) by ponownie powrócić do prędkości podróżnej. Można także zobaczyć sterownię, pomieszczenie restauracji z widokiem na dolinę, zaplecze kuchenne, garaż wagoników oraz miejsce na kasy biletowe. Są także pomieszczenia przeznaczone na wynajem dla np. wypożyczalni sprzętu, czy sklepu lub baru. Z górnego, ostatniego wylewanego stropu widać parking na 700 samochodów. Ciekawym zdjęciem jest zbiór śrub używanych do skręcenia całej konstrukcji. Oczywiście atestowanych. Informacji wiele, jednak tej najważniejszej nie uzyskaliśmy, czyli kiedy otwarcie. Z postępu prac można wywnioskować, że jeszcze jakieś dwa, trzy miesiące i może kolejka ruszy. Jak nastąpi poprawa pogody to udamy się na górna stację, gdzie prace betoniarskie maja się ku końcowi."

1 - 20 of 172 Posts